WIG-BANKI jak w maju 2009 i kwietniu 1998?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

WIG-BANKI był w okresie minionych 12 miesięcy najsłabszym indeksem sektorowym na GPW (-25,5 proc.).

Równocześnie jego trwający 50 dni sesyjnych wzrost rozpoczęty 30 października ub. r. był najsilniejszy w historii tego indeksu liczącej sobie już 23 lat (+69,9 proc.). Jego rozpoczęcie dokładnie wraz z początkiem listopada, kiedy to upływa miesięczny okres od końca roku fiskalnego w USA, w trakcie którego nie można odkupować sprzedanych w poprzednim roku fiskalnym akcji (trwających do końca września), jeśli się chce rozliczyć w zeznaniu podatkowym poniesioną na takiej transakcji stratę, sugeruje, że dużą rolę odgrywały tu właśnie transakcje podatkowe inwestorów operujących z USA. Ten trwający od 11 stycznia skok wartość WIG-BANKI w górę można porównać tylko do 2 innych trwających 50 dni sesyjnych wzrostów tego indeksu z lutego-maja 2009 (+60,2 proc.) oraz stycznia-marca 1998 (+54,1 proc.).

Synchronizacja wykresu WIG-BANKI w dołkach poprzedzających te odbicia (dołku paniki koronawirusowej z marca br., dołku bessy związanej z “Wielką Recesją” w lutym 2009 oraz dołku związanym z kryzysem azjatyckim w styczniu 1998) sugeruje, że kolejny ważny dołek poprzedzający drugą falę wzrostu, która kulminować będzie w maju (“Sell in May, and go away”) nadejdzie za 34 dni sesyjne czyli w drugiej połowie marca. Również to może się kojarzyć z optymalizacją podatkową inwestorów tym razem z Japonii gdzie rok fiskalny kończy się 31 marca i Wielkiej Brytanii, gdzie rok fiskalny kończy się 5 kwietnia.

WIG-20 (-0,7 proc.) ustanowił wczoraj nowy rekord długości występujących na zmianę “czarnych” (zamknięcie poniżej otwarcia) i “białych” (zamknięcie powyżej otwarcia) dziennych świec (15). Poprzedni (14) ustanowiony został 7 czerwca 2002. Ostatnie zachowanie WIG-u 20 dosyć mocno przypomina to z pierwszej dekady września ub. r. WIG i NCIndex również wczoraj traciły, natomiast mWIG-40 i sWIG-u 80 lekko rosły. Wśród indeksów sektorowych w trakcie sesji swe 2,5-letnie maksimum ustanawiał WIG-MOTO.

Cena kontraktów na S&P 500 kontynuowała dziś rano odrabianie strat poniesionych w wyniku krótkotrwałych niepokojów wywołanych dramatycznymi spekulacjami na akcjach firmy GameStop (innych podobnych) i stukała od dołu w przebitą wcześniej w dół linię formacji wachlarza przechodzącą przez dołki z marca i końca października. W Azji dziś rano dominowały wzrosty, a spadki 3 głównych indeksów, które zniżkowały, nie przekraczały -0,2 proc. Przynajmniej 1 proc. wzrosty notowały indonezyjski JCI, japoński Nikkei 225 oraz indyjski SENSEX, który przy okazji ustanawiał swój historyczny rekord.

Spółka Sanok Rubber Company (C/Z 13,9, C/WK 1,33, kapitalizacja 656 mln zł) oferująca na rynku europejskim usługi projektowania i niezawodne dostawy produkowanych wyrobów gumowych, gumowo-metalowych, kombinacji z TPE oraz kombinacji gumy z innymi tworzywami została w tym miejscy wspomniana 7 października 2019 roku. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 19,20 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 24,4 zł. Osiągnie przez kurs celu wyznaczanego przez rozmiary konsolidacji z okresu marzec-listopad ub. r. czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 15 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Internity (C/Z 7,8, C/WK 0,99, stopa dywidendy 5,8, kapitalizacja 17,8 mln zł) prowadząca detaliczną i hurtową sprzedaży płytek ceramicznych, artykułów sanitarnych i grzewczych jak również świadczenie usług w zakresie wykończenia budynków i lokali w systemie “pod klucz”, od etapu projektowania, przez dostawę wszystkich produktów, aż po prowadzenie prac wykończeniowych od 6 lat porusza się w obrębie kanału łagodnego trendu wzrostowego, w ramach którego w zeszłym roku osiągnął najwyższy poziom od 2013 roku, a ostatnio wykonywał ruch powrotny w kierunku szczytów z 2017 roku i rosnącej średniej 200-sesyjenej.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć najwyższą od 2017 roku roczną dynamikę bazy monetarnej w Japonii w styczniu:

