Akcje na rynkach “wschodzących” podrożały jak w latach 2008-2009 i 1998-2000

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Od marca ub. r. do lutego br. wartość MSCI Emerging Markets Index (w lokalnych walutach) wzrosła o 80 proc. To najsilniejszy rozgrywający się w przeciągu nie więcej niż 15 miesięcy wzrost od okresu, który nastąpił po “lehmanowym” dołku cen akcji na EM z października 2008. Wcześniej podobnie silny wzrost tego indeksu rozegrał się od września 1998 po dołku związanym z bankructwem Rosji i groźbą upadku funduszu LTCM.

Synchronizacja obecnego epizodu i tych dwu poprzednich dokonana czy to w dołkach poprzedzający te silne fale wzrostowe:

… czy to w momentach przekraczania przez skalę wzrostu poziomu 80 proc.:

… pozwala rozważać możliwość powstania na EM jeszcze jednej fali wzrostowej.

WIG-20 rosnąc wczoraj o 0,92 proc. zamknął się najwyżej od stycznia 2020 roku. Również swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wczoraj mWIG-40 i WIG. Wśród indeksów sektorowych GPW swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wczoraj WIG-BANKI, WIG-BUDOW i WIG-NRCHOM, wśród makroindeksów WIG.MS-FIN, zaś wśród indeksów narodowych WIG-CEE oraz WIG-POLAND.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal utrzymywała się tuż poniżej poziomu swego majowego historycznego szczyty (dziś rano +0,26 proc.). W Azji dziś rano przeważały wzrosty. Najsilniej o – 1,1 proc. – zwyżkował tajlandzki SET Index. Niewielkie spadki notowały główne indeksy w Korei Południowej i Australii.

Akcje spółki Polski Holding Nieruchomości (C/Z 16,9, C/WK 0,34, stopa dywidendy 3,6 proc., kapitalizacja 772 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 5 listopada 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 11,70. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 15,10 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia kanału rozpoczętego w listopadzie 2018 trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 18 miesięcy temu nieaktualnymi.

Akcje spółki MOL Magyar Olaj-és Gázipari Részvénytársaság (C/Z 14,8, C/WK 0,79, kapitalizacja 23,8 mld zł) były w tym miejscu wspominane 5 listopada ub. r. i 23 grudnia ub. r. Trwająca od stycznia do kwietnia korekta cen akcji tej spółki, która nastąpiła po pierwszej fali wzrostowej może kojarzyć się z podobnymi korekcyjnymi ruchami, które nastąpiły 12 i 6 lat temu w maju-lipcu 2009 oraz maju-wrześniu 2015 po pierwszych falach wzrostowych ówczesnych impulsów.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć kwietniowe wyniki handlu zagranicznego Tajlandii:

… roczne dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w kwietniu:

… trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki indeksu cen działek budowlanych w Japonii w pierwszym półroczu br.:

… +8,3 proc. roczną dynamikę średniej ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej nieruchomości mieszkalnych w Polsce w I kw. br.:

… -3,1 proc. roczną dynamikę realnego PKB w Niemczech w I kw. br.:

… majowy wzrost wartości publikowanego przez IFO wskaźnika oczekiwań gospodarczych przedsiębiorców w Niemczech do podobnego poziomu jak w listopadzie 2018:

… spadek wartości sumy bilansowej NBP w Polsce w kwietniu:

… roczne dynamiki kredytów i depozytów w systemie bankowym w Polsce w kwietniu:

… silny spadek rocznej dynamiki agregatów pieniężnych M1 i M2 w Polsce w kwietniu:

… oraz rekordową roczną dynamikę publikowanego przez FHFA indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. wider_swider

  Kangoorek przewiduje crashek na indeksach i ropie w niedalekiej przyszłości.
  A że Kangoorek ma skuteczność równą nieskutecznosci prapradziada, to lepiej te słowa wydrukować i powiesić na ścianie.

  8
 2. Hubi H

  Nadprodukcja w tym roku i przyszłym zaleje świat, inflację można sobie już między bajki wkładać, tak jak wczoraj pisałem zakupiłem GBP w ilości połowy posiadanej gotówki, drugą połowę trzymam na spadki.
  Zmęczony HUF, PLN też zaczyna juz łapać zadyszkę (obie waluty ugrały ładną sumę na moim koncie), jeszcze jeden wyskok edka z usiakiem i pora się pakować do pociągu na południe, nie będzie brania jeńców 😉

  2
 3. toya

  Dzień dobry,

  Jestem po ładnych paru tygodniach szukania inspiracji u Mandelbrota, Thorpa, Kellego i kilku innych (głownie hazardzistów 🙂 i sprawdzania ich w zabawkach typu Monte Carlo. Wynik wiadomy – głęboki kryzys wiary 🙂 i przekonanie, że nie warto strzępić języka na codzienną bieżączkę.

