Nie sprzedawaj, gdy Ci się zbiera z tego powodu na płacz

Ciekawostką dzisiejszego dnia była pierwsza próba uruchomienia małego śmigłowca Ingenuity przywiezionego na Marsa przez łazik Perseverance. Atmosfera Marsa jest rzadsza od ziemskiej ponad 100-krotnie, więc do końca nie było pewne, czy ta próba się powiedzie, ale wygląda na to, że wszystko się udało.

Niby Mars nie ma większego związku z tematyką tego bloga, ale już raz kwestia z nim związana doprowadziła mnie tu prawie do płaczu:

„Prawie płakałem, gdy pisałem powyższe, bo VIGO System, to chyba jedyna polska spółka notowana na GPW, o której można powiedzieć, że „can into space” (jej produkt znalazł się na Marsie).”

Akcje tej spółki wpadły mi w oko 18 listopada 2019, kiedy to zamknęły się na poziomie 358 zł. W dniu, gdy ponownie o nich wspomniałem 6 października ub. r. z intencją zapomnienia o nich na jakiś czas, zamknęły się się na poziomie 555 zł. Obecnie kosztują 780 zł.

Na płacz przy pisaniu w tym miejscu o spółce zbierało mi się jeszcze tylko raz.

„Prawie płakałem pisząc powyższe słowa, bo rozwijana przez ML System technologia materiałów budowlanych zintegrowanych z ogniwami fotowoltaicznymi wydaje się bardzo przyszłościowa.”

Akcje ML System przyuważyłem 4 listopada 2019. Tego dnia zamknęły się na poziomie 30,6 zł. 22 października ub. r. gdy próbowałem o nich zapomnieć – co powodowało, że zbierało mi się na płacz – zamknęły się na poziomie 71,50 zł. Obecnie kosztując 156,8 zł.

Podsumowanie: gdy zbiera Ci się na płacz, gdy chcesz się pożegnać z akcjami spółki, to może wstrzymaj się z decyzją?

Komentarze

 1. fast_market

  Fyi,

  According to Bloomberg, JPMorgan’s global multi-asset strategist, Thushka Maharaj,
  expects the Fed to signal in June that it will begin tapering next year and „carry on for quite a long period of time.”

  Skoro tak, to przecież nie będą czekać w spokoju na takie ogłoszenie do czerwca. Prawda?

 2. billy_the_kangoor

  @WB
  Panie Wojtku, spóźnił się Pan o kilka dni z komentarzem.
  Płakałem w piątek, gdy sprzedawałem mrb.
  Dlatego wolę użyć sformułowania, że ktoś odebrał ode mnie akcje. Jest mi wtedy lżej na duszy.
  Nie mówię żegnaj, lecz do zobaczenia!
  PS. Nie jestem beksą. To wyjątkowa i jedyna spółka, po której płakałem 😉

  3
 3. piotr5

  karnak 19 kwietnia 2021 o 09:26Odpowiedz
  Optymizm byczka okazją dla miśka.

  5
  duch_natury 19 kwietnia 2021 o 09:48Odpowiedz
  Krótkoterminowo (tradingowo) różnie może być ale nie widzę obecnie żadnych podstaw do S-ek na W20.
  Wybiliśmy linię oporową po szczytach ze stycznia i marca.
  Jesteśmy nad linią trendu krótkoterminowego od 25.03

  18

  Trzeba było słuchać, forum jak antywskaznik.

  3
 4. macarek

  //digesting slowly 19 kwietnia 2021 o 15:09Odpowiedz
  Absolutnie się nie zgadzam.

  Codziennie jest po kilka takich okazji, jak nie lepszych.
  Nie rozumiem jaki jest sens płakać nad jednym papierem?//

  Pewnie dlatego, iż każdy z nas obserwuje (bierze pod uwagę do zakupu) tylko ograniczony portfel a nie cały rynek. Ale fakt – płacz jako kwestia emocji, które są zgubne na rynku, należy przezwyciężać – czasami z premedytacją coś takiego sprzedać by hartować psychikę.

 5. macarek

  Jak bym chciał, by ten tytuł:
  https://www.defence24.pl/jak-usa-obronilo-tajwan-wyniki-najnowszej-gry-pentagonu-analiza
  brzmiał:
  „jak Usa obroniło Poskę wyniki-najnowszej-gry-pentagonu”

  I ciekawa konkluzja – tłuczona już od dekady na forach, a słabo docierająca do naszych wojskowych decydentów od zakupów:
  //Kluczem do zwycięstwa miało okazać się masowe zastosowanie bezzałogowców – niezwykle licznych, należących do wielu typów i klas//

  4
  1. Guy Fawkes

   To są jakieś żarty. W poprzednich ćwiczeniach usiaki przegrywały ersibatl o Tajwan sromotnie, więc wzięli się na sposób i w tych ćwiczeniach walczyli przy pomocy broni, którą jest w planach w latach 30-tych.

