Po silnym wzroście WIG zwykle odpoczywa?

Za pomocą 2 prostych warunków można w okresie minionych kilkunastu lat wyróżnić 4 sygnały generowane, gdy WIG po silnym spadku do przynajmniej 2,5-letniego dołka wychodził po raz pierwszy na swoje półroczne maksimum opuszczając tym samym górą formację dołkową (zwykle jakieś mniej lub bardziej krzywe „podwójne dno”). Takie sygnały pojawiały się w maju 2009, sierpniu 2012, październiku 2016 oraz listopadzie 2020, co generuje dziwny ni to Kitchinowy (40 miesięcy) ni to „prezydencki” (4 lata) rytm. Obecnie jesteśmy w miesiące po takim sygnale, co można interpretować jako sugestię, że obecna sytuacja przypomina te z sierpnia 2009, listopada 2012 i stycznia 2017.

Powered by macrobond.com

W każdym z tych przypadków z przeszłości rynek WIG tracił swą powybiciową dynamikę i wchodził w mniejsze (2 razy) lub większe (raz) korekty. Za każdym razem jednak po takiej korekcie cykliczny wzrost indeksu ulegał wznowieniu.

Podsumowanie: ostatnie listopadowe wybicie WIG-u w górę z formacji dołkowej nieco przypomina podobne sygnały z października 2016/grudnia 2016, sierpnia/września 2012 oraz maja 2009.

Komentarze

     1. tinley

      Tak – ja to pisałem. BYć może trochę przesadziłem, ale złotu nic nie sprzyja i nie zanosi sie żeby zaczęło sprzyjać chyba zeby FED wszedł mocno w hamowanie rentownosci które wlaśnie eksplodowały. Każda przesłanka za zwijaniem qe i ewentualne podwyżki stóp to negatywna wiadomośc dla złota. CHyba zeby jakimś cudem realna rentowność treasuries zaczęła spadać. Jeśli FED jakos tego nie uspokoi to w krótkim czasie 10us znajdzie sie na 1.7% i pociągnie złoto, akcje. Obligacji EM nie musi już ciągnąć bo dziś to wygląda jak w przeddzień covidowej paniki. Waluty EM tez poleciały.
      FED ogłosił że zameirza tolerować podwyższoną inflację. No to teraz mamy wyrzut bondów. Gdyby powiedział że nie bedzie tolerował wysokiej inflacji to też byłby wyrzut bondów 🙂 FED jest trochę w beznadziejnej sytuacji. W gorszej chyba jednak inwestorzy. To już są solidne wzrosty od dna a korekta zaczęła się w końcu rozlewać – nawet do Polski gdzie wiadomo jak ten rynek jest zduszony przez banki i Glapę. Jutro pewnie ECB i FED zaczną coś sugerować.

      5
 1. Griot1234

  Prognozy były do końca roku i część podała w PLN a część w usd jeśli dobrze pamiętam inicjatorem był Pan Red.007 i obstawiał między 5a 6 tys PLN za uncję ja dałem chyba 10 tys PLN reszty nie pamiętam.

  1
 2. Max2

  apgroom 22 lutego 2021 o 18:36

  Kultura obowiązuje w stosunku do osób godnych szacunku.

  A poza tym Max siejesz zamęt i bredzisz.

  Jest Pan moim ulubionym lordem. Tak bym Pan „olał” (jak to się mówi w slangu młodzieżowym)
  To że bredzę i sieję zamęt wiem, lecz jeżeli lord uzależnia swoją kulturę tylko i wyłącznie od osób „wg .. lorda” godnych szacunku to już to woła o pomstę do nieba. Każdy człowiek zasługuje na szacunek. (Bez względu co mówi i co pisze) Proszę siebie tak nie traktować jak innych osób o których Pan pisze. Zasługuje Pan na więcej.
  Pozdrawiam.

