Dystrybucja akcji na rynku NewConnect trwa od ponad 7 miesięcy

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Jeśli zakładać utrzymywanie się zgodnej ze średnio 40-miesięcznym podstawowym cyklem produkcyjno-handlowym czyli cyklem Kitchina cykliczność cen akcji na rynku NewConnect, to można dojść do wniosku, szczyt NCIndex z końca lipca ub. r. wyznaczył koniec cyklicznej hossy na tym rynku i od tamtej pory trwa na nim faza dystrybucji akcji.

Synchronizacja szczytu NCIndex z lipca ub. r. z trzema poprzednimi szczytami tego indeksu w ramach cyklu Kitchina (marzec 2017, luty 2014 i listopad 2010) sugeruje, że bessa rozpoczęta na tym rynku w lipcu ub.r. potrwa – niezależnie od formy jaką przyjmie – do marca 2022/sierpnia-września 2022/listopada 2022.

Po wyjściu w pierwszej części wczorajszej sesji na najwyższy poziom od 8 sesji WIG-20 został później zestrzelony i zamknął sesję -0,8 proc. spadkiem. Najsilniej bo o 2,2 proc. spadł wczoraj NCIndex, który zamknął się najniżej od 2 miesięcy. Wśród indeksów sektorowych najwyższy poziom od ponad 3 lat osiągnął wczoraj WIG-MOTO.

Po wczorajszym 1,3 proc. spadku cena kontraktów na S&P 500 zaliczyła dziś na początku sesji najniższy poziom od miesiąca a rano naszego czasu traciła 0,2 proc. spadając poniżej dolnego ograniczenia wstęgi Bollingera. Standardowy MACD osiągnął najniższy poziom od początku listopada ub. r. W Azji dziś rano spadały wszystkie główne indeksy poza nowozelandzkim NZX50 (-0,1 proc.). Największe 2-2,1 proc. zniżki notowały chińskie Shanghai Composite i Hangseng oraz japoński Nikkei 225.

Spółka Polimex-Mostostal (C/Z 15,8, C/WK 1,77, kapitalizacja 1,35 mld zł) została w tym miejscu wspomniana 21 maja ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 2,32 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 5,70 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki poziomu sugerowanego przez rozmiary opuszczonej górą w grudniu ub. r. formacji konsolidacji z okresu kwiecień 2019-grudzień 2020 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 10 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji Santander Bank Polska (C/Z 21,5, C/WK 0,83, kapitalizacja 22,3 mld zł) odbił się w październiku ub. r. od dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu wzrostowego, a w styczniu wybił się z 10-miesięcznej formacji podwójnego dna, co trochę przypomina zachowanie kursu z 2009 roku.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć lutowy wzrost wartości publikowanego przez Swedbank wskaźnika PMI dla sektora usług w Szwecji do najwyższego poziomu od grudnia 2017:

… +0,7 proc. roczną dynamikę publikowanego przez TINSA indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Hiszpanii w lutym:

… zerową dynamikę PPI w strefie euro w styczniu:

… rekord publikowanego przez Eiendom Norge indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Norwegii w lutym (+9,7 proc.):

… -19 proc. roczną dynamikę liczby nowo zarejestrowanych samochodów w Niemczech w lutym:

… spadek wartości ISM Non-Manufacturing oraz wzrost ISM Non-Manufacturing Prices do najwyższego poziomu od 2008 roku w lutym:

… roczną dynamikę CPI w Korei Południowej w lutym:

… rekordową nadwyżkę salda handlu zagranicznego Australii w styczniu:

… oraz wartość rządowego wskaźnika zaufania konsumentów w Japonii w lutym:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. duch_natury

  @wider
  „W tym roku oczekuję sesji na której SP500 spadnie 15%, a Nasdaq 20%. Pytanie czy juz teraz, czy jeszcze wybronią.”

