Nowe rekordy cen nieruchomości mieszkalnych w UE w IV kw. ub. r.

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Według najnowszych danych Eurostatu ceny nieruchomości mieszkalnych zarówno w UE jak i w Polsce nadal rosły w IV kw. ub. r.

W rankingu rocznej dynamiki cen nieruchomości mieszkalnych Polska spadła z drugiego miejsca w III kw. ub. r. (+10,9) na miejsce piątek (+8,9 proc.) za Luksemburgiem, Danią, Litwą i Czechami.

Ceny nieruchomości mieszkalnych nie pobiły na razie swych szczytów z lat 2007-2008 we Włoszech, Hiszpanii, na Cyprze, w Irlandii, Bułgarii, Rumunii i na Łotwie.

WIG-20 nadal próbuje się przepchnąć powyżej poziomu oporu wyznaczanego przez lokalne szczyty z lutego (2004,5 pkt.), marca (2006,1 pkt.) i szczyt z 6 kwietnia (2012,9 pkt.). Wczorajszy wzrost o 0,36 proc. wyglądał obiecująco, bo spowodował najwyższe zamknięcie tego indeksu od stycznia (2019,3 pkt.). Standardowy MACD dla WIG-20 osiągnął najwyższy poziom od ostatniej dekady stycznia rosnąc nad rosnącą linią sygnału. Wśród pozostałych głównych indeksów polskiego rynku akcji minimalnie spadły wczoraj mWIG-40 i sWIG-80. Wśród indeksów sektorowych swe przynajmniej roczne maksima ustanawiały wczoraj WIG-BUDOW, WIG-MEDIA, WIG-NRCHM, WIG-PALIWA oraz WIG-TELKOM. Wśród makroindeksów swe przynajmniej roczne maksima ustanawiały WIG.MS-BAS i WIG.MS-PET.

Po wczorajszym wzroście do poziomu nowego historycznego rekordu dziś rano cena kontraktów na S&P 500 odpoczywała (-0,05 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu wzrósł do najwyższego poziomu od początku września ub. r. W Azji dziś rano minimalnie spadały jedynie główne indeksy w Malezji i Indonezji. Najsilniej – o 0,8 proc. – zwyżkował Shanghai Composite a swe historyczne maksimum ustanowił tajwański Taiex.

Spółka Quantum Software (C/Z 11,2, C/WK 2,3, kapitalizacja 20,6 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 3 stycznia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 15 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 35,20 zł. Zbliżanie się kursu akcji do grupy linii oporu czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 15 miesięcy temu nieaktualnymi.

Spółka Prezent24 (C/WK 3,41, kapitalizacja 11,7 mln zł) była w tym miejscu wspominana 23 września ub. r. oraz 11 stycznia br. Od tamtej pory kurs wykonuje ruch powrotny do przełamanego na początku stycznia poziomu oporu wyznaczanego przez październikowe maksimum zbliżając się do rosnącej średniej 200-sesyjnej od dolnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć roczne dynamiki CPI i zharmonizowanego CPI w Niemczech w marcu:

… +3,2 proc. roczną dynamikę CPI w Polsce w marcu:

… wyniki handlu zagranicznego Polski w lutym:

… wartość międzynarodowych rezerw walutowych Turcji w lutym:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w USA w marcu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej w USA w marcu:

… oraz wartość publikowanego przez NAHB-Wells Fargo wskaźnika koniunktury na rynku deweloperskim w USA w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. duch_natury

  Z wczoraj – nowy materiał Wojtka Sumlińskiego – „Spowiedź ratownika”.
  https://www.youtube.com/watch?v=D6EM7qQL6k8

  Moim zdaniem MEGA zachęcam do obejrzenia. Pokazany jest min. na żywo procedura testowania szybkimi testami na COV (z użyciem soli fizjologicznej bez materialu DNA). O procedurze postępowania ze zdrowymi ludźmi, o zarobkach , o powikłaniach poszczepiennych.
  13 godzin ponad 350.000 wyświetleń niech się niesie… 🙂

  13
     1. Neptun

      Możliwe że ermanometria zadziała, mój poziom został osiągnięty, może jeszcze wyjdzie trochę wyżej ale czekam na dzień odwrotu obstawiam w poniedziałek tak z zaskoczenia jak wszyscy na L obudza się z ręką w nocniku hehe. Generalnie jak będzie spadanie to każdy niedźwiadek się załapie, wystarczy obserwować nagłówki w cnbc i bloombergu.

