VIX poniżej 20 pkt.

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

W marcowym apogeum koronawirusowego kryzysu wartość mierzącego implikowaną przez zachowanie rynku opcji zmienność rynku akcji w USA wskaźnika VIX osiągnęła największą wartość w jego 30-letniej historii (82,69 pkt. wobec 80,86 pkt. 20 listopada 2008 po panice wywołanej upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. W ostatnich dniach wartość VIX spadła poniżej 20 pkt., czyli do najniższego poziomu od lutego ub. r.

Dwa warunki: 1) VIX spada poniżej 20 pkt.; 2) w nie więcej niż 1,5 roku po wyjściu ponad 50 pkt. po raz pierwszy spełniane były 12 lutego br. oraz 22 grudnia 2009.

Po synchronizacji ścieżek S&P 500 w momentach generowania po raz pierwszy takich sygnałów otrzymujemy następujący obrazek:

WIG-20 rosnąc w 2 sesje o 3,5 proc. a więc najwięcej od 23 grudnia uderzył w górne ograniczenie standardowej wstęgi Bollingera zamykając się najwyżej od miesiąca. Standardowy MACD wygenerował krótkoterminowy sygnał kupna wychodząc ponad linię sygnału. Poza NCIndex pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również rosły (najsilniej o 3,2 proc. mWIG-40; to największy wzrost od 5 listopada; najwyższe zamknięcie od czerwca 2018). sWIG-80 zamknął się najwyżej od listopada 2007. Przynajmniej roczne maksima ustanawiały wczoraj wśród indeksów sektorowych WIG-BUDOW, WIG-MOTO, WIG-ODZIEZ i WIG-SPOZYW, wśród makroindeksów WIGTECH, a wśród indeksów narodowych WIG-UKRAIN.

Po wczorajszym lekkim spadku cena kontraktów na S&P 500 nie ulegała dziś rano większym zmianom. W Azji dziś rano o 3,5 proc. rósł tajwański Taiex ustanawiając swe nowe historyczne maksimum, Hang Seng zwyżkował o 1,1 proc. wychodząc na najwyższy poziom od 2018 roku (giełda w Szanghaju nadal była zamknięta z powodu obchodów księżycowego Nowe Roku). O 0,1 proc. rósł też NZX50 z Nowej Zelandii, a pozostałe główne indeksy giełd azjatyckich spadały (najwięcej o 1,1 proc. filipiński PSEi).

Spółka Lokum Developer (C/Z 9,8, C/WK 0,82, kapitalizacja 315 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 25 marca ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 10,50 zł. Wczoraj jedna akcja kosztowała 17,50 zł. Zbliżanie się kursu akcji spółki do poziomu oporu wyznaczanego przez szczyty kurs z lat 2018-2019 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 11 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Broad Gate (C/WK 1,09, kapitalizacja 3,68 mln zł) będącej producentem „wysokooleinowych” olejów spożywczych, który zarządza własnymi gospodarstwami rolnymi w Kaliningradzie, zapewnia agronomię oraz świadczy usługi operacyjne i marketingowe na rzecz dużych przedsiębiorstw rolnych oraz właścicieli ziem w Polsce, Regionie Centralno-Czarnoziemnym i regionie Wołgi w Rosji, od 2017 roku przebywał w obrębie kanału trendu spadkowego, którego górnego ograniczenie być może przełamał w grudniu ub. r., a ten ruch wzrostowy można próbować interpretować jako wybicie w górę z prawie rocznej formacji podwójnego dna.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć saldo obrotów bieżących Węgier w grudniu:

… wyniki handlu zagranicznego Włoch w grudniu:

… -2,7 proc. wstępny odczyt rocznej dynamiki PKB na Słowacji w IV kw. ub. r.:

… wstępne wyniki handlu zagranicznego Japonii w styczniu:

… +0,3 proc. roczną dynamikę PPI w Chinach w styczniu:

… -24,5 proc. roczną dynamikę liczby nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w strefie euro w styczniu:

… oraz roczne dynamiki głównych wskaźników inflacji w Wielkiej Brytanii w styczniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. b_54

  „Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych i niektórych innych ustaw. Regulacja ma dostosować przepisy krajowe do rozporządzenia PE, które zobowiązuje państwa członkowskie m.in. do wprowadzenia do dowodów odcisków palców.”
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dowody-osobiste-z-odciskami-palcow-i-popisami-bedzie-nowelizacja-ustawy-8057828.html

  Za Stalina „notowani” byli tylko przestępcy, za Unii Jewropejskiej – wszyscy obywatele. Wot progres.

