Sentymentalny impas

Jak co czwartek dziś rano poznaliśmy wyniki sondażu przeprowadzanego co tydzień wśród swoich członków przez AAII (“American Association of Individual Investors”). Niestety jego wyniki są trudne do interpretacji. Saldo “byków” i “niedźwiedzi” wzrosło w tym tygodniu do najwyższego poziomu od drugiej dekady listopada (+30,3 pkt.proc.).

Powered by macrobond.com

Z “kontrariańskiego” punktu widzenia to niby negatywny dla akcji sygnał, ale pamiętajmy, że gdy poprzednio w połowie listopada nastroje indywidualnych inwestorów były tak dobre jak teraz, akcje – po wrześniowym i październikowym “straszeniu” – już rosły.

Gdyby saldo “byków” i “niedźwiedzi” przekroczyło powiedzmy poziom +38 pkt. to można by uznać, że otrzymaliśmy ostrzeżenie przed zbliżającym się końcem “kitchinowej” hossy takie jak w grudniu 2010 (szczyt S&P 500 kwiecień 2011), listopadzie 2014 (szczyt maj 2015) oraz styczniu 2018 (szczyt styczeń 2018/wrzesień 2018). Ale taki sygnał też nie padł.

Podobnie było u nas. Gdyby saldo INI Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych spadło tak jak w marcu czy październiku ub.r. w okolice np. -23 pkt. proc. można by zaryzykować “kontrariańskie” ogłoszenie świetnego momentu na spekulacyjne zakupy akcji. Ale po obiegującym spadku sprzed tygodnia do +0,6 pkt. proc. (“Ciągle za mało pesymizmu“) w tym tygodniu nastroje krajowych inwestorów indywidualnych się znowu lekko poprawiły (+6,8 proc.), co z historycznego punktu widzenia niestety nie pozwala na ryzykowanie jakichś bardziej optymistycznych oczekiwań odnośnie rynku akcji.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: zarówno w USA jak i w Polsce indywidualni inwestorzy ciągle pozostają optymistami.

Komentarze

 1. Primipilus

  ….USA wciąż krytyczne w kwestii Nord Stream 2 – “Niemcy grają na korzyść Rosji”….
  Taka informacja. USA zmusza Rosję do negocjacji.
  USA pozwoli na nord stream 2 pod warunkiem, że Rosja wejdzie w sojusz z USA przeciw Chinom.I pod warunkiem, że Polskę i Turcję zostawią w spokoju.

  1
 2. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  Mój stryj właśnie trafił do szpitala. Czy ktoś mógłby spowodować, żeby premier rządu Rzeczypospolitej przestał robić z siebie pajaca, a zaczął skutecznie działać:

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26918469,prezes-okregowej-rady-lekarskiej-o-konferencji-premiera-jestem.html#s=BoxMMt1

  Rozumiem, że żyjemy w ubekistanie, który ma swoje psie intelektualne ograniczenia, ale powinny być jednak jakieś granice tej patologii.

  32
  1. tinley

   My nie żyjemy nawet w ubekistanie. My żyjemy w państwie umysłów z tektury i paździerza. W każdym normalnym, cywilizowanym kraju rząd i partia która w taki sposób zarządza kryzysem straciłaby w wyborach władzę. W tym kraju strunobeton popierający władzę zabijającą własnych obywateli to ciągle 30%. Tymczasem terminy zapisu 80-latków na szczepienie to na wczorajszą dzień min miesiąc czekania (przynajmniej w moim regionie). Szczepieni są za to młodzi ludzie, prawnicy z kancelariami tylko dlatego że są pracownikami uczelni a wykłady prowadzą zdalnie. Przecież to jest jakaś paranoja. I do tego szczepili ich Pfizerem, który mógł być wykorzystany dla starszych ludzi. Ok, szczepią AstrąZenka mundurowych, ale naród jej nie chce mimo że wyszły badania że brazylijskim covidem radzi sobie lepiej niż Pfizer, ale nie ma komu tego narodowi powiedzieć.

