Większy od tego w Polsce wzrost liczby zgonów na głowę mieszkańca miała tylko Hiszpania

Przeczytałem dziś na gazeta.pl tekst Mikołaja Fidzińskiego „Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE” i postanowiłem na szybko zweryfikować niektóre z tez tam postawionych.

Wziąłem ze znajdującej się w Macrobondzie Human Mortality Database, do której używania już się przyzwyczaiłem, tygodniowe dane na temat liczby rejestrowanych w poszczególnych krajach Europy (plus USA i Izrael) zgonów, przeliczyłem je na głowę mieszkańca, zrobiłem z tego 52 tygodniową sumę (dane są tygodniowe, więc czasami ze względu na to, że liczba dni w roku nie dzieli się przez 7 to minimalnie nie to samo co jeden rok), posortowałem wyniki i zrobiłem sobie z tego wykres.

Powered by macrobond.com

Wyniki są trochę inne niż te uzyskane przez Mikołaja Fidzińsiego, bo i okresy analizy się nieco różnią (u niego cały ubiegły rok, u mnie 52 tygodnie ostatnich dostępnych danych czyli dla Polski do 6-tego tygodnia br.) i trochę inna lista krajów, ale wniosek, który mnie w jego tekście zainteresował, że poza Hiszpanią procentowy wzrost liczby zgonów w naszym kraju w przeliczeniu na liczbę mieszkańców był najwyższy w UE, się potwierdził.

By to zweryfikować „organoleptycznie” zrobiłem wykres 52-tygodniowej sumy liczby zgonów w Polsce. I rzeczywiście w 6-tym tygodniu br. 52-tygodniowa suma zgonów w Polsce wyniosła 489 tysięcy i była wyższa o ponad 20 proc. niż taka sama 52-tygodnia suma zgonów w naszym kraju rejestrowana 6-ego tygodnia ub.r. (404 tysiące).

Powered by macrobond.com

Różnica tych liczb to 85 tysięcy osób i na tyle można mniej więcej (być może minimalnie mniej ze względu na istniejący już wcześniej trend wzrostowy wynikający ze starzenia się polskiego społeczeństwa) szacować dotychczasową liczbę ofiar pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i jej bezpośrednich i pośrednich konsekwencji takich jak np. nieumiejętność służby zdrowia poradzenia sobie z tym problemem.

Podsumowanie: w ciągu 52-tygodni do 6-tego tygodnia br. w Polsce zmarło o 21,5 proc. więcej osób niż w takim samym okresie czasu do 6-tego tygodnia ub. r. (85 tysięcy zgonów więcej). W przeliczeniu na głowę mieszkańca większy procentowy przyrost zgonów w tym okresie miała w Europie tylko Hiszpania.

Komentarze

      1. Wojciech Białek (Autor
       Wpisu
       )

       Tam rządzi PSEO czyli dawni marksiści czyli chyba odpowiednik naszego SDKPiL, którzy przegrali wojnę domową z prawicą Franco, a potem zostali socjaldemokratami. Zastanawiam się, kto byłby ich odpowiednikiem u nas. PPS/KPP gdyby przegrały wojnę domową z Narodową Demokracją? No ale jak wiemy, potoczyło się to u nas inaczej.

       2
 1. tinley

  Nic dziwnego. w okół trudniej już znaleźć kogoś kto covida nie miał niż takiego kto go przeszedł. nadwiślański ludek uznał że mrugnięcie okiem władzy majsterkującej przy liczbie testów pozwoliło na społeczna nieodpowiedzialność i ukrywanie objawów choroby.W rezultacie tysiace chorych polazlo do roboty, posłało dzieci do szkół i rozniosło chorobę a statysyki to widać co pokazują.Nosicieli jest wielokrotnie wiecej. To cud że u mnie w rodzinie wszyscy lekko przeszli a w sąsiedztwie i wśród znajomych to 40st goraczki, pogotowie i respiratory. Co ciekawe znam przypadek gdzie cały dom chory tylko babcia jak w skowronkach – była wieźniarka Auschwitz 🙂

  8
 2. duch_natury

  1946 zamknięta pozycja L (51pkt zysku). Do Tp 1995 brakło parę punktów. Zadecydowałem wyjść poczekać chwilkę z boku rynku ale z myślą o kolejnych L-kach w najbliższych dniach po wyklarowaniu sytuacji. Czas na weekend.

  4
    1. sumadartson

     Przyjdzie czas…Kiedyś pojechałem do Łodzi na ulicę Jeża do Polleny. Okazało się że na Jeża nie było żadnej firmy. A jednak się znalazła. Na innej ulicy o tej samej nazwie.
     Innym razem wszyscy Łodzianie na mój widok pukali się w czoło. Myślałem że z powodu Legii, ale niiii.. Wjechałem autem w Piotrkowską.