  16
  1. Darek51234

   to niestety smutna prawda. juz od dawna maja nasze zdjecia. kiedys tylko przestepcy mieli zdjecia.
   tylko patrzec jak pobiora wszystkim dna.
   i wciaz idzie to w zlym kierunku.
   jeszcze chwila i kamery beda wszedzie. z rozpoznawanem twarzy. chinole w tej dziedzinie wyprzedzili swiat.
   to naprawde realne problemy ale kogo one obchodza.
   wiekszosc ludzi to niewolnicy.

   12
 2. toya

  Re: Chinageddon

  Temat Opus Magnum Pana Wojtka nie jest jeszcze zamkniety.

  Obraz plynacy z Chin przypomina S&L crisis z lat 80tych w USA.

  https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2021-02-16/even-with-recovery-china-s-bad-loan-season-may-be-really-bad-this-time?srnd=opinion

  – w 2019 pierwszy upadek banku od 20 lat

  – próby opanowania sytuacji przez „plany naprawcze” konsolidacji małych banków z problemami co daje wyłącznie efekt powstania większych banków z problemami (podobieństwo do programu Management Consignment. Na jego mocy do zarządu kas dołączali powołani przez FSHLBB menadżerowie, by następnie, po pewnym okresie przejściowym, sprzedać lub zupełnie zlikwidować niewypłacalne kasy http://www.psz.pl/118-gospodarka/kryzysy-xx-wieku-kryzys-kas-oszczednosciowo-pozyczkowych-w-usa)

  – Prowincje czują się „wystawione do wiatru” przez Pekin: „zyski nasze, straty wasze”:

  „The nascent reform plan that Guo introduced in August includes (…) shifting the burden of bailing out struggling provincial lenders to local governments.”

  https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-10-27/china-s-failing-small-banks-are-becoming-a-big-problem

  Ostatatnie najwazniejsze. Prowincje vs Pekin. Przypływ popandemicznego odbicia nie podnosi wszystkich łodek, a to tylko podkreśla istniejące tektoniczne napięcia między głębokimi prowincjami, a Pekinem (wybrzezem).

  Zatem:

  1. Long India – Short China
  2. Nie ma żadnej tranzycji – pandemia to zapalnik do samospalenia papierowego tygrysa.
  3. Nie wiem, w którym roku lat osiemdziesiątych jestesmy w tej analogii. 1985 czy już 86, ale wciąż czekamy na odpowiednik szczytu w Reykjaviku.

  8
  1. Darek51234

   wiara w chiny jest potezna i tak nikt nie uwierzy w to co piszesz 🙂
   malo kto wie, ze chiny sa biedniejsze od polski.
   mimo tzw komunizmu podzial dobr jest feudalny.
   garstka zyje jak szejkowie czesc normalnie a ponad miliard tylko ma jedzenie na biologiczne przetrwanie.
   niedawno nie bylo emerytur, zerowa sluzba zdrowia.
   a to co obywatel dostaje od panstwa jest dostepne tylko na wsi, w ktorej sa zameldowani.
   alokacja kapitalu jakw kadej centralnie planowanej gospodarce z dupy.
   jak to napisal Sorman chiny to iluzja demograficzna.

   2
      1. Darek51234

       bylem i co z tego? to ze ktos byl to nie znaczy ze ma wiedze. garkotluk.
       przypominasz tych gamoni ktorzy mowia o to jest dobra wloska knajpa bo prowadzi wloch.
       pytanie ilu wlochow potrafi dobrze gotowac? ponizej procenta?
       wiekszosc polakow ma mizerna wiedze o polsce tak jak amerykanie o ameryce itd
       ale po co ja to tlumacze. znowu cie przeceniam.
       nie moge cie rozgryzc masz umyslowosc najgorszego betonowego pisowca a tak ich nie lubisz.

       3
    1. Darek51234

     nadal amerykanin ma min 5 razy wyzszy pkb niz chinczyk. to nie jest 20% czy 50% roznicy.

