Straszymy się?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

W całej 43 letniej historii S&P 500, dla której dostępne są codzienne dane na temat otwarcia, maksimum, minimum i zamknięcia (“open, high, low, close”) następujące 3 warunki były spełnione tylko 2 razy: 1) w przeciągu 2 tygodni od ustanowienia historycznego maksimum, 2) indeks spada na sesji o ponad 2,4 proc.; ale 3) jest powyżej minimum sprzed 2 sesji. Takie sygnały padły wczoraj oraz 3 marca ub. r.

Wygląda to oczywiście bardzo strasznie, ale warto zwrócić uwagę na niewielką dynamikę obecnego ruchu spadkowego ze szczyty w porównaniu do dużej dynamiki ruchu spadkowego pomiędzy 19 lutego a marca ub. r. To sugeruje, że nawet jeśli powyższa analogia jest poprawna i czeka nas teraz druga – 20 dniowa jak w marcu ub. r.? – fala spadkowa, to również będzie miała ona mniejszą niż rok wcześniej dynamikę. Nie zmienia to faktu, że wczorajszy odczyt sentymentu AAII sugeruje, że indywidualni inwestorzy w USA raczej nie są przygotowani na jakąś silniejszą przecenę i zmiana sentymentu może zająć im trochę czasu.

WIG-20 zanotował wczoraj minimalną zmianę (-0,07 proc.) utrzymując się nad linią szyi domniemanej 3-miesięcznej formacji głowy z ramionami. Spadł wczoraj również NCIndex (-0,6 proc.), natomiast pozostałe główne indeksy warszawskiego rynku akcji zwyżkowały. Swe roczne maksimum ustanowił wczoraj WIG-MEDIA.

Spółka Apollo Capital (C/WK 46,78, kapitalizacja 10,8 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 16 grudnia ub.r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,24 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 2,74 zł. Zbliżanie się kursu akcji spółki do górnego ograniczenia kanału kilkuletniego trendu wzrostowego oraz oporu wyznaczanego przez ubiegłoroczne szczyty indeksu czyni przesłanki stojące za zawróceniem uwagi na akcje tej spółki ponad 2 miesiące temu nieaktualnymi.

Cena akcji Banku Ochrony Środowiska (C/Z 14,2, C/WK 0,34) poruszała się w latach 2008-2020 w obrębie kanału silnego trendu trendu spadkowego i obecnie próbując przełamać jego górne ograniczenie wybiła się powyżej swego szczytu z czerwca ub. r. przebywając na rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć wysokość salda obrotów bieżących Tajlandii w styczniu:

Po najsilniejszym od miesiąca wczorajszym spadku o 2,4 proc. cena kontraktów na S&P 500 traciła dziś rano 0,4 proc. Znacznie silniejsze spadki obserwowane były w Azji, gdzie japoński Nikkei 225 tracił 4 proc. Większy niż 3 proc. zniżki notowały również Hang Seng, indyjski Sensex oraz tajwański Taiex. Spadkom opierały się jedynie filipiński PSEi oraz nowozelandzki NZX50.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć wysokość salda obrotów bieżących w Tajlandii w styczniu:

… wartość publikowanego przez INSEE wskaźnika zaufania konsumentów we Francji w lutym:

… historyczny rekord publikowanego przez INSEE indeksu cen nieruchomości mieszkalnych na rynku wtórnym we Francji w IV kw. ub. r. (+6,5 proc. r/r/):

… -3 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej oraz +7,9 proc. roczną dynamikę nowych zamówień w Austrii w grudniu:

… saldo handlu zagranicznego Tajwanu w styczniu:

… roczne dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej na Tajwanie w styczniu:

… +0,5 proc. roczną dynamikę zatrudnienia w Polsce w IV kw. ub. r.:

… +9 proc. roczną dynamikę cen 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych w IV kw. ub. r.:

… oraz -2,4 proc. roczną dynamikę PKB w USA w IV kw. ub. r.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. duch_natury

  @WB
  “W całej 43 letniej historii S&P 500,”

  A układ 6-8.02.2018r. nie spełnia tych warunków ???
  Nie badałem całej historii ale zapamiętałem podobne zachowanie z 2018r. więc może algorytm zawiódł ?

