Średni kurs USD i EUR względem brytyjskiego funta najniżej od 34 miesięcy

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Średni kurs dolara i względem GBP kilkudziesięcioletniego kanału trendu wzrostowego w apogeum koronawirusowej paniki w marcu ub. r. Od tamtej pory funt umacniał się i w ostatnich dniach średni kurs USD i EUR wobec nieco spadł do najniższego poziomu od kwietnia 2018.

Kusząca synchronizacja zachowania kursu funta wokół referendum brexitowego z czerwca 2016 oraz “czarnej środy” z września 1992, kiedy to funt wypadł z węża walutowego ERM, sugeruje dalsze umacnianie się funta w perspektywie następnych lat.

WIG-20 po odbiciu się od górnego ograniczenia wstęgi Bollingera i od poziomu grudniowych maksimów spadł wczoraj o o 1,2 proc. Wśród pozostałych głównych indeksów polskiego rynku akcji wzrósł wczoraj jedynie NCIndex (+0,2 proc.). Standardowy MACD spadł, ale pozostawał ponad rosnącą linią sygnału.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal broniła linii wachlarza wychodzącej z ubiegłorocznego dołka koronawirusowej paniki i przechodzącej przez minima z końca października i końca stycznia (dziś rano +0,4 proc.). Wydaje się, że ta linia powinna jednak zostać niebawem przełamana a cen kontraktu spaść przejściowo poniżej poziomu styczniowego dołka. W Azji dziś rano przeważały wzrosty głównych indeksów giełdowych. Najsilniejsze obserwowane były w Tajlandii (+1,5 proc.) i Hongkongu (+1,3 proc.). Wśród spadających indeksów największą stratę notował Shanghai B-Share Index (-0,8 proc.).

Spółka Energoinstal (C/WK 0,66, kapitalizacja 32,8 mln zł) została w tym miejscy wspomniana 27 marca ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,498 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 1,82 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki strefy oporu wyznaczanego przez szczyty z 2017 i 2018 roku czyni przesłanki stojące za zawróceniem uwagi na akcje tej spółki 11 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Hydrotor (C/Z 12,4, C/WK 0,79, stopa dywidendy 3,2 proc., kapitalizacja 74,8 mln zł) specjalizującej się w produkcji oraz regeneracji elementów hydrauliki siłowej a także w obróbce elementów wielkogabarytowych odbił się w pod koniec ub. r. od dolnego ograniczenia długoterminowego trendu wzrostowego i obecnie próbuje przełamać górne ograniczenie kanału średnioterminowego trendu wzrostowego przebywając nad swoją rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć historyczny rekord wartości publikowanego przez NBS indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Holandii w styczniu (+9,4 proc. r/r):

… wzrosty wartości wskaźników nastrojów gospodarczych IFO dla Niemiec w lutym:

… roczną dynamikę wartości aktywów banku centralnego w Polsce w styczniu:

… najniższą od przynajmniej 23 lat roczną dynamikę kredytów bankowych dla podmiotów krajowych w Polsce w styczniu (-0,7 proc.):

… nowy rekord rocznej dynamiki M1 w Polsce w styczniu:

… wyniki handlu zagranicznego Australii w grudniu:

… roczne dynamiki indeksów cen nieruchomości w Pekinie na rynku wtórnym i pierwotnym w styczniu:

… wyniki handlu zagranicznego Tajlandii w styczniu:

… oraz roczne dynamiki agregatów pieniężnych M1 i M2 w Chinach w styczniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Altivar

  “Pieniądz jest to powszechnie akceptowany towar, za pomocą którego dokonuje się płatności za dostarczone dobra lub wywiązujemy się z zobowiązań. (D. Begg, S. Fischer, R. Dornbusch 2003, s. 94)”

  Jak tam kto woli. Ja polecam własne przemyślenia, nie wiem kim jest pan D Begg ryba Fischer coś. Może noblista a jak wiadomo oni na rynku zbyt długo się nie utrzymują

  1
  1. Darek51234

   nie ma mozliwosci rozmowy gdy poslugujemy sie pojeciami a ktos mowi ze on ma wlasna definicje pojecia.
   a to ze nie znasz gosci no coz. zawsze mozesz wprost napisac ze to przyglupy i dlatego ich defincja funta klakow niewarta.

