Czy akcje w USA są już drogie?

Zastanawiałem się w tym miejscu niedawno, czy “Akcje w USA są najdroższe w od lat 1998-2001?“. Rzeczywiście zarówno wskaźnik Cena/Zysk dla S&P 500 liczony dla średnich zysków z poprzednich 10 lat jak i ten wskaźnik liczony dla prognozowanych przez analityków na następne 12 miesięcy zysków spółek osiągnęły wartości najwyższe właśnie od lat 1998-2001 (odpowiednio 35 i 21,5).

Ale przyjrzyjmy się głównemu konkurentowi amerykańskich akcji czyli długoterminowym obligacjom rządu USA.


Powered by macrobond.com

W I kw. 2000 rentowność 10-latek amerykańskiego rządu wzrosła do poziomu 6,79 proc. Obecnie ta sama rentowność wynosi 1,63 proc.

Czyli w styczniu 2000 inwestorzy zaangażowani na amerykańskim rynku kapitałowym mieli następujący dylemat:

“mam na S&P 500 shillerowskie P/E powyżej 40 i P/E na podstawie prognozowanych na następne 12 miesięcy zysków spółek przekraczające 24, a równocześnie mam rentowność 10-latek na poziom 6,79 proc., co – po odwróceniu – daje C/Z na poziomie poniżej 15. Co robić, co robić?”

Obecnie to rozumowanie wyglądałoby tak:

“mam na S&P 500 shillerowskie P/E na 35 i P/E na podstawie prognozowanych na następne 12 miesięcy zysków spółek równe 21,5, a równocześnie mam rentowność 10-latek na poziomie 1,62 proc., co – po odwróceniu – daje C/Z na poziomie 61,7. Co robić, co robić?”

O ile odpowiedź, której inwestorzy udzielili na dylemat sprzed 21 lat, znamy i z perspektywy czasu wydaje się ona w miarę racjonalna

“preferuję C/Z poniżej 15 na obligacjach wobec C/Z powyżej 40/powyżej 24 na akcjach”

… o tyle jej odpowiednik dzisiaj:

“preferuję C/Z na poziomie 61,7 na obligacjach wobec C/Z 35/21,5 na akcjach”

… już trudno byłoby uznać za jakoś jednoznacznie przekonujący.

Oczywiście od czasu upadku Lehman Brothers amerykańskie akcje są wyceniane w stosunku do tamtejszych obligacji znacznie niżej niż to miało miejsce 21 lat wcześniej:

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

… ale i tu ta relacja pomiędzy C/Z dla akcji a rentownością obligacji ciągle jest poniżej szczytów z lat 2010-2011, 2014 i 2018.

Oczywiście nie znamy przyszłości i być może niebawem w gospodarce USA czeka nas jakiś ponowny duży kryzys, który spowoduje, że w rzeczywistości zyski spółek okażą się znacznie niższe niż to jest obecnie oczekiwane. Ale oczywiście być może tak się nie stanie.

Podsumowanie: akcje w USA nie ją już tak tanie w stosunku do tamtejszych obligacji skarbowych jak 11 miesięcy temu, ale ciągle jeszcze trochę im brakuje do relatywnych wycen względem obligacji porównywalnych do szczytów z lat 2009-2018.

Komentarze

 1. bw0

  @Primipilus

  “Dość długi film ale może pomoże wielu zagubionym o co chodzi z Covid i jakie są dalsze cele. Pozytywne jest to, że coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać fałsz w mediach TV i nie daje się manipulować.”

  Wszystko zgodnie z planem, film rozprzestrzenia się po sieci, coraz więcej widzów. A po co?

  https://www.salon24.pl/u/qqc1968/1121407,pan-w-bentleyu-czyli-covidowe-przestawianie-wajchy

  Cytacik:
  “To się zmieni i pierwsze dmuchawce, latawce zostały wypuszczone, a wiatr zawiał z innego kierunku. Uważajcie na człowieka w Bentleyu.”