  5
 3. Max2

  apgroom 24 lutego 2021 o 23:05
  Odpowiedz

  @MAX

  „Trzeba by pogratulować P. Niedzielskiemu, ale znając jego skromność będzie umniejszał swoje zasługi i bez wątpienia spróbuje nazwać go odmianą niemiecką.”
  Ten Pan to pionek. Max kto gra w szachy samymi pionkami ten przegrywa.

  Myli Pan figury szachowe. Mam wrażenie że Pana przerost ambicji nad treścią sięga zenitu. Pana bym określił jako gońca. (pytanie tylko czy z dobrymi wiadomościami czy złymi – chyba Pan sam nie wie.)

  3
     1. Max2

      Młoda kobieta 33 lata. Dzień ślubu. Wymarzony mąż. Wszystko gotowe do ślubu. Wyskakuje z matką na makijaż. Wypadek. Matka ginie, ona sparaliżowana. Narzeczony ją zostawia nie daje rady. Masz racje to nie jest czasami….

  1. tinley

   O to to to to… W kazdym cywilizowanym kraju banki centralne maja zakaz bezpośredniego finansowania deficytów . W Polsce też, ale po co się tym przejmowac. Prawda? ECB już dalo czarną polewkę takim pomysłom. W Polsce taka idea wychodzi z banku centralnego. Brawo .
   Tylko chciałbym aby pan Gatnar przedstawił jakąs analizę czym się skończy ta wieczna szczęśliwosć i dobrobyt jeśli do takiego samego pomysłu dojdzie Powell z lagarde. na szczeście ta ostatnia już powiedziała co myśli o tym ECB – a myśli to co powinno myślec cywilizowany organ cywilizowanego świata – prawo zabrania bankom centralnym finansowania deficytów.
   A o skutkach rynkowych to można sobie dywagować. na przykład story: Państwa częściowo oddłużone, nowe stymulisy, nowe pakiety socjalne, nowe długi kupowane przez NBP, FED, ECB itd… Czytaj oczekiwania inflacyjne w kosmos a to co to oznacza to widzimy dokładnie dzis w USA na rynku.

   7
  2. Darek51234

   Długi państwa zawsze spłacają jego obywatele z podatków czyli oddają cześć swoich dochodów.
   Takie umorzenie długów również jest opodatkowaniem obywateli. Zresztą tzw podatek inflacyjny najbardziej dotyka tych z najmniejszymi dochodami.

   5
 4. michau

  Myślę, że Pani Krystyna z EBC wbrew temu co mówi, myśli podobnie jak Pan Eugeniusz. Obsługiwać długu przy takim poziomie po prostu się nie da.

  Ważne, żeby trzymać inflację w miarę akceptowanych społecznie ryzach. I wielką konsekwencją wmawiać 90% społeczeństwa, która będzie żyła na skraju życia i egzystencji, że… https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/gdybym-tylko-pracowala-ciezej-zostalabym-dominika-kulczyk-biedna-afrykanska-dziewczynka.jpg

  1
 5. Griot1234

  Tamtą hossą była na sterydach OFE, to se nevrati. Jutro to będzie ciekawie spodziewam się samych ciekawych już się mówi że wzrosło znacznie ryzyko niewypłacalności Francji. Złoto albo w chmury w tym roku jak odpuszcza zielonego, albo zamierzch metalu. Chyba że jakiś wy uch gdzieś zmajstrują do rana……. ?

  1
 6. Griot1234

  Od tygodnia śmierdziało już ostro cały świat poważnie dyskutował o miedzi i złocie jako prawdziwej mierze inflacji. Naprawdę boty musiały to wychwycić ludzkie boty z etoro tyż. Pozdrawiam jutro się będziemy martwić. Zamówiłem na rano analizę cnyusd i cnyeuro bo mało kto zwrócił uwagę że para główna w prawdziwych obrotach handlowych to już nie eurusd. Pozdrawiam.

  1

Dodaj komentarz