Wall Street w kosmosie

Dysponując długą historią S&P 500 (można ją sobie ściągnąć na stooq.pl) oraz sięgającą 1800 roku historią CPI w USA można sobie stworzyć wykres realnej wartości tego indeksu cen akcji sięgający 1800 roku. Mając ten wykres można podjął próbę umieszczenia go w kanale trendu wzrostowego, ale okazuje się, że nie jest to – przynajmniej dla mnie – takie łatwe, bo o ile do 1998 roku wykres S&P 500 urealniony CPI rzeczywiście mieścił się w dosyć oczywistym kanale, o tyle później zaczął wykazywać tendencję do lekceważenie jego górnego ograniczenia.

Powered by macrobond.com

Alternatywnie można by ten kanał rysować w inny sposób prowadząc jego górne ograniczenie przez szczyty z lat 1835 i 2000, a i przy tym podejściu indeks przebywa powyżej tak narysowanego górnego ograniczenia.

Powered by macrobond.com

Chciałbym przy okazji zwrócić uwagę na ciekawą linię, którą można poprowadzić przez ważne dołki od 1802 do 1907 roku, ale podobna próba kupna amerykańskich akcji podjęta na tej linii w 1915 roku, a wiec już w trakcie trwania I WŚ, ale jeszcze przed przystąpieniem do niej USA, zakończyłaby się dużym niepowodzeniem, bo do 1920 roku realna wartość cen akcji w USA spadła do najniższego poziomu od 42 lat. Co ciekawe podobnie jak w 2000 roku wykres S&P 500 urealnionego CPI zbliżył się obecnie ponownie do tej linii.

Powered by macrobond.com

Ograniczając się do minionych 90 lat czyli okresu od czasu Wielkiego Kryzysu można umieścić ten wykres w obrębie regularnego kanału trendu wzrostowego, którego górne ograniczenie została niedawno osiągnięte.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: wykres S&P 500 urealnionego CPI osiągnął już górne ograniczenia zarówno 220-letniego kanału trendu wzrostowego oraz 89-letniego kanału wzrostowego.

Komentarze

  1. toya

    @Wojciech.Bialek

    re:CHF/PLN

    Panie Wojtku, może się Pan podzielić zdaniem nad krótkoterminowymi perspektywami dla kursu CHF/PLN w kontekscie marcowego orzeczenia SN i KNFu, który zaleca bankom zawieranie ugód?

    Wydaje się, że kurs powinien w jakiś sposób odzwierciedlić te dodatkowe siły?

      1. DrQuality

        Dla losów franka chyba to jest najwazniejsze – gdzie dojdzie do operacji walutowych .
        ” Głównym postulatem było to, aby NBP porozumiał ze Szwajcarskim Bankiem Narodowym i skupił od niego franki poza rynkiem. Wtedy NBP mógłby je odsprzedać polskim bankom, co pozwoliłoby im na spłacenie finansowania frankowych kredytów i zamknięcie pozycji walutowej powstałej wskutek ugód i przewalutowań. Z naszych informacji wynika, że rozmowy z NBP w tej sprawie już się toczą . “

    1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      Ale w kontekście tego:

      https://wojciechbialek.pl/2021/02/wig-banki-jak-w-maju-2009-i-kwietniu-1998.html

      … ciekawa wydaje mi się data zaplanowanego w tej sprawie posiedzenia Sądu Najwyższego:

      “Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zgodnie z obietnicami postanowiła przeciąć węzeł gordyjski dość szybko – podjęcie uchwały przez całą Izbę Cywilną zostało ogłoszone 29 stycznia 2021 roku, a zaplanowane na 25 marca 2021 roku.”

      https://www.prawo.pl/biznes/bedzie-uchwala-izby-cywilnej-sadu-najwyzszego-w-sprawach,506177.html

      1. toya

        No właśnie.