  Może zatem zamiast prognozwać co dalej to tylko pokuszę się o obserwację, że panująca od marca 2020 na W20 hossa jest… do bólu standardowa i podobna do poprzednich.

  _________________________________________________________________________________________________________________________________
  toya 30 stycznia 2021 o 21:25
  (…)

  Ale mam propozycję innej linii do obserwacji.

  Jeśli popatrzymy na wcześniejsze zwyżki na W20 to wydają się mieć pewną cechę wspólna. (…) zawsze były w stanie podnosić indeks średnio o 3-3,5% miesięcznie.
  (…)
  Zatem propozycja mojej linii wygląda tak:

  Startuje 12.marca 2020 na poziomie zamknięcia 1305pkt.

  Następnie rośnie każdego miesiąca o 3.5%. (…)

  Szczyt zakładam w okolicy września 2021 (co mieści się w prognozie Pana Wojtka)
  Tak wyznaczona linia osiąga w połowie miesiąca wartości:

  styczeń 2021 1840pkt
  luty 2021 1905pkt
  marzec 2021 1971 pkt
  kwiecień 2021 2040pkt
  maj 2021 2112pkt
  czerwiec 2021 2186pkt
  lipiec 2021 2262pkt
  sierpień 2021 2342pkt
  wrzesień 2021 2424pkt

  Oczywiście rynek będzie okresowo wyrywał do przodu z większa dynamiką, okresowo będzie spadał mocno poniżej tej linii.
  W moim założeniu wyraźne odbicie indexu poniżej linii „hossy” będzie dobrym momentem do dotankowania akcji.
  Wyraźne wybicie się indexu ponad tę linie będzie dobrym momentem na odsprzedanie części przewartościowanych krótkoterminowo akcji.”

  _________________________________________________________________________________________________________________________________

  Jak dotąd każdy z tych poziomów był “zaliczony” w trzecim tygodniu miesiąca. Taka ciekawostka.

  Skoro dotąd szło jak po sznurku (rynek ani nie wyrywał ponad przewidywane poziomy, ani nie zostawał w tyle) to przydałoby się jeszcze naciągnąć gumę przed wrześniem i trochę oddalić od “ścieżki”.
  _________________________________________________________________________________________________________________________________

  P.S. W tym czasach za 30zł oryginalniejszej lektury na wolną chwilę nie znajdziecie.

  https://www.amazon.pl/Mis-Behaviour-Markets-Fractal-Reward/dp/1846682622/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=mandelbrot&qid=1622019131&sr=8-1

  8
 4. Guy Fawkes

  @WB

  Czytałem dokładnie tekst Repetowicza.

  Myślę, że moja intuicja jest słuszna, chodzi finalnie o utylizację Polski. Skoro doszło do takiej wolty (najbardziej proamerykański rząd warszawski!!), to znaczy, że naszą skórę usiaki wystawiły już na sprzedaż.

  I teraz miże warto sięgnąć pamięcią 4 lata wstecz, kto uważał czarodzieja Trumpa za ruskiego agenta, kto się z niego wyśmiewał? Jak gazownia coś obcmowkuje, to jest to zguba dla Polski. To są ludzie[sic!] od pokoleń zaangażowani w niszczenie Polski na różne sposoby.

  ………………………………………………………………………………………

  I teraz o co chodzi z tym tercetem egzotycznym, Tur-Pol-Rum?
  Moja intuicja mówi mi, że to jest ten sam schemat co w 39′.

  To jest konstrukcja brytyjska, nie może być inaczej. Tercet egzotyczny opiera się na gwarancjach brytyjskich. A gwarancje brytyjskie służą do skierowania na nas impetu uderzenia. Gwarancje brytyjskie mają na celu oczywiście utylizację niepotrzebnego, w perspektywie strategicznej sidechaina Intermarium, państwa z dykty, na międzymorzu.

  ……………………………………………………………………………………..

  Moje zdanie jest takie: należy dogadać się z Chinami i Rosją, i za Królewiec, Małopolskę Wschodnią, oraz Grodzieńszczyznę i województwo poleskie (oraz Siedmiogród i Słowację dla Węgier),
  odwrócić sojusze.