  1
   1. Smerf-Ciamajda

    1. Owczy pęd, głupota uczestników rynku, tzw. jazda bez trzymanki od roku
    2. C/WK i potencjalny C/Z, fundamentalnie tylko te 2 wsk. zawsze
    W razie czego dokładam tylko 1 raz w okolicach 25 (nie później niż do piątku), a w okolicach 22 wyskakuje.

    3
    1. Smerf-Ciamajda

     Powiem tak, fundamentalnie zawsze C/WK, ale kupując na kilka/kilkanaście dni jakie to ma znaczenie?
     Co tu patrzeć dzisiaj na wielkości fundamentalne, jak w tym roku będą ceny poniżej 03.2021, wiec wtedy będzie warto popatrzeć na takie wskaźniki i zrobić zakupy, tym razem byle niezbyt pochopnie, bo odbicie może być bardzo kiepskie (albo wcale).
     Tak jak rynek zmylił wszystkich roztropnych uczestników w 2020 roku, tak samo zmyli i po następnym dołku – tym razem może nie tylko nie być V, ale i dalsza obsuwa i stagnacja towarzyszące temu kilkanaście miesięcy. Ale co ja tam wiem, tak tylko rozmyślam, w każdym bądź razie identyczny scenariusz to to nie będzie…

     4
 2. Hubi H

  Sektor bankowy

  Wynik finansowy netto na koniec stycznia 2021 r. wyniósł 348,4 mln zł i był niższy
  o 226,9 mln zł (-39,4% r/r) od wyniku osiągniętego na koniec stycznia 2020 r.

  Jakiego wyniku sektora oczekujecie w całym 2021 roku, zakładając, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie?

     1. Smerf-Ciamajda

      Skoro przegrali w w sadzie, to chyba nie miało miejsca swobodne oświadczenie woli? Syn nie wiedział, po prostu poszła przedłużyć lokatę terminowa, będącą w tym banku od 10 lat, no i z takim przeświadczeniem tez wróciła. Sprzedający lokatę przyznał w trakcie postepowania (bedac pod skumulowana presja), ze dal do podpisania ‘ jako normalna lokatę’, stad wygrana. Straszne bagno, nikomu nie życzę, w takim przypadku tylko sprawdzony dobry prawnik. Nie bron mafii, ta instytucja powinna być wtedy zlikwidowana z urzędu za te przekręty na polisolokatach i innych mafijnych produktach. Nie mowie ze wszystkim polisolokatowcom dali do podpisania ukryty tekst umowy, ale było tych przypadków bardzo dużo, zwłaszcza wśród osób starszych….

      5
 3. Primipilus

  …….Obojętnie z jakich pobudek,facet operuje w 80% niezbitymi faktami,że tak się właśnie dzieje. W USA całe grupy lekarzy mających inne zdanie niż szarlatan Fauci były skutecznie uciszane przez media, grożono im sądami i karami dyscyplinarnymi.Prez. Trump na początku próbował wyprowadzić kraj z tego amoku ale szybko zorientował się,że jest na dobrej drodze do utraty prezydentury i zarzut uśmiercenia kilkuset tysięcy ludzi więc odpuścił. Ta sama sytuacja ma miejsce w eurokołchozie. Żaden rząd nie ma na tyle odwagi aby przeciwstawić się covidowemu szaleństwu i pozwolić obywatelom na swobodne życie. W 15-tu stanach US maski i obostrzenia nie obowiązują ale o tym sza choć współczynnik zarażeń jest niższy niż w stanach z obostrzeniami. Statystyki zachorowań na grypę cudownie znikły. Nikt na nią nie choruje? ……..

  OK. Może trzeba sceptycznie podchodzić do takich filmów na YouTube. Ale ..facet operuje w 80% niezbitymi faktami,że tak się właśnie dzieje…
  Przekaz jest przekonujący. Może trzeba wypośrodkować pomiędzy tego typu opiniami a przekazem Rządów w TV. – sprawa do przemyślenia, zastanowienia.

