Pszenica najdroższa od prawie 7 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

W ramach walki z gospodarczymi skutkami pandemii SARS-CoV-2 świat został zalany pieniędzmi i powoli zaczynają wychodzić inflacyjne tego skutki. Wczoraj cena pszenicy na światowych giełdach wyszła na najwyższy poziom od maja 2014 roku.

Ten zaznaczony na powyższym wykresie ceny kontraktów na pszenicę z giełdy chicagowskiej trend jest bardzo stary:

Po serii 4 spadkowych czarnych świecie WIG-20 odbił się wczoraj w górę (+0,4 proc.). Poza NCIndex, który nie zmienił wczoraj swej wartości wzrosły wczoraj również pozostałe główne indeksy GPW. Wśród indeksów sektorowych swe roczne minimum zanotował WIG-GAMES, natomiast przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-ODZIE i WIG-TELKOM.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal utrzymywał się w okolicach swego historycznego szczytu (dziś rano +0,3 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu spadł poniżej swojej rosnącej linii sygnału podobnie jak 23 marca. W Azji dziś rano przeważały wzrosty. Najsilniej – o +1,2 proc. -zwyżkował tajwański Taiex. Największy spadek – o 0,8 proc. – notował Shanghai B-Share Index.

Spółka Instal Kraków (C/Z 8,7, C/WK 0,75, stopa dywidendy 7,2 proc., kapitalizacja 202 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 7 listopada 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 15,95 zł. Wczoraj na zamknięcie jedna akcja spółki kosztowała 27,70 zł. Zbliżanie się kursu akcji tej spółki do strefy potencjalnych linii oporu czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na te akcje 17 miesięcy temu nieaktualnymi.

Spółka Agroton (C/WK 0,4, kapitalizacja 129 mln zł) była w tym miejscu wspominana 31 stycznia 2020 oraz 1 marca 2021. Od lutego kurs akcji jej spółki spadł w okolice dolnego ograniczenia rozpoczętego w marcu ub. r. kanału średnioterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć wzrost do najwyższej wartości od IV kw. 2009 publikowanego przez NAB wskaźnika zaufania przedsiębiorców w Australii w I kw. br.:

… kwietniową wartość publikowanego przez Statistics Netherlands wskaźnika zaufania konsumentów w Holandii:

… historyczny rekord nadwyżki w handlu zagranicznym Szwajcarii w marcu:

… najwyższą od lutego 2008 roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce w marcu:

… kwietniową wartość publikowanego przez GUS wskaźnika zaufania konsumentów w Polsce:

… historyczny rekord liczby rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych w Polsce w marcu:

… kolejny wzrost wartości publikowanego przez DF ECFIN wskaźnika zaufania konsumentów w UE i strefie euro w kwietniu:

… wolumen transakcji na wtórnym rynku nieruchomości w USA w marcu:

… oraz najwyższą od 1980 roku roczną dynamikę cen nieruchomości mieszkalnych na rynku wtórnym w USA w marcu (+13,2 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Smerf-Ciamajda

   Widzę tutaj dożą dojrzałość rynkową kolegi karnaka i ducha_natury, mam dokładnie te same odczucia.
   Patrząc dalekosiężnie to mam tak już od roku, bo nieuchronny jest powrót DJIA poniżej 03-2020 i testowanie dna w okolicach 14-16k, aby mógł nastąpić ponowny ale zdrowy organicznie wzrost ‚naturalny’.

   5
 1. PRT

  Mam nadzieję, że jeszcze się podbiją te Lotosy i Orleny, to zejdę prawie do zera z akcjami na razie. Też ze stratą nie sprzedałem jeszcze, ale jestem dopiero rok na rynku. Jakoś teraz jest rocznica. 🙂

  PS Ciekawe, czy to koniec kariery Bitcoina

  2
 2. BK

  @Wojciech Białek

  Panie Wojciechu,

  Odnośnie pszenicy, to miałem dzisiaj rano pisać właśnie, aby zwrócić Pana uwagę na CRB Index i zwrot od kwietnia 2020 r.

  Ciekaw jestem jakie wnioski można wysnuć z Pańskich narzędzi analitycznych w tym przypadku.

  Pozdrawiam,
  BK

  1
 3. ElSecator

  Uchwała PKO BP dotycząca uruchomienia programu ugód frankowych przyjęta. Koniec walnego zgromadzenia. Bank natychmiast rozpozna straty z tytułu zakładanych konwersji (fundusz na pokrycie strat wynosi 6,7 mld zł).

  Wizerunkowo dobry krok.

  2
  1. Zibi

   Dokładnie! Warto przypominać że aktywa każdego Banku finansowane są pasywami czyli depozytami klientów tychże. Z każdym Bankiem związana jest ogromna liczba interesariuszy (pracownicy, akcjonariusze itd)
   Tu jest schemat Banku, którego jestem klientem.

   https://www.mbank.pl/raport-roczny/2018/wp-content/uploads/2019/06/mBank-CSR-PL-schemat.png

   Zatem obraźliwe określenie „Bankster” tyczy się także mnie, i wielu tysięcy innych ludzi bo finansujemy swoimi depozytami aktywa Banku czyli kredyty.