      2
       1. duch_natury

        @neptun
        Wszystko jest możliwe, nie mniej wszelkie moje projekcje i te na zagranicy i te w PL wskazują jednoznacznie, że przełom nastąpi dopiero na przełomie kwietnia i maja.
        Jeśli kolejny tydzień będzie konsolidacyjny to wariant późniejszy, jeśli kolejny tydzień wzrostowy to wariant wcześniejszy.
        Ja się trzymam swoich wyliczeń i nie spieszę z s-kami.

        1
 2. Guy Fawkes

  @WB

  No Panie Wojtku brawo. Postąpił Pan jak wytrawny analityk, nie zauważając na bitkoniu ostatniego ATH dla ubogich.:))

  Zaczyna nam się chyba robić piękna bear trapa, już się nie mogłem doczekać. BNB opyliłem trochę za wcześnie, jeszcze w kanale.
  https://www.tradingview.com/x/3KXsbR6j/

  Niewidzialna ręka rynku organizując bear trapę rozpowszechniła w dniach ostatnich PI cycle top indicator, co zostało oczywiście wyśmiane, ”PI srajcle indicator”, ”bitcoin miażdży 65k” itd.

  Tu jest deluzyjne omówienie wskaźnika:
  https://www.youtube.com/watch?v=LYHdIsXBU08

  Internet kipi optymizmem, ubodzy wszystkiego świata chcą realizować zyski ”zmieniające życie” co 10k jednostajnego wzrostu to the moon.

  To tygrysy oczywiście lubią najbardziej.:))

  https://www.youtube.com/watch?v=kivuDS-6HbQ

  2
 3. PPP

  Komisja Europejska poinformowała, że paszporty szczepień zostaną wprowadzone na terytorium Unii Europejskiej od 26 czerwca 2021 roku. Oficjalnie nazywa się ten sanitarny dokument „zielonym certyfikatem”, a marchewką ma być łaskawa zgoda rządzących na normalne życie grzecznego niewolnika. Potem będzie trzeba tylko wstrzykiwać sobie te substancje co kilka miesięcy, żeby podtrzymać możliwość podróżowania i korzystania z restauracji i sklepów.

  NO I CO NA TO NIEFOLIARZE ? jestescie naiwnymi błaznami i w zasadzie juz was nie ma.

  13
 4. dociekliwy54

  „Potem będzie trzeba tylko wstrzykiwać sobie te substancje co kilka miesięcy, żeby podtrzymać możliwość podróżowania i korzystania z restauracji i sklepów.”
  Aż do ożywienia pomnika bestii, czyli wynalezienia metodą prób i błędów eliksiru wieczności, lub wybicia wszystkich królików doświadczalnych.
  No bo ci co mają wszystko czyli pieniądze i władze najbardziej tęsknią za nieśmiertelnością.

  1
 5. Guy Fawkes

  @Lord Dociekliwy

  //Aż do ożywienia pomnika bestii, czyli wynalezienia metodą prób i błędów eliksiru wieczności….//

  Przeciwnie, ubogich emitentów CO2 i marnotrwców zasobów planety jest o wiele za dużo w nadchodzącej nieubłaganie erze automatów i sztucznej ćwierćinteligencji.

  To dopiero parva principia wielkiego tranzycyjnego procesu depopulacji, ze szczególnym uwzględnieniem ostatecznego rozwiązania wyjątkowo bazużytecznej rasy białej.

  Rządowi puppeci wszystkich dyktatur mają zakaz leczenia ludzi. Zastraszyć i permanentnie szczepić, gettować i segregować aż do ostatecznego zwycięstwa Kartaginy.

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/547232-ks-zielinski-jest-ozdrowiencem-stosowal-amantadyne

  https://www.youtube.com/watch?v=ZZOdJd9FAUo

  1
   1. dociekliwy54

    Ja jednak uważam, że mogą się przydać jako króliki. Zdaje się, że Mullis ten od PCR twierdził, że dobrze by było mieć możliwość testowania na dużej liczbie. (Ten gość jak twierdził dostał olśnienia po LSD. Czyli narkotyk bramą duszy dla demonów?) Oni wiedzą, że nic nie wiedzą o genomie (za wyjątkiem sekwencji nukleotydów) ale metodą prób i błędów można do czegoś dojść. Przy okazji zrobi się depopulację, którą zwali się oczywiście na covida.
    Ponadto oni nie są tacy głupi by wierzyć w wymyślony przez siebie transhumanizm.
    W końcu działa zasada rosnącej entropii i żadna SI na to nie pomoże, przynajmniejna dziś tak to rozumiem.