… +6,4 proc. roczną dynamikę publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w styczniu:

… grudniową wartość publikowanego przez NBS wskaźnika zaufania konsumentów w Chinach:

… publikowane przez SouFun-CREIS średnią i medianę cen nieruchomości w 100 największych miastach Chin w styczniu:

… wyniki handlu zagranicznego Brazylii w styczniu:

… -5,1 proc. roczną dynamikę PKB w strefie euro w IV kw. ub.r.:

… 5,6 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Brazylii w grudniu:

… styczniową wartość publikowanego przez SIPMM wskaźnika PMI dla Singapuru:

… nowy rekord cen nieruchomości mieszkalnych w Norwegii w styczniu (+10,3 proc.):

… oraz +11,1 proc. roczną dynamikę sprzedaży nowych samochodów w Australii w styczniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Bakier

    Zanim @bankier1 rozpoczniesz zestaw swoich codziennych pierdów, wypuszczanych z częstotliwością strzelania z karabinka maszynowego, przypomnę Ci, że wczoraj świeżo po wybiciu oporu na 13700 na DAX, dokładnie przy 13750 rysowała Ci się “piękna świeca podażowa” nie wiem z czego i nie wiem na jakiej podstawie, ale to już sprawa Twojego zrytego beretu. Chciałeś szortować DAXa. Napisałem Ci wtedy że szortować to sobie możesz ale chyba przy 13900-14000 jak już. 13900 pękło prawie praktycznie jeszcze tego samego dnia, a dla Ciebie mam radę: nie podawaj już więcej swoich zagrań, bo ledwo co spróbowałeś i klapa na całej linii :)))) oraz zacytuję Ciebie samego za wczasu, gdybyś chciał coś “mądrego” znowu napisać: “Ty wczoraj chciałeś szortować DAXa, więc Tobie już podziękujemy’.

    20
  2. Bankier1

    Swieca sie rysowała ale sie nie narysowała , a ty gdybyś nie jadł swoich BĄKÓW doczytałbyś co wtedy napisałem że S poniżej dołka dnia wczorajszego , paniał

    swieca się rysowała na h1 o godzinie 10 , do 11 narysowała spadek z 13800 na 13 720 , więksość z forum te 80 pkt na DAX by wzięła z zamkniętymi oczami i jeszcze podziękowała

    A ty jakie zagranie podałeś ?

    PODAJ ZAGRANIE ALBO NIE PIERDŹ ŻAREM

    12
  3. Bakier

    Nie pisałeś tego przy 13800 pierdziochu tylko przy 13750 a że chwilowe odreagowanie po takiej rakiecie z 13700 było to jest oczywiste. Będę Ci jechał teraz za każdą głupotę którą wypierdzisz, żebyś poczuł jak to jest dopier…. się do innych pierdziochu.

    6
    1. Bankier1

      To dokładnie sprawdź mój wpis , a ja wstawie rysunek Dax na H1 od 10 godziny jak narysował do 14 spadek z 13800 na 13 720 , tutaj ludzie zagrywają po 2 pkt na FW 20 a ten mi wytyka że 80 pkt na DAX to mało a sam BAKIER pisze 13900 -14000 czyli rostrzał 100 pkt i ŁUN wie , \\

      Już pisałem ,niech kazdy podaje zagranie wtedy nie ma żadnych PIERDÓW , jest zagranie i koniec , samo mięso , obojętnie czy ktoś zarobił czy nie bo nie ma geniuszy , każdy ryzykuje wtope .

