Kurs BTC/USD spadł z historycznego szczytu o 15,1 proc. w 2 dni

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

W ostatni piątek kurs Bitcoina ustanowił historyczny szczyt na poziomie ponad 57 tysięcy dolarów po czym w 2 sesje stracił 15,1 proc. Jeśli pominąć takie sygnały z pierwszych miesięcy funkcjonowania rynku bitkoina w 2010 roku i na początku 2011 roku. To widać, że takie sygnały albo pojawiały się tuż przed szczytem kursu w ramach kolejnych „halvingowych” cykli (9 grudnia 2017, listopad-grudzień 2013, 10 czerwca 2011) albo na długo przed terminem takiego szczytu (6 stycznia 2017, 11 kwietnia 2013). Uwzględniając mniej więcej 4-letnią długość „halvingowego” cyklu i to, że mamy obecnie luty 2021 można spekulować, że obecny sygnał jest bliższy raczej tym ze stycznia 2017 (sprzed 4 lat i 1 miesiąca) i kwietnia 2013 (8 lat bez 2 miesięcy).

Próbując zastosować elliottowską terminologię to wykresu BTC/USD od marca ub. r. można odnieść wrażenie, że obecny spadek to korekcyjna 4-ka fali 3-ciej całego tego impulsu. Fakt, że sekwencja od lipca ub. r. do minionego piątku była falą 3-cią potwierdza fakt wyjścia w jej połowie kursu BTC/USD na nowy historyczny szczyt, co jest charakterystyczną cechą fal 3-ich w 3-ich. W tej interpretacji wsparciem dla kursu jest strefa fali 4-tej niższego rzędu czyli 30432-40797 USD wobec wtorkowych 48824 USD.

Spadając wczoraj o 2 proc. WIG-20 dotarł do linii przechodzącej przez dołki z grudnia, stycznia i lutego, którą można próbować interpretować jako linię szyi 3-miesięcznej formacji głowy z ramionami. Równocześnie WIG-20 dotarł do dolnego ograniczenia wstęgi Bollingera. Standardowy MACD wygenerował krótkoterminowy sygnał sprzedaży spadając poniżej swojej linii sygnału. Spadły wczoraj – o 1,3-2,2 proc. – pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji.

Cena kontraktów na S&P 500 próbowała wczoraj silniej spaść i przełamać kolejną linię rozpoczętej 11 miesięcy temu formacji wachlarza, ale za bardzo jej to nie wyszło. Dziś rano cena tych kontraktów traciła 0,3 proc. W Azji dziś rano dominowały spadki głównych giełdowych indeksów. Najsilniejsze dotknęły Hang Senga (-3 proc.) oraz koreański Kospi (-2,5 proc.). Rosły jedynie główne indeksy giełd Indiach (+0,6 proc.) oraz w Singapurze (+1,4 proc.).

Spółka Tarczyński została w tym miejscu wspomniana 29 stycznia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 15 zł. Wczoraj na zamknięciu jedna akcja spółki kosztowała 27,20 zł. Osiągnięcie przez kurs górnego ograniczenia rozpoczętego w październiku 2017 kanału średnioterminowego trendu wzrostowego oraz osiągnięcie celu sugerowanego przez rozmiary opuszczonej górą w grudniu ub. r. konsolidacji z okresu styczeń 2019-grudzień 2020 czynią przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 13 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji ING Banku Śląskiego (C/Z 15,3, C/WK 1,21, kapitalizacja 22,5 mld zł) odbił się w październiku ub. r. od dolnego ograniczenia długoterminowego kanału trendu wzrostowego, wybił się z domniemanej formacji podwójnego dna ukształtowanej w okresie marzec-grudzień 2020 i obecnie przebywa nad rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć najwyższą od 8 lat roczną dynamikę produkcji i sprzedaży samochodów w Chinach w styczniu:

… najwyższą od lutego 2010 roczną dynamikę średniej tygodniowej płacy w Wielkiej Brytanii w w grudniu:

… wysokość stopy bezrobocia w Szwecji w styczniu:

… wartość publikowanego przez GUS wskaźnika ogólnej koniunktury gospodarczej w przemyśle przetwórczym w lutym:

… roczne dynamiki zharmonizowanych wskaźników CPI w UE i strefie euro w styczniu:

… wzrost wartości wskaźników IFO dla Niemiec w lutym:

… historyczny rekord publikowanego przez S&P/Case-Shiller indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA w grudniu (+10,1 proc. r/r):

… najwyższą od przynajmniej 1992 roku roczną dynamikę publikowanego przez FHFA indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA w grudniu (+11,4 proc.):

… oraz wyniki publikowanego przez Conference Board sondażu na temat nastrojów konsumentów w USA w lutym:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

   1. duch_natury

    Mnie się projekcje porozjeżdzały w różne strony 😉 Jedno prawie pewne, że to jeszcze nie ta właściwa korekta. Ale co w najbliższych dniach tego nie wiem. Czy już zakończyli, czy jeszcze raz zaatakują dołki…
    No i druga sprawa to określenie czasu górki. Tutaj w obecnej sytuacji za mało danych ale wstępnie gdzieś ok 3 tyg. szacuję. Więcej będzie można powiedzieć dopiero za kilka sesji.