        Oprócz oczywistego wpływu (prowzrostowego) dodatkowego popytu na franka by zamknąc pozycję, mamy też orzeczenie SN i zalecenie KNFu by sprawy rozwiązać poprzez ugody, a to moim zdaniem argumenty za osłabieniem.

        Jak zachęcić klientów do ugód klientów, ktorzy ostatnimi wyrokami poczuli krew? Kijem i marchewką.

        Kijem będzie orzeczenie SN i kluczowy jego punkt czyli kwestia wynagrodzenia za kapitał nawet jeśli umowa nieważna. (nawet Glapiński w piątek wprost wyartykułował takie oczekiwanie)
        Marchewką (no taką jakby) będzie… relatywnie niższa nagroda za pójście do sądu. Wysoki kurs CHF/PLN to duży ból ale i wysoka potencjalna pula dla frankowicza. Warto zagrać All In. Niski kurs zmniejsza tę nagrodę i sprawia, że ugoda wydaje się rozsądnym wyjściem.

        Dlatego wydaje mi się, że do marca/kwietnia CHF/PLN bedzie stabliny lub nawet się osłabi, bo mamy dużych graczy tym zainteresowanych.

        A co potem? No właśnie nie wiem. Popyt na chf bedzie i przy ugodach i przy procesach. Ale jak długo banki beda wychodzić z tych pozycji? Na Węgrzech był to chyba bardzo długi proces, ale nie pamietam szczegółów.

        No i jeszcze jedna kwestia – pomniejsza, ale dla blogowiczów pewnie istotna – jak orzeczenie SN wpłynie na kancelarie Votum czy Auxilia? Masowe ugody to chyba dużo mniejszy biznes dla nich niż procesy?

        2
        1. toya

          Odnośnie Węgier:

          W listopadzie 2014 Orban wymógł na bankach finalizacje procesu przewalutowań, a dwa miesiące mieliśmy akcje SNB i uwolnienie kursu 🙂 Presja Orbana uratowała klientów i Banki.

          Skoro u nas KNF tak się zaktywizował z ugodami, a SN – według mnie – zdopinguje do ugód swoim marcowym orzeczeniem, to wychodzi na to, że w maju/czerwcu coś jePnie na forexie 🙂

          https://www.bloomberg.com/news/articles/2015-01-16/hungary-s-orban-makes-world-s-best-trade-on-swiss-franc-loans

          Mają Ci Węgrzy nosa do trejdowania na walutach 🙂

          Hungary’s Orban Makes World’s Best Trade on Swiss Franc Loans

          Hungarian Prime Minister Viktor Orban, often criticized for punishing banks, is being hailed as a hero for warding off financial disaster with his quest to rid the country of mortgages worth billions of Swiss francs.

          Orban in November forced Hungarian banks to make financial arrangements to convert 3.3 trillion forint ($12 billion) in foreign-currency mortgages, overwhelmingly denominated in Swiss francs, into local currency. The move, to be completed this year, prevented a 700 billion-forint jump in household debt when the Swiss National Bank set the franc free yesterday, Hungary’s monetary authority said.

          Samo zamykanie pozycji było krótkim procesem:

          It was a close call. Last year, the government and the central bank debated whether to convert mortgages at once or to phase them out gradually in a bid to protect the forint.

          “(…) the government and the central bank debated whether to convert mortgages at once or to phase them out gradually in a bid to protect the forint.
          Authorities decided on the former, with the central bank agreeing to make its foreign-currency reserves available to banks for the currency transactions to shield the forint’s exchange rate. They also agreed to demands by lenders to do the conversions at market rates.”