  1
   1. duch_natury

    Podobny schemat wystąpił jeszcze pod koniec stycznia 2020r. (bardziej podobieństwo dynamiki i układu korekty i wyglądu wskaźników D,W ale nie spełniony ten warunek 3).
    Czas pokaże co wybierze rynek 😉

    1
  1. tinley

   Wczorajszy kataklizm spowodowany byl marną aukcją amerykańskich 7-latek. Popyt był oględnie mówiąc kiepski co od razu przełożyło się na rynek. i tak będzie do czasu gdy FED nie przemebluje własnego portfela – czyli nie zacznie kupować 10-latek zamiast 2 latek jak robi to teraz. Pytanie jak będzie w tym czasie kontrolował krótszy koniec krzywej i czy sama niska stopa % i forward duidance wystarczy.
   Fed musiałby po prostu wejść mocniej w długi koniec krzywej rentownosci żeby tam ją zablokować, ale tak żeby nie wywalić stolika bo jak się okaże że cała krzywa zacznie rosnąc albo się wypłaszczać to cóż.. Teoretycznie można dodrukować każdą ilość dolarów i kupić wszystkie obligacje z rynku tylko trzeba mieć pewnosć że nie ukatrupi się nawet takiej waluty jak usd.

   5
   1. leotdipl

    mam na oku pana Aliora, ale jeszcze nie teraz – ktoś kto teraz kupuje wchodzi w trwającą korektę – jeszcze pociągnie. Ale ja mam zamiar kupić później za < niż 11,- zł. Ja widzę wykres jaki jest.

 2. Primipilus

  Jak WMO podkreśla tzn., że spowolnienie zadziałało pozytywnie na rzecz klimatu. Zawsze mówią odwrotnie.
  Zielona energia jeszcze nie daje rady zastąpić węgla, ropy, gazu. To pokazała zima gdzie Szwecja nie miała prądu.

 3. Primipilus

  …Z tego co pamiętam to wczoraj był jeszcze lepszy wg Waści zdania.
  Wypuszczę pod Hołdem Pruskim…

  Wobec 2100 już niedługo, mała różnica wczoraj czy dzisiaj. Nie trzymaj na siłę. Shortkoń aż się rwie na wolność, na łąkę. Nie wypuszczony sfrustruje się i będzie strata na nim.

 4. Primipilus

  Szczególnie jak „szczepionka” zadziała odwrotnie – w końcu zadziała odwrotnie. Bo zaraz będą szczepić co miesiąc inną odmianą: na afrykański, kalifornijski, brytyjski i kolejne. Organizm zaszczepiony 12 -ma różnymi szczepionkami w czasie roku nie wytrzyma i ucieknie do innego świata pozaziemskiego.

  9
 5. Primipilus

  Darek51234. Ja niczego nie sugeruję. Każdy sam podejmuje decyzje. Ja akurat przeszedłem Covid – 3 testy pozytywne, 4 – ty negatywny. Mam antyciała na kilka lat wbrew temu co piszą ci “eksperci”, że antyciała wytworzone przez organizm działają tylko kilka miesięcy.
  To jakby zadanie dla nauki – które antyciała są lepsze – wytworzone przez organizm czy te ze szczepionki. Może kiedyś to zbadają.
  W moim przypadku covid był jak ciężka grypa. Po wyzdrowieniu był jeszcze ból mięśni taki jak ktoś ma zapalenie korzonków ale po kolejnych 2 tygodniach wszystko przeszło.
  Wg mnie jeśli przeszedłem covid, wyzdrowiałem to nie potrzebna mi szczepionka. Po podaniu szczepionki organizm mógłby uznać, że to nadmiar antyciał i zacząłby je zwalczać. Takie zapętlenie – zwalcza to co jest teoretycznie dobre.

  3
  1. duch_natury

   Ja już mam dwóch kolegów co przechodzą “covida” po raz drugi miesiąc -dwa po wyzdrowieniu. Nie wierzę, że coś takiego jest możliwe.
   Gdzieś tam czytałem, że Rosjanie robili sekcje zwłok covidowców i nic nie wykryli poza bakteriami z zakrzepami krwi co spowodowało śmierć.

