Silny wzrost rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Rentowność 10-latek amerykańskiego rządu, które jeszcze w lipcu ub. r. notowała najniższy poziom w historii wyszła w czwartek na najwyższy od roku poziom 1,53 proc. W okresie minionego pokolenia podobne sygnały pojawiały się (po raz pierwszy w danym cyklu) wcześniej 6-krotnie – 28 listopada 2016, 28 maja 2013, 13 sierpnia 2003, 18 maja 1999, 24 lutego 1994 oraz 27 sierpnia 1987.

Obecną sytuację na tym rynku można też próbować opisać jako pierwszy wzrost rentowności o 1 pkt. proc. ponad poziom wieloletniego minimum.

Tu pojawia się dodatkowy sygnał 29 kwietnia 2009, a sygnał z połowy lat 80-tych przesuwa z sierpnia 1987 na maj 1986.

Na kolejnym obrazku zaznaczono wszystkie sesje, w trakcie których spełnione były oba kryterium.

WIG-20 zamknął się w piątek najniżej od 21 grudnia ub. r. (-1,5 proc.) naruszając linię wsparcia przechodzącą przez dołki z grudnia, stycznia i lutego, którą można interpretować jako „linię szyi” 3-miesięcznej formacji „głowy z ramionami”. Spadły w piątek również wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji (najsilniej – o 1,6 proc. – NCIndex). Najwyższy poziom od 2011 roku osiągnął WIG-BUDOW.

Po spadkach w czwartek i piątek dziś rano cena kontraktów na S&P 500 odbijała się w górę (+1 proc.). Poza malezyjskim KLCI zwyżkowały dziś główne indeksy wszystkich głównych rynków akcji w Azji (najsilniej o 2,4 proc. japoński Nikkei).

Spółka Agroton (C/WK 0,48, kapitalizacja 154 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 31 stycznia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 4,42 zł. W piątek jednak akcja spółki kosztowała na zamknięcie 7,1 zł. Osiągnięcie przez kurs poziomu szczytu z 2017 roku oraz celu sugerowanego przez rozmiaru opuszczonej górą w listopadzie ub. r. formacji konsolidacji z lat 2018-2020 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 13 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO, C/Z 4,6, C/WK 0,55, kapitalizacja 26,7 mln zł) działającej w Polsce i Europie Środkowej firmy pomagającej osobom poszkodowanym i ich bliskim uzyskać od firm ubezpieczeniowych należne odszkodowania i świadczenia przełamał ponad rok temu górne ograniczenie trendu spadkowego z lat 2016-2019, następnie wykonał ruch powrotny do poziomów dołków z 2019 roku, a obecnie przebywa nad swoją rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu od piątku, można wspomnieć roczną dynamikę produkcji przemysłowej i roczną dynamikę CPI w Japonii w styczniu:

… wysokość walutowych rezerw międzynarodowych Turcji w grudniu:

… +2,9 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Szwecji w styczniu:

… publikowaną przez ISTAT wartość wskaźnika nastrojów konsumentów we Włoszech w lutym:

… 12-miesięczne saldo budżetu rządu w Polsce w styczniu:

… spadek wartości publikowanych przez NBS wskaźników PMI dla przemysłu przetwórczego i sektora usług w Chinach w lutym:

… oraz publikowany przez Blagovest średni poziom ceny metra kwadratowego nieruchomości mieszkalnych w Kijowie w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. tmoore

  Griot1234 1 marca 2021 o 00:04Odpowiedz
  Fast Market albo P. Wojciech Białek lub kto inny

  Czy mógłby to ktoś łopatologicznie wyjaśnić
  https://twitter.com/Insider_FX/status/1366105935106756609?s=19
  Operacje TWIST znalazłem wytłumaczenie ,ale nie rozumiem punktu 1/3:

  może tu? – też po angielsku ale zrozumiale:
  https://am.jpmorgan.com/sg/en/asset-management/liq/insights/liquidity-insights/updates/a-federal-reserve-announcement-provides-temporary-relief-to-ba
  na górze od słów in brief

  1
  1. fast_market

   Wg mnie chodzi o skalę dopuszczalnego lewara, który mogą robić banki przy użyciu posiadanych obligacji.
   Bez jej zwiększenia może być trudno im zaabsorbować dodatkową podaż obligacji, które rząd będzie emitował.