          Jeśli faktycznie mamy mieć Budapeszt w Paryżu, to do marca/kwietnia są powody za osłabianiem franka, szybką konwersją, a później jEPnie tzn. wystrzeli 😉

    2. leotdipl

      @toya,

      może ja napiszę parę słów, bo we frankach “siedzę” i mam zamiar wyjść we właściwym momencie. CHF/PLN od 23.3.2020 formuje do dziś – trójkąt – doskonale to widać na wykresie dziennym. W tej chwili ten poziom tj. 4.13 trafia na dolną linie kanału trendowego od kwietnia 2018 roku (w kwietniu 2021 będziemy mieć więc 3 lata impulsu) oraz WSPARCIE 1.1294 (38.2% zniesienia licząc od 18.1.2013r.). Taki Pkt. konfluencji. Ponieważ mamy do czynienia z trójkątem, to jest to typowe dla fali 4 przed wybiciem do fali 5. Wtedy też powstanie dywergencja tygodniowa na MACD, po czym nastąpi głęboka korekta franka (1,5-2 lat) i dolara. Dla pary EUR/CHF też oczekuję ostatniego wybicia w dół (choć większość liczy na wybicie EUR …) , i powstania dywergencji tygodniowej – tu też mamy trójkąt – czyli odwracając parę na CHF/EUR mamy do czynienia z falą 4 i ostatnim wybiciem. Co będzie inicjatorem? Wyłącznie wzrost dolara (patrz indeks – trochę się jeszcze “pokręci” góra/dół i w końcu wybije). Wtedy USD bije CHF, a obie waluty biją GBP i EUR.
      Kurs franka to min. 4.38 zł (oceniam na 4.45-4.55). I jak napisałem, głęboka korekta dolara i franka.
      Tak to widzę.

      ps.
      indeks franka – wydaje się, że złapał dołek (417). Widać to najlepiej na 3 letnim wykresie (cały wspomniany impuls od 4/2018)- taka mała szpulka tygodniowa się kształtuje – po ostatnich spadkach. Wydaje się też, że indeks funta dotarł (dociera) do kluczowego oporu 28.

      9
  2. groowing

    Miała być walka z pandemia w obronie ludzi a jest walka z ludźmi w obronie pandemii!

    W czwartek docenią wszelka frajernie co ruszyła na zakupy akcji.
    Bedziecie sie prosic zeby ktos chcial to kupic.

    11
  3. Guy Fawkes

    @Lord Wieder Świder

    Dzięki.

    Kapitalizm był dotychczas zawsze, ale w różnych formach, czy formacjach, według zasady ”Tyle wolności ile własności.” Narzędziem kapitalizmu był pieniądz, który wartość (własność – wolność) indywidualną.

    Paradoksalnie kapitalizmem w sensie wąskim nazywa się kapitalizm bankowy, który zepsuł pieniądz pozbawiaąc go w długim okresie funkcji tezauryzacyjnej, na rzecz funkcji trasferu wartości do oligarchii.

    W XIV wieku zaraza tranzycyjna podcięła byt naturalnych elit europejskich pozbawiając je połowy siły roboczej i przechyliła boisko w stronę korzystną dla banków. W ten sposób skończył się feudalizm (śdredniowiecze), a zaczął się kapitalizm (banksterski).
    Ten kapitalizm finasowy skutkował długotrwałym transferem własności, zabijają kapitalizm i prowadząc w sposób konieczny do komunizmu.

    W komuniźmie nie może być pieniądza, bo oznaczałoby to powrót do kapitalizmu. Nie może być nawet takiej karykatury pieniądza, jak waluty fiat, bo system fiat się wyczerpał zadłużając wszystko stworzenie.

    Kapitalizm zwany feudalizmem na skutek zarazy tranzycyjnej ustąpił miejsca banksteryzmowi zwanemu dla zmylenia przeciwnika ”kapitalizmem”, a obecnie, ten łżekapitalizm ulega koniecznej tranzycji do komunizmu.