   5
 3. Primipilus

  PL jest podzielona pomiedzy DE i Ru – tu się mylisz.

  Mają inne ważniejsze sprawy i nas zostawią w spokoju tak jak Turcję. To taki wariant na przyszłość. Mają taki wariant jako jeden w wielu. Na wypadek jakby im inne warianty nie wyszły.
  Kto się buntował przeciw UE, kto przeciw NATO? – Polska i Turcja. Oni to wiedzą i zostawią buntowników w spokoju bo to wariant (jeden z wielu ) na przyszłość.

  1
  1. digesting slowly

   Choć według WB, cala PL jest dla Niemcow:

   “…Demokraci stawiają na tradycyjny sprawdzony w czasie zimnej wojny sojusz „zachodnich demokracji” (USA, Europa Zachodnia, Japonia itd.) przeciwko – tym razem – tandemowi Chiny/Rosja. Chcieli to załatwić za pomocą:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Transatlantyckie_Partnerstwo_w_dziedzinie_Handlu_i_Inwestycji

   i

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Partnerstwo_Transpacyficzne

   W Partii Demokratycznej tradycyjnie dużą rolę odgrywali katoliccy Irlandczycy, którzy są z oczywistych względów bardzo pro-niemieccy (bo są anty-angielscy). Patrz Kennedy:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Ich_bin_ein_Berliner

   (ale królowa brutalnie skontrowała berlinera).

   Amerykańską marchewką dla Niemców jest Polska i generalnie Trójmorze (ale tylko w sensie gospodarczym z zachowaniem militarnej kontroli regionu przez USA) z opcją ekspansji na Międzymorze, gdyby udało się podporządkować Rosję.

   U nas Amerykanie (patrz żona Sikorskiego) realizują tę opcję via PO:

   https://www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,8458,burza-po-wypowiedzi-sikorskiego-w-berlinie.html

 4. long_short

  Ma wyprowadzić wiecej ludzi na ulice na prostesty Lempartowej i totalniaków czy pozwijać wszystkie szpitale tymczasowe? A może ma znieść restrykcje o których mówi szef naczelnej rady lekarskiej?
  Czy respiratory ma pochować do magazynów bo są przecież niepotrzebne.
  Czy może powinien zamknąć Panu oblog, na którym szerzy Pan od miesięcy informacje że maseczki, dystans i zasady dystansu, o których mówi naczelny rady lekarskiej, są bez sensu?

  7
  1. long_short

   Jako administrator tego bloga jest Pan w pełni odpowiedzialny za szerzenie propagandy i dezinformacji nt. służby zdrowia, lekarzy, działań rządu, propagandy antymaseczkowej i innych bzdur nt. pandemii.

   11
 5. Hubi H

  Spektakularnych spadków nie będzie, będą wykrwawiać powoli ten super płynny rynek, tak jak pisałem wcześniej trzeba zmienić myślenie aby teraz zarabiać, będzie bujanie, trzeba się ruszać prawy do lewego. Gdyby procentowo rozpisać wszystkich, którzy udzielają się obecnie na forum można odnieść wrażenie, żę co najmniej 80% traci, więc statystyki brokerów pracują idealnie, oczywiście mogę się mylić, proszę mnie poprawić, jeśli większość zarabia 😉

  3
 6. Smerf-Ciamajda

  Patrze sobie tak na ten pierwszy wykres w tym wątku (S&P) i stwierdzam bez emocji, ze 1800 się należy jak psu miska zupy, a kto wie czy nie 1500 dalekosiężnie. Tylko jak oni to zrobią, oto jest pytanie? Tak jak pisze kolega Hubi powyżej, niekoniecznie musi się to zacząć od pierdyknięcia i cały ruch może być bardzo długi… No oczywiście on już jest dokładnie zaplanowany, przez pewne kręgi.

