Przeplatanki na WIG-u 20 ciąg dalszy

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

W ciągu minionych 13 sesji na WIG-u 20 pojawiały się na przemian “czarne” (zamknięcie poniżej otwarcia) oraz “białek” (zamknięcie powyżej otwarcia) świece.

Jeśli wierzyć danym z przeszłości taka równie długa (14 sesji) sekwencja naprzemiennych “czarnych” i “białych” świeczek pojawiła się na WIG-u 20 tylko raz pomiędzy 20 maja a 7 czerwca 2002 roku.

Po takim sygnale sprzed prawie 18 lat WIG-20 można było w miarę bezpiecznie kupować począwszy 26 lipca, kiedy to zakończył się silny spadek poprzedzony taką “przeplatanką” na tym indeksie, ale oczywiście z takiego pojedynczego precedensu nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków.

WIG-20 (-2 proc. w piątek pozostawał w obrębie rozpoczętego 11 stycznia trendu krótkoterminowego spadkowego potwierdzanego przez zachowanie standardowego MACD, który spadł do najniższego poziomu od 9 listopada. W piątek spadły również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji za wyjątkiem mWIG-40 (+0,02 proc.). Wśród indeksów sektorowych najwyżej od czerwca 2017 zamknął się w piątek WIG-MOTO, a wśród indeksów narodowych WIG-UKRAIN zamknął się najwyżej od ponad 3 lat.

Pod najsilniejszym od końca października spadku cena kontraktów na S&P 500 odbijała się dziś rano w górę o 0,7 proc. Standardowych MACD potwierdził wcześniejszy spadek zniżkując do najniższego poziomu od pierwszej połowy listopada. W Azji dziś rano przeważały wzrosty. Najsilniej zwyżkowały hinduski Sensex (+3,9 proc.) oraz indonezyjski JCI (+3,4 proc.). Najsilniej o 1,7 proc. spadał Shanghai B-Share Index.

Spółka Bowim (C/Z 7,7, C/WK 0,74, kapitalizacja 76,1 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 28 września ub. r. Tego dnia kurs akcji zamknął się na poziomie 1,98 zł. W piątek jedna akcja kosztowała na zamknięcie 3,9 zł. Osiągniecie przez kurs akcji celu wyznaczanego przez rozmiar opuszczonej górą konsolidacji z okresu lipiec-grudzie oraz zbliżenie się kursu do górnych ograniczeń rozpoczętego w marcu ub. r. kanału średnioterminowego trendu wzrostowego oraz trwającego od 2012 roku kanału długoterminowego trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 4 miesiące temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki OZE Capital (C/Z 4,7, C/WK 1,48, kapitalizacja 108 mln zł) koncentrującej się na działalności dla rynków pojazdów i maszyn i produkującej części i komponenty zarówno zamienne jak i na rynek pierwotny osiągnął w ostatnich tygodniach dolne ograniczenie kanału średnioterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć roczne dynamiki produkcji przemysłowej oraz CPI w Japonii w grudniu:

… styczniowy spadek wartości rządowego wskaźnika nastrojów konsumentów w Japonii:

… +2,8 proc. roczną dynamikę publikowanego przez Bank of Thailand indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Tajlandii w grudniu:

… wzrost relacji pomiędzy długiem publicznym a PKB do najwyższego poziomu od przynajmniej 2002 roku w Brazylii w grudniu:

… roczne dynamiki dochodów i wydatków osobistych w USA w grudniu:

… styczniowy spadek nastrojów konsumentów USA w badaniu uniwersytetu Michigan:

… grudniową wartość saldo obrotów bieżących Ukrainy:

… grudniowy rekord wysokości długu publicznego Meksyku:

… styczniowy spadek wartości publikowanych przez China Federation of Logistics&Purchasing wskaźników PMI dla przemysłu i usług Chin:

… oraz publikowaną przez Blagovest średnią cenę metra kwadratowego mieszkań w Kijowie w lutym:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. fast_market

    EURUSD mega zmyłkę wykonał.
    W piątek dynamiczne wzrosty, sprawiające, że bronimy się przed spadkami,
    a dziś totalne odpuszczenie.
    Może jednak RGR z linią szyi w okolicach 1,2050 będzie grany?
    Tu trzeba uważać bo jeśli tak, to nie pozostanie to pewnie bez wpływu na equity.

    1. BK

      Dobry wieczór,

      Dawno mnie na tym forum nie było. Nawet kilka lat.

      Mam taki jeden system psychologiczny, którym jest moja mama. I polega na tym, ze moja mama pomimo mojego uprzedniego negatywnego nastawienia zakupiła fundusze inwestycyjne w czerwcu 2007 roku. Niewiele ilość jednostek, ale co straciła to jej.
      Natomiast miesiąc temu zapytała mnie czy nie kupie mieszkania pod inwestycje – sama jako emerytka nie dysponuje środkami na zakup.
      Oczywiście pomiędzy tymi momentami kompletnie nie prowadzimy rozmów o inwestycjach.

      Czyli chyba w takim układzie czerwiec 2007.

      1
  2. Bankier1

    Zdaniem amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs Group, tamtejsze fundusze hedgingowe kupiły i sprzedały w minionym tygodniu najwięcej akcji od 10 lat. Tymczasem ich ekspozycja na akcje kształtuje się blisko rekordowego poziomu, informuje Reuters.