    1
   2. Hubi H

    Chodzą słuchy, że US chcą uwalić bitkonia.
    Z @duch_natury nawet bym nie śmiał wchodzić w polemikę
    Miałem wczoraj kupić funta, ale za dużo się działo, gdzie może zawędrować kurs GBP/PLN według Was
    Chcę kupić mieszkanie w UK, ale przez ostatnie zawirowania zaczyna mi brakować gotówki

 1. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @macarek:
  „Jeżeli banki mają spadać do końca marca (…)”

  Powiedzmy do marca, może niekoniecznie do końca.

  (…) , a potem wig ma spadać od kwietnia do jesieni (…)”

  Może to się jakoś da naciągnąć do maja.

  (…) , to kiedy właściwie te 2600 latem się wydarzy? No chyba, że jednak 2021 decenial pattern to raczej rodzaj prognozy zmyłkowej, która jest jakimś planem B?”

  Też się tym brakiem czasu gryzę:

  https://www.youtube.com/watch?v=46etplMaWtA

  Ale może – jeśli mój plan uchwalenia przez Sejm dodatkowego miesiąca pomiędzy marcem a kwietniem się nie powiedzie – to może jednak jeszcze gdzieś uda się skombinować trochę dodatkowego czasu:

  https://www.youtube.com/watch?v=eLqUgqspF5I

  3
 2. noob

  Hubi@
  Jesli rynek pojdzie to xtb zapewne ruszy.Nie mam obecnie,obserwuje tak samo jak oat,ser itd.Mam nadzieje,ze nie wywali w gore;-) bardziej chciałbym po przyszłym w koncu wyczekiwanym wiekszym spadku ( zyczeniowo człowiek chciałby pierw jeszcze jedna gorke na bananie.)Pisałem juz,ze trzeba sie liczc z tym,ze maksy mamy za soba,oby nie.Ropa miała tu przyjsc po wyłamaniu 47poziomu.62,90 ema200 miesieczna,ogolnie polecam sobie właczyc i obejrzec wieksze interwały.
  Pure dzis fajnie,wczoraj idealnie w 111,moze dzis dzienny da sygnał aby inni dołaczyli.

  1. Hubi H

   noob@
   Też życzeniowo wyczekuję większego spadku, usiaccy analitycy uważają, że jesteśmy już po szczycie, patrząc ostatnio na WIG20 trudno się z nimi nie zgodzić.
   Pure jeszcze obserwuję z ręką na pulsie, tak samo jak Alior, piątek wyniki, ale do 21 jeszcze daleko.

   1. noob

    Hubi@
    Nasza bananowa moze byc,choc obstawiam,ze wyzej pojdziemy.Wczoraj zeszli na poziom podwojnegoczszytu i zaraz wyzej mam system trendowy ktorego wczoraj nadbili ale wrocili.
    Gdyby sie udało 49 to na 67 mogłby rynek sie kierowac.
    Janki maja misje.

 3. sumadartson

  Pan WB ogromnie dziś łaskaw dla Lordów bitcoinowych. Ja cały ruch od grudnia 2017 (wykres drugi) widzę jako nieregularną trójkę korekcyjną 3-3-5 wyższego rzędu, gdzie końcowa zniżkująca 5 powinna sięgnąć dna fali 4 niższego stopnia na poziomie ok. 200 USD (wykres pierwszy).

  Wojciech Białek (Autor
  Wpisu) 23 lutego 2021 o 17:14
  //…Ooo, dziękuje za te jakże miłe – choć równie przesadne – słowa. Ale ja się chyba nie nadaję za bardzo do statecznych państwowych instytucji. Źle znoszę krytykę pod moim adresem, co nie sprzyja miłej atmosferze podczas biurowych nasiadówek…///

  Sądzę że wątpię iżby słowa były przesadne, gdy szczęka opada na brodę podczas słuchania/czytania niewiarygodnych z pozoru prognoz, a po pewnym czasie opada jeszcze niżej gdy owe prognozy okazują się prorocze.
  Rozumiem i szanuję również niechęć do kierowania stadem bezskrzydłej g…..y. Dlatego zapewne Warren B. (teżWB !!!) największe sukcesy odnosi w odosobnieniu swojego „służbowego” gabinetu. Podziękowania i ukłony.

  2
 4. Bakier

  @groowing widzisz jak to jest 🙂 Wczoraj przy największej zwale napisałem Ci, że „zaraz” możemy być na 1950 no i jesteśmy 🙂 Na razie mycki to ciągle spadają narwanym niedźwiadkom 🙂 Jeszcze nie czas, jeszcze nie pora.

  4
  1. duch_natury

   @groowing wkręcił się chyba w jakieś niezbyt wiarygodne przekazy z wyższych energii Wszechświata lub też ezoterykę. Dobrze, że poszukuje ale trzeba wyciągać wnioski. Czarne czwartki, które nie nastąpiły kilkukrotnie powinny dać do myślenia nad zmianą „jasnowidza”.