   6
    1. duch_natury

     Ja tam się nad tym nie zastanawiam. Pieniądze przychodzą cieszę się i jestem wdzięczny, pieniążki idą dalej w świat do mojej emanacji cieszę się równie mocno :). Z lekkością, zaufaniem bez napinki.

     3
 2. sumadartson

  Wszystkich?
  Ja uważam że najwyższa pora na shorta.
  Bitcoin zrównał się ceną z jedną cebulką tulipana sprzed 400 lat i leci na pyska.
  Trza na główkę skoczyć żeby oddać apartament M1 za tzw. monetę albo kwiatek.

  8
   1. duch_natury

    |Czas zakupów się zbliża|
    Na ostatni zryw przed poważniejszą korektą to tak. Średnioterminowcy powinni czekać do kwietnia.
    Przed zawrotką jeszcze dalej postraszą, trzeba wyczyścić L-kowiczów 🙂

    2
      1. sumadartson

       Rację się miewa a nie ma. Jedynie Pan WB nigdy się nie myli.

       //widziałem, że mój plan jest dobry i nieco się rozgniewałem, gdy zobaczyłem dzisiejszy silny wzrost WIG-BANKI. Cała nadzieja, że Wall Street spadając niebawem naprostuje ścieżki tego indeksu.//

       Taki tekst popełnił w przeddzień szczytu NYSE. Dlaczego ten człowiek nie jest jeszcze Głównym Analitykiem NBP, to dotychmiast wielka tajemnica Najwyższego

       7
 3. fast_market

  Mercator zastąpi Aliora w WIG20 – Trigon DM
  Feb. 23 (PAP) — W marcowej rewizji indeksów Mercator zastąpi Alior Bank w indeksie WIG20 – wynika z szacunków Macieja Marcinowskiego z Trigon DM. Oczekuje, że w mWIG40 Polenergia, Selvita, Stalprodukt i OncoArendi zastąpią BNP Paribas, CI Games, Cormay i Mabion.
  Trigon DM podał, że marcowa rewizja indeksów będzie pierwszą przeprowadzoną na nowych zasadach tworzenia rankingu indeksowego. GPW podniosła znaczenie kapitalizacji w wolnym obrocie (waga 60 proc.) kosztem wagi skumulowanych obrotów za ostatnie 12 miesięcy (40 proc.). Dodano również nowe kryterium płynnościowe MWO.
  GPW stworzy listę rankingową na najbliższą rewizję według struktury akcjonariatu na dzień 19 lutego, jednak dzień ustalania kapitalizacji w wolnym obrocie jest nieznany i będzie losowo wybrany przez giełdę spośród pięciu dni poprzedzających dzień rankingu (od 15 do 19 lutego).
  “Oczekujemy, że Mercator zastąpi Aliora bez względu na wylosowany dzień. Mercator wejdzie z wagą 0,6 proc., podczas gdy Alior ma obecnie 0,8 proc. udziału” – napisał w raporcie Marcinowski.
  Analityk oczekuje, że w mWIG40 Polenergia, Selvita, Stalprodukt i OncoArendi zastąpią BNP Paribas, CI Games, Cormay i Mabion, także bez względu na wynik losowania.
  “Oczywistą zmianą będzie również przejście Aliora do indeksu w miejsce Mercatora” – napisano w raporcie.
  W jego ocenie ostatni debiutant giełdowy, spółka Huuuge, pomimo wysokiego miejsca w rankingu nie wejdzie do indeksu mWIG40 zarówno w tej, jak i w następnej rewizji.