     3
 3. Primipilus

  Właśnie bo wzrasta średnia wieku. Liczba zgonów będzie rosła. Nie z powodu covid tylko naturalnie. Ci ludzie w wieku 90 lat czy wyżej kiedyś muszą umrzeć. Nikt nie żyje wiecznie.
  Dodatkowo przez covid jest gorsza dostępność do leczenia. Szpitale zamknięte, przychodnie teleporada. Plus szczepionki. Człowiek w takim podeszłym wieku po zaszczepieniu szybciej umrze.
  Rodziny zapisują tych ludzi na szczepienie. Myślą, że dobrze robią. Tylko nie wiedzą, że większość po szczepieniu umrze. Ostatnie szczepienia nauczycieli pokazały mnóstwo powikłań ale tego nie ma w statystykach. Jest zalecenie -szczepić się. Ludzie w to wierzą i się szczepią. Tu działa Bilderberg, Iluminaci. Ich cel – zmniejszyć ilość ludzi na Świecie. Rządy krajowe wykonują zalecenia.
  Nikt w to co piszę nie uwierzy bo to znienawidzone w mediach opisy, bo to teorie spiskowe.

  2
   1. Primipilus

    Wierzysz w oficjalne statystyki? To ci powyżej 100+ są wieczni, nieśmiertelni? Albo tych ludzi jest już mało.
    Teraz statystyki są takie sobie. Fałszywe testy wykazują przyrost zachorowań na covid. Nikt już nie mówi o testach, które pokazują co chcą. Cały przekaz jest skupiony – szczepić się, szczepić i jeszcze raz szczepić nawet po 10 razy w roku.

    2
    1. sumadartson

     Aaa, no to wszystko jasne. Przez szczepionki umierają bo mamy najwięcej statystycznie zaszczepieńców. Ale „10 razy w roku”, to Waszmości fantazja poniosła. Skoro przez dwa miechy zaszczepili koło miliona, to wychodzi na to, że ci już zaszczepieni będą musieli czekać na swoją kolej ze trzy roki.

     1
     1. Primipilus

      Nie będą czekać. Zaraz ruszy fabryka szczepionek w Polsce. Będzie szło szybko i sprawnie. Tylko mają problem – Polacy nie chcą się szczepić. Dlatego taka nagonka – że brakuje szczepionek, kolejki. Te wszystkie przekazy medialne mają jeden cel- namówić do szczepień. Tv kłamie, ludzie zapomnieli o tym? Rozsądni nie zapomnieli.

      8
 4. Primipilus

  ….Innym razem wszyscy Łodzianie na mój widok pukali się w czoło….
  Bo wjechałeś Syrenką. Wszyscy uznali, że jesteś z Polski B. Pożyczyłeś ubranie od swojego lokaja?
  Trzeba było się ładnie się ubrać i wjechać mercedesem. Wtedy by się nie pukali w czoło.

    1. sumadartson

     E niii. Łodzianie po prostu zrobili zakaz wjazdu na Piotrkowską, bo tam chyba nową kostkę położyli i sołtys się martwił żeby kto jej w nocy nie ukradł (pieszo dużo nie udźwignie). A merca to ja w Łodzi nie widziałem, choć z ulicy Jeża na inną ulicę Jeża przez całe miasto musiałem przejechać. Tam zdaje się w poprzek Jeża wykopali jakiś kanał, tylko zapomnieli dać mostu, albo ktoś go w nocy pociął na złom. Ciekawe miasto. A na każdej ulicy namalowane były szubienice z jakimś znakiem zamiast wisielca. A, prawda, na Piotrkowskiej nie było szubienic bo tam sołtys kostki pilnował

     1
 5. Primipilus

  …A merca to ja w Łodzi nie widziałem… – dawno musiałeś być -teraz co drugi ma merca.
  …..Ciekawe miasto. A na każdej ulicy namalowane były szubienice z jakimś znakiem…. – wszystkie zamalowaliśmy – teraz miasto jak w Europie.
  .. sołtys się martwił .. – już nie ma sołtysa, jest sołtysowa z PO. To problem bo tak rozplanowała ulice w mieście, że Łódź jest na pierwszym miejscu najbardziej zakorkowanych miast w Polsce.

  1. sumadartson

   Ano te po-wskie samonierządowe burczymistrze wyglądają jakby działali na rzecz umacniania partii jarkowej albo zniechęcania swoich poddanych do totalki opozycyjnej.
   A co do Łodzian to szacun wielki, jako że życzliwości od wszystkich zaznałem.

   4
  1. mwfri

   no i potem sie dziwić, że wig20 jest wiecznym chłopcem do bicia… jeżeli spółka potrafi zaliczyć spadek o 90% nie wypadając z indeksu, po czym wypada z niego zaraz po zmianie trendu. Tam się notorycznie takie kwiatki dzieją, zeby nie szukać daleko – allegro.

