Afery w Turcji przyczyną ostatniego spadku kursu Bitcoina?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Kurs bitcoina w amerykańskich dolarach odbił wczoraj w górę o 11,9 proc., a dziś rano zwyżkował o dalsze 1,6 proc. Wcześniej spadł ze swego historycznego maksimum w ciągu 2 tygodni do najniższego poziomu od 7 tygodni, co jeszcze nigdy wcześniej się nie zdarzyło.

Można to próbować wiązać z aferą, która wybuchła w Turcji, gdzie nastąpiły aresztowania osób powiązanych z platformą handlu kryptowalutami Vebitcoin, która niespodziewania zawiesiła swą działalność. Wcześniej w poprzednim tygodniu podobnie działalność zawiesiła druga turecka platforma handlu kryptowalutami Thodex zostawiając “na lodzie” 390 tysięcy swoich użytkowników. Tu aresztowania objęły już kilkadziesiąt osób, a tureckie władze wydały międzynarodowy nakaz aresztowania właściciela platformy, który – jak donoszą media – uciekł do Albanii z 2 mld dolarów pieniędzy klientów.

Jeśli osłabimy jeden z tych wymienionych powyżej warunków z 7-tygodniowego dołka do 5-tygodniowego minimum, to otrzymamy dodatkowy sygnał w dołku korekty z 14 września 2017, a więc na około 3 miesiące przed cyklicznym szczytem kursu BTC/USD z grudnia 2017.

Jeśli dla odmiany osłabimy drugi warunek z 2 tygodni do 5-ciu, to otrzymamy w okolicach dołków ówczesnych korekt kursu USD/BTC dwa podobne do ostatniego sygnały 24 marca i 15 lipca 2017 (a więc na 9 i 5 miesięcy przed końcem cyklicznej hossy na tym rynku).

Po testowaniu w piątek swego kwietniowego minimum WIG-20 wzrósł wczoraj o 0,9 proc. zamykając się najwyżej od tygodnia. Standardowy MACD dla tego indeksu zakręcił w górę i wrócił ponad nadal rosnącą linię sygnału. WIG i sWIG-80 również wczoraj wzrosły, natomiast spadły mWIG-40 i NCIndex, który ustanowił swe nowe tegoroczne minimum. Wśród indeksów sektorowych swe przynajmniej roczne maksima ustanawiały wczoraj WIG-CHEMIA i WIG-ODZIEZ, zaś swe roczne maksimum osiągnął WIG-GAMES.

Cena kontraktów na S&P 500 wypełzła wczoraj na swój nowy historyczny szczyt i dziś rano zyskiwała +0,15 proc. Standardowy MACD nadal jednak pozostawał nieznacznie poniżej linii sygnału. W Azji dziś rano lekko przeważały spadki głównych indeksów. Najsilniejszy – 0,9 proc. – obserwowany był na giełdzie w Malezji. Największy wzrost – o 1 proc. – notował hinduski Sensex. Tajwański Taiex zaliczył swe kolejne historyczne maksimum.

Spółka Votum (C/Z 26,6, C/WK 3,64, kapitalizacja 234 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 9 października 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 11,6 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 19,5 zł. Zbliżanie się kursu akcji spółki do strefy licznych potencjalnych linii oporu czynie przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje ten spółki 18 miesięcy temu nieaktualnymi.

Spółka MOJ (C/Z 4,5, C/WK 0,38, kapitalizacja 17,3 mln zł) była w tym miejscu wspominana 16 września ub. r. i 15 marca br. W trakcie minionych ok. 6 tygodni kurs akcji tej spółki uległ korekcie zbliżając się ponownie do dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego w listopada 2018 średnioterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć kwietniowe wyniki sondażu IFO na temat koniunktury w gospodarce Niemiec:

… kwietniowy wzrost wartości publikowanego przez GUS wskaźnika oceny ogólnej sytuacji gospodarczej w sektorze przetwórczym w Polsce:

… wzrost wysokości stopy bezrobocia do najwyższego poziomu od 5 lat w Izraelu w marcu:

… wartość salda obrotów bieżących Brazylii w marcu:

… rekordową roczną dynamikę zysków przedsiębiorstw w Chinach w marcu:

… oraz kwietniowy wzrost wartości publikowanego przez NCU wskaźnika oczekiwań konsumentów na Tajwanie w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. analityk-amator

   Panie Stefaniak, dlaczego zrobił się Pan ostatnio taki aktywny na tym blogu?Czy w marcu 2020 roku też Pan był taki aktywny? Możliwe, nie wiem, rzadko tu zaglądam. Chciałem Panu tylko powiedzieć, że pieniądze to nie wszystko, nie wszystko.