  2
 4. wider_swider

  sumadartson 23 lutego 2021 o 11:33Odpowiedz
  Punkty „mocno zwrotne”. Mój zwrot na shortkoniach ponad rok temu dał podwojenie wartości całej sakwy w miesiąc. I to w czasie gdy wszyscy tracili. Pisałem o tym przez cały luty/marzec 2020.

  Tak, pamiętam to. Byłeś wtedy rewelacyjny.
  Problem polega na tym że piszesz o tym przez cały luty/marzec/kwiecień/maj/czerwiec/lipiec/sierpień/wrzesień/październik/listopad/grudzień 2020, styczeń/luty 2021.

  28
 5. sumadartson

  A mówiłem, a ostrzegałem jeszcze zanim Yellen mogła mnie przeczytać:

  // sumadartson 22 lutego 2021 o 11:23
  Jako że ekonomia to nauka ścisła, w której ostatni cud stwierdzono ponad 2000 lat temu na pustyni, a bilans (winien-ma) zawsze „musi wyjść na zero”, dzień sądu ostatecznego dla długu i lewarów nieuchronnie nadchodzi.
  Na shortkoń panowie szlachta a łupy (złoto,mns) brać w troki. Okażemy się godni epoki.//

  I proszę. Dobra dziewczynka. Posłuchała rady:

  “Wczoraj w godzinach popołudniowych Janet Yellen zabrała głos na konferencji zorganizowanej przez New York Times. Z ważniejszych kwestii:

  opowiedziała się za podwyższeniem podatków dla przedsiębiorców do 28%
  jest otwarta na podwyżkę podatków od zysków kapitałowych (stąd spadki indeksów giełdowych, które mogą się nasilić w “oknie” czasowym, w którym zamykane transakcja opodatkowane będą jeszcze na dotychczasowych zasadach)
  dyskutowano o podatku od majątku, ale na razie bez większych szans powodzenia w jego wdrożeniu (pisałem o tym tutaj)
  omawiała kwestię przyjrzenia się emisji 100-letnich obligacji skarbowych
  stwierdziła, że ma sens przyjrzenie się idei cyfrowego dolara (ta kwestia może być obecnie głównym zapalnikiem korekty na kryptowalutach) i oceniła Bitcoina jako “nieefektywnego”
  potwierdziła, że nadchodzi kontrola krzywej dochodowości (stąd wczorajszy zryw metali szlachetnych – pisałem o tym w ostatnim czasie wielokrotnie) – nie wiemy jedynie, przy jakim poziomie program ten zostanie uruchomiony”

  3
  1. pire

   “dzień sądu ostatecznego dla długu i lewarów nieuchronnie nadchodzi”
   Jakby nie było, to shortkoń to też rodzaj instrumentu pożyczkowo- lewarowanego, nie obawiasz się waszmość ogni piekielnych ?

   3
   1. sumadartson

    Póki w moim bilansie strona “ma” zapełniona a strona “winien” pusta, mogą mi naskoczyć.
    25 bilionów usd długu to równowartość 25 reparacji wojennych dla Polandu. A Hisperian jest tylko 10 razy tyle co “ciemnogrodzian”.
    Jak oni to spłacą? Musieli by oddać ze 2/3 NYSE.

    1
    1. Zibi

     Waszmość szabelką wywijasz mając pełną stronę “Ma” i pustki po stronie “Winien”?

     Radziłbym księgi rychło ponownie przeglądnąć z Rachmistrzem zacnym jakimś

     wszak. “Winien” to przecież aktywa są, a “Ma” to nic innego jak zobowiązania 😉

     4
  1. digesting slowly

   To a propo tego warunku:

   https://wojciechbialek.pl/2021/02/czy-moj-system-poradzi-sobie-w-nietypowych-warunkach-pandemicznej-depresji.html

   “Co do drugiego warunku, to od lutego do listopada ub. r. roczna dynamika CPI wynosiła przynajmniej 2,9 proc. Do sygnału sprzedaży potrzebny jest wzrost rocznej dynamiki CPI o przynajmniej 1,5 pkt. proc., czyli w tym przypadku do przynajmniej +4,4 proc.”

