Salda AAII i INI SII powyżej 21 pkt. proc.

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Oba wczorajsze odczyty salda sentymentu inwestorów indywidualnych – w USA (AAII) i Polsce (INI SII) – przekroczyły poziom +21 pkt. proc.

Z ciekawości można sprawdzić, kiedy to kryterium było spełnione w przeszłości:

… ale poza bardzo złowróżbnie wyglądającym sygnałem ze stycznia 2018 (sprzed 37 miesięcy) trudno chyba raczej z tego wyciągać jakieś bardziej jednoznaczne wnioski.

WIG-20 nadal nie potrafił przełamać oporu wyznaczanego przez górne ograniczenie standardowej wstęgi Bollingera i poziom grudniowych szczytów (-0,4 proc. wczoraj). Pomimo spadku MACD nadal przebywał nad swoją rosnącą linią sygnału. Spadły wczoraj wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji (najsilniej o 1,4 proc. mWIG-40).

Zmienność cen kontraktów na S&P 500 nadal zamiera. Dziś rano spadały one o 0,07 proc. W Azji w piątkowy poranek brak było dominującej tendencji. Najsilniej – o 1,1-1,2 proc. – rosły Shanghai B-Share Index oraz filipiński PSEi, zaś największe spadki – o 1-1,3 proc. – notowały singapurski Straits Times oraz australijski All Ordinaries.

Spółka Ronson Development (C/Z 8,4, C/WK 0,92, stopa dywidendy 2,8 proc., kapitalizacja 349 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 13 styczni ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,84 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 2,13 zł. Osiągnięcie przez kurs górnego ograniczenia trendu bocznego w obrębie którego przebywa od 2008 roku oraz górnego ograniczenia kanału rozpoczętego w marcu ub. r. średnioterminowego trendu wzrostowego czyni przesłanki techniczne stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 13 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki deweloperskiej Adatex Developer (C/WK 1,54, kapitalizacja 58,9 mln zł) od ponad 3 lat przebywa w obrębie trendu bocznego, w ramach którego od marca ub. r. porusza się w obrębie kanału średnioterminowego trendu wzrostowego nad rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć wartość publikowanego przez Statistics Netherlands wskaźnika zaufania konsumentów w Holandii w lutym:

… najwyższą od 2011 roku roczną dynamikę publikowanych przez Statistics Finland cen domów jednorodzinnych na rynku wtórnym w Finlandii w IV kw. ub. r.:

… historyczny rekord nadwyżki w handlu zagranicznym Szwajcarii w styczniu:

… wyniki handlu zagranicznego Indonezji w styczniu:

… +0,9 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej oraz -0,3 proc. roczną dynamikę PPI w Polsce w styczniu:

… lekki wzrost wartości publikowanych przez DG ECFIN wskaźników nastrojów konsumentów w strefie euro i UE w lutym:

… -4,7 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Rosji w styczniu:

… -0,6 proc. roczną dynamikę CPI w Japonii w styczniu:

… oraz wzrost wartości publikowanego przez GfK wskaźnika zaufania konsumentów w Wielkiej Brytanii w lutym:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

     1. Zibi

      Oczywiście przy poziomie 2 zł za Dolara z Pana prognozy rzeczywiście część naszych emigrantów z europy zachodniej rozważyła by powrót do kraju. Tylko warto pamiętać że w lipcu 2008 roku gdy USD też kosztował w okolicach 2zł.
      1 GBP był wart ok. 2USD

      Zakładając podobne ruchy na GBP/USD to 1 Funt kosztowałby 4 zł

      Załóżmy również w celach porównawczych nie zmienną najniższą krajową w UK. czyli powiedzmy
      1 300 GBP miesięcznie to daje nam 5 200 zł. Co rzeczywiście mogłoby częśc ludzi skłonić do powrotu do kraju.
      No tak tylko że tak silny kurs złotówki nie będzie raczej trwały. Myślę że jednak inny czynnik ma Pan na myśli 😉 (Mniej poprawny politycznie?)

      1
     1. konsultant122

      Pewnie przed tym czasem będą ujemne stopy procentowe w bankach i w ogóle pieniądz ruszy z banków w realną gospodarkę i w rynek nieruchomości, po czym stanie się inflacja i znowu szybciej zaczną rosnąć stopy% i nieruchomości zaczną wreszcie siadać.

      1
  1. Darek51234

   no tak to wynik zakopanego, szczegolnie ze ksiadz niedzielski oglaszal ze w poniedzialek zaczal sie trend wzrostowy.
   oni uwazaja tych swoich wyborcow za debili. a wyborcy mowia ze musza glosowac na pis bo to opozycja ma ich za kretynow.

   9
 1. Primipilus

  Darek51234 – napiszę dość ostro.
  wyborcy mowia ze musza glosowac na pis bo to opozycja ma ich za kretynow. – tak, bo PO uważa, że zwykły człowiek jest debilem. Tak jak uważa się, że wyborcy Trumpa to debile.
  Tylko, że na prawdę najwięksi debile to wyborcy PO. Jak trzeba być zmanipulowanym żeby głosować na PO? No ale to zasługa mediów, manipulacji, ogłupiania. Nowe czasy – człowiek zmanipulowany przez facebook, twitter, smartfony. Taki człowiek już nie myśli, ma wyprany mózg.