    No ale pan Wojtek nie chce podjąć tematu.:))

    My byliśmy w XIV wieku zieloną wyspą, gdyż prowadziliśmy poprawną politycznie politykę, otwierając się na uchodźców i nadając im przywileje, w związku z tym nie było sensu, żeby zaraza tranzycyjna miała nas dotknąć. To chyba oczywiste?:))

    4
  4. DrQuality

    Co do metali
    1/ cytując Marka Twaina “pogłoski o śmierci złota są mocno przesadzone ”
    2/ wydaje się , ze przeważanie srebra jest teraz lepszym rozwiazaniem – fBieden – środowisko -fotowoltaika . No i ten genailny wykres
    https://drive.google.com/file/d/18jFS-fNT526naqrD09ytlLhQlyRKQgYP/view?usp=sharing
    3/ Pan michau wspominał o certyfikatach turbo emitowanych przez ing- są miedzy innymi na zloto , platynę , srebro . Poziomy knock – outu dla tych metali zachecające.

    1
  5. tmoore

    @toya:
    toya 8 lutego 2021 o 14:53Odpowiedz
    Im bardziej lordowskie wizje idą w kierunku https://www.youtube.com/watch?v=nuEOA9GbK6U

    tym bardziej prawdopodobny scenariusz powtórki hedonistycznych roaring 20ies.

    https://youtu.be/o8wtDY6TZgc?t=98

    Pan źle interpretuje ocenę Le CLuB: jesteśmy właśnie w latach 20 tych – zbliżamy się do 1929 ale jeszcze tam nas nie ma – chyba jesteśmy w 1928 ?- potwierdza to wykres pana Wojtka na 2 wykresach CPI- kolejność oczywiście będzie odwrotna:
    1.https://youtu.be/o8wtDY6TZgc?t=98
    2.//www.youtube.com/watch?v=nuEOA9GbK6U
    O tym dzisiaj pisałem o tym jest teoria tranzycyjna Fawkes’a – Tmoore’a. Niestety nie będzie publikacji, bo jak powiedział mi pewien mądry amerykanin publikacja jest objawem niepowodzenia. Najpierw wdrożenie lub patent – czyli monetyzacja, potem publikacja. Taka jest prawidłowa kolejność.

    5
    1. toya

      Mówi Pan, że światowe siedzenie przez rok w domu to szalone lata dwudzieste?

      Festiwale, tańce, afirmacja życia i carpe diem było PO zarazach, jako odreagowanie, a nie przed czy w trakcie.
      Gdzie nowoczesna technologia poprawiajaca nasze zycie? (odpowiedniki ówczesnych lodówek, odkurzaczy, telewizji). 5G sie zbliża – ale to znowu PRZED nami
      Gdzie efekty postępu naukowego, który przyspiesza w czasie wojen (WWW I). Z gigantycznego postępu medycyny, który trwa właśnie przy okazji Covidu dopiero skorzystamy w latach kolejnych.
      No i który kraj jest pełny resentymentu w wyniku miażdzącego długu (reparacji) który nań nałożono? Przecież ten dług dopiero tworzymy w czasie wojennym, a przykrecanie śruby znowu PRZED nami.
      https://forsal.pl/gospodarka/finanse-publiczne/artykuly/8089462,prezes-ebc-anulowanie-dlugu-covidowego-panstw-strefy-euro-jest-nie-do-pomyslenia.html

      Jesteśmy dużo wcześniej niż zegar lordów wskazuje. Nawet bolszewików pod Warszawą jeszcze nie mieliśmy…

      5
      1. tmoore

        Panie toya- kum ojej wiedzy to niekoniecznie wynalazki wymyślone w latach 20 tych – znalazły zastosowanie od razu. Przełomem było radio, ale to raczej lata 30 te. – w sensie upowszechnienia. Większość wynalazków znalazła zastosowanie dekadę lub 2 dekady później. Telewizji w latach 20 tych też nie było. Było kino i to na tyle. Historia się Panie Toya nie powtarza ale czasami rymuje – to Mark Twain. A porównywać trzeba nie do kraju peryferyjnego bo lata 20 te w Polsce są specyficzne-Polska dopiero powstaje ale do krajów rdzeniowych – typu USA.
        Z gigantycznego postępu medycyny już Pan zaraz skorzysta szczepionka oparta na mRNA. Zdobycze militarne- internet i GPS-to amerykańskie technologie militarne.
        Rewolucja obyczajowa – proszę bardzo.
        Mamy dokładnie lata 20 te i to bliżej końca niż początku.
        Z długiem się nie zgadza – tutaj się z panem zgodziłbym, ale zapomniał Pan że QE trwa od 2007 i już wtedy spuchł.