  To zdanie dla mnie kluczowe we wnioskach, że to jeszcze nie teraz. Jakby grooving tak zagadał to rozumiem 😉

  1
   1. duch_natury

    @Max

    Może inaczej spodziewałem się na przełomie 2019-2020 rozpoczęcia hossy cyklicznej – no i przed rozpoczęciem tej hossy nastąpił czarny łabądek – marzec 2020. Co mnie wówczas totalnie zmyliło i na jakiś czas rozjechało moje kponcepcje.
    Wyciągając wnioski Ci co spodziewają się rozpoczęcia cyklicznej bessy w tym roku mogą zostać podobnie przewiezieni ale tym razem w drugą stronę 😉

    2
 2. rivsay

  astefaniak 4 marca 2021 o 10:04Odpowiedz
  Wczoraj minister Kościński powiedział, że konstytucyjny limit 60 % dług/PKB już NIE OBOWIĄZUJE.

  Bo wie doskonale, że przekroczyli ten limit. Teoretycznie w państwie prawa rząd powinien stawać przed Trybunał Stanu w tym momencie.

  Ale może trzeba zmienić limit w związku ze światową sytuacją? To się zbiera konstytucyjną większość i mędrkuje, słucha opinii mądrzejszych, konsultuje a nie decyzja pojedynczego człowieka. Limit jest po to by politycy nie odwalili drugiego Gierka

  11
  1. tinley

   A jak najbardziej rynek wycenia podwyżki stóp na bankach tak samo jak na wiborze. Niestety tym razem to rynki działają nieracjonalnie bo nie znają determinacji Glapy w tkwieniu w błędzie. W czerwcu usłuyszymy że inflacja tylko przejściowo wylazła poza 3.5% i o żadnych podwyżkach nie ma mowy. Glapa po prostu jest gotowy zrobić wszystko aby morawiecki miał tani dług. Kto by się tam pln-em i oszczędnosciami ludzi martwił jak tyle głosów do kupienia i tyle kasy Golcom, Zenkom i reszcie do rozdnania.
   I tak u Glapy przejściowo inflacja nie spada poniżej celu od zdaje się 2 lat przy wyskokach w okolice 5%

   11
   1. Hubi H

    @tinley
    W myśl zasady ojczyznę dojną daj nam Panie i by żyło się lepiej – kolegom 🙂

    A tak mówiąc poważnie o ochronie kapitału to kto ma taką możliwość i może ogarnąć magazyn i założyć hurtownię (skład) artykułów spożywczych, polecam przechowywanie żywności z długim terminem ważności oraz wody butelkowanej.

    2
 3. groowing

  Ostrzegałem ze na usd/pln klin znizkujacy i ze wybicie bede solidne co wlasnie obserwujemy.
  To samo z wasza hossa. Zostaliscie lekko mowiac wydmuchani a ja znowu mialem racje choc oblewano mnie pomyjami to jestem wygrany w tym rozdaniu a wy przegrani…

  CIAO frajerzy.

  3
   1. tinley

    Tia…Goldmany i Morgany doskonale wiedzą jak zagospodarować kasa maluczkich. Teza o tym że rynki ot tak sobie bedą wędrować w górę tylko dlatego że są pieniądze dla mnie osobiście jest mocno dyskusyjna. O wiele bardziej prawdopodobny scenariusz dla mnie to klasyczny 30% reset w któryms momencie i pozbawienie złudzen drobnicy wchodzącej teraz z kapitałem na rynek. No i w ten sposób Morgany zagospodaruja ten swieży kapitał pałętający się po giełdach i nie wiedzący co ze sobą zrobić.
    Dla mnie samo posiadanie pieniędzy nie oznacza z automatu że na gwałt muszę coś z nimi zrobić. wychodzę z założenia że wiecej zarobię wchodząc (lub po prostu zwiększając zaangażowanie) w jakimś dobrym momencie niż stracę siedząc z częścią w gotówce czekając na ta okazję przy nawet 3% inflacji. Dlatego nie jestem jakoś szczególnie wyeksponowany na akcje. Zresztą. Teraz jeden pies. jak spada to wszystko. Zloto, akcje, obligacje. Różnica skali jedynie