  8
  1. bw0

   Zgadza się, że Pan Mecenas operuje wieloma faktami. Tu chodzi o hipotezę, że wcześniej te fakty też były dostępne, ale teraz to już będzie można o tym mówić i szykuje się jakaś poważniejsza operacja, np. przełożenie “wajchy” po dwóch /w trakcie drugiej kadencji obecnego układu.

   1
 4. fast_market

  I jeszcze mnie naszła taka myśl, że ponieważ wszelkie dotychczasowe korelacje się rozjechały
  to może to być zapowiedzią jakiejś dużej albo długofalowej zmiany na rynkach.
  Chodzi mi bardziej o przepływy kapitału.

  1
 5. groowing

  W ustalonym w Davos programie ludobójstwa zwanym Agendą 2030 lub Wielkim Resetem można dostrzec, w różnych dziedzinach, uderzająco podobne do siebie elementy.

  W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę na cel określany jako: zero dwutlenku węgla – zatrzymać zmiany klimatu oraz zero Covidu – zatrzymać światową pandemię.

  Domniemanym celem obu tych programów jest całkowita eliminacja czegoś co nie może być wyeliminowane, ponieważ stanowi integralną część żyjącego świata i biosfery. Jego wyeliminowanie oznaczałoby eliminację samego życia.

  Można w to wierzyć lub nie, ale agenda z Davos, która stawia sobie za cel zastąpienie czującej, społecznej ludzkości armią cyborgów kontrolowanych przez komputery, zbliża się szybkimi krokami do zniszczenia życia takiego jakie znamy.

  Dla przypomnienia: opłacani przez rządy klimatolodzy pracują, od co najmniej trzech dekad, nad przekonaniem wszystkich, że dwutlenek węgla jest groźnym zanieczyszczeniem, które odpowiada za tak zwany efekt cieplarniany. Ma on polegać na tym, że ten produkt uboczny spalania paliw kopalnych gromadzi się w górnych warstwach atmosfery i w konsekwencji doprowadza do nagrzania planety. Jednak, jak wykazałem to w moich poprzednich artykułach, ilość tego gazu jaką uczeni stwierdzili w górnych warstwach atmosfery wynosi tylko 0,0037%. Stanowi on dopiero siódmy w kolejności czynnik mający wpływ na klimat.

  Analogicznie większość zanieczyszczeń emitowanych przez przemysł i transport składa się z tlenków azotu, tlenku węgla i mikrocząsteczek, mających niewiele lub nic wspólnego z dwutlenkiem węgla. Jednak zostały one z nim fałszywie utożsamione, tak aby sprzedać szerokiej publiczności przekonanie, że dym unoszący się z kominów fabrycznych czy domowych pieców to „diabelski napar” zwany dwutlenkiem węgla.

  Cały program ogłoszonego w Davos Nowego Zielonego Ładu – Resetu przygotowanego, by jak twierdzą jego promotorzy „ratować świat” poprzez osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku, jest zuchwałym i starannie przygotowanym kłamstwem.

  Dwutlenek węgla, nie tylko nie jest zabójcą, który musi zostać wyeliminowany, ale jest podstawowym składnikiem życia, bez którego nie mielibyśmy królestwa roślin, a w konsekwencji tlenu do oddychania. Nie byłoby bez niego życia na Ziemi.

  Teraz na scenę wkroczył Covid z bardzo podobnym „schematem całkowitej eliminacji”, nagłośnionym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W tym wypadku przedstawia się to jako plan wyeliminowania czegoś co zostało przedstawione jako groźny i nie poddany kontroli „wirus”. Plan, który można okreslić jako czysty naukowy nonsens.

  Wiadomo, że wirusy odgrywają ważną rolę w podtrzymaniu życia i dobrostanu żyjących stworzeń, w tym istot ludzkich. Ich eliminacja albo eliminacja „tego jednego” (gdyby dało się go wyizolować) spowodowałaby kompletną destabilizację zdrowia i równowagi u każdego, kto miałby nieszczęście narazić się swoim prześladowcom. W wypadku Covidu są to rozkazy centralnej kliki (kabały), które są przekazywane przez WHO do publicznej wiadomości i wdrażane w życie przez rządy na całym świecie.