     Od 2017 do 2018 roku produkt krajowy Chin wzrósł z 12,310 do 13,894 bilionów dolarów czyli w imponującym tempie 12,8%. Rok później nie było już tak różowo, kiedy wzrost PKB do 14,343 biliona dolarów oznaczał tempo wzrostu chińskiej gospodarki na poziomie 3,2%. Jednak cały czas było to tempo nieosiągalne dla większości gospodarek wysoko rozwiniętych. W tym samym czasie, czyli w latach 2017 – 2019 PKB Stanów Zjednoczonych wzrosło z 19,937 do 21,747 biliona dolarów. Wzrost gospodarczy USA wyniósł odpowiednio 4,88% w roku 2018 i 4,01% w roku 2019. W rozpatrywanym okresie gospodarka chińska urosła w sumie o 16,5%, wzrost gospodarki amerykańskiej wyniósł natomiast 9,07%. Różnica ta robi się znacznie mniejsza jeżeli weźmiemy pod uwagę liczby bezwzględne. PKB Chin urosło o 2,033 biliona dolarów podczas gdy PKB USA o 1,810 biliona. Sytuacja zmienia się jeszcze bardziej, jeżeli weźmiemy pod uwagę dane per capita. Chiński produkt krajowy na głowę mieszkańca wzrósł od 2017 do 2019 roku z 8879 do 10261 dolarów, czyli o 1382 dolary. W Stanach Zjednoczonych w tym samym czasie wzrósł on z 61 166 do 66 066, czyli aż o 4 900 dolarów! Widać więc wyraźnie, że mimo tego, że gospodarka chińska jako całość rozwija się szybciej, przeciętny Amerykanin cały czas bogaci się o ponad 3,5 raza szybciej.

     1
     1. toya

      O Ruskich kiedyś też się mówiło, że kwestia czasu kiedy prześcigną USA jako największa potęga gospodarcza.

      Samo tempo wzrostu to miraż.

      „Then we find that from 1928-1970, the USSR was the fastest growing economy except for Japan!”

      https://nintil.com/the-soviet-union-gdp-growth/

      U Ruskich czas fiesty centralnego planowania trwał jakieś 45lat, a później zgnilizna zaczęła wychodzić.

      Jeśli przyjmiemy, że Chiny zaczęły w 1978 otwierając się na świat to ich impreza jest już bardzo zaawansowana.

      Long India (and Russia, and Japan) | Short China

      2
 3. toya

  Patrząc na koszt prądu w Teksasie (u jednego dostawcy wzrosl do 9000$!!! za mhw – u nas w okolicach 160zł/mhw. Powtorze ok 35000zł za megawatogodzine!) to Robin Hoody beda musiały polikwidować trochę swoich czastkowych trejdów w FANGACH, żeby zapłacić rachunki w przyszłym miesiącu 🙂

  „One power supplier, Griddy, told all 29,000 of its customers that they should switch to another provider as spot electricity prices soared to as high as $9,000 a megawatt-hour. Griddy’s customers are fully exposed to the real-time swings in wholesale power markets, so those who don’t leave soon will face extraordinarily high electricity bills.”

  https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-02-15/texas-power-retailers-in-face-of-freeze-please-leave-us?srnd=markets-vp

  1
     1. Darek51234

      od roku to robie i powiem ci szczerze ze nie pojmuje, ze tyle czasu stracilem na bezsensowna robote w korpo.
      za marne pieniadze w porownaiu z tym tutaj. mimo ze zawsze to bylo pare ladnych srednich.
      i to jest twoj problem widze, ty jestes niedowartosciowany, marzysz o czyms co jest dla ciebie niedostepne.

      4
    1. red.007

     Niezmiennie,korekty mnie zbytnio nie zajmują,choć wolałbym aby nie zeszło poniżej 1895,bo wybije SL na poziomie wejścia w L,tym bardziej,że na jednej L-ce mam stratę 24 pkt.
     Dla mnie wstępnie dołkiem jest 28 stycznia a pisałem przed zejściem na 28 stycznia,że korygujemy bez zejścia poniżej 21 grudnia.
     Na obecną chwilę innych pomysłów nie mam.

     1
 4. Bankier1

  Amerykański producent oprogramowania zdecydował się w ubiegłym roku trzymać znaczącą część swoich rezerw w bitcoinie. Od tego czasu wartość jego inwestycji wzrosła trzykrotnie. Dlatego chce ją zwiększyć.

