Co po wzrostowym marcu na WIG-u?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Marzec przyniósł lekki wzrost WIG-u. W prawie już 30-letniej historii tego indeksu wzrostowy marzec zdarzył się 13 razy. W przeszłości 10-krotnie po takim wzroście w marcu indeks ten również rósł w kwietniu (wyjątkami były kwietnie w 2008 i 2016 roku).

Ten marcowy wzrost WIG-u nastąpił po spadku wartości indeksu w lutym. Taka sekwencja – spadkowy luty, wzrostowy marzec – zdarzyła się po raz 6-ty. W przeszłości po niej 4-krotnie następował wzrost, a raz spadek raz (w 2008 roku).

W tym roku styczeń również był spadkowy, a taka sekwencja – spadki w styczniu oraz lutym oraz wzrost w marcu – zdarzyła się w przeszłości tylko 2 razy: w 2008 i 2009 roku (później raz kwiecień przyniósł spadek a raz wzrost).

… ale w żadnym z tych przypadków grudzień nie był wzrostowy tak jak w ubiegłym roku.

WIG-20 ponownie korygował wczoraj (-0,2 proc.) silne odbicie w górę z piątku i poniedziałku. Podobnie czyniły pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji za wyjątkiem NCIndex (+0,3 proc.). Pomimo wcześniejszego wzrostu standardowy MACD dla WIG-u 20 pozostawał poniżej swej opadającej linii sygnału. Wśród makroindeksów swe roczne maksimum zaliczył w trakcie wczorajszej sesji WIG_MS_FIN.

Cena kontraktów na S&P 500 wypełzała dziś do południa na swój nowy historyczny rekord. W Azji wśród głównych indeksów spadła dziś wartość jedynie nowozelandzkiego NZX50 (-0,3 proc.). Najsilniej – o prawie 2 proc. – wzrósł Hang Seng. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły główne indeksy giełd na Tajwanie i w Tajlandii.

Spółka Orzeł Biały (C/Z 8,29, C/WK 0,87, kapitalizacja 260 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 5 grudnia 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 11,50 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 16 zł. Osiągnięcie przez kurs górnego ograniczenia kanału 5-letniego trendu wzrostowego oraz górnego ograniczenia kanału rozpoczętego w marcu trendu wzrostowego, czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 16 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Famur (C/Z 7,54, C/WK 0,81, kapitalizacja 1,39 mld zł) będącej producentem maszyn i urządzeń górniczych odbił się w październiku ub. r. od dolnego ograniczenia szerokiego kanału długoterminowego trendu wzrostowego, a od połowy lutego korygował ten impuls wzrostowy przebywając na swoją rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć -3,8 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Japonii w lutym:

… marcowe wartości publikowanych przez China Federation of Logistics &Purchasing wskaźników PMI dla przemysłu i usług Chin:

… saldo obrotów bieżących Wielkiej Brytanii w IV kw. ub. r.:

… oraz wzrost rocznej dynamiki CPI w Polsce do 3,2 proc. w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. piotr5

  O 7 zapisałem się na szczepienie pfizerem na 8 kwietnia, nawet wybór szczepionki był. Ciekawe czy będą w stanie anulować. Najzabawniejsze jest to, ze 60+ nie mogli się zapisać nawet na koniec kwietnia i tylko Astra. Ale jaja.

  1. Smerf-Ciamajda

   @Duchu, dowcipkujemy czy piszesz na serio? bo mi wychodzi dopiero w przyszłym tyg.. Jutro USA i Germance zamknięte. W poniedziałek USA otwierają, ale tam czekam jeszcze na podbitkę. Ta szmata (DAX), aż prosi sie o shorta, ale ja zaryzykuje i odczekam do przyszłego tyg., z nadzieja ze jeszcze ciut wzrośnie [6]

 2. billy_the_kangoor

  Tutaj już duch_natury nie zażartował 1 kwietnia…
  „”duch_natury 1 kwietnia 2021 o 00:26
  @fast
  W analogii tamtego okresu porównawczo Sp i E/USD wydaje mi się, że jesteśmy gdzieś w kwietniu-maju 2007r.””

  Pytanie o „trigger”. Co-vid wersja X-2021?

  1
  1. Smerf-Ciamajda

   Nie, trigger typu co-jeb działa generalnie tylko na wzrosty. [6]
   Myślę ze wyzwalaczem będzie, jakiś nagły konflikt międzynarodowy ale niekoniecznie zbrojny, tudzież jakieś zupełnie nowe cholerstwo przenoszone wśród ludzi, o czym sygnalizowano już rok temu. Oczywiście byłaby nim tez zmiana kierunku stop procentowych, ale tego oni nie zrobią tak szybko

   @wider, „Gdzie Ci wysłać nr konta do wypłaty odszkodowania?” Chłopie, daj se na wstrzymanie.
   Póki co, hrabia trzyma poziom, w przeciwieństwie do reszty dzieciarni pokroju: toya, dino, miałczarek, bartek i innych

   27
 3. RR

  A byliście ostatnio w Chinach ?

  Chiny w komórkach niedługo będą mieli 50% rynku

  W komponentach do produkcji w mojej branży 80% rynku

  Jak rusza na dobre z motoryzacją – a ruszą – to będzie pozamiatane – sprawdźcie sobie jaki eklektyczny samochód jest najpopularniejszy na świecie i ile kosztuje

  Biorąc pod uwagę powyższe indeksy Chińskie nie są za wysoko póki co …

 4. fast_market

  @duch
  @billy

  Mam taki pomysł, nad którym jeszcze się zastanawiam, że w USA będzie można wejść w S jak Nasdaq wyrówna poprzedni szczyt.
  Nie wiem, gdzie wtedy będą pozostałe indexy, ale to już niedługo chyba. Może nawet przyszły tydzień.

  1
     1. fast_market

      Patrzę przez stochastic na dziennym S&P i taki układ wygląda jakby za 3-5 dni roboczych. Oczywiście żadnej gwarancji, że będzie podobnie jak w dwóch ostatnich takich przypadkach.
      A co do walut to eurusd powinno wzrosnąć albo w okolice 1,1840, albo 1,1890.
      Trend wzrostowy na edku może wrócić jak dla mnie dopiero powyżej 1,2000.

      Mówię o krótkich terminach bo na długich eurusd cały czas w trendzie wzrostowym. I to oczywiście trzeba mieć z tyłu głowy.

      1. duch_natury

       Jakby przyspieszyli to kto wie. Może też być wariant bardziej powolny. Szkopuł w tym, że ciężko rozpisać na usiakach fale od marca. Na DAX-ie zresztą też. Więc wielu z nas czuje, że zbliża się głębsze tąpnięcie ale wyczucie timingu / intuicja będzie kluczowa.

       2

Dodaj komentarz