   1
     1. bartek

      i przyszlo mi do glowy ze jest scenariusz gdzie moze byc gorzej, jesli bedzie depopulacja PL i gospodarka bedzie slaba, slabe place brak perspektyw (jak w bylym NRD w 1990s) to mlodzi p0olacy beda emigrowac do centrum prosperity -> zachod europy

      to beda jaja

      1. bartek

       wydaje mi sie zeby obecna ekipa mogla utrzymac sie przy wladzy powinni zrobic jakis super prorodzinny program i sam prezes powinied dac przyklad:
       – brac 3 konkubiny i miec troje dzieci – zeby pokazac determnacje obozu wladzy do obrony ojczyzny przed depopulacja

       13
  1. tinley

   Nikt nie kłamie. Opec nie zwiększy wydobycia a dolar rośnie nie od dziś – wycenia się inflację, rosną rentownosci i dolar. Putin w czepku urodzony. Jakieś dwa tygodnie temu pisałem ze to koniec hossy na emergingach. Wykres CX pokazuje że znów jesteśmy na rozdrożu – jak dolar pójdzie w kolejny długi cykl do góry to na emergingach będzie cykliczna bessa. jak w 2018

   1. macarek

    Tylko nasi bardziej idą za ropą niz Nasdaq. A ta dzisiaj do góry- w rezultacie taka Bovespo ignoruje spadek USA.
    A dlaczego ropa? Dla pkn, pgn, lotosu to wyzsza marża, dla banków wyzsza inflacja i przyszle stopy, dla jsw droższy węgiel. Dlatego na razie niski wpływ

   1. bartek

    ale generalnie chodzi o kierunek +/- 2 mln to błąd statystyczny

    jezeli co roku umiera 500 tys osob, a to przyspieszy ze wzgledyu na wyz powojenny + ludzie mieszkan do nieba nie biora to bedzie d@pa jak w NRD w 1980-1990s…

    1. bartek

     mozna zrobic szybki szacun biorac ile ludzi jest w wyzu powojennym i ilu juz nie bedzie wsrod nas w 2050 + ile spodziewamy miec nowych
     trzeba wziasc pod uwage zmiany kulturowe i ze kobiety sa coraz mniej sklonne do posiadania dzieci, + ile osob wyjedzie z polski

     1. PRT

      A ile przyjedzie. Myślę, że w 2050 roku może być w Polsce podobna liczba ludzi jak teraz. Polscy mężczyźni coraz częściej biorą sobie żony ze wschodu. A myślę, że i z dalekiego wschodu będzie coraz więcej. A tam naprawdę lubią Polaków. Wiem z doświadczenia. Poznałem Chinkę niedawno w Polsce na przystanku, wymieniliśmy się FB, a ona mi po 5 zdaniach pisze, że jestem „very handsome”. Słyszycie coś takiego od polskich księżniczek? Na Badoo ustawiłem lokalizację Hanoi, to miałem 50 polubień od bardzo atrakcyjnych dziewczyn, a w Polsce mam 3 od samotnych matek.

      7
 6. Darek51234

  Właśnie poczytałem że w polszcze ma ja wilki hasać bo będzie tak mało ludzi. Niczyja rozczochrana. Tu będzie mieszkać 2 razy więcej ludzi niż teraz. I to za naszego życia. 🙂
  Tylko dwa razy więcej o ile będziemy strzelać.
  Jeszcze dzień jeszcze dwa i w takich Indiach nie są się zyc.
  Taka to smutna prawda.

  3
 7. piotrdln

  od roku trwa zarzynanie gospodarki i obywateli wg planu

  jak pokazuja statystyki te całe lockdowny powoduja jedynie recesje i śmierć ludzi z braku pomocy medycznej a nie likwidują wirusa czy jego rozprzestrzeniania,

  poza skandynawią reszta krajów stara się bardzo odciążyć lokalne ZUSy likwidując przede wszystkim obywateli chorych i starych

  btw. brakuje w zestawieniu białorusi

  5
  1. piotrdln

   zapomnialem dopisac: przykład szwecji w środku „stawki” potwierdza moją teorie że czy lockdown jest czy nie ma, to na smiertelnośc nie ma to wpływu,

   wiekszy wplyw ma to jak bardzo zamkniemy slużbe niezdrowia dla ludzi pod pozorem lockdownu

   ciekawe czy za 20 lub 30 lat beda uczyc o tych zaprzańcach co spowodowali śmierć swoich współobywateli tak jak o adolfach i jozefach czy też historia ulegnie takiemu zakłamaniu że wszedzie do ustaw dojdzie tzw „kłamstwo kowidowe” karane więzieniem itd. czyli kto neguje kowida bądz holokaust 100 lat za kratkami sie nalezy

   9
   1. wider_swider

    Na krypto zawsze byłem długoterminowym bykiem i uważam że szczyt nie został jeszcze wyznaczony. Złoto wg mnie będzie za jakiś czas znacznie wyżej. Nie wykluczam zejścia na 1500, ale oczekuję prędzej czy później 2300, więc z obecnych poziomów RR mi się zgadza.
    Co do indeksów jest mi wszystko jedno. Jak dla mnie jest za drogo więc nie kupuję, ale siła DAXa nie pozwala mi shortowac. Ogólnie kibicuje im by zeszły do piekła, ale jedynie jako widz, więc tutaj zmienił się jedynie status, a nie pogląd.

    1

Dodaj komentarz