Spadek cen obligacji skarbowych USA chyba na razie niezbyt groźny dla akcji

Jeśli ostatni silny spadek ceny amerykańskich obligacji 30-letnich opisać za pomocą 3 warunków:

 1. cena spada o przynajmniej 14 proc. w stosunku do 1,5 rocznego maksimum;
 2. które pokrywa się z 10-letnim szczytem ceny i
 3. osiąga roczne minimum.

To w okresie minionych ponad 40 lat znajdziemy 7 wcześniejszych epizodów, gdy takie warunki były spełniane po raz pierwszy w danym cyklu.

Powered by macrobond.com

Przenosząc te sygnały na wykres MSCI Emerging Markets Index (USD):

Powered by macrobond.com

… raczej nie zobaczymy to bezpośredniego zagrożenia. Nawet sygnał z kwietnia 1994 (na WIG-u już rzeczywiście trwał krach) wypada na 5 miesięcy przed szczytem cen akcji na rynkach „wschodzących” poprzedzających kryzys meksykański.

Wykres MSCI EM Index nie sięga 1987 roku, kiedy taki sygnał na 30-latach rządu USA pojawił się 14 kwietnia. Nawet tu do szczytu cen akcji mieliśmy jeszcze 4 miesiące, a do pamiętnego krachu pół roku.

Podsumowanie: dotychczasowa skala spadku cen 30-letnich obligacji skarbowych w USA jakkolwiek znacząca na razie chyba jeszcze nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla „wschodzących” rynków akcji.

Komentarze

 1. Griot1234

  Z Pańskiej analizy widać że czerwone punkty czyli miejsca spełniające warunek są coraz wyżej położone, przy coraz niższych rentownościach. Rynek patrz z tego co wyczytałem na różnicę między przyszłym dochodem zportfela dywidend od firm z SP500 a stopą wolną od ryzyka. Moim zdaniem zakład jest taki na jaką rentowność może pozwolić sobie skarb USA aby obsłużyć pocovidowe potrzeby budżetu. I czy przy oczekiwanym tempie wzrostu indeksów inwestorzy konserwatywni będą trzymać w portfelach akcje i obligacje. Bo patrząc tylko przez pryzmat spekulacyjny to dalej trzymać firmy wzrostowe, bo w końcu nic nie da dochodu z dywiden czy odsetek.

 2. Griot1234

  @ Macarek gratulacje za Aliora choć myślę że to odreagowanie czy jak Pan pisze ze duża różnica, choć mi dzisiejszy wzrost kojarzy się ze wzrostem tesliz powodu wzrostu BTC który wcześniej kupiła. Fakt że Alior ma więcej fundamentalnych podstaw ale boś też bardzo się na męczył by poskładać swój core business

  1. macarek

   Wyniki za 4q były większym przełomem niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Ten wynik jest niewiele mniejszy niż o wiele większego PEO.
   Do tego doszła redukcja kosztów 100 ln rocznie. Więc konserwatywnie bank jest w stanie wycisnać już teraz z 300 mln zysku na rok to daje teraz p/e 10 i p/bv 0,48!
   Tak duże dyskonto jest ok dla tych z CHF gdzie strata przechodzi przez kapitał. A tu nie ma prawie porftela CHF (ok. 150 mln).
   https://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-bilans/ALIOR-BANK
   Z takich aktywów przy wzroście rentowności papierów o 0,5% można wycisnąć dodatkowe 300 mln. Zatem tu jest ogromna dźwignia, którą trzeba zdyskontować.

   4
  1. sumadartson

   Choć całkiem lekkie to nie zawsze bywa. Przysłali mi zyski na picie. Jak obliczyłem podatek, to chyba wypełnię deklarację członkowską u Korwina. Prócz konfederastii to sami zbójcy, złodzieje, obwiesie. Jak można podatkować giełdowe zyski, gdy kapitał w grze. I to na koniach. Czyja to wełna wprowadziła ten bandycki podatek?

   4
 3. Griot1234

  Ale jeśli banki mają dobry zwrot bez ryzyka finansując obligacje rządowe bo są zwolnione z podatku od tych transakcji to wybierają mniejsze ryzyko. A rząd nie chce wyższych stóp procentowych nawet przy wysokiej inflacji i zaprzyjaźniony NBP CZY FED wymysla nowy sposób działania. I dotąd wszystko gra bo społeczeństwo trzyma pieniądze na rachunkach bo jest do tego przygotowywana jak żaba w gotującej się powoli wodzie…. Ale jak coś gdzieś się wypsnie z pod kontroli….. To właśnie mieliśmy przykład na rentownościach.

 4. long_short

  @WB
  Program na dziś Kurski Jacek
  TVP 1
  6.50 Niezłomni/ serial dokumentalny
  7.00 Transmisja Mszy Świętej zsanktuarium Matki Bożej
  7.30 Okiem wiary
  8.30 Niezłomni/ serial dokumentalny
  10.25 Niezłomni/ serial dokumentalny
  11.15 Niezłomni/ serial dokumentalny
  12.50 Niezłomni/ serial dokumentalny
  16.00 Niezłomni/ serial dokumentalny
  16.45 Niezłomni/ serial dokumentalny
  20.25 Niezłomni/ serial dokumentalny
  21.00 Melduję Tobie. Polsko. Rotmistrz Pilecki
  21.55 Gala 1. Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość
  23.15 Mój Tata dokumentalny Rotmistrz Pilecki
  01.10 Niezłomni serial dokumentalny
  01.20 Wyklęty dramat obyczajowy
  03.20 Białe noce dramat obyczajowy.