  Latem ubiegłego roku MicroStrategy zostało pierwszą spółką publiczną, która zdecydowała o wymianie lwiej części posiadanych papierów krótkoterminowych na bitcoina. Prezes Michael Saylor zapowiadał wówczas, że oprócz dokonanych inwestycji spółka nadal będzie kupowała kryptowalutę za pieniądze z bieżącej działalności. Od końca sierpnia wartość bitcoina wzrosła o 316 proc. dzięki czemu kryptowaluta nabyta przez MicroStrategy jest już warta ponad 3 mld USD. Spółka wierzy, że to nie koniec wzrostu wartości bitcoina. Dlatego chce sprzedać obligacje zamienne wartości 600 mln USD i przeznaczyć te pieniądze na zakup kryptowaluty. Zrobiła tak już na początku grudnia, kiedy pozyskała 650 mln USD ze sprzedaży obligacji zamiennych. Według Bloomberga, jak dotąd żaden z ich nabywców nie zdecydował się na zamianę obligacji na akcje spółki.

  1. Darek51234

   Darek51234 16 lutego 2021 o 11:40Odpowiedz
   jakos bardziej to wyglada no korekte spadku. czyli zasieg gdzies 2010-2015 maks. ale najlepiej patrzec i sie nie przywiazywac.

   Darek51234 16 lutego 2021 o 11:47Odpowiedz
   no moze 2025

      1. Bankier1

       Zazdrości , dla mnie to mega rozrywka , jak czytam slumdogów z ulicy z pozycją BYŁO PISANE

       jedyny mistrz to pan Jacek z imienia i nazwiska z pozycją przed czasem a nie parada błaznów , kiedyś może bym uważał ,że tak jest ale po tylu latach został tylko jeden fachowiec do słuchania reszta jak niżej

       BYŁO pISANE , BYŁO zarabiane 😂

 5. noob

  Darek51234 17 lutego 2021 o 11:16Odpowiedz
  no noob 1978 to ta granica ? jak padnie to
  pozniej jedziemy na minimum 1700.

  Nie wiem co jak padnie,dowiemy sie.Zerkamy co zrobia z 1978.Wczoraj juz sie zmartwiłem jak zoabczyłem u D.B wpis martinexa czyli bttf.Po 7-8 latach pisania na biezaco odnosnie banana to juz czułem ,ze ebdzie pod gorke.Gra 99% esek a jak elke zawsze wiedzielismy ze to koncowka ruchu lub musi wziasc ponownie S,inaczej nie rosnie.To jest fenomen,nie raz mu pisałem,działało zawsze;-) latami.;-)

  1
  1. Bankier1

   A wiesz co mistrz Jacek mówił o Bartłomiejczaku i jego szkoleniach , jak ludzie z płaczem przychodzili do mistrza Jacka na szkolenia bo im Bartłomiejczak z kolegą swoimi szkoleniami konta wyczyścił , też sobie kolegę fachowca znalazłeś , ‚
   \
   hehe

   1
   1. noob

    Bankier@
    alez ty zjebany jestes;-).w zyciu nie zamienilem słowa z Db,zrobilem tam ze 3 wpisy.Alez ty jestes pierdolnity dziecko.won,zrywac rynny aby miec co do gara włozyc.
    Tyle razy grzecznie prosze aby nie pisał i komentował moich wpisow.
    To napisz cos madrego co wyniosłes z tych szkolen,webinarow Pana Jacka .Tylko nie pisz o walutach ani niczym co podaje na webinarach.Tak z serca,od siebie,gdzie cos wpadło w oko zeby zagrac pod nauki ktore pobrałes.
    przeciez znamy prawde ,juz sie nie wysilaj bo sie zapowietrzysz.Nie pisz do mnie debilu!!!!!!

    5
 6. noob

  Jak sie komus nudzi i ma ochote posmiac u Pana jacka,tym razem jako Borys pisze nasz wrobelek.Borys to tak groznie,moze Iwan Grozny by byłoby mocarniej? aha u pana jacka ze 2 razy w zyciu cos napisałęm,wiedz nie pisz ze pisze wszedzie jak to ma w zwyczaju od razu kłamac,przeinaczac itd.itp

  3
   1. wider_swider

    Ogólnie rzecz biorąc, krypto to moim zdaniem najgorszy instrument jaki można shortować i odradzałbym gdyby mnie ktoś zapytał, ale teraz mam przeczucie, że warto.
    Tobie nie radzę, a sam chętnie próbuję. Na tym polega spekulacja. Trzeba spróbować, żeby się przekonać.