  2
 7. mwfri

  Ja niezależnie od użytkownika red.007 doszedłem do tego samego wniosku; z kilku metod wychodzi mi target dla wig20 na poziomie ok. 2400 (red pisze o wyjściu NAD 2400), wykorzystałem także linię “trendu” nieodżałowanego zaginionego użytkownika toya. Pytanie tylko z jakiego poziomu na to “potencjalne” 2400 pójdziemy.
  Krótkoterminowo coś się chyba szykuje w usiakowie, bo kanarek zdycha, retail w euforii, rentowności 10y chyba jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa. Ale tak w średnim terminie (do pół roku) te 2400 uważam za prawdopodobne.

  8
  1. Smerf-Ciamajda

   No, ja tez wczoraj czytałem ze DAX ma osiągnąć 100 000 pkt. w roku 2039, wiec WIG spokojnie zaliczy kiedyś 26xx, może nawet w tym roku.
   Ale puki co, to czeka nas lina Zygfryda, gdyż nasz Arcymistrz dobrze wylicza, tylko nie trafia w czasie, ale do końca 2022 powinno się to zdarzyć?
   W tej konstelacji WIG musiałby wrócić coś na 1k.

   1
 8. bartek

  Wojciech Białek (Autor Wpisu) 25 marca 2021 o 17:08
  “Mój stryj właśnie trafił do szpitala. Czy ktoś mógłby spowodować, żeby premier rządu Rzeczypospolitej przestał robić z siebie pajaca, a zaczął skutecznie działać:
  Rozumiem, że żyjemy w ubekistanie, który ma swoje psie intelektualne ograniczenia, ale powinny być jednak jakieś granice tej patologii.”

  -> rzad niewiele moze zrobic, teraz jest za póxno – trzeba przeczekac do konca III kwartału jak wiekszosc przechoruje lub sie zasczepi

  -> “Rozumiem, że żyjemy w ubekistanie” – ja bym nie obrazał uzbekistanu o ktorym nic nie wiem. Pisałem ze polsza to zle panstwo i dlatego:
  – finansowo jestem poza polsza
  – mentalnie nie identyfikuje sie z tym panstwem, jak moj dziadek nie identyfikował sie z prl-em- poprostu mial pecha tu sie znależć – złe miejsce/ zły czas

  5
    1. bartek

     @konso
     obejrzałem wczoraj film The King
     https://en.wikipedia.org/wiki/The_King_(2019_film)

     o Henry V

     i generalnie technologicznie cywilizacja idzie do przodu, małpy maja iphony ale intelektualnie to tem sam bjazel w głowie co w XV wieku :))))

     podziały plemienne, miłośc do tzw ojczyzny,

     nastepny przystanek rozwoju cywilizacyjnego to ze jestesmy homo sapiens na planecie ktora popierd@ala przez lodowaty kosmos i nie ma miejsca na plemienne podzialy ….

        1. bartek

         konso szczekasz pod zlym drzewem 🙂

         ja nie jestem twoim wrogiem 🙂

         jak kazda osoba w sekcie jestem zindoktrynowany, ale mozesz wylaczyc tv(p), radio (maryja), i reszte 🙂

         przejdz na jasna strone mocy konso 🙂

         7
  1. sumadartson

   Oj tam oj tam, gostek rozmyślał którą by tu PUKNĄĆ, jeno noeuświadomiony że nic z huci jego PÓKI gramatyki nie posiądzie, czyli podstawówki nie ukończy. Dozwolone od lat osiemnastu.
   Puki to ja tu widziałem pod wieloma nickami. Zrobię zrzut w accessie i się okaże.

   1
 9. sumadartson

  ???Dziwny jest ten świat???
  Od kolacji ślęczałem przy wykresach, wskaźnikach, krzywych (nie tylko tentowności), wartościach, sentymentach, nastrojach, piramidkach krypto liczniejszych niż za ostatniego faraona i tak się zastanawiam czy ten świat oszalał czy może ja czmychnąłem z wariatkowa.
  Dziwny jest ten świat. “Czemu innego nie ma świata”.

  1

Dodaj komentarz