WIG najwyżej od 2 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Na wczorajszej sesji WIG zamknął się na najwyższym poziomie od kwietnia 2019, czyli od 2 lat.

2-letnie maksimum WIG-u pojawiające się po raz pierwszy po przynajmniej 2-letniej przerwie występowało w 7-iu z 8-iu ostatnich cykli Kitchina. W najgorszym przypadku – sygnał ze stycznia 2000 – poprzedzało cykliczny szczyt WIG-u o 2 miesiące. W pozostałych przypadkach wyprzedzenie takiego sygnału w stosunku do cyklicznego szczytu WIG-u w ramach cyklu Kitchina było większe.

Wydaje się, że WIG-20 wreszcie przełamał wczoraj poziom oporu wyznaczany przez lokalne szczyty z okresu styczeń-kwiecień rosnąc wczoraj o 1 proc. Wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również wczoraj wzrosły, a WIG, mWIG-40 i sWIG-80 ustanowiły swoje przynajmniej roczne maksima. Wśród indeksów sektorowych swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły również WIG-BANKI, WIG-CHEMIA, WIG-ENERG oraz WIG-ODZIEZ. Wśród makrosektorów swe przynajmniej rocznej maksima ustanowiły WIG.MS-BAS, WIG.MS-FIN oraz WIG.MS-PET. Wśród indeksów narodowych swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-CEE oraz WIG-POLAND.

Cena kontraktów na S&P 500 utrzymywała się dziś w okolicach historycznego szczytu (-0,3 proc.). W Azji przeważały spadki. Minimalnie rosły jedynie główne indeksy giełd w Nowej Zelandii oraz Singapurze. Najwięcej – o prawie 2 proc. – spadał Hang Seng.

Akcje spółki J.W. Construction (C/WK 0,49, kapitalizacja 255 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 9 grudnia 2019 roku. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 2,96 zł. Wczoraj jedna akcja kosztowała na zamknięcie 3,99 zł. Dotarcie kursu do górnego ograniczenia rozpoczętego w styczniu 2019 kanału średnioterminowego trendu wzrostowego oraz górnego ograniczenia 10-letniego kanału trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 16 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Standrew (C/Z 29,9, C/WK 2,2, kapitalizacja 12,3 mln zł) będącej producentem wyrobów tartacznych wrócił w pobliże dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego w listopadzie 2016 średnioterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć wyniki handlu zagranicznego Węgier w lutym:

… wzrosty wartości publikowanych przez DG ECFIN wskaźników nastrojów gospodarczych, biznesowych i konsumentów w UE w kwietniu:

… oraz najwyższą od prawie 2 lat roczną dynamikę CPI w Japonii w marcu (+0,8 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

   1. duch_natury

    @WB
    Czy można obliczyć jaki był średni max WIG-U (procentowo) w porównaniu z tym punktem osiągnięcia 2 letniego max. Bez uwzględnienia okresu 2002-2007 pozostałe przypadki wydają się podobne do obecnej sytuacji 🙂
    Dziękuję.

    2
 1. Primipilus

  ….Lepiej zachęcać, edukować… – czyli ogłupiać.
  Nakazy są podejrzane. Wtedy ludzie zaczynają myśleć, buntować się. Lepiej delikatnie przemycać jakąś idee, myśl.
  Do tej pory to się udaje. Panika, strach, pokazywanie zapełnionych szpitali, pokazywanie wyścigu po szczepionki. W informacjach TV każdy się chce szczepić, wpychają się przed kolejkę, braki szczepionek co ma przekonać, że towar deficytowy. Wg TV wszyscy w grupach typowanych do szczepień się zaszczepili. Tylko nie dodali, że wszyscy chętni.
  Teraz zaczynają wyciekać statystyki – połowa Polaków nie zaszczepiona i nie chce się szczepić.

  11
  1. Smerf-Ciamajda

   Robi się tez problem u zachodniego sąsiada, jako ze tam ‘eksportuje’, sledze tamtejsza prasę na bieżąco. Ten sam problem, duży odsetek społeczeństwa nie chce się szczepić, w Berlinie polowa uprawnionych do szczepień jeszcze do nich nie przystąpiła.

   2
 2. Smerf-Ciamajda

  Wygląda na to ze szczepionki na świrusa razie nie ma, podobnie jak ze szczepionką na influenzę (tzn. prawdziwa grypę).
  Powszechnym faktem jest ze szczepionka na influenzę nie chroni przed nią, bo każdego roku są nowe mutacje. Faktowi temu nie przeczą nawet lekarze. Po wiec się szczepić? Rzekomo “influenza ma łagodniejszy przebieg jeśli się szczepiło”.
  Taka sama narracja będzie od teraz ze szczepionkami na świrusa, zaczęło się w ostatnich dniach ze trzeba będzie co kilka miesięcy ponawiać szczepienie…
  Kto pociągnie do odpowiedzialności tych, tych co stworzyli to świństwo (świrusa)? NIKT, jeden taki coś przebąkiwał, ale go wyśmiali. W sumie wyśmiali żeby storpedować wątek, bo może to ktoś swój podrzucił w Wuchan…

  5
 3. Primipilus

  ……Człowieku albo Ci narzucają, albo sam decydujesz. Co lepsze? Zastanów się…..
  Nie rozumiem o co chodzi w tym co napisałeś.
  Dla każdego myślącego człowieka ważna jest wolność i prawo do własnych decyzji. Takie prawa są zapisane w Konstytucjach większości krajów na Świecie.
  Ale ludzie o mniejszej umiejętności myślenia mają w sobie syndrom niewolnika. Zgodzą się na każde polecenie Rządu, lekarza, prawnika czy jakiegoś eksperta pokazywanego w TV.
  Zapomnieli, że im bardziej wykształcony ekspert z tytułami tym głupszy.