   2
 4. Primipilus

  Żeby był zwrot kierunku w dół to LOP musi być wysoki. Bierzcie S żeby LOP rósł. Bez tego spadków nie będzie. Kiedy i w jakim momencie będzie szczyt tego prawie nikt nie zauważy. Oszukają was kilka razy zanim zaczną się spadki.

  1
  1. PZ

   Ja obstawiam, że grubas nie będzię otwierał teraz pozycji przed możliwymi spadkami w USA. Poczeka na korektę w USA i wtedy otworzy L, prawdopodobnie w drugiej połowie maja i pociągnie WIG20 do góry do wygaśnięcia serii czerwcowej. LOP w każdym razie trzeba obserwować.

   1
   1. piotr5

    piotr5 22 kwietnia 2021 o 16:36Odpowiedz
    Bez korekty na zachodzie u nas nie będzie wzrostów i wybicia 2100 pkt. Żaden poważny kapitał z zachodu nie wejdzie przed korekta. Wzrost do 2100 może być na bazie jakiegoś entuzjazmu na 2 -3 sesjach na zachodzie i to wszystko.
    Wiec trzeba grac trend boczny mając świadomość, ze spadki są bardziej prawdopodobne niż wzrosty. (i większe, +100; -200do -300pkt)
    Taka strategia nie wiąże się tez z ryzykiem, że rynek nam odjedzie. Dlaczego? Bo jeśli się mylimy i jednak kapitał by wchodził to musi wzrosnąć gwałtownie LOP, wiec jest czas na przegrupowanie się.

 5. Primipilus

  …Oszukają was? Znaczy jest jeden wyjątek… – oj piotr jak zwykle musisz zaatakować. Pamiętaj, że studiowałem na Oxfordzie z Nikodem Dyzmą. W czasie kiedy Nikodem zajmował się studentkami ja zajmowałem się LOP. Na temat LOP wiem dużo.
  No tak ale zaraz każdy powie, że straciłeś czas bo nie zajmowałeś się studentkami. I tu zaskoczenie bo po 8 godz wykładów na temat LOP potem zajmowałem się profesorkami.

 6. podczaszy1

  Wczoraj jeden przymulony pisał,że Chiny są biedniejsze od Polski.
  Dzisiaj inny pisze,że z depozytów banki udzielają kredytów i On coś traci przez kredyty frankowe.
  Jeszcze inny twierdzi,że jak w USA giełdy spadną na jakieś tam poziomy to wtedy zacznie się hossa o trwałych podstawach.
  No prawdziwy cyrk w Julinku. :)))

  5
  1. Zibi

   Widziałeś kiedyś na oczy Bilans Banku? Widziałeś kiedyś w ogóle jakikolwiek Bilans spółki?

   Źródłem finansowania każdego przedsiębiorstwa ( w tym Banku) są kapitały własne oraz kapitały obce
   Depozyty klientów są zobowiązaniem dla Banku, czyli kapitałem obcym w Pasywach.

   Pasywa finansują Aktywa, zatem uprawnionym jest użycie skrótu myślowego że Kredyt udzielony przez Bank jest pośrednio finansowany przez AKCJONARIUSZY (kapitał własny) OBLIGATARIUSZY czy też DEPOZYTARIUSZY (kapitał obcy)

   Tak ciężko to zrozumieć??

   1
 7. Zibi

  Do @red.007
  „Tam jak nie spłacisz kredytu na dom,to zabiorą ci dom i temat z głowy.
  U nas zlicytują ci dom a kredyt i tak musisz spłacić.”

  Śmiem twierdzić że po wieloletniej hossie na rynku nieruchomości w UK, – rekordowo niskim oprocentowaniu i prawnym wymogu 20% wkładu własnego. Większość kredytów hipotecznych jest poniżej wartości nieruchomości na którą był wzięty kredyt. Zatem nie ma czego zazdrościć, Banki nie robią tu żadnej łaski, tylko dobrze na tym wychodzą. A leniwi i mało operatywni Angole cieszą się że mają problem z głowy.

  cyt. „Tam się zmienia miejsce zamieszkania,gdy pojawia się korzystniejsza oferta pracy.
  Po co kupować w takim przypadku dom?”

  Z tej rekordowej liczby transakcji na rynku nieruchomości za ostatnie miesiące wynikałoby że naprawdę wielu Brytyjczyków nie liczy już na lepszą ofertę pracy i postanowiło osiąść na stałe tu gdzie są 😉 i kupić dom.

  https://pbs.twimg.com/media/Ezg6HMyXMAIv_3W?format=png&name=medium

  Z drugiej strony każda transakcja ma dwie strony – kupującego i sprzedającego. Kto zatem sprzedaje???
  ( Może to właśnie banki licytują na potegę?)

  3

Dodaj komentarz