Najwyższe od 2014 roku oczekiwania inflacyjne w USA

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Na podstawie różnic rentowności amerykańskich obligacji o stałym i zmiennym – indeksowanym tempem inflacji – oprocentowaniu można szacować wysokość rynkowych oczekiwań inflacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Ten wskaźnik osiągnął w marcu ub. r. wartość (+0,5 proc.) porównywalną jedynie z odczytami w dołkach paniki w listopadzie 2008 po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers w trakcie Wielkiej Recesji oraz w październiku 1998 po bankructwie Rosji w momencie kłopotów funduszu LTCM. W piątek ten szacunkowy poziom 10-letnich oczekiwań inflacyjnych wyszedł na najwyższy poziom od 2014 roku (+2,21 proc.). Po wspomnianych kryzysach ten poziom był osiągany w styczniu 2000 (na 2 miesiące przed szczytem ówczesnej “internetowej” hossy oraz w listopadzie 2009.


Synchronizacja ścieżek S&P 500 w momentach pojawiania się tych 3 sygnałów nie generuje chyba jakiegoś ważnego sygnału (jeśli już to sugeruje raczej generalnie płaski rynek w ciągu najbliższego roku).

WIG-20 podjął w piątek próbę przełamania opadającej linii oporu krótkoterminowego trendu spadkowego (+1,6 proc.). Tego dnia zwyżkowały również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. Standardowy MACD nadal pozostawał poniżej opadającej linii sygnału. Wśród indeksów sektorowych nowe przynajmniej roczne maksimum ustanowił WIG-SPOZYW, a wśród indeksów narodowych podobnie zrobił WIG-UKRAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 utrzymywała się dziś rano w pobliżu swego ustanowionego pod koniec poprzedniego tygodnia historycznego rekordu. Standardowy MACD nie potwierdzał tego szczytu, ale wyszedł w piątek ponad linię sygnału. W Azji dziś rano dominowały wzrosty. Najsilniej o 2,1 proc. rósł japoński Nikkei 225, który wyszedł na swoje nowe 30-letnie maksimum. Historyczne maksimum ustanowił indyjski SENSEX. Najsilniejszy 0,9 proc. spadek notował koreański KOSPI.

Spółka Stalprofil (C/Z 8,7, C/WK 0,55, stopa dywidendy 0,7 proc., kapitalizacja 172 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 10 stycznia ub. r. Tego dnia kurs akcji zamknął się na poziomie 7,6 zł. W piątek na zamknięcie jedna akcja spółki kosztowała 9,8 zł. Dotarcie przez kurs w okolice górnego ograniczenia 10-letniego kanału trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zawróceniem uwagi na akcje tej spółki 13 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Eko Export (C/Z 16, C/WK 0,8, kapitalizacja 43,9 mln zł) specjalizującej się w pozyskiwaniu i sprzedaży mikrosfery konsoliduje się od 2 lat po spadku o rozmiar opuszczonej dołem w październiku 2017 konsolidacji z lat 2012-2017 przebywając obecnie poniżej swej opadającej średniej 200-sesyjnej.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć najniższą od 4 lat roczną dynamikę łącznej wartości udzielonych osobom fizycznym pożyczek we Francji w grudniu:

… +6,4 proc. roczną dynamikę nowych zamówień w przemyśle przetwórczym Niemiec w grudniu:

… wyniki handlu zagranicznego Francji w grudniu:

… +1 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Szwecji w grudniu:

… rekord wyrażonej w euro wartości rezerw walutowych Polski w styczniu:

… +5,4 proc. roczną dynamikę średniej stawki godzinowej za pracę w sektorze prywatnym w USA w styczniu:

… wyniki handlu zagranicznego USA w grudniu:

… spadek wysokości stopy bezrobocia w USA do 6,3 proc. w styczniu:

… oraz wielkość oficjalnych rezerw walutowych Chin w styczniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      Nie mam tu jakiejś sprecyzowanej opinii. W 1987 (pokolenie temu?) tąpnięcie na rynku akcji nastąpiło, gdy rentowność 10-latek wróciła na 23-miesięczne maksimum. Gdyby jesienią tego roku rentowność wzrosła do powyżej 1,94 proc. to też mielibyśmy takie 23-miesięczne maksimum jak w październiku 1987. No ale to tylko luźne skojarzenie.

