DAX się wypowiedział

W grudniu poddawałem tu pod dyskusję dwa całkiem sprzeczne ze sobą scenariusze dla DAX-a („Porozmawiajmy o DAX-ie„). Wydaje mi się, że zachowanie niemieckiego rynku akcji spowodowało, że drugi z wtedy prezentowanych scenariuszy można spokojnie wyrzucić do śmieci.

Podsumowanie: skłaniam się ku interpretacji, w której od roku – po odbiciu się od „Linii Zygfryda” – na DAX-ie trwa elliottowska 5-ta fala impulsu rozpoczętego w marcu 2003.

Komentarze

 1. Smerf-Ciamajda

  @WB, poproszę o wyjaśnienie dla ciamajdy. „W obu (interpretacjach) należy ten indeks sprzedać w najbliższych miesiącach, ale w jednym późniejszy spadek sprowadza indeks w ciągu 14 miesięcy do nowych wieloletnich dołków, a w drugim jest jedynie łagodną 7-miesięczną korektą. ”
  Co zatem skreślamy? – „spadek sprowadza indeks w ciągu 14 miesięcy do nowych wieloletnich dołków”?

  21
 2. Sunday68

  W.Białek
  Czy według Pana wig20 zakończył już korektę, czy przetestujemy jeszcze okolice sma200( chyba trochę za dobry sentyment mamy)?

  W piątek niemiecki Trybunał Konstytucyjny zablokował ratyfikacje europejskiego funduszu covidowego. Jakie skutki dla wzrostu gospodarczego Polski miałoby uznanie tego funduszu za niezgodny z prawem europejskim (o ile mniejszy wzrost w Polsce)?

  2
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   Na oba pytania odpowiadam „nie wiem”. Ale trzymając się wersji, że mamy od roku 5-tkę od 2003 roku, a 5-ki lubią być podobne do 1-ek, no to powinniśmy mieć na DAX-ie klimat podobny do tego z końca marca 2004.

 3. fast_market

  @Red wspominał o wyjściu nad 22 marca i chyba właśnie to się dzieje.
  Teraz czekamy na konsekwencje. Mnie jeszcze w tym ruchu nie ma bo zaangażowałem się chwilowo na innych rynkach. Ale obserwuję z uwagą.

  1. red.007

   Wspominałem jedynie,że aby mówić o trwałym wzroście potrzebne jest wyjście nad 22 marca.
   Następny punkt programu-wyjście nad 18 marca oznacza dalszy ciąg hossy.
   Nie przekroczenie tego szczytu,spowoduje mocny spadek.
   To samo na KGH,jeśli wyjdzie nad 18 marca oznacza,że będzie rósł mocno,jeśli nie wyjdzie,spadnie zdecydowanie poniżej 166.
   Grać co pokazuje rynek.

   6
   1. fast_market

    A ponieważ wydaje się, że dla wielu to może być scenariusz nierealny, więc tym samym wydaje się całkiem możliwy. 😉
    Mnie intryguje teraz najbardziej eurusd i tam się skupiam bo chyba już wszyscy się obkupili $.

    1. red.007

     :))
     Można na to patrzeć różnie.
     Ja widzę od szczytu E/U jedynie korektę wzrostu abc,gdzie powinien być jeszcze wykonany pogłębiony spadek poniżej 25 marca.
     https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=5m&t=c&a=ln&b=1
     Rozumiem,że jest pewna podnieta dolarem,ale np.na miesięcznym można póki co mówić o korekcie płaskiej spadku od marca.
     https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5y&t=c&a=ln&b=1
     Jest to płaska nieregularna,gdzie obecna C rozpoczęta od grudniowego dołka,wychodzi nad początek A i to obecnie się dzieje.
     Dla mnie umocnienie dolara jest jedynie korekcyjne.

     5
     1. fast_market

      Otóż to. Moja wiara w dolara jest mała i to co obecnie widzę traktuję jako szansę. I małą łyżeczką… Ale oczywiście zawsze mogę nie mieć racji.
      Ja posiłkuję się tygodniowym i dziennym eurusd. Szczególnie na tygodniowym widać, że to wciąż korekta w trendzie wzrostowym.