      3
    1. Bankier1

      prawda , ale cały świat siedzi w domu i robi zakupy w Amazon , co będzie jak sie zaszczepią i pójda do marketów , Warren mówi martw sie jak jest dobrze ale sam mówił że Amazon to jego największa porażka

      3
      1. bank_root

        Wbrew pozorom najbardziej dochodową częścią Amazona nie jest handel tylko AWS. Na dobrą sprawę to mogliby olać handel i zająć się w 100% chmurą :), szczególnie że są w tym obszarze numerem jeden i to biznes bardzo wysokomarżowy.

        2
  4. Bankier1

    Panie WB moim zdaniem skonczy się hossa jak ludzie się zaszczepią i zaczną zabierac pieniądze na życie i ratowanie interesów , nawet Macerson zabierze pieniądze z giełdy żeby ustawiać sceny i grać Biliony Monet .

  5. fast_market

    Ten nasz W20 jakiś taki słaby.
    Ostatnie 4 dni prawie w miejscu, a wskaźniki (np. Stoch Slow na daily) wychłodziły się jakby przed kolejną rundą spadków.
    Takie mam wrażenie. Nie wiem jak, ale musiałoby dość dynamicznie ruszyć w górę, żeby to zmienić.

    2
      1. fast_market

        No ale na dziennym u mnie właśnie średnia 14 przecina w dół średnią 45.
        W takim układzie nie bardzo widzę szans na wybicie tego w górę (chyba, że szybko i dynamicznie).
        Inaczej od jutra, może od piątku będzie to bardzo ciążyć rynkowi.

        1
        1. duch_natury

          Już kiedyś o tym rozmawialiśmy.
          Co oznacza według Ciebie zagranie na formację RGR (oRGR).
          W którym miejscu wchodzisz według statystyk.
          Jeśli ja miałbym zagrać to bym wchodził na hipotetyczyną formację na formowaniu się prawego ramienia przed wybiciem.
          Poza tym kwestia nie dotyczy statystyk czy zyskowności formacji tylko dynamiki ruchu naszego indeksu jeśli w przypadku wybicia linii szyi.

          2
    1. Guy Fawkes

      Czarodziej Trump chciał okrążyć Chiny przy pomocy Rosji, to jest geostrategiczna oczywista oczywistość w konflikcie hegemonicznym, ale nie kosztem Polski.

      Słupnik Biden zrobi to samo, ale kosztem Polski przede wszystkim.

      2
      1. Bankier1

        Jak podaje tygodnik “Polityka”, żona Jarosława Jakimowcza – Katarzyna Sykson-Jakimowicz – znalazła zatrudnienie w Narodowym Banku Polskim. Posadę miała dostać krótko po tym, jak były aktor został gwiazdą programów publicystycznych TVP Info i “zaczął wychwalać obecną władzę”.

        9
      1. red.007

        Aniele bankowy,stróżu mój.
        Ty zawsze przy mnie stoisz…

        Ja nie rozumiem Twoich dziwnych wpisów z 2115.

        Mam w portfelu to:

        “red.007
        28 stycznia 2021 o 09:28
        …Ponawiam próbę kupna,L oczekiwana na 1895,SL z ręki bez zejścia poniżej 21 grudnia,TP 2095.”

        “red.007
        28 stycznia 2021 o 13:06
        SL na poziom wejścia.”

        6
    1. spiker

      Powiedziałem coś nie tak? Jeśli tak to przepraszam.

      Czy może chodzi o grę słów?

      Mnie osobiście fartingi skojarzyły się wiadomo z kim. Jest tu dużo przenikających się nitek.
      Pieniądze, City, bankierzy, pensy, erekcje, fartingi.
      Jeśli taka była intencja to chylę czoła, wyjątkowo udana 🙂

      Pozdrawiam

      1
  6. Guy Fawkes

    @Macarek

    //W Europie tylko trzy państwa z technologią: Holandia, Niemcy i Szwajcaria. Wstyd….//

    Dalibóg nie wiem, co Ty robisz na tym blogu, któren jest gumnem chronosferycznem.

    Jak nie potrafisz odróżnić przypadku od znaku, to nigdy nie zrozumiesz sławnego wolnego rynku.

    Przykład: Roman Kluska.
    Pamiętam jeszcze spotkania z Kluską w biurze maklerskim. Ta wspaniała firma szła jak burza i nagle padła, dlaczego???