      1
      1. sumadartson

        Wtedy inflacja była jednak chyba znacznie wyższa a wyceny spółek zdecydowanie niższe. Gdy patrzę na tamto tąpnięcie z 1987r. na wykresie 100 letnim, to wygląda jak dołek golfowy. A jednak wtedy można było prawie wszystko stracić.
        U nas wtedy wystarczyło kupować usd i ręce w kieszeniach a nogi na stole. Po hisperiańsku.

        2
    1. duch_natury

      Do game over musi być spełniony szereg warunków:
      – grooving musi przestrać straszyć co czwartek a ponownie spytać Gospodarza o niekończące się wzrosty
      – pojawienie się rzadko piszących melt-upowców z projekcjami 5000,10000,20000
      – szanowny Szlachcic schowa się do własnej rezydencji
      – macerson musi zając krótkie pozycje (zawsze zbyt wcześnie)
      – Pan Bankier zacznie wyśmiewać szorcących i macersona
      – Wider napisze swój poziom, na którym wchodzi w krótkie
      – Konsultant napisze: “chyba jednak hossa”

      Na razie jak widać jeszcze daleko 🙂

      26
            1. Bankier1

              Zapewniam ,że siedzenie przed kompem jest przereklamowane , lepsze wyniki sa bez siedzenia a sprawdzanie po sesji co się stało , u wszystkich jest pięknie ale jak byś zobaczył historię konta to byś się zdziwił

              ostatnio oglądałem webinar z 5 chyba edycją tych tzw, zawodowych traderów i szkoleniowców , powtarza sie co edycja w statystyce wygranych jest jakieś 10% reszta koło zera albo duży wpierdol ,

              2
        1. Bankier1

          Mac jest dobry , chyba od listopada co tydzien przesuwał spadki w USA a teraz udaje znawce bo zapomniał i innych wyśmiewa, mógłbym powiedzieć ,że nadszedłten czas skoro on innych stawia za przykład ?

  1. toya

    “Najwyższe od 2014 roku oczekiwania inflacyjne w USA”

    No to rośnie stawka w grze “to control the yield curve or not to control” 🙂

    Mimo, że ostatnie doświadczenia BoJ i Australii są dość pozytywne – Japońce po wprowadzeniu YCC skupują mniej bondów niz wcześniej

    https://i2.wp.com/www.brookings.edu/wp-content/uploads/2019/08/Since-initiating-YCC-the-BOJ-has-purchased-fewer-gov.-bonds.png?w=768&crop=0%2C0px%2C100%2C9999px&ssl=1

    To w Fedzie już kiedyś sparzyli sobie łapki. Do tego stopnia, że po dotcom bubble wewnetrznie przypominali sobie o tych lessons learnt by kogoś nie pokusiło:
    https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/files/FOMC20030618memo01.pdf

    A wszystko rozbija się o zaufanie:

    “In an extreme case, the Fed might have to purchase the entire available supply of such securities.
    A similar scenario played out in late 1947, when the Fed raised short-term interest rates in an effort to stem inflation but, as part of its agreement with the Treasury, kept a cap on long-term rates. Higher short rates made the low yields on long-term bonds less attractive, and may have raised doubts among investors that the Fed would stick to its peg”

    źródło: https://www.brookings.edu/blog/up-front/2020/06/05/what-is-yield-curve-control/

    Warto obserwować. Może to bedzię Soros Trade naszego pokolenia?