        2
        1. tmoore

          No i za chwilę będzie New Deal czyli lata 30 te i pieniądz elektroniczny pilnowany bezpośrednio przez banki centralne-rewolucja zbliżona do powstania FED.
          A wojna to pikuś-wojna nowej generacji asymetryczne akinetyczna już trwa.
          Argument na Pana stronę to epidemia wtedy Hiszpanka teraz COVID ale..wszystko się toczy szybciej to o te parę lat nie będziemy się kłócić 🙂
          Dla mnie mamy bal, ale Titanic już wypłynął..
          https://www.youtube.com/watch?v=hkByLs73_Lo

          1
  6. tmoore

    @WB- Czy Pana wykresy CPI nie można interpretować, że po panice 1907 (Knickebockers panic) i powstaniu FEDu indeksy nigdy już nie powróciły do swojej realnej wartości przed Knickebockers Trust panic. A więc wykres jest miarą psucia pieniądza przez FED?
    Wtedy spadek do dolnej linii kanału jest efektem porozumienia waszyngtońskiego z 1971. Bańka dotcomowa daje wzrost do górnej częsci kanału albo rysunek wyżej do linii trendu i właśnie zbliżamy się do końca cyklu zwanego FED cycle?

    3
  7. tmoore

    Tam na marginesie – przy okazji lektury o tym jak to szkoły w San Francisco rezygnują z imienia Washingtona Georga (wywalczył im niepodległość) i Jeffersona a nawet Linoclna Abrahama (zlikwidował niewolnictwo) za to, że upośledzali osoby transpłciowe – to naprawdę nie mój wymysł. Przez południem dawałem linka.
    A u nas proszę bardzo – od wieków wszystko przemyślane np sportowcy:
    Kubica , Deyna, Gadocha, Zasada (kierowca) – końcowki żeńskie-tylko imiona najwyżej zmienić. Co prawda jest jeszcze lewandowski – ale pracuje u Niemców a im w Europie wolno więcej więc ocaleje
    Co prawda 2 pierwszych Piastów się nie broni żadną miarą , ale potem – Mieszko II (wykastrowany)- więc jakby po zmianie płci, Bolesław Krzywousty- adnotacja do inwalidztwa a poza tym twórca kantonyzacji w Polsce. Potem jeszcze lepiej. Zawisza-jak najbardziej Czarny nie ma się czego czepić. Uniwersytet jagielloński – ufundowała kobieta. Najbogatszy jednopokoleniowy finansista- Bona Sforza – kobieta. JaremWisniowiecki – Rusin. Mamy kłopot ze znanym islamofobem królem Janem III Sobieskim i chyba jego będziemy musieli odpuścić.
    Potem z górki – Piłudski – zmieniał religie (to na plus) zaczął w PPS (duży plus). pobierał pieniądze od Zachody – fundacja pozarządowa. Resztę podciągniemy pod próbę rozszerzenia Unii Europejskiej na Wschód i jakoś przetrwa. Może nawet pomników nie będzie trzeba burzyć.
    W MITACH POLSKICH TEŻ DOBRZE – PROSZĘ WANDA CO NIE CHCIAŁA MĘŻCZYZNY.
    Dobranocki i bajki – Co prawda Reksio jest chłopcem ale to zwierzę pozaludzkie jak mówi Pani poślica Spurek -pewnie w swojej mądrośći głosował dr Q- na zasadzie każdy byle nie PIS.
    Bolek i Lolek- 2 chłopaków wiadomo – zostaną.
    Także generalnie kochani mamy dobrze- Właściwie oprócz Sobieskiego to będzie coś trzeba zrobić z panem Wojtkiem – to znaczy imię jest OK ale wszyscy cykliści to mężczyźni no i to nazwisko nieszczęsne…żeby chociaż jakiś inny kolor…