   1
 1. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @Zibi:
  “Jeśli chodzi o radzenie są z Pandemią to w Rankingu Bloomberga jesteśmy jednym z najgorzej radzących sobie krajów na 53 podlegające ocenie!!

  https://www.bloomberg.com/graphics/covid-resilience-ranking/

  Zastanawiam się cały czas, jaka jest przyczyna tak fatalnych wyników naszego kraju. Czy to jest coś obiektywnego, na co niewiele można poradzić na krótką metę (typu geografia – położenie w Europie Środkowej, albo fakt, że mamy najmniej lekarzy na głowę mieszkańca w UE: https://pulsmedycyny.pl/polska-ma-najmniej-lekarzy-w-calej-unii-europejskiej-977230 ), czy tu zostały popełnione jakieś nieumyślne błędy w prowadzonej polityce (“chcieliśmy dobrze, wyszło jak zwykle”), czy to świadome działanie rządu (https://wojciechbialek.pl/2021/04/czy-prof-horban-oklamuje-rowniez-premiera-rp.html ).

  Bloomberg mnie blokuje po pierwszym obejrzeniu i nie pamiętam, które miejsce w tym rankingu teraz zajmujemy, ale miesiąc temu byliśmy na 4-tym miejscu od końca na 53 analizowane kraje (za Meksykiem, Czechami i Brazylią):

  https://gazetaplus.pl/polska-jednym-z-panstw-najgorzej-na-swiecie-radzacych-sobie-z-epidemia-aktualny-ranking/37341/

  Zwrócił moją uwagę zdecydowanie największy w Polsce wśród tych 53 krajów udział pozytywnych testów, co sugeruje, że być może w pewnym momencie generalnie zrezygnowaliśmy z testowania:

  https://wojciechbialek.pl/2021/03/zbij-termometr-nie-bedziesz-mial-goraczki.html

  3
  1. Guy Fawkes

   Może robi Pan jakieś błędne założenia, jak np. demokratyczne, czy założenie o wyłącznie naturalnych przyczynach zarazy.

   Dlaczego w Indiach (sojuszniku USA) jest katastrofa a w Chinach nie ma żadnej zarazy? Nie wiadomo, czy w ogóle była.

   Chińska WSI spokojna, chińska WSI wesoła.

   Mi to coraz bardziej przypomina gettyzację ubogich narodów mniej wartościowych. Rządy państw z dykty (Judenraty) mają iluzoryczną władzę. Nie powinniśmy się kłócić jak żydzi w getcie i dawać się dzielić na różne grupy, policji porządkowej.

   …………………………………………………………………………………….

   Co do tych giełd tureckich, to podobno grali tam flotą klientów na dźwigniach i być może niewidzialna ręka rynku wycisnęła ich z obiegu za pomocą ostatniej korekty.

   5
      1. macarek

       a tu idą kolejne fale,
       https://www.google.com/search?q=tanzania+wersja+covid&rlz=1C1GGRV_enPL769PL769&oq=tanzania+wersja+covid&aqs=chrome..69i57j33i160.15872j1j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8
       dlatego pisałem, że lotnictwo cywilne się kończy.
       Wizyty biznesowe poszły w internet i nikt już nie bedzie poświęcał kasy na loty i hotele, skoro to działa bez tego. Przynajmniej nie w takiej skali by utrzymać poprzedni poziom. A to te wydatki pozwalały na tanie loty turystyczne.

       4
    1. macarek

     I jeszcze to:
     https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,koronawirus-w-wodzie–jakie-jest-ryzyko-przenoszenia-,artykul,12280221.html

     //Symptomatyczny jest przykład Nowego Jorku, w którym zeszłej wiosny nie udało się zidentyfikować źródła prawie połowy zakażeń, pomimo ścisłej kwarantanny i śledzenia kontaktów. Całkowicie została pominięta możliwość transmisji koronawirusa np. przez piony kanalizacyjne.//

  2. piotr5

   1 testowanie, na tle innych państw żałosne
   2 ilość lekarzy
   3 słaba organizacja służby zdrowia w ogóle, a podczas epidemii katastrofa (np brak szkolen( w niemczech od wiosny szkolono wszystkich w obsludze respiratorow), brak procedur, teleporady nawet wtedy gdy lekarze byli zaszczepieni)
   4 zbyt późne decyzje, doprowadzające do braku miejsc w szpitalach
   z brakiem miejsc wiąże się przyjmowanie pacjentów wtedy gdy nie można im pomoc(wydalismy setki milionow na remdisiwir, ktory dostawali pacjenci u ktorych wiremia juz sie skonczyla, pieniadze wyrzucone w bloto)
   5 wysoki procent pacjentów jak również lekarzy wierzy w znachorstwo i w to, ze to tylko grypa (mnostwo ludzi leczylo sie amantadyna, przez co trafiali do szpitala za późno)
   itd
   Wystarczy sprawdzić, ze na oddziałach zamkniętych mnóstwo pacjentów zachorowało ale nie umierali. dlaczego?
   bo byli masowo testowani, byli monitorowani na biezaco przez lekarzy (nie zakaźników czy inernistów tylko psychiatrow) gdy tylko mieli problem z oddychaniem dostawali tlen i dexametazon . Gdy cos pojawialo sie w plucach antybiotyk, itp. Po prostu byli testowani , diagnozowani i leczeni w odpowiednim czasie.
   Dodam, ze lekarze nie dostali żadnej procedury leczenia, czytali procedure amerykanska dostepna w internecie.