  2
  1. piotr5

   o ja cierpiedole 🙂
   Ruski szpion się wreszcie ujawnił.
   W zamian damy ruskim co?
   A no tak Centralny Narodowy Port Komunikacyjny, przekop przez mierzeje, i nasze moralne poparcie(wsparte zdrowiem moralnym narodu wybranego).

   23
 5. Guy Fawkes

  @Lord Tmoore

  //w perspektywie kilkunastu lat Waszyngton winien skoncentrować swą uwagę i wysiłki na sprawach wewnętrznych i rejonie Pacyfiku, a nie martwić się losem peryferii w rodzaju Polski.//

  No właśnie. Od razu miałem intuicję, że nas usiaki sprzedały w resecie z ruskimi szachistami.

  Terset egzotyczny to półśrodek, etap przejściowy, nie mający widoków ani szans na trwałość. Ostatecznie musi być układ z Chinami i z Rosją, bo Niemcy (z Rosją)? nas wymordują.

  // Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestoma tysiącami nadciąga przeciw niemu? 32 Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju. //

  4
   1. Guy Fawkes

    A ten thebil Płaszczak, jeszcze nie tak dawno, zamiast okrętów podwodnych, kazał na galop budować fregaty (fregaty na Bałtyk!!), żebyśmy mieli czym wspomóc usiaków w ersibatl na Pacyfiku.

    6
  1. Guy Fawkes

   Dlaczego Waszmość wcinasz się postojanno w temat, którego nie rozumiesz?

   W końcu trzeba będzie wprowadzić jakiś cenzus majątkowy na gumnie, żeby szlachta gołota, sterana majątkowo na bolkowych górkach, nie zawracała gitary.

   Przecież RESET jest i żadna rakieta usiacka na ruskich szchistów nie poleci, chyba że na nas, jak będziemy zbyt krnąbrni.

   1
   1. Guy Fawkes

    @Sumadartson

    //Jeden rakietę powietrze-gleba a drugi CCCP bis.//

    Rosja jaka była to była, ale stała się zbrodnicza dopiero po jej opanowaniu przez amerykańską agenturę bolszevitską.

    CCCP to heartlandowy konstrukt amerykański.

    Waszmość nie rozbierasz się na prostych sztuczkach socjotechnicznych typu gra w dwóch policjantów, dobrego i złego.

    Waszmość myślisz, że to naprawdę, k…!

 6. Guy Fawkes

  Po chińsku ”kryzys” to z jednej strony zagrożenie, ale z drugiej strony szansa,

  I taka właśnie szasa otwiera się przed Polską, szansa na przełamanie jałtańskiego przekleństwa i jak mówił Marszałek, otwarcie drzwi na wschodzie.

  2
    1. wider_swider

     Po wyznaczeniu nowego szczytu wyjmę swój wkład. Zostanie sam zysk. Zawsze dążę do takiej sytuacji na krypto, bo dzięki temu nie ruszają mnie teksty szamanów zapowiadających spadek do 0.

     1
 7. fast_market

  No ciekawe spojrzenie. Wstęp do III wojny światowej?

  Roman Giertych:
  Ujawnienie przez USA faktów wskazujących na pochodzenie Covid z laboratorium komunistycznych Chin może zmienić świat. Odszkodowania realizowane poprzez potrącenia roszczeń za szkody wywołane wirusem z obligacjami wykupywanymi od lat przez Chiny mogą wyzerować dług USA wobec Chin.

 8. Guy Fawkes

  @@

  Po polskich obozach koncentracyjnych pójdzie niedługo narracja o polskich laboratoriach covid.

  Flota na zamiast na rzeczy potrzebne poszła na dozbrojenie Ameryki. A patrioty i F 35 zobaczymy w grudniu po południu.

  1
 9. datik

  @Guy
  https://wpolityce.pl/swiat/552238-babis-zaprzecza-ze-czechy-wycofaja-skarge-do-tsue

  Widać, jak państwo z dykty radzi sobie z głupią sprawą.
  ————————————————
  A co powinni zrobić ? Wysłać kilka dywizji “terytorialsów” aby Czechom przemówili do rozumu ?: )))