    1
    1. fast_market

      Jeden z bardzo wpływowych ekonomistów amerykańskich (choć może nie pownienem tak go tytułować)
      powiedział ostatnio, że gospodarka amerykańska jest w stanie wytrzymać wzrost stóp procentowych,
      ale nie rynek…

      1
  2. tmoore

    Podwyższenie stóp procentowych odetnie dostępny pieniądz i spowoduje drugą Great Depression. Poza tym uniemożliwi USA SPLATĘ DŁUGOW/ Wg mnie wchodzimy w lata 70 te;
    https://historia.org.pl/2015/11/03/gospodarka-stanow-zjednoczonych-w-latach-70-xx-w/
    wieloletni okres inflacji zredukuje zadłużenie w USA zewnętrzne i wewnętrzne. oczywiście przy okazji dobije klasę średnią, która za dekadę zniknie.
    Wg ilościowej teorii pieniądza:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Ilościowa_teoria_pieniądza#Równanie_z_Cambridge
    ważna jest wielkość pieniądza w obiegu i szybkość krążenia:
    wielkość pieniądza w obiegu:
    https://pl.tradingeconomics.com/united-states/money-supply-m1
    ilość pieniądza – idol lewicy Biden zadba o zwiększenie tej ilości w sposób nieporównywalny w historii
    https://edition.cnn.com/2021/01/16/politics/biden-economic-relief-coronavirus-stimulus-checks/index.html
    dla nowych znalazłem polskie opisy sytuacji
    a co się dzieje jak inflacja rośnie?:
    https://rekinfinansow.pl/zloto-inwestycja-inflacja-polska
    https://strefainwestorow.pl/artykuly/bitcoin/20201027/bitcoin-milenialsi-inflacja

    i oczywiście na to gra CLUB – czyli Consensus Lordów u Białka ::))
    Piszę na luzie bo i tak większość nie uwierzy – tak mocno jest sprasowana swoimi wyborami ideologicznymi – wierzy się łatwiej osobie z którą człowiek się zgadza ideologicznie i w wyborach politycznych -znane i sprawdzone. Uff na ten miesiąc wystarczy. Z pozdrowieniami dla wszystkich, póki można pokazać jeszcze kobietę, która jest..kobietą:
    https://www.youtube.com/watch?v=icJRTdpS2pU

    6
          1. sumadartson

            Jak rzucą te dwa biliony usd usiackiej patologii w kieszeń zamiast banksterom, to jeno ziele wszelakie zdrożeje. Cebulki i nasionka. Więcej nasionek, bo to będzie towar deficytowy. 2 bilijony popytu. Co ja jeszcze robię przy tym kompie.
            Żegnam.

            1
  3. mwfri

    do zajebania gramy to samo, rynki rozwinięte rosną, my juz nie rośniemy, to jak mamy zacząć rosnąć, jak rozwinięte korygują wzrosty, które nas ominęły. I zawsze są te same głosy, że będziemy “gonić”. Czym? JSW, co ma wpływ na indeks poniżej 1%?

    3
      1. Guy Fawkes

        Nikt nie będzie marnował kurczących się zasobów zbóż, zwłaszcza na utrzymanie rasy białej.

        W pierwszej kolejności pójdzie pod nóż na ołtarzu Baala rasa biała, jak tylko komunizm ogarnie cały świat.

        1
  4. Primipilus

    – grooving musi przestrać straszyć co czwartek a ponownie spytać Gospodarza o niekończące się wzrosty
    – pojawienie się rzadko piszących melt-upowców z projekcjami 5000,10000,20000
    – szanowny Szlachcic schowa się do własnej rezydencji
    – macerson musi zając krótkie pozycje (zawsze zbyt wcześnie)
    – Pan Bankier zacznie wyśmiewać szorcących i macersona
    – Wider napisze swój poziom, na którym wchodzi w krótkie
    – Konsultant napisze: „chyba jednak hossa

    Tak, zgadza się, to jest dobre. Tak będzie, bardzo dobra analiza psychologiczna.

    4
  5. tmoore

    @Sir Guy:
    https://www.donald.pl/artykuly/NVHhTSHk/holandia-pierwszy-pogrzeb-w-trumnie-przerabiajacej-cialo-osoby-zmarlej-na-kompost

    każdy kraj będzie miał dokładnie to na co sobie zasłużył..:

    https://www.theguardian.com/world/2018/nov/27/belgium-launches-first-criminal-investigation-of-euthanasia-case
    https://bioethics.georgetown.edu/2016/02/another-euthanasia-scandal-in-belgium/

    A pensja podstawowa jest niezbędna – jak w Limes Inferior przytaczanego przez Pana Wojciecha w celu stłumienia przyszłu=ych zamieszek po masowej robotyzacji:
    milczeć, spotykać się online, wp….ać soję a nie mięso, bez dzieci, bez pracy, bez wlasności, na koniec do kompostu po eutanazjihttps://strefainwestorow.pl/artykuly/analizy/20201201/wielki-reset-inwestorzy-ostrzegaja

    3
    1. Guy Fawkes

      To jest tylko pacyfikacyjny etap przejściowy początków komunizmu.