  6
  1. Smerf-Ciamajda

   Problem zniknie, gdy będzie lekarstwo na to świństwo. Tyle ze nad tym jakby niewielu pracuje. (Nie)Rządy świata położyły nacisk na szczepionki.
   Ale z lekarstwem tez ciężko będzie, przez kilkadziesiąt lat nie wymyślono lekarstwa na ‘przeziębienie’, które jest ta samą jednostką chorobową co świrus (infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych).

   1
 4. Idmmaximus

  Problem w tym, że te zapisane prawa w Konstytucji mają się nijak to faktu chociażby zamykania przestrzeni publicznej , restauracji, hoteli przecież to jest mój wybór czy chce tam pójść i ryzykować czy nie .. . Wystarczy, że ” zmuszą ” ludzi do szczepień choćby wprowadzając sporo utrudnień … Czy paszporty covidowe są zgodne z Konstytucją ? …..

  2
 5. Smerf-Ciamajda

  Teściowa ma dylemat, chce ochronić oszczędności przed inflacja i rozważa dwie możliwości (tylko LONG):
  – krypto
  – akcje z obszaru WIG /DAX / US 500
  Nieruchomości wykluczyła, bo rzekomo już dawno za drogie. Mowie jej “daj se na wstrzymanie 1 rok”, a ona – a co będzie jak SPX dojdzie do 6000 “przegram życie”? Co ma wiec wybrać krypto czy akcje?

   1. Smerf-Ciamajda

    trudna sprawa z tym value, przez caly 2020 większość użytkowników na tym forum piała ze CRD to jest właśnie value 🙁
    Nieliczni tylko ostrzegali ze P/E musi spaść do 1/10, wtedy bedzie (byc moze) value.

 6. digesting slowly

  Odnośnie banków. Najbliższe daty z wyrokami SN odnosnie frankow to chyba 7go i 11go Maja.
  TSUE tak naprawdę było niekorzystne dla banków, choć propaganda w mediach mówiła inaczej (jak widac rynek wie lepiej).
  Jesli chodzi o wyroki SN to tuaj bedzie mega łomot i raczej na podbitke nie ma co liczyć.

  2
 7. PPP

  Kiedy wreszcie ktos zrobi szczepionke na ludzka głupote i naiwnosc…
  Nie ma czegos takiego jak uodpornienie sie na virus grypy i pochodnych.
  Tu jak kazdy myslacy wie chodzi o cos zupełnie innego ale o tym covidioci dowiedza sie po fakcie, jak juz zacznei dzialac.

  7
 8. piotr5

  Dziewczyny z Hotelu Paradise już na wstępie przyznały, że w szkole “nie były pilnymi uczennicami”, a Nathalia “leciała na ściągach”. Jeżeli ktoś myślał, że trochę kokietują, to już po pierwszym pytaniu przekonał się, że mówiły prawdę.

  Na pytanie o stolicę Peru padła odpowiedź “Pensylwania”, a autorem Ogniem i mieczem według uczestniczek jest Adam Mickiewicz.

  A może Adam Sienkiewicz albo Henryk Sienkiewicz?… – zastanawiała się Kornelia.
  Co, ku*wa? Kto to jest Henryk Sienkiewicz? Ziomek jakiś wasz? – pytał Kuba, który właśnie dowiedział się o istnieniu pisarza.

  Jest taki – potwierdził nieco niepewnie Krzysiek.

  Henryk Sienkiewicz oprócz tego, że napisał Ogniem i mieczem, napisał także Lalkę (…) i on pisał w epoce renesans. Pani z polskiego będzie zadowolona – cieszyła się dumna ze swojej “wiedzy” Bibi.

  Uczestniczki nie wiedziały również, ile kontynentów jest na naszej planecie i typowały, że “osiem, sześć, pięć”, a według Ewy nawet… dwanaście. Wszystko przebiło jednak pytanie o hymn Polski.

  Marsz Dąbrowskiego, Oda do radości! – strzelały dziewczyny.

  Ostatecznie jakieś poprawne odpowiedzi jednak padły i quiz wygrała Luiza, która w nagrodę poszła na randkę z Kubą, choć później okazało się, że była to raczej kara.

  Spodziewaliście się, że poziom wiedzy ogólnej uczestników Hotelu Paradise jest aż tak dramatycznie niski?

  10
  1. duch_natury

   “ile kontynentów jest na naszej planecie” – ja tez nie wiem i jakoś tam egzystuję. Nawet nie wiem jak ona wygląda 🙂

   “strzelały dziewczyny” – może po prostu znają się dobrze na innej dziedzinie – “gimnastyce”

   Podziwiam, że masz czas i chęci na takie głupoty Darku.

Dodaj komentarz