Impreza w tartaku

Patrzę sobie dziś na notowania na polskim rynku akcji i widzę, że najsilniej (gdy piszę te słowa o 39,77 proc.) drożeją akcje KPPD (Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego). Pomyślałem sobie: „wspomniałem o akcjach tej spółki w porannym komentarzu 26 stycznia. Tego dnia ich cena zamknęła się na poziomie 32,20 zł, teraz kosztuje 61,50. Fajnie.”

Powered by macrobond.com

Patrzę niżej i na 11-tym miejscy pod względem skali dziennego wzrostu widzę akcje spółki Klon, drożejące o 14,29 proc., które wspomniałem w komentarzu 8 września ub. r. Wtedy kurs zamknął się na poziomie 0,85 zł, teraz był na poziomie 2 zł. Pomyślałem „super”.

Powered by macrobond.com

I wtedy mnie coś tknęło. „Czekaj – pomyślałem – ‚Klon’ brzmi jak nazwa jakiegoś drzewa, co nie jest przypadkiem, bo ta spółka to tartak jest. W nazwie KPPD też ewidentnie występują drzewa, co nie dziwi, bo zajmuje się ona produkcją tarcicy”.

Przyjrzałem się bliżej grupie najsilniej drożejących dziś akcji i na czwartym miejscu (+21,08 proc.) zobaczyłem Biofactory („spółka produkująca wysokiej jakości wyroby drewniane”):

Powered by macrobond.com

… a na miejscu 10-tym (+14,39 proc.) akcje Standrew („spółka jest producentem wyrobów tartacznych”).

Powered by macrobond.com

Wniosek jest tylko jeden: ktoś postanowił ostatnio wykupić wszystkie giełdowe tartaki.

Ale po co? Jedyne z czym mi się to kojarzyło, to spektakularna „drewniana hossa” na zagranicznych rynkach surowcowych, o której kilkukrotnie wspominałem w okresie minionych miesięcy („Co znaczy drewniana hossa?„). Nic innego nie przychodziło mi do głowy.

Podsumowanie:

Komentarze

 1. Primipilus

  Piszę od dawna, że celem jest 2100. Niżej jak 1950 nie będzie. Zresztą 1950 już było. Wobec tego kierunek w górę. Nie zmieniam swojego nastawienia i prognozy. Podobno tu większość widziała 2100. Teraz już większość widzi 1870-1900 albo Grunwald. Wystarczy jeden – dwa dni spadków i już sentyment zmienia się na spadkowy. Nie ma powodów do spadków. Dlaczego niby ma spadać bo ktoś napisze – spadki, bessa? Miotacie i pytacie nawzajem o kierunek. Jeden napisze spadki i już stado też tak myśli.
  Żeby zarabiać na giełdzie trzeba mieć swoje zdanie i często jest ono przeciw przekonaniom stada.

  3
 2. billy_the_kangoor

  @WB
  „”Podsumowanie: na polskim rynku akcji zapanowała moda na tartaki. Jeśli ktoś wie dlaczego, byłbym wdzięczny za podzielenie się ze mną i z czytelnikami bloga tą wiedzą.””
  Pewnie dlatego, Panie Wojtku.
  Rosło złoto, była moda na mns.
  Teraz mamy wzrost hiperboliczny tutaj.
  https://stooq.com/q/a/?s=ls.f
  …a przecież inflacja bliska 2.00%, czy jakoś tak 🙂

  4
 3. Primipilus

  …punkt wyjścia… – to wyższa sztuka. To jest zarezerwowane dla bardziej zaawansowanych inwestorów. Żeby nie było, że jestem taki „mądry”. Nie uważam się za aż tak zaawansowanego inwestora.
  Na razie w górę. Punkt wyjścia z L będę próbował namierzyć. Co prawda ktoś mi tu radził żebym podał szczyt tydzień po fakcie. Pomyślę nad tym. może podam w opóźnieniem 3 dni?
  Ale to jakaś przyszłość. Teraz w górę nadal aż do 2100, 2100+.

  3
 4. Primipilus

  …moda na tartaki… Cena drzewa rośnie szczególnie do budownictwa.
  Deski, belki – cena wzrosła rok do roku o 50%. Może ma być bum budowania? – domów na działkach budowlanych. Taki trend, ktoś zna ten trend. Mało mnie to interesuje bo nie zamierzam inwestować w hurtownię materiałów budowlanych czy w tartak. Ale może to być dobry interes na najbliższe 5 lat.

  1
 5. Primipilus

  Proste zasady znane od lat. Rośnie inflacja oznacza, że rośnie produkcja. Za tym rośnie giełda. Tylko, że większość tu nie zna takich zasad. Znają tylko – spadki, bessa albo hossa. I z niewiedzy zmieniają zdanie co 3 dni.

  3
 6. fast_market

  Chyba pojawia się szansa na dłuższe odroczenie tego tematu.
  Tylko nie wiem za bardzo czy to należy pozytywnie traktować pod kątem naszej giełdy.

  Głosowanie ws. ustawy likwidującej OFE spadło z porządku głosowań posiedzenia Sejmu. Rząd planował, że ustawa wejdzie w życie z początkiem czerwca. Kolejne posiedzenie Sejmu ma odbyć się w drugiej połowie maja.