     2. leotdipl

      @red.007,

      z całym szacunkiem, ale nie jest korekcyjne. Owszem, po osiągnięciu szczytu przez USD nastąpi GŁĘBOKA korekta dolara. Teraz USD i CHF pędzą ponad swoje Szczyty do PLN – odpowiednio 4.30 i 4.38. To będzie Miazga (!) /na złotówce/, a potem – jak pisałem – Down.
      W międzyczasie EUR spadnie do USD min. do 1.14 a frank do 1.04. Nie wykluczam większych Spadków. Co ja obstawiam.
      W każdym razie wszedłem w USD z CHF w odpowiednim czasie 🙂

      2
     3. michau

      Dla Pańskich (i Autora) wypowiedzi warto czytać tego bloga. I nawet nie w pełni chodzi o trafność prognoz (bo nikt nie osiągnie 100% trafności), ale i o kulturę wypowiedzi („ja widzę”, „nie spodziewam się”) i pełną argumentację stawianych hipotez.

      #grupa_ratowania_poziomu

      14
 4. BK

  @Wojciech Białek

  Panie Wojciechu,

  Czy fragment „na DAX-ie trwa elliottowska 5-ta fala impulsu rozpoczętego w marcu 2009″ nie zawiera przypadkiem błędu i nie chodzi o 2003 rok?

  Zgodnie z wykresem zaprezentowanym w artykule „Porozmawiajmy o DAX-ie” w 2009 roku rozpoczęła się 3-cia fala impulsu, która zakończyła swój żywot w okolicy 2015 roku. Natomiast jeżeli aktualne zagrania na DAX-ie liczyć jako 5-tą falę impulsu, zgodnie z tym wykresem początek całego impulsu miał miejsce właśnie w 2003 roku.

  Serdecznie pozdrawiam,
  BK

  Ps. Przy okazji mieliśmy wielokrotnie przyjemność dyskutowania, czy to w bardzo miłym komarowym (z dużej litery) towarzystwie czy też w Zakopanem i Wiśle. Do dzisiaj pamiętam opowieść o usilnych staraniach otwarcia butelki wina w oparciu o muszlę…

  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   Kłaniam się, dziękuję, poprawiłem.

   Z rzeczy, których się wstydzę, ta moja próba otwarcia butelki wina z pomocą hotelowej muszli klozetowej, jest z pewnością w pierwszej 20-tce.

   7
 5. Hubi H

  Zwrócił ktoś uwagę na rozmiar margin call Archegos Capital z piątku?

  “It does seem like the Friday beatdown for Viacom CBS, Discovery, and many Chinese tech stocks is a one-off event. Undoubtedly the over leveraging done by Archegos Capital Management, run by former Tiger Asia manager Bill Hwang, will force every prime brokerage to review their books. When you look at the stocks that were incorrectly bet on, Wall Street must ponder if the V-shaped stock market recovery got out of hand.

  “A US-based hedge fund defaulted on margin calls and while the reopening of the economy trade will continue, the path higher for US stocks will be complicated and filled with fresh risks. US stocks will likely finish the year much higher, but markets will remain on edge as hedge scrutiny will intensify.” DENNIS DICK, HEAD OF MARKET STRUCTURE AND A PROPRIETARY TRADER, BRIGHT TRADING LLC, LAS VEGAS

  https://www.reuters.com/article/usa-markets-blocktrades/quotes-archegos-margin-call-share-dump-ripples-across-markets-idUSL1N2LR110

  1. fast_market

   Mnie tylko jedno ciekawi bo jeśli miałby longi na akcjach to przecież by zarobił. Może miał shorty i to mocno zlewarowane, a to by oznaczało short sqeeze na rynkach i to na wydawało by się szczytach. Mnie tak ten piątkowy szalony rajd na akcjach wyglądał. Może być kontynuowane bo podejrzewam, że innych shorciarzy to mogło wystraszyć. Ale też banki mogą być mniej skłonne do finansowania ich pozycji. Ciekawie się robi.

   1. Hubi H

    Teraz widzę twój wpis, przeoczyłem przez irytację ludźmi, którzy na okrągło kręcą wszystko wokół covid, aż się niedobrze robi.
    Jeśli fundusze będą dalej dostawać takie bęcki a banki zakręcą im kurek to możemy ujrzeć wkrótce szczyty o jakich nam się nie śniło 🙂

    5
 6. konsultant122

  @leoncio
  Teraz USD i CHF pędzą ponad swoje Szczyty do PLN – odpowiednio 4.30 i 4.38. To będzie Miazga (!) /na złotówce/, a potem – jak pisałem – Down.
  W międzyczasie EUR spadnie do USD min. do 1.14 a frank do 1.04.

  Bajki dla ubogich. USDPLN 4,30 przy EURUSD 1,14;)))) Potem może w bessie dolar zacznie spadać co ? Haha. Ale antywskaźniki się tworzą i bajki ludziom opowiadają

  2

Dodaj komentarz