 6. konsultant122

  To szczepić się czy nie? Przeszedłem COVIDa jak przez zapalenie gardła, nawet bez kaszlu. Wg standardu powinienem zaszczepić się pół roku po przechorowaniu. A może już nabrałem odporności ? Ryzykować ze szczepionką?

 7. Guy Fawkes

  @WB

  Kryptokonnych spadków spodziewałem się wcześniej, żeby mi się zgodziło ze szczytem 8 lipca – dokładną okrągłą 89 rocznicą amerykańskiej hossy hegemonicznej, którą przybrałem sobie do gołowy.

  Ale najważniejszy jest rok.

  Kiedyś na gumnie liczyłem DJ-a przy pomocy fibo.
  Pan Mietek zrobił to bardziej czytelnie.

  https://zapodaj.net/2256c853a4b0d.png.html

  Omówienie w filmie.
  https://www.youtube.com/watch?v=MxMVUgj2eag

 8. sumadartson

  „”Nowe rekordy cen nieruchomości….””
  No to może poprośmy Pana Wojciecha żeby zapodał ze trzy typy spółek budowlanych i ze 3 deweloperskich do zakupienia.
  Oczywiście po ofensywie na kanał i rurę separatystów, zgodnie z przepowiednią z Tęgoborza, która od stu lat sprawia wrażenie jakby pisana była na bieżąco:
  „U wschodu słońca młot będzie złamany
  Pożarem step jest objęty
  Gdy orzeł* z młotem zajmą cudze łany
  Nad rzeką w pień jest wycięty”
  *orzeł dwugłowy to godło separatystów

  1
  1. Guy Fawkes

   ”Młot u wschodu słońca” to uderzenie chińskiej armii ludowo wyzwoleńczej. Przecież słońce nie wschodzi w Rosji, tylko na Pacyfiku.

   ”Pożarem step jest objęty” to płonąca eurazja w wyniku uderzeń nuklearnych w ramach hatlendło.

   Nie wiem, kto jest ”nad rzeką w pień wycięty”. I nad którą rzeką?
   Donbas chyba nie jest nad jakąś znaczącą rzeką.

   A orzeł, to przede wszystkim godło Polski.

   1. sumadartson

    Chiny później. Chiny nazywane są w przepowiedni smokiem albo Teutonem. Rosja – młotem.
    Step ukraiński aktualnie. Step zapłonie wiosną (sucha trawa) od ognia wojennego a może wywalą rurę w powietrze żeby Andzia dokończyła rurę bałtycką? Chodzi o rzekę Dniepr z której wód zasilany jest kanał krymski.
    W pień wycięty ruski młot i dwugłowy orzeł separatystów. Tam są różne orły czarny orzeł niemiecki a nasz orzeł nazywany jest „naszym orłem”.
    Gratulacje za kryptę konną a zwłaszcza spylenie jej na szczytowaniu.

     1. sumadartson

      AT wskazuje na nędzę ostatnich szczytków a oddalenie od średniej z 200 sesji każe inwestować w spadochron. Za to au po wyrysowaniu marcowej bazy (podwójne dno) i przebiciu linii szyi na 1750, wskazuje na zwiększenie zakupów bulionu na kolejnym szczycie 2000 usd+. Dlatego łupy nadal w trokach

 9. Hubi H

  Na bananie widać blady strach przed zejściem usiaków, ten strach nie pozwala iść wyżej. W grudniu i styczniu pomagał nam zagraniczny kapitał bardzo mocno, teraz widać jego brak i na razie kaczka to max co może być. Zamykam s-ki na CDR

  2
  1. sumadartson

   Absolutnie popieram propozycję Waszmości. Powiem jeno tyle że w zeszły piątek spędziłem 1,5 godz. w towarzystwie znajomka, który już w niedzielę miał wynik pozytywny. Mój test z czwartku nie wykrył najmniejszego śladu zarazy. A przecież od kiedy przebyłem covida w 2019 r, po antyciałach raczej nie ma już śladu.
   Te lockdauny wymyśliły dauny?
   Szkoda czasu w temacie.

   2

Dodaj komentarz