      Nikt nie będzie marnował zasobów dla 10 mld bezużytecznych emitentów CO2, których nawet nie można zadłużyć. Jedyną racją bytu ludzi, zwłaszcza zdegenerowanej i obżydliwej rasy białej, jest zdolność do zaciągania długów.

      W komuniźmie nie będzie pieniądza, węc nie będzie zdolności kredytowej, ergo populacja straci wszelką rację bytu, zwłaszcza zdegenerowana rasa biała, i trzeba będzie wynaleźć dla populacji jakieś uzasadnienie typu bateryjka, inkubator towaru, skład części zamiennych albo źródło kompostu. Nie można bezużytecznie emitować CO2.

      Po pierwszym implementacyjnym etapie komunizmu z dochodem podstawowym i soją, przyjdzie etap drugi – depopulacyjno-kompostowniczy.

      5
      1. tmoore

        No bo do soi to możesz dodac wszystko Milordzie – i na brak dzieci i na krótsze życie a o przyszłości taki fil:
        green soilet – jeszcze lepszy pomysł niż kompostownia
        A Milordzie górne 5% – wystarczy że nie będzie jadło soi 🙂

  6. Primipilus

    OK. Ciało może iść do utylizacji. Ale nie dusza. Reinkarnacja jest możliwa. Dusza nieśmiertelna odradza się w nowych wcieleniach. To jest nadzieja albo obietnica, że dusza dąży do doskonałości.
    Ale to takie tam rozważania.

    1
          1. fast_market

            Ale nie sądzisz chyba, że oni nie myślą o wyjściu z tej inwestycji?
            Osobiście zakładam, że jest na to już plan ułożony od jakiegoś czasu,
            no chyba, że zachłanność jest tak duża, że i ich oślepiła.

            1
    1. Guy Fawkes

      Dzięki.

      Kapitalizm był dotychczas zawsze, ale w różnych formach, czy formacjach, według zasady ”Tyle wolności ile własności.” Narzędziem kapitalizmu był pieniądz, który wartość (własność – wolność) indywidualną.

      Paradoksalnie kapitalizmem w sensie wąskim nazywa się kapitalizm bankowy, który zepsuł pieniądz pozbawiaąc go w długim okresie funkcji tezauryzacyjnej, na rzecz funkcji trasferu wartości do oligarchii.

      W XIV wieku zaraza tranzycyjna podcięła byt naturalnych elit europejskich pozbawiając je połowy siły roboczej i przechyliła boisko w stronę korzystną dla banków. W ten sposób skończył się feudalizm (śdredniowiecze), a zaczął się kapitalizm (banksterski).
      Ten kapitalizm finasowy skutkował długotrwałym transferem własności, zabijają kapitalizm i prowadząc w sposób konieczny do komunizmu.

      W komuniźmie nie może być pieniądza, bo oznaczałoby to powrót do kapitalizmu. Nie może być nawet takiej karykatury pieniądza, jak waluty fiat, bo system fiat się wyczerpał zadłużając wszystko stworzenie.

      Kapitalizm zwany feudalizmem na skutek zarazy tranzycyjnej ustąpił miejsca banksteryzmowi zwanemu dla zmylenia przeciwnika ”kapitalizmem”, a obecnie, ten łżekapitalizm ulega koniecznej tranzycji do komunizmu.

      No ale pan Wojtek nie chce podjąć tematu.:))

      My byliśmy w XIV wieku zieloną wyspą, gdyż prowadziliśmy poprawną politycznie politykę, otwierając się na uchodźców i nadając im przywileje, w związku z tym nie było sensu, żeby zaraza tranzycyjna miała nas dotknąć. To chyba oczywiste?:))

      4

Dodaj komentarz