    9
  8. tmoore

    A żeby to wszystko połączyć to globalnie:
    najpierw wzrost – potem krach-potem lata 70 te (inflacja) albo jak kto woli 30 te do 50 tych – dopiero chyba w 1957 albo 1953 (nie pamiętam) wyrównano poziom z 1929.
    w EM-po wzroście (teraz) i spadku (od marca?) może być szybki wzrost a la lata 2003-2007 jak nie będzie wojny i amerykanie się sami się zaorają. A jak będzie i wojna to:
    https://www.youtube.com/watch?v=fMt6RPvD4Ms
    a Sir Guy wygra łiskacza 🙂

    5
      1. tmoore

        1. Nie piliśmy wódki razem..
        2. Zakładając, że jednak żeśmy pili – podawałem zagrania – trzeba było czytać. Piszę rzadko, dzisiaj mi się zebrało bo mam wolną głowę.
        3. Nie uprawiam dejtrejderki a więc rzadko zagrywam, długo trzymam, dużo myślę- możliwe że zapomniałeś moje zagrania – Twoja strata nie będę się powtarzał.
        4. Serdeczne pozdrowienia

        5
  9. duch_natury

    @piotrdln
    “ja mam małą S ale prawdopodobnie w piatek wejde grubiej a moze juz w czwartek przed zamknieciem ?”

    Moje projekcje pokazują, że jeszcze ze 2 tygodnie będą jechać. Wstępnie oceniałem poziom 3920-3950 ale ponieważ z mojego doświadczenia zawsze nie doceniałem usiaków to gdzieś tam mi chodzi po głowie poziom 4K.

    2
            1. fast_market

              Ja szukam podpowiedzi w eurusd. Tam na dziennym wyszliśmy dołem z RGR i teraz drugi dzień jesteśmy w ruchu powrotnym do przebitej wcześniej linii szyi. Jeśli się sprawdzi to powinno skutecznie zatrzymać wzrosty. Zresztą u nas również pod to zagrywam. Czasu raczej mało zostało na rozstrzygnięcie.

                1. fast_market

                  Ostatnie dni także się rozjechało, ale liczę że to był krótki epizod.
                  Większość czasu jednak koreluje.
                  Mam S już i na razie nie dokładam. Czekam, żeby dołożyć.
                  Mam takie swoje historyczne obserwacje i czasem sobie pozwalam tak działać, że S szukam na poziomach z końcówką ..2. (tu np. 3925), a dołków, gdy jest ..8. (np. 3480). Taki przykład więc jeszcze 15 pkt i coś dołożę.

    1. long_short

      @Patrzę i WIG 20 jest na minusie ale jak grzeją to grzeją masz racje.

      No widzisz, a ja kolejną taką sesję, na której ty od rana potrafisz powtórzyć 20 razy dziennie że zaraz jebnie mam 50 k zł na plusie.
      Kowalski wpompował w styczniu rekordowe ilości gotówki w TFI a tu mistrzowie łapią szczyty i popychają jak zwykle głodne kawałki 🙂

      1
  10. sumadartson

    Drobny błąd w opisie. Powinno być szczyty z 1835 roku a nie 1935.
    Bardziej istotny jest jednak szczyt z 1929 r., który jest szczytem 1 fali hiperhipercyklu.
    Jeśli ze szczytu 1929 r poprowadzimy górne ograniczenie poprzez szczyt z 2000 roku, to obecnie S&P500 jest tuż pod tą linią górnego ograniczenia hossy hipercyklu.
    Nie jestem w obecnym poimprezowym stanie obliczyć dokładnej wartości poziomu tej kreski. Jest w okolicach 4000 pkt
    Jednak nawet “po spożyciu” nie miałbym odwagi przy tych poziomach czegokolwiek kupić na NYSE.

    4

Dodaj komentarz