Jeszcze raz o „Misery Index”

Robiłem to już 2 miesiące temu („Polska w środku unijnej stawki pod względem skali mizerii„), ale ponieważ w styczniu nasz kraj cieszył się według danych Eurostatu najniższą stopą bezrobocia w UE i najwyższym rocznym tempem inflacji, o czym pisałem rano, to mam pretekst by temu wskaźnikowi „nędzy” („Misery Index„) się jeszcze raz przyjrzeć.

Dla przypomnienia to suma wysokości stopy bezrobocia i rocznej dynamiki wskaźnika inflacji cen towarów i usług (tu CPI). Myślę, że intuicyjnie jest on łatwo zrozumiały: albo wskutek wzrost cen towarów i usług biednieją wszyscy albo biednieją tylko ci, którzy nie mają pracy. Decyzja należy po części do polityków. U nas jak widać wybrano tę pierwszą wersję.

Zrobiłem sobie nowy wykres „Misery Index” dodając udostępniane przez Eurostat dane dla Turcji, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i USA.

Powered by macrobond.com

Za drobny sukces minionych 2 miesięcy można uznać wyprzedzenie przez Polskę w tym zestawieniu Portugalii, co dało nam 13-te miejsce wśród tych 30 krajów.

Podsumowanie:

Komentarze

 1. bartek

  Decyzja należy po części do polityków.

  ciezko pracujemy, tworzymy ten kraj i jestesmy okradani:

  – PIT
  – co nam zostanie po PIT-cie to odbieraja vatem 23%! (w szwajcarii najwyzsza stawka 8%), akcyza
  – inflacja

  czas pokazac kmiotom z nbp i rzadu czyj to jest kraj i kto słuzy komu!

  20
  1. bartek

   wyczylem złodzieja w zeszlym roku i mam 80% aktywow inwestycyjnych poza PLN i super na tym skożystalem

   nbp prowadzi polityke przeciwko społeczeństwu – godzac sie na inflacje i dewaluacje pln

   ale jaki kraj taki nbep

   16
 2. konsultant122

  Czy agenci obcych służb i wszelcy konfidenci:)) coś skomentują czy nic?
  :)))
  https://www.biznesinfo.pl/nowy-lad-080321-sw-kwota-wolna?fbclid=IwAR18wKMRwqzWqcLUSXmKzCei6clDzCdjzz_CIVkPNU8JAbRcwhCHzTizLx8

  „Jeszcze w tym miesiącu ma być przedstawiony program odbudowy po kryzysie tzw. Nowego Ładu. Częścią jego ma być znaczące podwyższenie kwoty wolnej od podatku, a także emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł.
  Z ustaleń tych wynika, że partia rządząca nie zamierza walczyć o głosy młodego elektoratu, chcąc skupić się na sprawdzonym elektoracie. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej PiS zamierza zaoferować kolejne bonusy finansowe.
  Z informacji wynika, że częścią Nowego Ładu będzie kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł, a także emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł. Koszt tych propozycji to dziesiątki miliardów złotych.
  Jeśli informacje te potwierdzą się wówczas PiS zastosuje taktykę z poprzednich lat, czyli zaoferuje coś o czym od dłuższego czasu mówi polityczna konkurencja. Przypomnijmy, że pomysł emerytury bez podatku od lat forsuje Polskie Stronnictwo Ludowe. Z kolei podniesienie kwoty wolnej bez podatku proponowała zarówno Konfederacja, jak i Rafał Trzaskowski, podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej. Warto tu przypomnieć, że tuż przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi PiS ogłosiło rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko. Tymczasem pomysł ten wiele miesięcy wcześniej zaproponowała Platforma Obywatelska. O tym, że szczegóły Nowego Ładu będą niemiłym zaskoczeniem dla liderów opozycji mówił w piątek w Polskim Radiu 24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, nie zdradzając jednak szczegółów tego co znajdzie się w programie.”

  8
  1. Darek51234

   Jako agent jestem przerażony.
   Co ja zrobię jak żyć.
   Tak przy okazji kwota wolna od podatku 30 tys i emerytura bez podatku to to samo.
   Kwotę wolna jyz podniesiono dla tych ktorzy nie pracują.
   Pożyjemy zobaczymy dla kogo będzie teraz. Bo rydzyk i obajtek raczej na podatki nie narzekają bo głównie dostają dotacje. To może dla nich. Pamiętajmy że po naszych drogach jeździ jyz 2 mln elektryków. Z tego połowa produkcji FSO
   Pozyjom posmatrim. (dla romulusa)

   10
   1. bartek

    zakladac firmy, nie wyplacac dywidedny

    na wszystko fakture i w koszty

    kontrakty zawiwrac rtylko w eur bo w nbp-ie to są xxx

    z innwj beczki – gospodarke to mielismy nawet za mieszka nr 1 (perwszego) i nkt nie potrzebował zakichanych ekonomistow

    zeby miec most potrzebuje inzyniera, ale zyby miec gospodarke ekonoma mi nie potrzeba
    A w nbp zatrudsniaja samych doradcow – szok i zlodziejstwo

    7
 3. groowing

  2 bilony weszly i co ? i kupa. Pompuja teraz niemca, potem wezma sie za EM ale za dlugo to nie potrwa. Zrzut w tym polroczu musi byc. Dolce przewidzialem bezblednie. Teraz mala korekta z 5-8 groszy i jedziemy na 4,0.

  7
 4. wider_swider

  Jak padł blog w weekend to myślałem, iż Pan Wojciech się załamał i odłaczył serwer, widząc, że ekspedientka z Groszka wyleszczyła szlachtę z sirami na krypto.
  Hubi, może zaproś tę Panią na forum, to poziom wzrośnie 😉
  Panią od złota też możesz. Będę się z nią wzajemnie wspierać 🙂

  4
 5. groowing

  Oszczednosci ciulaczy ida sie walic.
  Chodzi o to aby kazdy wyladowal na czesciowym garnuszku bandy czwroga wtedy bedzie z nim mozna zrobic wszystko, tak jak z obecnymi mocherami. Wystarczy zrobic rope po 150$ i dolara po 5,5. I to sie wlasnie dzieje + rozdawnictwo ktore ma to zniwelowac. Ale rozdawnictwo bedzie tylko dla pokornych juz niedlugo. Kto nie zegnie karku nie wejdzie przez bydleca bramke po pasze do bidry. To jest ten wasz nowy ład ktoremu tak wiwatujecie. Bedziecie zdychac na raka od tego co beda wam rok rocznie wstrzykiwac.

  9
  1. Hubi H

   To chyba jest trochę inaczej. Presja jest na ludziach, bo wmawia się im, że muszą w coś zainwestować, bo ich pieniądze tracą na wartości, więc Kowalski idzie do banku i ładuje swoje oszczędności w fundusz 0.8-4% (sama opłata za zarządzanie). Podsumowując inflacja wyniesie powiedzmy 3-3.5% w tym roku (projekcja) osobiście uważam, że będzie niższa. Fundusz za samo zarządzanie skasuje podobnie a Kowalski będzie ubrany na długo i pewnie spanikowany sprzeda ze stratą 10-20%. Tak się robi biznes na Januszach inwestycji, nie doszukiwałbym się w tym żadnej martyrologii 😉

   1

Dodaj komentarz