  W chwili obecnej życie siedmiu miliardów ludzi zostało wywrócone do góry nogami na podstawie przyjętego przez cały świat stanowiska szefa WHO Tedrosa Adhanoma, wspieranego przez sporą grupę starannie dobranych „naukowców”. Stwierdził on, że ów „wirus” jest śmiercionośnym patogenem, który może potencjalnie zagrażać ludzkości i uczynić normalne życie całkowicie niemożliwym.

  W rzeczywistości koronawirus z którego wyekstrapolowano Covid 19 jest według Amerykańskiej Encyklopedii Medycyny wirusem „zwyczajnej grypy”, która każdego roku zabija sporą liczbę ludzi i zajmuje odległe miejsce na liście mogących się skończyć śmiercią chorób o zasięgu ogólnoświatowym.

  Tak samo rzecz się ma z dwutlenkiem węgla i jego znaczeniem jako rzekomo śmiertelnego składnika górnych warstw atmosfery. Także on został uznany przez rządzącą centralną klikę za odpowiedzialny za grożący planecie Armagedon. Jest jej to potrzebne dla uzasadnienia sięgnięcia po absolutną kontrolę nad ludzkością.

  Covid – 19 nie jest wcale „śmiertelnie groźnym wirusem”. Nie jest nawet jakimś szczególnie ważnym wirusem. Tak samo dwutlenek węgla nie jest jakimś groźnym zanieczyszczeniem. Etykietowanie ich w taki sposób jest chytrą, kuglarską sztuczką w rękach globalnej kliki mającą na celu zastąpienie naszych podstawowych swobód jawną niewolą.

  Wykreowano gigantyczne oszustwo poprzez poddanie czegoś co jest nieusuwalnym elementem biologii quasi naukowej obróbce i politycznej propagandzie. Oszustwo, które się dokonuje toruje drogę do gigantycznych zysków zarówno dążącym do szczepień koncernom farmaceutycznym, jak i politykom popierającym podatki od dwutlenku węgla.

  Praktyczna zasada mówi nam, że tam gdzie ma miejsce biologiczna nierównowaga, tam rozwiązanie leży w jej przywróceniu. Kuracja nigdy nie polega na eliminacji jakiegoś elementu.

  Jednak przekaz jaki płynie z ust polityków i naukowców z takich organizacji jak WHO, ONZ, Światowy Szczyt Ekonomiczny i inne, domaga się całkowitej eliminacji zarówno wirusa jak i dwutlenku węgla. W tym celu każdy aspekt życia takiego jakie znamy ma zostać poddany brutalnej społecznej inżynierii, a miliardy ludzi doprowadzone do przedwczesnej śmierci. To właśnie są najważniejsze elementy planu depopulacji, jaki od długiego czasu uważany jest za konieczny przez władającą światem klikę (0,1%). Jest to jawne ludobójstwo.

  20
 6. groowing

  Zablokowanie łancuchow dostaw, od dawna sie o tym mówiło ale to przeciez byly teorie spiskowe jak mawiaja panowie ze sluzb… plaskoziemcow – swoja droga plaska ziemia to produkt tychze zluzb w celu osmiesznia wszelkiego oporu wobec tych zbrodniarzy… Bedzie wiecej takich czynnikow ze wszystko makabrycznie podrozeje, napierw zaczna od ropy. Tak aby ludzie prosili o bony na zywnosc wtedy bedzie z nimi mozna juz wszystko.

  3
 7. groowing

  A jak bede sie rozpisywał o dobroczynnosci maseczek i trucizny we fiolkach to mnie Pan nie zablokuje ? A czy przyszlo panu do głowy ze ja moge byc autorem textu na p-planet ? Zaklada Pan ze ten blog odwiedzaja wylacznie covidioci ? prosze blokowac, mam zmienne ip i bede pisał do bolu…

  7
    1. Hubi H

     @WB
     Panie Wojtku, gdyby tak można było jeszcze tego Pana od osłabiania złotówki zablokować, byłbym dozgonnie wdzięczny 😉
     Prezes NBP prof. Adam Glapiński został laureatem nagrody Byki i Niedźwiedzie gazety “Parkiet” w kategorii Osobowość Rynku Finansowego.