  W tej kwestii wyraźnie histeryzujesz, jestem o tym przekonany.
  To ze strony Czechów ( a właściwie jednego Czecha, tego który niedawno zginął, pośrednio właściciela kopalń, też w Niemczech ) zagranie czysto biznesowe, na zasadzie “może się uda”. A że od kilku lat nie mamy dyplomacji a sądy wydają sie “dobrej zmianie” niepotrzebne ( bo przecież “dobro narodu powinno być ponad prawem” jak padło z mównicy sejmowej na początku ich kadencji) + nawiedzona ekolożka która wydała to postanowienie, to mamy taki efekt jaki mamy. I ta żałosna narracje ze strony PIS, że blisko granicy są przecież inne kopalnie. A kogo to obchodzi ? Trzeba było złożyć w stosownym czasie odpowiednie wnioski, mielibyśmy mocniejsze karty.
  I jeszcze piętnowanie w TVP Trzaska i Hołownię za nawoływanie do przestrzegania prawa ( a nie do zamykania kopalń)
  Jedna rzecz przynajmniej pozytywna w tym zamieszaniu; już niemal wszyscy się przekonali, że nasz premier zbyt często mija się z prawdą : )

  PS
  łodzie podwodne na Bałtyk, nie za płytki generalnie ? 🙂
  Pisałem już w 2016 że przygotowywanie się do wojny partyzanckiej – powstanie WOT – to nieporozumienie. Należało te środki przeznaczyć na budowę naprawdę nowoczesnej, niedużej ale odstraszającej armii

  4
   1. Guy Fawkes

    Datik, nie wyciągaj znowu jakichś pacynek come on!

    Chodzi mi o to, że takie sprawy, jak wszystkie potencjalne punkty zapalne, zwłaszcza na południu, należy wcześniej monitorować i dogadywać się, nawet trochę ustpępować ze swego, żeby nie było konfliktu, bo to jest mądra inwestycja w przyszłość.

    Jak się robi głupio, to potem trzeba wyskakiwać przez okno – luźna uwaga na marginesie.
    https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-45-latek-wypadl-z-okna-siedziby-abw-sluzby-wydaly-oswiadczen,nId,5256748

    Bałtyk, jak rzadko które morze, jest optymalny właśnie dla okrętów podwodnych, bo warunki naturalne (zasolenie, prądy itd) sprawiają, że okręty podwodne są trudno wykrywalne na Bałtyku. Odwrotnie z fregatami. Łtwo je wykryć, bo nie mają gdzie się podziać na małym obszarze.

    1
    1. Guy Fawkes

     A poza tym myślę (z nadzieją), że naszym Krajem jednak rządzi ktoś mądrzejszy, niż by się wydawało z obserwacji zachować polityków. To wszystko jest teatr pozorów.

     Dobrze się maskujemy.:))))

     1
    2. datik

     Chodzi mi o to, że takie sprawy, jak wszystkie potencjalne punkty zapalne, zwłaszcza na południu, należy wcześniej monitorować i dogadywać się, nawet trochę ustpępować ze swego, żeby nie było konfliktu, bo to jest mądra inwestycja w przyszłość.
     ————
     Jakbyś wyjął mi to z ust : )

     PS
     a może, z racji ograniczonych środków, skupić się na wojskach lądowych i lotnictwie zamiast inwestować w łodzie podwodne ? Na to przyjdzie czas jak już staniemy sie hegemonem : )))

     1. Guy Fawkes

      3 okręty podwodne nie kosztują dużo. Bałtyk też jest ważny, bo od strony Bałtyku i Królewca pójdzie uderzenie pomocnicze.

      Rakiety NSM i okręty podwodne to jest właśnie po to, żeby kierunek północny zaszachować.

      No i pod wodą można też dużo narozrabiać, np. przerwać rurociąg, tak czy nie?

      1
       1. Guy Fawkes

        WOT to nie jest nieporozumienie, ale bardziej nadaje się do konfliktów niepełnoskalowych.

        Polityka jest po to, żeby nie było konfliktu pełnoskalowego. W wojnie pełnoskalowej nawet bardzo nowoczesna armia nie wystarczy.

        1
  1. datik

   “Podczas nagrywania wywiadu, bitcoin był notowany na poziomie około 57 000 dolarów za monetę. W zeszłym tygodniu, cyfrowa waluta spadła poniżej 40 000 dolarów i dotknęła dna na poziomie 30 000 dolarów.”
   : )))

  2. Smerf-Ciamajda

   No to facet jest kumaty jak moja teściowa, ratuje się przed inflacja, ale spokojnie ona się zna na zarządzaniu ryzykiem.
   Polowa środków obarczona niewielkim ryzykiem w BTCUSD (entry =52k), a druga polowa to zysk gwarantowany GAFAE (entry = 4,15k US500). Wie w razie czego to przynajmniej nie straci.
   PS. moje wczorajsze shorty na BTC zamknąłem (4% zysku), a dziś rano otwarłem nowe

Dodaj komentarz