Coraz bardziej stroma krzywa rentowności w USA

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Od sierpnia ub. r. rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA coraz bardziej oddala się od znajdujących się cały czas w okolicach zera krótkoterminowych stóp procentowych.

W rezultacie “spread” pomiędzy rentownością amerykańskich 10-latek i stopą 3-miesięcznych bonów skarbowych, którego ujemne wartości (“inwersja”) w 2019 roku ostrzegał przed nadchodzącą gospodarczą recesją osiągnął najwyższy od 4 lat poziom +1,7 proc.

W poprzednich cyklach Juglara (“od recesji do recesji”) podobne do obecnego sygnały generowane były 31 stycznia 2008, 11 maja 2001, 11 października 1990, 21 października 1981, 12 maja 1980, 27 września 1974, 5 listopada 1970 oraz 22 czerwca 1967 (tylko w tym ostatnim przypadku gospodarka USA nie weszła wcześniej w gospodarczą recesję).

WIG-20 spadł w piątek o 1,7 proc. zamykając się na linii szyi domniemanej 3,5-miesięcznej formacji “głowy z ramionami”. Standardowy MACD spadł poniżej swej linii sygnału. Spadły w piątek również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji za wyjątkiem sWIG-u 80 (+1,1 proc.).

Cena kontraktów na S&P 500 lekko osuwała się w dół w poniedziałkowy poranek (-0,15 proc.). W Azji dziś rano lekką przewagę miały spadku. Największej – 2,1 proc. – tracił japoński Nikkei 225. Najsilniej o 1,1 proc. rósł Shanghai Composite. Pomimo spadku w trakcie sesji swe roczne maksimum zaliczył singapurski Straits Index.

Spółka Inter RAO Lietuva AB (C/Z 7, C/WK 3,43, stopa dywidendy 16,3 proc., kapitalizacja 396 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 29 października 2019 roku. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 13,5 zł. W piątek jedna akcja kosztowała na zamknięcie 19,8 zł. Osiągnięcie przez kurs okolic poziomów szczytów z lat 2014, 2015 i 2020 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 17 miesięcy temu nieaktualnymi.

Spółka Airway Medix koncentrująca się na pracach badawczo-rozwojowych i komercjalizacji nowatorskich urządzeń do jednorazowego stosowania u pacjentów wentylowanych mechanicznie na Oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM), a także u pacjentów z zagrożeniem życia i na oddziałach anestezjologlogicznych była w tym miejscu wspominana 24 lutego i 12 listopada ub. r. Obecnie kurs akcji spółki zbliżył się do poziomu swej rosnącej średniej 200-sesyjnej.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych od piątku, można wspomnieć -3,1 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce w lutym:

… liczbę nieruchomości oddanych do użytki i liczbę rozpoczętych budów w Polsce w lutym:

… +1,8 proc. roczną dynamikę przemysłowego PPI w Niemczech w lutym:

… marcowy spadek wartości publikowanego przez GVF wskaźnika zaufania konsumentów w Brazylii:

… -4,2 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Rosji w lutym:

… oraz nowy rekord wartości publikowanego przez CBS indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Holandii w lutym (+10,3 proc. r/r):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. rivsay

    @long_short

    Tak mi się przypomniało
    “Jprdl… Ośmielił się? Erdogan zdymisjonował prezesa banku jak ten podniósł stopy procentowe z 17% do 24%. Co ty porównujesz?”

    Jakieś źródło tych 24%?

    3
  2. duch_natury

    @WB
    Wracając do ostatnich dywagacji USD/PLN
    Średni cykl Kitchina wychodzi 3.25 roku (od 1995r było 8 cykli, 26/8 = 3.25)/
    Jak zinterpretować, że cykle na USD są krótsze niż średnie cykle na giełdach (średnia 3.5-4 lata)???

    1. Smerf-Ciamajda

      @Duchu, ciamajda nie dość ze nowy to jeszcze niezbyt rozgarnięty, o co chodzi z tym Groowing’em?
      Ciamajdę niepokoją rożne dziwne słuchy, miedzy innymi jakaś śpiewka o drugiej nodze, tyle ze nie wiem o co chodzi.

        1. Smerf-Ciamajda

          Chodziło, o ta wypowiedz? :
          “Gotowi na dzis ? Cebulionowi dzis nawet pilot nie pomoze. Poleci za lirą hen hen dzieki 447. Zczynamy bal frajerzy.”
          Ciamajda i tak nie łapie o co chodzi… Czyli w.g. Ducha będą narzazie wzrosty?
          A Ci frajerzy to niby kto? Przekonani o dalszych nieskończonych wzrostach, czy Ci co planują powoli Big-Short’a?

  3. tinley

    Ciekawostką statystyczną jest to że od kryzysu Lehmana tylko ta właśnie przecena obligacji (postlehmanowska) była punktowo większa (aż 174pkt) niż obecna 124pb. jeśli się weźmie jeszcze pod uwagę że kiedyś poruszalismy się w zupełnie innym otoczeniu stóp i rentowności to obecna przecena jest naprawdę solidna jak na zerowe stopy. Równiez horyzont czasowy obecnej przeceny jest już dość zaawansowany sugerując że czas przynajmniej na uspokojenie wzrostowego trendu na yieldach. W tym tygodniu Powell ma jakies wystąpienia wiec może to się już zacznie wyplaszczać.
    Ciekawym czy te poziomy są już w stanie już pociągnąć przepływ kapitału w kierunku amerykanskich bondów z Azji i EU przy tych niskich kosztach hedżingu ryzyka walutowego?

    1
  4. long_short

    @rivsay
    Jakieś źródło tych 24%?

    wrzesień 2018 / 17%>24%
    w całym 2018 stopy wzrosły z 8%>24%
    Od tego czasu koncepcje na ustabilizowanie inflacji i wartości waluty pomiędzy rządem a bankiem centralnym były różne
    co skutkowało karuzelą na stanowiskach. Taki rollercoaster trwa do dzisiaj.

    2
                1. tinley

                  Człowiek który porównuje krowę z koniem i na podstawie tego wydaje osąd o perspektywach dla kur – niosek ma niepokolei w głowie. Tak samo ten który nie widzi rentowności greckich, włoskich, hiszpańskich i innych potęg gospodarczych które mają nawet odwrócone rentowności. Do tego struktura długu Europy i Usa – gdzie Rzym, gdzie Krym?

                  2
  5. sumadartson

    @Lord Wielki Bitkonny
    Ukłony za plany tajemne składając, wybacz Waszmość że tak późnom posłańca przyjął, ale wczoraj późno wróciliśmy, bo przez tę ruską reklamę parówek orlenowskich białogłowa żadnej stacji obajtkowej ominąć nie była w stanie i pożeraczem parówek została, co powrót do dworu na nocną porę opóźniło.

    3
      1. sumadartson

        Ta polskojęzyczna reklama sprawia, że człek zapomniał co się napatrzył (i nawąchał) w zakładach mięsnych mazowsza i podlasia.
        A po wizycie w firmie produkującej karmę dla zwierząt, nawet “ostatnia paróweczka” jawi się jako delicja.

Dodaj komentarz