 7. Bakier

  Panu Wojtkowi wyświetlenia się zgadzają, a że ten ciul dalej robi swoje czyli bydło, to cóż począć, wiadomo że bana nie dostanie bo połowę wyświetleń pewnie robi on sam i co chwilę odświeża stronę i się pewnie brandzluje przy tym 🙂 – trzeba szukać innych miejsc, gdzie można sensownie i poczytać i popisać. Szkoda, bo widzę tu co najmniej kilka jak nie kilkanaście osób, które dużo by wniosły w jakość bloga gdyby pisały regularnie, czego z wiadomych względów nie robią.

  3
    1. Max2

     Co się tak wszyscy uparli na Bankiera? To bardzo sympatyczny człowiek. Problem tkwi nie w tym co Bankier pisze, a jak interpretujecie jego wpisy. Problem dotyczy Waszych kompleksów.
     I dzięki temu życie towarzyskie kwitnie 🙂

     11
 8. toya

  Ta Trójka Blogowa to mimo groźnego męskiego pohukiwania jakoś taka zniewieściała, bo ewidentnie zbieracie się na kamienowanie Andrzeja w cyklu miesięcznym:

  „toya 22 stycznia 2021 o 13:37

  Gmin blogowy znowu chce ukamienować Andrzeja. A co jeden to bardziej kulturalny i inteligentny.”

  7
     1. Bakier

      Pozwolę się niezgodzić. Myślę, że wróci więcej normalnego pisania o giełdzie 🙂 Ja dodam coś od siebie, co już pisałem wiele razy wcześniej. ASTARTA i spółki ukraińskie żywnościowe. Miałem oddawać po 40 (częśc osób twierdziła że przy 34-37 a potem wyżej pewna korekta), trzymam dalej 🙂 Korekta jeszcze nie jedna będzie ale czuję tam moc. W chwili obecnej ponad 46 złW tym roku jeszcze powinno być mocno UP. Agroliga i Agroton trochę się kiszą obecnie ale zobaczymy co dalej 🙂

      6
 9. tinley

  Proszę o szturm modlitewny. Własnie jestem zadżumiony covidem. Mieśnie palą, gardło pali, 39st gorąca. Złoto płonie, emergingi toną. Dolar is the king. Lubawo!!! Ratuj!!!

  Najtrudniej słuchać samego siebie. A pisałem, że to dolar wyjdzie obronną ręką a nie zadne Eura, drahmy, liry, franki i inne cudactwa. Kto ma silną gospodarkę wychodzącą z pandemii ten ma i silną walutę. Dlatego pisałem ostatnio o tych mantrach analityków co to wieszczyli ze stymulusy, dodruki i Powell bedą drukowac na życzenie i robić dobrze rynkom niskimi stopami a zloto ma świetlaną przyszłość. Drukowac nie będą bo już widac że to co nadrukowali podniesie inflację. Stymulusy Bidena pewnie beda mniejsze niż wcześniej niż zapowiadano. Kolejne stymulusy to dolwanie paliwa do ognia a rentownosci mogą wystrzelić tak że i FED tego nie pozbiera. Dlatego mówię wam:
  Zbliżamy się do końca rocznej hossy na Emergingach, złoto zobaczy 1500$ czyli odda covidową hossę, rentowności 10y w długim terminie jakieś 2.5% a jak FED pusci je na żywioł to i wiecej. Spadki na NYSe jakieś 20%-30% w optymistycznym założeniu. Idzie po prostu zacieśnianie pieniądza.
  Pytanie tylko kiedy to nastapi. Może już się zaczęło? Rynek az krzyczy ‚rate hike is coming’ i POwell nikogo już nie nabierze że bedzie inaczej.
  Amen.
  Prosze o zdrowaśki dla mojej 90-letniej babci covidowej której to państwo tak zorganizowało szczepienia że mimo terminu lekarz ją wygonił z przychodni bo nie ma warunków szczepienia alergików i kazał szukac terminu w szpitalu. Terminy na czerwiec, babcia już chora.

  15

Dodaj komentarz