   Jeszcze dygresja dotycząca znachorstwa, Piotr Semka wyszedł z bardzo ciężkiego stanu.
   Przekaz tzw mediow patriotycznych
   Dzięki modlitwom wielu ludzi PS wygrywa z choroba.
   Nie, wygral z choroba bo dostal wyjatkowa opieke, np sztuczne pluco, ktorego by nie dostal gosc w jego wieku z jego tuszą.
   Dostalby je mlodszy zdrowy czlowiek, bo jest ich po prostu niewiele. (jesienią dostawali lekarze pielegniarki i ratownicy)

   21
 2. Zibi

  @Wojciech Białek
  “Bloomberg mnie blokuje po pierwszym obejrzeniu i nie pamiętam, które miejsce w tym rankingu teraz zajmujemy, ale miesiąc temu byliśmy na 4-tym miejscu od końca na 53 analizowane kraje (za Meksykiem, Czechami i Brazylią):”

  Spadliśmy o dwa miejsca i jesteśmy teraz na 52 miejscu przed Brazylią.

  “Zwrócił moją uwagę zdecydowanie największy w Polsce wśród tych 53 krajów udział pozytywnych testów, co sugeruje, że być może w pewnym momencie generalnie zrezygnowaliśmy z testowania:”

  W tym momencie największy udział pozytywnych testów ma Argentyna 29%, Kolumbia 24%, Iran 22%.
  Najniższy udział pozytywnych testów ma obecnie Nowa Zelandia 0%, Australia 0,1% i Singapur, Hong Kong, Wietnam też 0,1%.
  My mamy obecnie 19%.
  W szczycie trzeciej fali pandemii testowano u nas około 100 000 tys ludzi.
  W tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia przylatywało do naszego kraju około 10 000 tys pasażerów z UK. Trzeba było ich testować zaraz po przylocie, ale nie zrobiono tego ze względów które możemy się tylko domyślać ;-(
  Decydenci woleli w tym czasie wysłać lekarzy i żołnierzy do Wielkiej Brytanii żeby testować kierowców TiR-ów, zrobili to żeby się pokazać, żeby udowodnić europie jacy my jesteśmy sprawni, operatywni i skuteczni. Bo my Polacy tacy właśnie jesteśmy, robimy wiele rzeczy w naszym życiu na pokaz!

  13
 3. digesting slowly

  Czy te kagance na twarzy, obostrzenia i wykanczanie ludzi, to nie jest dyktat zdziadziałych tetryków nad młodszymi ludźmi i dziećmi?
  Ze strachu podejmują tragiczne w skutkach decyzje, od których sami umierają (np odbierają sobie dostęp do świadczeń zdrowotnych). Panika i strach to bardzo zły doradca.

  6
  1. Smerf-Ciamajda

   Nie znam się na tym, ale interesowała by mnie struktura tego długu.
   Czytałem w 2015 roku , ze sama obsługa dotychczasowego zadłużenia państwa kosztuje około 100 mld rocznie, tzn.to nowe kredyty na spłatę odsetek i rat od starych zobowiązań. Nie wiem czy to prawda.
   @WB ciekawa byłaby krzywa pokazująca wzrost zadłużenia PL w ostatnich 32 latach

   2
   1. Smerf-Ciamajda

    Niewątpliwie budżet państwa polskiego drenuje ZUS, niezależnie od ekipy rządzącej.
    Z tego co kilka razy czytałem, ZUS jest od 30 lat corocznie dotowany jakaś absurdalnie wysoka kwota, proszę podać jeśli ktoś zna dokładnie.
    Skąd wziasc ta kwotę na ZUS corocznie, ano z emisji nowych zobowiązań (kredyty, obligacje) i tak powstaje ta piramida zadłużenia.
    Nigdy tego nie rozumiałem, dlaczego nie próbowano w ZUS zrównoważyć wpływów z wydatkami. owszem świadczenia byłyby pewnie 20-30% niższe, ale dlaczego ma to iść na saldo naszych dzieci i wnuków i prawnuków ? ? ?
    Ale ja znam na to odpowiedz – jakakolwiek ekipa rządząca która podjęłaby się takiej reformy już nigdy nie zostałaby wybrana. Dotacje do naszego ZUS to jest tzw. “koszt utrzymania władzy”.

    7
 4. digesting slowly

  Ostatnio modne jest straszenie Idiami. Pokazuje się palenie zwłok i spływanie szczątków w Gangesie. Gdzie tam jest to robione od wieków i jest czymś normalnym. Ale teraz pokazywane jest jako wstrząsające i szokujące fakty.
  Straszy się też liczbami, setki tysięcy zakażonych, codziennie tysiące umierających.
  Gdy tak naprawdę jest tak:

  https://www.worldometers.info/coronavirus/country/india/

  Czy ta histeria i wywoływanie strachu i paniki nie jest celowe?

  7

Dodaj komentarz