  12
  1. Vernon

   A wyborcy PIS w pełni świadomie i nie zmanipulowani głosowali na PAD i PIS :)))
   Wystarczy posłuchać Morawieckiego, Dudy czy kogokolwiek w TVPis i nikt nie musi z obozu władzy dodatkowo mówić że zwykły obywatel to debil. To jest oczywiste że tak myślą, bo takich bredni, tego typu przekazu do ludzi którzy myślą samodzielnie się nie mówi…(jak powiedział kiedyś Kurski ciemny lud to kupi, i takie motto ma wypisane na czole).
   Niestety, większość wyborców ma przeciętne rozumki, niezależnie od opcji politycznej, którą reprezentują, a politycy to wykorzystują, a PIS jest w tym lepszy niż komuna w PRL.

   8
       1. noob

        Dzien sie ejszcze nie skonczył,zobaczymy jak zamkna.Orlen broni dołka jak niepodległosc,kluczowe 59.00 i trzeba zamykac nad 62.05.Otwiera demony,bedzie benefcjentem upa jesli bedzie;-).Moze 52 gdyby w20 tapnoł,przejdzie 66 to 1xx welcome.

        2
 2. Primipilus

  Max nie byłem w Rzymie wysoko. Dowódca Legionu wykonywał rozkazy. Władza była wyżej.
  W obecnych czasach był raport Rzymski. Mało kto pamięta. W latach 70 -tych był opublikowany raport Rzymski, który mówił, że obecne mocarstwa upadną. To nic nowego bo patrząc wstecz dużo mocarstw upadło. Historia się powtarza.
  Czeka nas upadek mocarstw np. USA, Rosja, Niemcy. Nowe mocarstwa to mogą być Chiny, Indie i zaskakująco Polska, Turcja. Tylko, że tego mało kto może się spodziewać, wyobrazić.

  2
  1. Darek51234

   chyba ci chodzi o raport klubu rzymskiego?
   co slyszales tylko nie wiesz w ktorym kosciele graja.
   oni raczej pisali o ile mnie pamiec nie myli o zagrozenaich srodowiska, malo, a poza tym same glupstwa.
   dzis staraja sie pamietac o srodowisku.
   a o tych dyrdymalach pozostalych to juz mniej.
   tam byli sami socjalisci.
   a polskim byl adam schaff.
   guru powojennej polski.
   ktory wyjechal do wiednia i tam patrzyl jak umiera kapitalizm.
   i stwierdzil ze to piekna smierc 🙂
   klub rzymski przewidywal szybkie wyczerpanie sie zasobow np ropy. ludzkosc juz od wielu lat nie ma ropy zdaje sie 🙂

   4
      1. Wojciech Białek (Autor
       Wpisu
       )

       „Syn Zygmunta Kisielewskiego i Salomei z domu Szapiro (ciotki Hanki Sawickiej)”

       https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Kisielewski

       „Hanna Sawicka, właściwie Hanna Krystyna Szapiro, pseudonim Hanka (ur. 19 grudnia 1917 w Krakowie, zm. 18 marca 1943 w Warszawie) – polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, w propagandzie PRL przedstawiana jako pierwsza przewodnicząca Związku Walki Młodych (młodzieżówki PPR, która w rzeczywistości powstała dopiero po jej śmierci).”

       https://pl.wikipedia.org/wiki/Hanka_Sawicka

 3. long_short

  @WB

  „To prawda, zakładam, że uciekać do nas będą zachodnioeuropejscy rasiści mający nadzieję, że tu ich dzieci wychowają się w cywilizowanych warunkach.”

  Pan jest aż tak sfrustrowany bo nie znalazł się w gronie 140 doradców prezesa NBP czy to skutki uboczne przekwitania? 🙂

  4
 4. long_short

  @WB
  „dla bezrobotnego analityka to i tak duży problem.”

  To przez te lata z taka wiedzą i doświadczeniem nie dorobił się Pan milionów na GPW?
  Można oczywiście całe życie realizować się dla idei lub pasji, to rozumiem.

  3
 5. Darek51234

  @ W.B
  a te kembridze to roznie na ludzi dzialaja.
  kiedys byl wywiad z polka co ekonomie w kembridzu zrobila i doktorat na pomniejszym normanskim uniwersytecie robila akurat.
  i ona w tym wywiadzie powiedziala takie slowa.
  gdy patrze na ceny na wyspach to one sa niewiele wyzsze niz w nadwilanskim kraju, i kompletnie nie rozumiem dlaczego w polsce zarobki sa duzo nizsze !!!
  ceny swiadcza ze zarobki powinny byc podobne.
  takze jak corka wpadnie na wakacje to od razu oboz reedukacyjny proponuje 🙂

  3
 6. Darek51234

  @WB pozamiatal Pan Kisiela ta Hanka Swicka. troche zyd, komunistka w rodzinie, resortowe dziecko 🙂
  a w dziennikach opisywal wielogodzinne rozmowy z majorem Zubkiem z Londynu, swoim opiekunem. szczegolnie go meczyl po wizytach w Paryzewie i w Maison Laffitte

  1
   1. Darek51234

    to jest gosc , ktory przechowal przez lata kolektywizmu realne myslenie o polityce i gospodrce. ale przede wszystkim wychowal cale pokolenie ludzi, ktorzy w 89 roku byli gotowi odbudowac kapitalizm w polsce.
    ten kraj ma mu wiele do zawdzieczenia. bylem na jego pogrzebie. byli rozni ludzie: konserwatysci liberalowie ale i gieremek z michnikiem, plus ich przyboczni, z ktorymi byl wowczas w sporze.
    to jest jeden z najwiekszych polakow XX wieku.

    2
    1. Wojciech Białek (Autor
     Wpisu
     )

     Nie przesadzajmy, ukrywanie swojego pochodzenie raczej jest żenujące. Kisielewski to coś w rodzaju braci Kurskich. No dobrze, był od nich inteligentniejszy, ale to ta sama niezdolność do skonfrontowania się ze swoim pochodzeniem.

Dodaj komentarz