  3. kolczyk

    Jest mi bardzo przykro dla shortujących przy melt up, ale muszę podnieść target dla srebra z $35 na $45.
    Srebro $45, Złoto $2400, SPX 4500, Nasdaq 15000, Ropa $60, EURUSD 1.3
    Wchodzimy w melt up i wyciskanie wszystkich shortów. Nie zostanie ani jeden short.

    13
    1. Bankier1

      Ci idioci rok nic nie robili zamiast dla każdj branży przygotować działalnośc w rygorze sanitarnym , przecież kina , teatry , stadiony ,muzea , siłownie itd. mogły wpuszczać po 30% a reszte dołozyć państwo a tak wyjeeee i 200-300 mld nie wiadomo komu i na co , własnie czytam że komornicy będą musieli oddać 35 mln z tarczy , to jakiś cyrk tych pisokmiotów , za 300 mld to wiecie co w Polsce mogło by być ? co te złodzieje z PiS da uczynili z tą krainą .

      15
    2. dociekliwy54

      Nie tylko Rybnik.
      Połowa wyciągów już działa. Sudety, Zakopane, Wisła, Klepki, Ustroń(Czantoria), Słotwiny i wiele innych. W tym Rybniku to chyba im się dobiorą do tyłka, bo ludzie mają filmy już pozgrywane, pokopiowane.

      1
  4. toya

    Czy ktoś orientuje się jak wygląda pozycja Indii na rynkach produktów rolnych? Wiem, ze mają gigantyczny import, ale na przyklad w jakim stopniu ich rodzime rolnictwo pokrywa potrzeby?

    W ogole się o tym u nas nie mówi, a przeciez tam od listopada trwają gigantyczne protesty rolników. Gigatnyczne – mówimy o 250 mln ludzi ktorzy wychodzą na ulicę.

    Nie chce mi się wierzyć by było to obojętne dla rynków towarów rolnych.

      1. toya

        “Wiem, ze mają gigantyczny import, ale na przyklad w jakim stopniu ich rodzime rolnictwo pokrywa potrzeby?”

        A ku ku… Są ważnym exporterem netto np. ryżu.

        Mamy tutaj specjalistów od wielkich trendów i sziftów strategicznych. Nie chciałby ktoś rozważyć takiej tezy, że zawierucha w indyjskim rolnictwie jest wynikiem presji urbanizacyjnej, która ma zaaktywizować przemysłowo (ciągle ten nearshoring i zmniejszanie zależności wobec Chin) część z tej masy ludzi uprawiającej malutkie poletka. A wszystko to miałoby być częścią przyspieszonego procesu pompowania Indii przez USA jako lokalnego challengera wobec Chin?

        Ja jestem za cieńki w uszach, ale może ktoś rozumuje w podobnym kierunku, a posiada solidne argumenty.

        1
  5. Bakier

    @toya moim zdaniem to co się dzieje i działo w różnych częściach świata obecnie mocno sprzyja ukraińskim spółkom rolnym, które są u mnie w portfelu (akurat u mnie 3xA: Agroliga, Astarta i Agroton). Poszły już mocno do góry, moim zdaniem pójdą jeszcze dużo dużo mocniej. Pisał o tym @markos. Ja miałem trzymać Astartę do 40+ ale zmieniłem zdanie i trzymam dalej na przykład 🙂 Myślę, że będą tam jeszcze spore wzrosty w tym roku. Mam głęboką nadzieję nie pożałować 🙂

    1. toya

      Dzięki za odzew.

      Interesują mnie konsekwencje długoterminowe. Wstrząsy są gwarantowane. Plany reformy w Indiach można – bardzo uproszczając – określić jako odpowiednik terapii szokowej Balcerowicza: uwolnienie cen dotychczas gwarantowanych przez rzad co prawdopodobnie będzie “wolnością” cen wyznaczanych przez duży przemysł rolniczy i zniszczy indywidualne rolnictwo.

      Nie wiem jakie beda konsekwencje, ale przy takiej populacji jakiekolwiek perturbacje w rolnictwie nie moga pozostac bez wplywu na relacje importu/eksportu itd.

      Moze ktoś się przygladal temu tematowi.

    1. dociekliwy54

      Trójkącik, może być jeszcze nie gotowy.
      Trójkąry występują w fali 4 lub b. Jeśli to nie fala czwarta( bo nie jest), to “b”.

      Jeśli to “b”, to osttania będzie “c” pewnie podobna do “a”.

        1. dociekliwy54

          Bardzo Lord emocjonalny ;), zgodnie ze swoim nick’iem.
          Program geoinżynieryjny faktycznie ma być rezerwowym w stosunku do epidemicznego.
          Proszę zwrócić uwagę, że oba działania są trudne do udowodnienia jako szkodliwe. Broń idealna.

          1
          1. Guy Fawkes

            //Dla naukowców inspiracją do realizacji takiego przedsięwzięcia stały się potężne, historyczne wybuchy wulkanów, które wyemitowały do ziemskiej atmosfery tak dużo gazów i pyłu, że w efekcie tego klimat znacząco się ochłodził. Teraz geofizycy z Uniwersytetu Harvarda chcą doprowadzić do tego samego, jednak w sztuczny sposób.//

            Myślę, że thebillizm socjalistycznej nauki amerykańskiej osiąga apogeum.

            Srebrny bullet do colta i STOP SMOGOWICZOM, Lordzie Dociekliwy, zanim wykończą planetę:))

            4

Dodaj komentarz