   Jak się ma broń science fiction, to można wygrać każde ćwiczenia.:))

   To już chyba nie jest sam socyjalizm, tylko jakaś poważna duszewna choroba.
   Takie przedstawienia fantasy to mogą robić dla przedszkoli.

   4
   1. Wojciech Białek (Autor
    Wpisu
    )

    Nic z tych rzeczy, to po prostu „kompleks militarno-przemysłowy” tradycyjnie nabiera Kongres pokazując mu, że jak wojsko nie dostanie nowych zabawek wyprodukowanych przez koncerny zbrojeniowe, to nie da się wygrać wojny.

    6
    1. Guy Fawkes

     No nieee wiem, może za czarodzieja Trumpa coś takiego mogło być, ale teraz jakoś nie zwiększają wydatków militarnych.

     A jak się okazało, że wygrają w 2030+, no to już się w ogóle nie muszą wysilać. Tylko że w 2030+ to już będzie dawno po harapie.

     2
 6. markos

  Panie Wojtku, niech Pan nie przestaje typowac tych spolek. Czasami zle sie zdarzy obstawic trend i okaze sie ze trend pod ktory gralismy jest trendem wtornym, ktory musial ustapic pod sila trendu glownego. Musze pogratulowac Panu analizy spolek agro oraz Remaku. Mysle, ze malo kto spodziewal sie w styczniu-lutym, ze przyjda takie gwaltowne spadki na WIG-Ukraina. Rowniez chyle czola za analizy BTCUSD oraz wiele innych.

  Jesli jestesmy juz przy analizach, to czy moglbym poprosic o krotka ocene wykresu Vivid Games? Jesli dobrze interpretuje wykres, to jestesmy przy wieloletnim wsparciu. Tak wiec – jesli sie to okaze prawda, to jaki moglby byc zasieg odbicia? Jakie poziomy oporu moge byc trudne do przejscia?

  6
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   Ja na Vivid Games musiałbym uznać górne ograniczenie kanału trendu spadkowego poprowadzone przez szczyty z listopada 2015, czerwca 2018 i czerwca 2020 za maksymalny cel ewentualnego wzrostu. To teraz tak powiedzmy nieco ponad 2,40. Co więcej kurs jest pod spadającą 200-tką (1,91 zł), co dla mniej jest sygnałem bessy i ostrzeżeniem by zachować tu dużą ostrożność, to znaczy grać co najwyżej na chwilowe korekcyjne wyjście nad opadającą 200-kę, ale nie więcej. A kurs jest 1,55, więc do tej 200-tki jest raptem dwadzieścia parę procent, więc to jak dla mnie trochę mało, by podejmować ryzyko.

   Zainteresowałbym się tymi akcjami, gdyby kurs spadł poniżej poziomu, na którym w maju ub. r. 200-tka zakręciła w górę (1,36), licząc że później można by je sprzedać po wzroście do poziomu, na którym 200-tka zakręciła w dół w marcu br. (1,99).

   Zachowanie kursu od szczytu z czerwca ub. r. traktuję jako odpowiednik zachowania kursu od szczytu z listopada 2015. Wtedy mieliśmy pierwszą dynamiczną falę spadku o ok. połowę do marca 2016, potem korekcyjne przełamanie linii trendu spadkowego (ruch w górę w marcu 2016), a potem drugą – mniej dynamiczną – fazę spadku do 14 lipca 2016, która sprowadziła kurs poniżej dołka pierwszej fali spadkowej z początku marca. I dopiero wtedy można było kupić i sprzedać w następnym miesiącu po wzroście kursu ponad opadającą 200-tkę (ruch z 4,1 na 5,86). Ja postrzegam obecną sytuację jako analogiczną do tej z okolic drugiej połowy maja 2016, czyli obecnie czekam na zejście poniżej dołka z 23 grudnia ub.r. (1,402) za 1,5-2 miesiąca i tam ewentualnie bym rozważał kupno licząc na powtórkę odpowiednika ruchu lipiec-sierpień 2016.

   8
   1. markos

    Bardzo dziękuję za tak rozległą analizę. Kubeł zimnej wody zawsze się przyda. Nie myślałem wcześniej o tym poziomie (1,36), ale patrząc na wykres, to (jeśli by się ziściło) by wyglądało jak klasyczna pułapka na niedźwiedzie – wybicie dołem wsparcia – po czym mógłby nastąpić ruch powrotny powyżej linii. Trochę mnie martwią te opory po drodze, liczyłem że jest szansa na silniejsze wybicie po dojściu do wsparcia – coś jak powtórka z lat 2012-2013, więc wychodzi na to, że trochę zbyt optymistycznie podszedłem do najbliższych miesięcy.

Dodaj komentarz