 2. Poczatkujacy

  @Duch póki co bezbłędny odczyt sentymentu… „E tam. Amerykanie wypoczną, zjedzą Big Maca i w poniedziałek ruszą do zakupów”. Zobaczymy czy nie podpucha, ale póki co niezła siła.
  Z tego co pamiętam zakładasz że jeteśmy w kończącej 5-tce… wtedy zeszły tydzień można potraktować jako 2 w tej 5-tce a od dzisiaj rusza 3-jka? Tak to mniej więcej u Ciebie wygląda? https://pbs.twimg.com/media/EvNTyehWgAAtrAN?format=jpg&name=large

  2
  1. duch_natury

   @Poczatkujacy
   Są rożne warianty min. taki, że dopiero 5-tka się zaczyna (ta zielona 4-ka z Twojego wykresu była przez ostatnie 2 tygodnie) Przebieg tego impulsu, dynamika, struktura będzie nam wyjaśniać. Dodatkowo mój preferowany scenariusz to taki, że dopiero zakończymy dużą 3-kę. Czyli nastąpi jakaś silna korekta (przełom marca – kwietnia) i potem powrócimy do wzrostu z końcową piątką kulminującą latem. (maj-lipiec). Potem powinna nastąpić cykliczna bessą do drugiej połowy 2022r. Ale wariant ten co pokazałeś też możliwy (że już będzie koniec). Tak czy owak moim zdaniem na ten spadek marcowo/kwietniowy warto się załapać na S – ponieważ to ostatnie podrygi hossy w skali macro to trzeba już pilnować S-ek. Falstarty jednak niemile widziane 😉

   1
 3. macarek

  Podsumowując wczorajszą ankietę:
  – 12 głosów za obroną 1880 i tylko w góre w 2021
  – 11 głosów za spadkiem poniżej 1880 teraz (lub w trakcie roku – późniejszy suplement).

  Chyba nastroje dość wyrównane, długo wynik był odwrotny.

  3
   1. billy_the_kangoor

    @Karnak & Macarek,
    Nie uczestniczyłem w głosowaniu, ponieważ widzę to tak:
    1) Trend boczny wybity górą (fałszywka) do 2.325
    2) Bessa do 10 groszy (na walucie)
    3) Hossa na W20 do 5.000 wsparta zmianą rentowności EM do DM 🙂
    b.

    2
  1. duch_natury

   A mnie się jakoś widzi optymistycznie na W20 – wszelkie projekcje z przeszłości mówią, że teraz miesiąc-dwa do góry. Ponieważ mam niedźwiedzie usposobienie to konieczna będzie medytacja akceptacyjna i inwestowanie zgodnie z projekcjami a nie życzeniami. No ale z rynkiem nie ma co walczyć 😉

   4
   1. Bakier

    duchu_natury ja również, więc na razie do góry w ramach boczniaka, a potem może wybicie? 🙂 Też mi się coś wydaje że jak ma być wybicie to teraz, a potem czekam na info od Ciebie, kiedy powoli zajmuje S-ki i gdzie 🙂

    3
 4. Guy Fawkes

  @WB

  //Skoro codziennie od poniedziałku do piątku muszą złożyć jakąś ofiarę, to czasami padnie na walor, który nie do końca zasługuje na taki okrutny los.//

  Świetne Panie Wojtku:)))))

  Kiedyś zauważyłem, że zachowanie, gestykulacja nooo ten cały body language Adolfa Hitlera było wyreżyserowane przez pierwszorzędnych fachowców z Holiłud. To samo z tymi wojskowymi paradami itd. Do tego szykowne ubranka od Hugo Bossa – holiłudzka scenografia, konstiumy, arrangement you know to wszystko jest (holi)łudzkie.

  No to teraz Otoka tłomaczy skąd się wziął salut rzymski od 14 minuty 30 sekundy.

  https://www.youtube.com/watch?v=LCQptJlcoa0

  Wracam na urlop.:))

  1
  1. Guy Fawkes

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Salut_rzymski#/media/Plik:Students_pledging_allegiance_to_the_American_flag_with_the_Bellamy_salute.jpg

   Amerykański chrześcijański socjalista Francis Bellamy (1855–1931) opracował tzw. salut Bellamy’ego, który w 1892 stał się elementem ślubowania wierności fladze Stanów Zjednoczonych. W 1942 zaniechano tego gestu jako kojarzącego się z narodowym socjalizmem[26].

   Błędne mniemanie, jakoby salut Bellamy’ego miał rzymskie pochodzenie, powstało pod wpływem kina – reżyserzy wczesnych filmów, takich jak Ben-Hur z 1907, używali tego gestu w produkcjach opowiadających o czasach starożytnych, aby znaleźć oddźwięk u publiczności.//

   2
 5. Griot1234

  Po pierwsze dziękuję PANOM Tmoore & W. Białek za wyjaśnienie.
  Ale dręczy mnie pytanie kto był zdolny na rynku, bo widać było że to się dzieje na wszystkich rynkach tak zachwiać rentownością, no bo reszta to algorytmy zadziałały to widać że rynki dopasowały się do re towności. Chyba że algorytmy monitorują tempo i ilość szczepień.

Dodaj komentarz