   3
  2. tinley

   Nie będę się wdawał w dyskusję na temat antyciał bo to jest kwestia naukowców konkretnej dziedziny . ja tez przeszedlem teraz covida i ciągle czuję skutki. Ból gardła i coś w rodzwju nieżytu górnych dróg oddechowych. Generalnie zniosłem go bardzo lekko. ot takie mocniejsze przeziębienie. Miałem ten sam objaw co ty – bóle mieśni takie jakby ktoś szpilę wsadził w plecy albo mięsien sie naderwał wzdłuż kręgosłupa. Ani się schylić, ani siedzieć. U ojca to samo. u starszych to generalnie jest problem bo przechodzą to ciężko . Nie powiedziałbym że objawy u ojca były cięższe niz przy zwyklej grypie, ale różnica była taka że to dziadostwo bardzo trudno sie leczy. Choróbsko idzie falami. Raz się czujesz dobrze a za godzinę temperatura, kaszel taki że masz ochotę płuca wypluć. Trudno walczyć z gorączką bo ta ciągle powraca. Nie jest to miła choroba – zwłaszcza dla starszych. Ale moja 90-letnia babcia temperatury nawet nie miała. Za to wymioty, kaszel, osłabienie. Wyszła jakoś. Gdyby dostała do tego wysokiej temperatury to nie byłbym tego pewien. Klopot z covidem jest taki że trwa znacznie dłużej od grypy i cholernie cieżko się tego pozbyć. Dlatego to trwa 2-3tygodnie. Ja grypę w parę dni opędzam.
   Podsumowałbym to tak – jeśli nie wystąpi burza cytokinowa, jeśli nie ma problemu z oddychaniem i innych ciężkich powikłań to można covida porównać z grypą, ale skoro covid trwa dłużej, ciężej się go leczy i zostawia więcej powikłań no to należałoby covida zaliczyć do cięższej choroby

   4
   1. Flash

    “Ja grypę w parę dni opędzam” – to jest nie możliwe. Albo nie zachorujesz na grypę bo masz dużą odporność albo zachorujesz i masz tydzień, dwa tygodnie z głowy. 3 dni to trwa przeziębienie wywołane rinowirusami. Nie chorowałem na grypę od 5 lat, ale pamiętam jak to wygladało, przeziębienia i owszem zdarzają się. Co do SP500 to zwała przed nami, do końca kwietnia się nie wyliżą.

  1. sumadartson

   Znam. Od krewnego, który usłyszał go w celi przesłuchań na Rakowieckiej. Dla jasności – był przesłuchiwany. Nie mógł się śmiać bo miał rozbitą wargę przez durnego “obrońcę ludu”

   1
 6. Neptun

  Każdy wie ze nie wolno się szczepić jak jest się chorym,np. szczepienie na grype, więc ludzie z przeziębieniem są zapisywani na szczepienie jak się wyleczą. Jak wiemy z mediów Covid można przechodzić bezobjawowo, jak to sie ma do szczepionek? Na koniec należy dodać ze politycy w EU mówili ze szczepionki są bezpieczne, to są ci sami politycy co zatwierdzili ustawę ze ślimak to ryba. Każdy niech sam wyciąga wnioski, oczywiście lewacy najpierw muszą rozapatrzyc kwestie czy to nie uraza wirusa i czy wirus ma uczucia ? 😉

  5
 7. Primipilus

  …. to są ci sami politycy co zatwierdzili ustawę ze ślimak to ryba…. – to dobre.
  Faktycznie zaraz zaczną mówić, że wirus ma uczucia i trzeba mu podać szczepionkę bo wtedy będzie szczęśliwy.

  6
 8. billy_the_kangoor

  @Szlachta
  GOLD – uzupełnienie prognozy. Przy 1.750 spodziewam się kumulacji długich, które prawem siły muszą zostać wybite.
  Cel: 1.680
  “””billy_the_kangoor 23 stycznia 2021 o 20:05
  ….Let’s play Gold!
  Abstrahując od przesłanek inflacyjnych, specyficznej wartości złota jako „safe haven”, patrzę w tym momencie na XAUUSD jak na każdy inny wykres.
  Po zakończeniu trwającej od szczytu korekty będzie można zagrać L od ok. 1.750 USD na ulubioną przeze mnie formację „baphometa” i liczyć na jej wypełnienie – prawy róg ponad 2.000$. Kiedy? Wiesz, …dat nienawidzę podawać.
  Ponieważ to prognoza, napiszę, że ów scenariusz wypełni się już w tym roku.
  Po tym wydarzeniu pozbyłbym się złota na długie lata. Do kiedy? Nie wiem.”””