    Bo Apple, HP, Dell itd. już przygotowywały sute kontrakty do informatyzacji bananowej dyktatury i przy tak rozwijającym się Optimusie dinozaury z komunistycznej krzemowej doliny miały
    marnè szansè. I to może nie tylko w PL, ale i w sporym kawałku Europy.

    Dlatego WSIarze dostali od towarzyszy amerykańskiej rozkaz utylizacji konkurencji na bananie. Kluska zamiast europejskim potentatem musiał przyjąć pokornie rolę pastuszka owieczek, no ale dzięki temu, że nie pyskował, uniknął wariantu klątwy Kennedy’ch

    ……………………………………………………………………………………..

    Masz zryty beret marksistowską histopriozofią i nie rozumiesz świata.

    Dziś dipstejt naszej dyktatury właśnie za pomocą PISu usiłuje poszerzyć niewidzialne granice, podnieść szlane sufity, np. budując Orlen.
    I jakiś folksdojcz od razu składa Rzeszy (i nie tylko) ofertę likwidacji tego ”czebola”, tak jak zlikwidowano Optimusa.

    ………………………………………………………………………….

    Ja też pyskuję na PIS i to bardzo dosadnie, ale nie tam, gdzie robi słusznie, tylko tam, gdzie się cofa.

    7
  7. DrQuality

    ” Bo Apple, HP, Dell itd. już przygotowywały sute kontrakty do informatyzacji bananowej dyktatury ”
    Słuchajcie Fawkes,
    Nie pitolta Waszych głodnych kawałków . A znacie Tow. takie firmy jak Asseco oder Comarch – to one zgarniają gros kontraktów na informartyzację w Polsce. I dają sobie radę .
    Optimus – sprawa nie była taka jednoznaczna jak obecnie głosi legenda.

    4
      1. apgroom

        Nie masz pojęcia o czym piszesz, ale wydaje ci się, że masz rację. Być może to nie twoja wina tylko rodziców, którzy w dzieciństwie cały czas zapewne ci wmawiali, że jesteś najmądrzejszy. No ale trochę i twojej winy w tym jest bo w to uwierzyłeś i w dalszym ciągu wierzysz już jako dorosły człowiek.

        1
    1. Guy Fawkes

      Ja już w to nie wchodzę, jak to się później poukładało i na jakich zasadach.

      Faktem jest, że pierwszy komputer jaki sobie kupiłem, to był optimus. A później już nie było takiej możliwości, żeby kupić sobie polski komputer.

      2
      1. apgroom

        Oczywiście masz absolutna rację z Optimusem. W tamtych czasach informatyzacja głównie polegała na dostarczaniu sprzętu a nie oprogramowania. Optimus i nie tylko bo jeszcze ADAX w Polsce zajmowały prawie cały rynek produkcji komputerów i dlatego stanowiły
        konkurencję dla Apple, HP, Dell, gdyż rocznie produkowały ponad 200k komputerów. Asseco i Comarch to producenci oprogramowania, które nie stanowiło konkurencji dla Apple, HP, Dell.

  8. Bankier1

    Za jeden dyżur Jakimowicz dostaje 1,5 tys. złotych, a w tygodniu ma ich co najmniej trzy, zależy od tygodnia. Zarabia więc co najmniej 18 tysięcy złotych miesięcznie – za trzy godziny pracy w tygodniu

    3
  9. Primipilus

    Bankier1- nudny jesteś z tym OFE. Nie zauważyłeś, że OFE od dawna się nie liczy. Oni skupiają się na suwaku bo już im nic więcej nie pozostało. Nawet im na niczym nie zależy. To jest do likwidacji. Teraz ważne jest PPK.
    Pisanie o OFE to historia. Nie skupiaj się na historii. Myśl co przyszłość przyniesie.

    5
  10. Griot1234

    Jak spekulanci uliczni skumają, że pensy to nie funty to się mocno zdziwią na serinusie. Poziom oleum jak mawiał Pan Onufry Z. czasem zdaje mi się, że jest ujemnie skorelowany z szybkością dostępnego internetu.

    2

Dodaj komentarz