   9
  1. Guy Fawkes

   Weź ubogi człowiecze od razu połóż się sam do trumny, po co masz żyć w strachu, co to za życie?:))

   Moja intuicja mówi mi, że ci białostoccy przodujący w pracy operacyjnej cadykowie są na poziomie podobnym do twórców definicji sovietsky’ego pieniądza[sic!], którą zjechałem na szmaty ostatnio.

   I co z tego??
   Spadli z księżyca i nie wiedzieli że virus mutuje???

   Moja intuicja mówi mi poza tym, że najgroźniejsze odmiany virusa zostaną odkryte poza Podlasiem także na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu.

   Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

   3
 5. Bakier

  Zajadą nas na amen, plują nam w pysk, a ludzie udają że deszcz pada. Ale co się dziwić, jak nawet tutaj jest wielu zwolenników śmiercionośnego wirusa, który się za rogiem czai na każdego z nas, a siecze skurw….yn tak strasznie, że strach się bać (tylko w niemieckich Lidlach i Kauflandach jest niegroźny, no ale to wiadomo 🙂 A każda z tych sprzedajnych dz….. typu jakieś Horbany czy inne Simony pierwsza powinna pójść pod sąd. Wiemy, co te damy lekkich obyczajów mówiły jeszcze w marcu i kwietniu ubiegłego roku, a co mówią teraz i jak szczują ludzi.
  Niestety, cytując klasyka, jesteśmy tylko kondominium niemiecko-rosyjskim pod żydowskim zarządem powierniczym i tyle możemy.

  10
 6. Guy Fawkes

  @Izba Lordów & @Izba Gmin

  Żeby zakończyć temat ”Pieniądz a Cywilizacja (i sprawa polska)”:

  //Centralnym pojęciem teorii cywilizacji Konecznego jest Quincunx. Jest to „pięciomian bytu” lub czynnik cywilizacjotwórczy. Łączy on pięć kategorii: dobro, prawdę, zdrowie, dobrobyt, piękno.//

  Nie chcę się już znęcać nad tym, co w ramach przygorowywanej od dekad Tranzycji, hegemonicznej, cywilizacyjnej, systemowej, zastąpiło pozostałe kategorie, dobro, prawdę, zdrowie, piękno.

  Dobrobyt opiera się na kapitale, kapitał na pieniądzu.
  Pieniądz musi, zachowując wartość być jedynym stałym punktem we wszechświecie ekonomii. Wszystko może być zmienne, ale pieniądz musi być stały jako miara wszystkich rzeczy w ekonomii.

  Co się dzieje, kiedy wartość pieniądza jest systemowo wypłukiwana i nic nie jest stałe? Dostajemy trendy i cykle szyderczo zwane ”wolnym rynkiem”

  Ale taki rynek nie jest wolny, bo każdy tego typu rynek polega na tym, że ponad 90% ludzi przegrywa z Kartaginą. Zawsze wygrywa kartagińska niewidzialna ręka rynku.

  //Daj mi kontrolę nad podażą pieniądza danego narodu i nie będzie mnie obchodzić, kto tworzy jego prawa.//

  …………………………………………………………………………………….

  Bez stałego (złotego) pieniądza, utrzymującego wartość i zrozumiałego dla wszystkich, cywilizacja nie ma szans, bo traci materialny fundament dobrobytu i nieuchronnie (koniecznie, jak lubił mawiać aforysta z Londynu) zmierza do komunistycznej katastrofy.

  Kartagińscy bankierzy zawsze okradali ubogą ludzkość, bo wypuszczali więcej banknotów niż miało pokrycie w złocie, ale waluty bez żadnego linku, stałego oparcia, przyspieszają historyczną katastrofę hiperbolicznie. Matkę Wszystkich Katastrof anonsują katastrofy sektorowe w dziedzinie prawdy, dobra piękna itd.

  …………………………………………………………………………………………….

  Jeżeli ja to wiem, choć przecież nie jestem wtajemniczony, to jest to ponad systemowa i ponad hegemoniczna, kartagińska oczywista oczywistość. To nie jest przypadek, tylko znak.

  Wszystkie imperia kończą w ten sposób. Fenicki uroboros cyklicznie przechodzi poprzez imperia ziemi, których bagactwem się żywi i pozostawia za sobą zgliszcza.

  Kartagina to pierwsza przyczyna hegemonicznych cykli i wszystkich cykli niższego rzędu.

  4
   1. red.007

    Zniesienie całej wydłużonej f5 jest możliwe jedynie gdy impuls z wydłużoną f5 jest falą C korekty,bądź jeśli wydłużona f5 jest w wydłużonej F5.
    Jeśli nie jest powyższym,to korekta powinna znieść przynajmniej 61,8% wydłużonej f5,najczęściej do podstawy jej f2 tej wydłużonej f5,ale nie powinna znieść całej wydłużonej f5.

    5
 7. fast_market

  fyi,

  Indian billionaire Rakesh Jhunjhunwala, sometimes referred to as the Warren Buffett of India, says that the government should ban bitcoin. Calling the cryptocurrency “speculation of the highest order,” the billionaire investor stated that he will never buy bitcoin.

  2

Dodaj komentarz