  To dla Pana są antypolskie kompleksy?

  6
  1. Max2

   Dążenie do wyższości jest ściśle związane z poczuciem niższości i kompensacją. Poczucie niższości jest wynikiem odkrycia jakiejkolwiek niedoskonałości czy ułomności. Na przykład każdy człowiek był dzieckiem, więc musiał czuć się gorszy, mniej sprawny i bardziej ułomny od dorosłego. Zdaniem Adlera poczucie niższości jest główną siłą napędową i motywem ludzkiego działania.

   To uczucie niższości jest dane wszystkim ludziom, jeśli jednak dziecko jest zbyt rozpieszczane, zawstydzane lub odrzucane, to rozwija się kompleks niższości, czyli zorganizowany zespół wyobrażeń i wspomnień o dużej sile afektywnej, który jest częściowo lub całkowicie nieświadomy i zorganizowany wokół jądra kompleksu – tu uczucia niższości.

   Kompleks wpływa wtedy na percepcję świata, akty woli, uczucia, postawy, wartości i zachowanie, stając się swoistym filtrem przetwarzania informacji.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Adler

   5
  2. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   @long_shortŁ
   „Program na dziś Kurski Jacek
   TVP 1
   6.50 Niezłomni/ serial dokumentalny
   7.00 Transmisja Mszy Świętej zsanktuarium Matki Bożej
   7.30 Okiem wiary
   8.30 Niezłomni/ serial dokumentalny
   10.25 Niezłomni/ serial dokumentalny
   11.15 Niezłomni/ serial dokumentalny
   12.50 Niezłomni/ serial dokumentalny
   16.00 Niezłomni/ serial dokumentalny
   16.45 Niezłomni/ serial dokumentalny
   20.25 Niezłomni/ serial dokumentalny
   21.00 Melduję Tobie. Polsko. Rotmistrz Pilecki
   21.55 Gala 1. Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość
   23.15 Mój Tata dokumentalny Rotmistrz Pilecki
   01.10 Niezłomni serial dokumentalny
   01.20 Wyklęty dramat obyczajowy
   03.20 Białe noce dramat obyczajowy.

   To dla Pana są antypolskie kompleksy?”

   Będę litościwy: to są objawy wyrzutów sumienia (ale prawdę mówiąc nie wierzę, w to co napisałem).

  1. bartek

   ja to g… zwane polskimi bankami to „czymam” 🙂 od 2013

   w tym roku liquiduje wszystko co ma wspólnego z polska (oprócz rodziny 🙂 )

   nigdy tak dobrze mi nie szło na rynkach kapitalowych odkad omijam ten syf tzn gpw

   podobnie z polska waluta, inflacja co roku w polszy 4-5%, zlotowka szmacona przez tych… w nbp

   nie lubie polski.

   8
 5. wider_swider

  sumadartson 1 marca 2021 o 17:48Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  Zwłaszcza dla pospólstwa. Było zamknąć po 19 i miałbyś acan lekkie. Teraz jak usiak jednym ruchem skorygował spadek o 0,618 to szlachta otwiera.

  Pospólstwo shortów nie dotyka, dlatego współczuje szlachcie. Po setnej zagrywkę BTD, czeka by szlachta mogła sobie spokojnie otworzyć również na 1,618 i 2,618.

  7
 6. mwfri

  Pamiętam, że na początku stycznia jak pisałem o strefie oporowej na wig20 i innych pośledniejszych znakach to tematem głównym na forum była troska o depozyt szlachty. Pamiętam też, że jak zamykali lukę na 1500, to nikt nie pisał o L-kach, co bystrzejsi zaczęli 2-3 sesje potem.

  Na wig_banki proponuję w tej fali nie wyżej jak okolice 5600, gwiazda alior jeszcze maks 1-1,5 zeta w górę i też korekta. Oczywiście w mojej interpretacji długoterminowo to bear trap.

  2
  1. sumadartson

   Wszystko prawda. Dlatego z przyjemnością przegram z Waszmością ze 4 partyjki szachów. W wolniejszym rzecz jasna czasie, jako że każdy i obecny hory zont nie pozwala na zbytnią swawolę.
   ps Pod Hołdem Pruskim rzeczywiście nie było obecnej euforii na forum a gdy przy 1500 pisałem o zamykaniu S jakoś nikt mi nie „współczuł”

 7. groowing

  USD/PLN – klin znizkujacy, odbicie
  OSTRZEGĄŁEM przedwczoraj.
  Znowu miałem racje, to samo bedzie na indexach niebawem naiwni covidiotyczni-hossiarze
  Zamiast podziekowac to obrzucacie czlowieka blotem, typowe dla covidiotow
  Sa tu tez normalni nie mozna powiedziec.

Dodaj komentarz