  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/likwidacja-ofe-poslowie-nie-zajma-sie-projektem/r35pxqt

  1
 7. Primipilus

  …w Wenezueli to ćwiczą od niedawna. Bardzo proste zasady….Zły przykład. Tam jest bankructwo i polityka.
  Ja piszę o krajach w miarę rozwiniętych. Taka dyskusja nie ma sensu. Bo można podawać przykłady Gabonu, Rosji.
  Chodzi mi o naszą giełdę.
  A tu powtarzam, nie ma powodów do spadków. Duży gracz czai się żeby wytrzepać S z FW20, S z CDR. On widzi ile jest pozycji S. Dla niego to okazja. Wykorzysta tą okazję. Wyrzuci tych graczy z S, na końcu sam zajmie S. W momencie kiedy stado zacznie zajmować L i nikt nie będzie pisał o S. Wtedy będzie zwrot kierunku. Ale duży gracz jest cierpliwy, on się nie śpieszy. Potrafi też tak zakamuflować zwrot kierunku, że prawie nikt tego nie zauważy.

  7
 8. Primipilus

  No i bez zmian tu. Zamiast dyskutować nad kierunkiem FW20 to są próby zmiany dyskusji na inne tory. Co do giełdy ma lekarz, co do giełdy naszej ma Zimbabwe?
  W Zimbabwe, Tajlandii, Taksasie jest większa wolność niż w Europie. Biali ludzie w Europie skazani są na wyginięcie. To co tu piszecie jest dobrym przykładem. Jesteście pod wpływem Facebooka, Twitera i TV. Wasza wolność skończyła się w momencie zainstalowania Facebooka.

  4
 9. Primipilus

  Guy Fawkes by to uzasadnił. Najwięcej śmierci na Covid w Europie. Celowanie pandemii, celowanie szczepionek. Kara za grzechy. Erdogan po 1000 lat zmienił Hagia Sophia w meczet. To znak. Ale to osobny temat.
  Europę czeka zniewolenie. Na razie jeszcze mamy prawo decyzji na giełdzie – kupić L czy S. Za jakiś czas pewnie giełda też zniknie w obecnym kształcie.

  5
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   Hehe, też pomyślałem o Coryllusie piszcząc powyższy komentarz. Ale lasy to może jednak trochę co innego niż tartaki.

   Przy okazji przypomniało mi się, jak byłem kilkanaście lat temu pod Chicago na tygodniowym szkoleniu organizowanym na Northwestern University przez CFI i jednego dnia główną prezentację wieczorną miał Jeremy Grantham z GMO. Powiedział wtedy, że lasy są jego ulubioną klasą inwestycyjną: „if the rain rains, the sun shines, the suckers grow”. Co roku sprzedaje się drewno, a potem jak to tego lasu się zbliża rozrastające się miasto, to się wszystkie drzewa ścina, drewno sprzedaje, dzieli teren na działku budowlane i sprzedaje deweloperom.

   2
 10. markos

  Ostatnio czytalem o tym, ze tarcica drozeje i stad pewnie sie ulica rzucila do zakupow. Niestesty spolki nie sa zbyt plynne i nawet spekulacyjne zakupy sa bardzo ryzykowne. Ktos kto w nie zainwestuje w czasie zwiekszonego wolumenu przy wzrostach, bedzie sie musial zaprzyjaznic z nimi na dluzej 🙂
  Czy to nie jest oznaka koncowej fazy hossy, ze zaczynaja drozec rozne „dziwne” zapomniane spolki? Troche zaczynam sie bac…

  Dzisiaj bardzo szeroki spadek niemal calego rynku. Czyzby zapowiedz jakiejs wiekszej korekty/bessy, czy tylko straszenie przed nastepna zwyzka? Wydaje mi sie, ze przed rozpoczeciem nowej bessy, czesc indeksow powinna wybic nowe historyczne szczyty (SWIG80? WIG?) oraz wystapic stan euforii (jak na poczatku 2018 i historyczny szczyt szerokiego WIGu).

  1
 11. Guy Fawkes

  @WB

  A propos tych ćwiczeń, w których Amerykanie pokonali Chińczyków arsenałem lorda Wadera, żebyśmy już w końcu wyszli z tego lasu i zyskali orientację, to

  //Biały Dom proponuje budżet Pentagonu na rok 2022 wynoszący około 715 miliardów dolarów. To wzrost o 1,6 proc. w porównaniu z 704 miliardami w 2021 roku. Jednak – jak zauważa „WSJ” – przy założeniu, że inflacja przekroczy poziom 2 proc. oznacza to „spadek siły nabywczej” wydatków na wojsko.//

  https://wgospodarce.pl/informacje/95115-biden-woli-wydawac-na-zasilki-niz-na-wojsko

  Na wszystko się drukuje w Ameryce, ale nie wolno drukować na wojsko, w ostatnich latach, kiedy to jeszcze może mieć znaczenie.

  Obecna administracja kartagińska w Ameryce, realnie zminejsza wydatki na wojsko, a bieżący rok to jeszcze pewna inercja, w kolejnych latach będzie gorzej / lepiej (zależy z czyjego punktu widzenia), no ale nie możemy się dziwić, to znakomicie gra i koliduje z Koncepcją Tranzycji Hegemonicznej Fawkes’a – Tmoore’a.

  Żal.pl

  2

Dodaj komentarz