   Choć Pana system kłóci mi się z podnoszeniem stóp w PLN, w przypadku takiej infacji.

   1
   1. Guy Fawkes

    Waszmość nie wypowiadaj się za starszaków please.

    Doznasz jeszcze niejednego squezu. Na razie zaprzestaję aktywności na gumnie.

    Dobiła mnie definicja ”pieniądza” dla ubogich ociemniałych.

    Ludzie już nie wiedzą czym jest pieniądz.

 6. Guy Fawkes

  @Izba Lordów & @Izba Gmin

  Pojawiają się na gumnie jakieś idiotyczne teorie pieniądza.
  Widać, że zdeprawowana ludzkość już w ogóle nie wie czym jest pieniądz i podąża prosto do niewoli.

  //(…) idzie, małpio uśmiechnięty,
  Krzycz! W niewolnictwie szczęśliwy.
  Rozumiesz. Jest taka cierpienia granica,
  Za którą się uśmiech pogodny zaczyna,
  1 mija tak człowiek, i już zapomina,
  O co miał walczyć i po co.
  //

  …………………………………………………………………………………………..

  //Pieniądz jest to powszechnie akceptowany towar, za pomocą którego dokonuje się płatności za dostarczone dobra lub wywiązujemy się z zobowiązań.//

  To jest definicja CO-MMU-NIS-TYCZNA, dla ubogich debilów.

  To jest definicja płacidła z czasów Freddiego Flinstone’a.
  https://static.wikia.nocookie.net/flinstones/images/e/ee/The_Flintstones_-_Character_Profile_Image_-_Fred_Flintstone.png/revision/latest?cb=20200128031714

  Płacić można byle czym, koralikami, papierem, telefonem itd.

  Najważniejsza w pieniądzu jest funkcja zachowania kapitału. Pieniądz to kapitał, kapitał to własność.

  Rodzaj pieniądza to rodzaj cywilizacji.

  Psucie pieniądza to niszczenie cywilizacji, to communism i niewolnictwo.

  Cóż z tego, że człowiek zgromadził walutę (płacidło), skoro traci na tym kilka % rocznie, po 10 latach nie ma 1/3 majątku, jak nie połowy.

  To jest szyderstwo z pieniądza dla ubogich, tak jak system demokracji (liberalnej) jest szyderą z z człowieka ubogiego w ogóle, jego rozumu i sprawczości.

  Płacidło nie jest pieniądzem, czyli kapitałem. Definicje takich uczonych debili mają tylko zatrzeć nieprzyjemne wrażenie obudzenia się z ręką w nocniku communismu.

  Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

  3
 7. Griot1234

  Panie Dariuszu ona(wiedza) nie jest tajemna jest mało powszechna, bo ludziom dzisiaj wmówili, że zamiast trochę poczytać i się pozastanawiać łatwiej nakreślić nonszalancką kreskę, czyli nawet nie doczytali w vic trader zasad kreślenia trendu(że nie po każdym opadającym szczycie kreślimy linię.)ele najlepiej to robić za ogona w e-toro obżerajac się czipsami i popijając colę grając jednocześnie w grę na komputerze i kupując i sprzedając wg napływających z e-toro sygnałów. Ktoś miał skumulowane oewe 30tys BTC wprowadził na giełdę Gemini i co puścił po pkc zlecenie za1,5 mld usd po prostu rynek zrobił się bardzo przezroczysty,a to niesie zmiany musisz kupić wcześniej niż bot i sprzedać również szybciej niż bot. Bo to boty robią hossę i besse

  1
 8. Max2

  Darek51234 23 lutego 2021 o 14:01
  Odpowiedz

  na gieldzie lepiej nie marzyc.
  popatz sobie na jaks niezla panne na ulicy i pomarz.

  Bo marzenia trza realizować. A z pannami korepetycji Ci nie udzielę za młodyś 🙂

Dodaj komentarz