     8
          1. mwfri

           ale wiesz, że “państwo dobrobytu” to inne określenie na państwo opiekuńcze, co?

          2. bartek

           ale wiesz, że „państwo dobrobytu” to inne określenie na państwo opiekuńcze, co?

           ja wiem ale dziaresa o to nie posadazam

           za to co zrobil z moja waluta to odmawiam mu “benefit of the doubt”

           dla mnie on jest osoba ktorej swoich pieniedzy nigdy bym nie powierzyl i takie cos zarzadza wartyoscia mojej waluty

           dlatego odmowilem i niogdy pieniedzy w polszy tyrzymac nie bede

           8
 8. bartek

  Reported Coronavirus Cases and Deaths by Country or Territory
  1 Mexico +809
  2 Poland +575

  https://www.worldometers.info/coronavirus/

  trzeci swiat rulez

  decyzja o wyjściu z polszy z finansami (wszystko poza polsza z wyjątkiem rodziny 🙂 ) miała sens

  to nie jest dobre państwo

  i odp “Czy akcje w USA są już drogie?”

  patrząc przez pryzmat bitcoina to sa tanie, patrząc przez pryzmat tych starców aka dziadersow z nbp i pisu to pieniadze sa ulokowane bezpiecznie

  polsza to nie jest dobre panstwo

  5
 9. fast_market

  Panie Wojtku,
  Odnośnie tematu głównego to nie wiem czy można tak porównywać.
  Jeśli już to bym rentowności skorygował o koszty finansowania (najczęściej 1W lub 1M oprocentowanie).
  Chyba tak powinno być lepiej bo trudno porównać do historii, w której stopy % pewnie były wyższe niż obecnie.
  Założenie jest takie, że długoterminowe obligacje kupuje się finansując krótkimi pożyczkami (reverse repo).

  1
 10. bartek

  BREXIT BITCH3S!

  Na Wyspach kolejne kategorie usług i sklepów otrzymują pozwolenie na wznowienie działalności, ludzie szykują się do wakacji w ciepłych krajach, wraca normalne życie. Dzięki zaszczepieniu 53 proc. dorosłych Wielka Brytania jest coraz bliżej uzyskania zbiorowej odporności.

  Unia na razie może tylko o tym śnić. W środę liczba zakażonych we Francji urosła do 26 tys., w Polsce jeszcze więcej. Oba kraje powracają do zamrożenia życia społecznego, podobnie jak wiele innych państw członkowskich, w tym Belgia. W całej Wspólnocie zaszczepionych zostało ledwie 10 proc. dorosłych. Ofiary śmiertelne wciąż są liczone w tysiącach.

  https://www.rp.pl/Komentarze/303249916-Jedrzej-Bielecki-Europa-szuka-winnych.html

  6
  1. fast_market

   Może być. Warto mieć taki scenariusz z tyłu głowy.
   Tylko ten Amazon i ta nawalanka mi nie pasuje.
   Amerykanie jeśli już widzą przeciwnika to go kupują
   bo wiedzą, że konkurowanie jest zbyt kosztowne i się nie opłaca.

 11. PPP

  Rozmawiałem z pewnym człowiekiem który jak i ja szedł do kościoła bez maseczki – tak go zagadnąłem mówiąc że jesteśmy wyjątkami od reguły. A on na to – u mnie w pracy wszyscy którzy nosili maseczki zachorowali. Ale to każde dziecko po podstawówce powinno wiedzieć że żadna tkanina przez którą da się oddychać nie może zatrzymać wirusów które są widoczne dopiero w mikroskopie elektronowym. Tyle w temacie.

  9

Dodaj komentarz