W marcu 3-cia najwyższa 15-miesięczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce w okresie minionych 22 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Wartość (w cenach stałych) produkcji przemysłowej w Polsce osiągnęła w marcu swój nowy historyczny rekord.

Roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju osiągnęła w marcu najwyższy poziom od maja 2006. Wyższe niż marcowa roczne dynamiki obserwowane były w okresie minionych 23 lat jeszcze tylko w marcu-kwietniu 2004 oraz grudniu 1999.

Ktoś mógłby pomyśleć, że to tylko “efekt bazy” czyli wynik porównania z bardzo niską wartością produkcji sprzed roku. Ale to nieprawda. Jeśli weźmiemy 15-miesięczną dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce, czyli porównanie z marca br. do grudnia 2019 (czyli miesiąca ewidentnie sprzed pandemii), to zobaczymy, że marcowy wynik był 3-im najwyższym w okresie minionych 22 lat. Wyższe 15-miesięczne dynamiki produkcja przemysłowa w Polsce wykazywała jedynie w październiku 2006 oraz kwietniu 2004.

Jeśli ograniczymy się do 15-miesięcznych okresów kończących się w marcu danego roku, to zobaczymy, że okres grudzień 2019-marzec 2021 był najlepszym tego typu epizodem w polskim przemyśle od przynajmniej 22 lat.

WIG-20 po raz 4-ty z rzędu spadł czarną świecą, co w ciągu minionego roku zdarzyło się jedynie 3-krotnie: 13 stycznia br., 29-30 października ub. r. oraz 13 października ub. r. Standardowy MACD dla tego indeksu spadł, ale jeszcze przebywał nad swoją rosnącą linią sygnału. Spadły wczoraj również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji (najsilniej – o 1,2 proc. – mWIG-40). Wśród indeksów sektorowych swe roczne minimum zanotował WIG-GAMES.

Kurs kontraktów na S&P 500 stabilizował się dziś do południa po wczorajszym wzrośnie. W giełdach azjatyckich przeważały dziś wzrosty. Najsilniej zwyżkował odrabiający dwie sesje silnych spadków japoński Nikkei 225 (+2,4 proc.). Swój historyczny szczyt zaliczył na początku sesji tajwański Taiex. Najsilniej – o 0,8 proc. – spadał tajlandzki SET Index.

Spółka Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego (C/Z 11,42, C/WK 1,02, kapitalizacja 95,7 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 26 stycznia br. Tego dnia kurs akcji tej spółki zamknął się na poziomie 32,2 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 62 zł. Zbliżenie się kursu akcji spółki do górnego graniczenia 12-letniego kanału trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zawróceniem uwagi na akcje tej spółki 3 miesiące temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Hurtimex (C/Z 48,28, C/WK 3,61, kapitalizacja 6,1 mln zł) działającej w branży handlu odzieżą dziecięcą dotarł do dolnego ograniczenia rozpoczętego w marcu ub. r. kanału średnioterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć najwyższą od stycznia 2012 roczną dynamikę płac w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w marcu (+8 proc.):

… najwyższą od kwietnia 2017 +3,9 proc. roczną dynamikę PPI w Polsce w marcu:

… oraz wartość 12-miesięcznego salda budżetu rządu w Polsce w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. resss

     cos nieśmiało pan chce wyznać ze jest pan zwolennikiem pełnego lockdownu.

     ja np nie jestem, czasy ciężkie jak to mawiali ruscy żołnierze dźwigając plecaki pełne zegarków ale zyc trzeba.

     po co ludzi zamykać jak na wiesc o zamykaniu wszyscy biegną po meble do ikei bo sie koncza. po co komu maseczki czy dystans. masz kaszel i goraczke? to pewnie nic, mozna lazic po sklepach i znajomych. brak poszanowania dla zasad, innych osob, brak powagi w obliczu zagrożenia.
     w ogole to covid nie ma i jest jak zwykle przeziębienie

     oczywiscie konsekwencje tego ma ponieść doradca! pilnujcie aby nie wyjechal!

     ps. w niemczech kolejny lockdown

     3
 1. bw0

  Panu Wojtkowi jakakolwiek pochwała pisiorów nie przejdzie przez usta 😉 a te ciamajdy nawet porządnej recesji nie potrafią zrobić.
  Choć oczywiście nie wiemy co jest w szafach poukrywane (oprócz tych 100 tys. zgonów)
  Pan Wojtek podchodzi do polityki obiektywnie, tak jak do giełdy czy cykli i do 2015 krytykował opozycję a dla równowagi od 2015 krytykuje rząd.

  10
  1. resss

   nie kojarzę analizy ile upchnieto na lewo kapusty w wacie a to wykładnik czyja politykę sie prowadzi.
   taka leciutka towarzyska krytyczka pelo aby lud sie nie buntował, gryzc ale tylko do kostek

   8 lat pelo, zielona wyspa sukcesy sto lat tuskowi tylko budzet na tym samym poziomie ciągle. no ale nikt się nie dziwił bo o tym nie pisano, wszyscy zajeci innymi sukcesami

   5
 2. piotr5

  duch_natury 22 kwietnia 2021 o 11:39Odpowiedz
  Masz rację przecież świat jest całkiem normalny ?

  piotr5 22 kwietnia 2021 o 12:54Odpowiedz
  Dlatego właśnie lepiej gdy ludzie nie maja urojeń ?
  Poza tym Mak ty raczej nie sadzisz, ze masz jakieś ponadprzecietne. ?

  1. duch_natury

   Urojenia chyba w normie chociaż jestem nieobiektywny. A z nowej normalności na razie nie chcę się wybudzać. Dotacje, wsparcia, dużo czasu wolnego na realizację pasji, sport, pieska, słuchanie teorii spiskowych ;)))))

   2
 3. resss

  to jest dobre
  prof. Horban: Obecny w Polsce szczep brytyjski jest na tyle dominujący, że nie wpuści indyjskiego ani brazylijskiego.

  Dla populacji częściowo odpornej naturalnie, częściowo zaszczepionej nowy wariant oznacza zagrożenie bez względu na to czy wariant latwiej zaraza od odmiany brytyjskiej.
  Wciaz jest mnóstwo osob podatnych na dowolny wariant.

  Jesli dodatkowo okaze sie ze szczepionki slabiej chronia przed wariantem brytyjskim lub dochodzi do powtórnych zachorowań… będzie smutna jesień

  przy okazji, odmiana uk ma wyraznie inny przebieg. atakuje młodszych, prowadzi do dłuższych zachorowań, ma tez najwyraźniej wyższa smiertelnosc. bylo to widac u nas gdy wdrozono lockdown przy 2x tys przypadków bo sluzba zdrowia juz sie konczyla

  1. piotr5

   Nie ma żadnych poważnych analiz, ze ma wyższą śmiertelność. Z uwzględnieniem struktury chorujących.
   Na zachodzie prosta niepoważna analiza czyli stosunek umierających do chorujących wiosna był 5-10 razy wyższy.

     1. resss

      dla jednych nic dla innych cos jednak

      Davies and colleagues,4 Grint and colleagues,5 and Challen and colleagues6 all estimated an increased hazard ratio for the risk of death of 61–67% for the B.1.1.7 variant using individual-level data

 4. RR

  Witam Panów,

  Czy ktoś natknął się na polskie ICO w krypto czyli STUDENT COIN – zostało zauważone na świecie – może być ciekawy temat – nie sądzicie – przy tej cenie może warto patriotyczne podejść do tematu???

Dodaj komentarz