    4
 4. Griot1234

  A że to przepływy rządzą kierunkami według których, podążają rynki to na te globalne nakładają się podatki o zysków kapitałowych. A że zaskoczą wielu uczestników bo nowy j trochę nam doszło, to pewnie razem z tymi Japończykami po otrzymaniu pita biorą się do pozyskania gotówki, a giełdowe liski mówią owym mądrym krukom chciałoby się rzec, ale prawda taka, że co najwyżej gawronom” powiedz kra… Jeszcze raz powiedz kra

 5. Griot1234

  Groowing nie martw się nie ważne co inni myślą o Tobie ważne, Żebyś Ty nie miał klina. Wczoraj Pan Max bardzo dobry film polecił. Skorzystałem dziękuję. Teraz myślę, że trzeba jakoś ostatnie lata życia zrobić coś bardziej sensownego niż szukać klina.

  1. noob

   Hubi@
   Dzis z ranca reszte wywaliłem.Wsio wczoraj odpowiedziałem,krotki+ dlugi termin.Jeszcze info o emisji.W takich sytuacjach zalecam sledzic tko min/max ktorym sie bawia przed openem kasowego.Przerobiłem to dziesiatki razy,dzis 99 sie bawili max.

   2
 6. billy_the_kangoor

  Miedź powinna zdjąć cały wzrost z lutego.
  Czyli jednak kupię KGH za 158 PLN.
  @WB
  nie wiem, czemu Pan Andrzeja wyrzucił z Blog-a. Spadki miały trwać do końca lutego, a nawet tydzień dłużej.
  Miał Chłop rację.

  10
 7. billy_the_kangoor

  „””Heisbourg nie wyklucza, że epidemia SARS w 2003 roku, a zatem wirusa, który również pojawił się w Chinach, mogła wybuchnąć w sposób, który nie był naturalny.””
  Przecież wiadomo, że to nie sposób naturalny. Tylko covidianin może pomyśleć odwrotnie.
  Hujsburgi, Ochsenfochsy i Neumanny próbują przekazać coś, co ten Pan wytłumaczył w latach 80-tych.
  Stare, ale jare. Szacunek, Panie Romanie. Spoczywaj w pokoju!
  https://www.youtube.com/watch?v=bL1YcHGiYOg

  2
 8. billy_the_kangoor

  @Darek,
  nie wierzę w cykliczną bessę, tak jak nie wierzę w szczepionki. Będzie z wyższego pułapu.
  To gdybyś chciał poznać moje zdanie, ale pewnie nie chcesz, bo jesteś najmądrzejszy.
  Wierzę w realizację ABC od 5-falowego impulsu. AB już było, teraz C.

  4
 9. Griot1234

  @DAREK51234 zgadzam się z Panem ale mamy problemy, któredostrzega Pan Tinley czyli realnie ujemne stopy procentowe, od nowego roku problem kursu walutowego na PLN, a przed nami prawdopodobny wzrost podatków przykład dzisiejszy z GB na temat cit. No i nie wszystkie firmy będą w stanie przerzucić koszty na kon sumenta. Czyli trudniej będzie zbudować klasyczny portfel oparty na modelu opcyjnym. Ale dobrze wybrane akcje powinny dawać radę w niepełnym wymiarze chronić kapitał, no i podatek Belki w takich warunkach też grabieżczy. Dlatego Akcje gold i reity waluty a proporcje jak kto lubi no zalać coca colą😉

  1
  1. Darek51234

   griot
   ja jestem ze szkoly G.S Milla, von Misesa itp, wiec dla mnie to co robia w gosodarcach obecnie to zbrodnia. Tylko widzisz konsekwencje tego moga nas dotknac za np 20 lat. a w tym czasie sam wiesz ile cykli bedzie na gieldzie.