  5
   1. billy_the_kangoor

    @leotdipl
    Od strony technicznej to ORGR, który realizuje się z prawym szczytem max. do wartości (poziomu) lewego albo odrobinę niżej. W pierwszym przypadku jest symetryczny, w drugim nie, vide SP500 od 01.09.2020 do 15.10.2020.
    Po wypełnieniu następuje szybki spadek do wartości “G” w ORGR.
    Spójrz na figurkę kozła illuminatis, to będziesz wiedział 🙂

    1
 9. Primipilus

  billy – możesz mieć rację co do złota. Bo jak WIG20 na 2100, S&P 500 na 4200, to złoto będzie spadać.
  Z tym, że jak ktoś ma złoto w czystej postaci – sztabki to nic nie musi robić. Złoto zawsze będzie miało wartość. Spadnie trochę to nie szkodzi, odzyska cenę później. Ale to dotyczy złota w czystej postaci. Wszelkie wirtualne kontrakty na złoto to co innego, one mogą tracić.

  1
 10. noob

  Zejscie pod 1978 i mamy nastepstwa.Pierwsze cokolwiek to wyjsc trwale nad 11 bys potrzebuje.Zobaczymy czy obroca system dzienny trendowy.Wskazniki na tyg sa bee a bys nie działa.Ropa 60-65 jakas korekra sie nalezy,co wtedy z bananem korelujacym jak teraz taki badziew widzimy.Potrzeba byskow,duzo byskow i to na teraz.
  Złoto nie powinno zejsc pod 1570 a cel 2200-500 wtedy.

  4
  1. duch_natury

   @Darku nikt Tobie nie zabrania. Szczep się, noś podwójne maski, google czy co tam jeszcze nie wymyślą, unikaj kontaktów z ludźmi (naturalna wymiana wirusowo-bakteryjna). Tylko proszę nie miej potem pretensji do tych co postępują inaczej, że rozwaliłeś sobie swój system odporności imuunologicznej czy tez wpadłeś w deprechę.

   6
   1. Darek51234

    ja nie mam pretensji, robcie co chcecie.
    mam tego pecha ze jestem po srodku i slysze podobne pierdoly zarowno od histerykow jak i od antyszczepionkowcow.
    z tym ze poglady antyszczepionkowcow sa zdecydydowanie bardziej kretynskie.

    1
     1. duch_natury

      @Darek
      A czym się kierujesz wyśmiewając poglądy innych? To co nauczyli w TVN? Albo wywodami profesora nadzwyczajnego Simona (czy jak mu tam).
      A może po prostu raz wyłączyć TV i zacząć doświadczać albo szukać samodzielnie.
      W ostatnich 2 tygodniach 3 moich starszych znajomych wyjechało ze szpitala w Urnie. Ale spróbować coś innego jeśli to co robią się nie sprawdza to już be.

      9
      1. Poczatkujacy

       Z tym doświadczaniem to też tak nie do końca. Jak ktoś czuje potrzebę to niech sprawdza wszystko samemu, ale do czasu kiedy nie wpływa to na inne osoby. Panoszenie się dumnie bez maseczki w zatłoczonym miejscu publicznym jest nie w porządku wobec innych. Co do leczenia to niech każdy próbuje tego co lubi, tylko w momencie wezwania karetki i trafienia do szpitala niech nie wymaga leczenia witaminą c czy inną “ziębową” metodą…
       Antyszczepionkowe i inne foliarskie teorie mają to do siebie że w dobie internetu szybko się rozchodzą, natomiast ich sprostowania i wytłumaczenia już nie bardzo – najnowszy przykład teoria o sztucznym śniegu, ciekaw jestem ile osób na świecie dalej w to wierzy.

       2
 11. duch_natury

  @Darek
  “atak na wtc w ogole byl”

  Oczywiście, że tak. Wyszedł brodaty Afgan z jaskini, troszkę się podgolił. Wprawdzie pisać i czytać nie potrafi ale zawodowe manewry statkiem powietrznym jak najbardziej tak. Po drodze zmylił kilka F16, ukrył się przed radarami i jebut…. rozwalił wieżyczki 🙂
  Ale Pan Prezydent B. nie przejmował się tym zbytnio ucząc się z dziećmi pisać i czytać w pobliskiej szkole.

  10
   1. Neptun

    Tak, identyfikujemy ludzi, z jedyną umiejętnością kopiegopejstra i powtarzających tylko to co usłyszą w TV, nieposiadających własnego zadnia, tylko po wypowiedzeniu jednego prostego zdania niezłożonego np. jesteś gupi bo myślisz inaczej jak JA.

    10

Dodaj komentarz