  1. Darek51234

   ja juz to kiedys opisywalem dokladnie opierajac sie na ulubionej tu TFE(nie przeze mnie) , szczegolnie kolo kwietnia maja.
   Tak w skrocie po spadkach 2008 rozpoczela sie fala wzrostowa gdzies do 2011 rok. sa dwie wersje. popularna obecnie ze to byla fala B 10 letniej bessy, a pozniej byla fala C ktora kulminowala w marcu 2020 roku. wiec wynika ze rozpoczelismy wieloletnia hosse.
   mi jest blizszy poglad, ze ta fala 2009-2011 to byla 1 fala nowej hossy i jak to czasami bywa zostala zniesiona calkowicie przez bardzo dluga korekte. ta korekta na wig20 byla bardzo zlozona wpierw abc pozniej fala x i znow abc. Co oczywiscie nie zmienia tego ze w marcu rozpoczelismy moim zdaniem 3 fale hossy. a zdaniem innych 1 fale hossy.
   to dla tych ktorzy wierza w TFE.
   problemem jest to ze w usa trwa wielka hossa ktora spowodowala rozjechanie sie wielu rynkow a szczegolnie wig20 z jankesami.
   nie wiem jak to sie potoczy ale mysle, ze oni sie nie zalamia w jakas gigantyczna besse, co da nam szanse na wzrosty.
   sa dwa powody jeden to ilosc pieniadza(tu jest zagrozenie ze indeksy usa wchodza w piramide finnasowa)
   a drugi to fundamentalna moc gospodarki amerykanskiej.
   wbrew opniom o chinach itp usa jest bardzo poteznym panstwem, ich potega to wybitni ludzie ktorzy tam mieszkaja i wciaz przyjezdzaja.

   2
 10. Max2

  digesting slowly 4 marca 2021 o 13:16
  Odpowiedz

  Wam kury macać…
  Cały świat jest kilkukrotnie więcej zadłużony niż PL, i co z tego?
  To znaczy że trzeba zaciskać pasa i sponsorować innych?
  Antypolska agentura właśnie tego chce.
  Brawo PiS!

  Nie sądziłem że jest Pan zwolennikiem „nowej ekonomii” i „Nowego ładu” ….Jak to się człowiek może pomylić….

  2
  1. Darek51234

   kiedys napisalem, jak JK zrobi kupe to beda krzyczec jaki delikates.zreszat gdy Trump rzucal peniadze to bylo super gdy Biden robi to samo to nagle staja sie twardymi liberalami.oni maja poglady tylko, ze to jest sekta i zapominaja o nich.

   5
 11. Griot1234

  @Hubi H
  Na temat banku to P. Macarek natomiast jeśli chodzi o fundusz to ie musi być tak jak nam się wydaje. O mają ciekawą strategię i ten short może być hedgem na innym aktywie. Ale to tylko mój punkt kiedyś się nad tym zastanawiałem i trochę info na temat polityki inwestycyjnej wygrzebałem z czeluści internetu.

 12. duch_natury

  Rozpatruję warianty US (Sp500) (według moich projekcji możliwe dwa).
  – przedłużenie korekty do przyszłego tygodnia i pogłębienie zejścia do okolic 3700
  – zakończenie korekty na tych poziomach obrona 3770-3800 i ruch na północ.
  W obu wariantach zobaczymy później nowy szczyt przed właściwą głębszą korektą. Na wariant zejścia w obecnym ruchu do poziomów 3400-3500 stawiam tylko przysłowiowy procencik.

  3
  1. duch_natury

   Nasz rynek bz.
   Jesteśmy od 2-3 miesięcy w strukturze korekcyjnej (postać trojkąta, klina). Kluczowe wsparcie to strefa 1880. Wybicie opadająca linia obecnie na poziomie ok. 1990. Stawiam na scenariusz optymistyczny czyli obrona wsparcia i ruch na północ. Jest też możliwość fakowego wybicia w dół (naruszenia ale nie niżej niż 1860 – szczyt z czerwca 2020) w wariancie negatywnym US ale na razie tego nie rozpatruję bliżej.

   1
   1. mwfri

    u mnie wersja bazowa ok. 1800 (w apteke sie nie bawie), optymistyczna – obroniony dołek z 21 grudnia. W obu wersjach to będzie bear trap, zwłaszcza na tych, co zagrają pod rgra lub właśnie ten trójkąt, o którym piszą też na stooq

Dodaj komentarz