Ceny drewna nie rosną do nieba?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

W apogeum koronawirusowej paniki w kwietniu ub. r. cena kontraktów na drewno na giełdzie chicagowskiej spadła do poziomu 310 dolarów. Wczoraj te kontrakty kosztowały ponad 5-krotnie więcej niż 13 miesięcy temu.

To zdecydowanie najsilniejszy roczny wzrost cen drewna na CME od przynajmniej lat 30-tych ubiegłego wieku.

Cena drewna na CME wyszła również ostatnio powyżej górnego ograniczenia kanału ponad 80-letniego trendu wzrostowego.

WIG-20 spadł wczoraj silnie (-1,7 proc.), ale jeszcze trzymał się w okolicach przebitego w ubiegłym tygodniu w górę poziomu swych szczytów z okresu luty-kwiecień. Traciły wczoraj również – chociaż w mniejszym stopniu niż WIG-20 – wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. sWIG-80 przed spadkiem zdołał zaliczyć swój najwyższy poziom od 2007 roku. Swe przynajmniej roczne maksima zdołały wczoraj osiągnąć WIG-ENERG i WIG-NRCHOM, zaś do najniższego poziomu od roku spadł WIG-GAMES, który zanotował najsilniejszy spadek wśród indeksów sektorowych GPW (-4,2 proc.).

Po wczorajszym spadku cena kontraktów na S&P 500 rosła dziś rano o 0,2 proc. Standardowy MACD dla tego instrumentu spadał poniżej swej zniżkującej linii sygnału. Wczoraj Nasdaq Composite spadł do najniższego poziomu od miesiąca (-1,9 proc.). W Azji dziś rano lekko przeważały spadki. Najsilniej – o 1,8 proc. – zniżkował tajlandzki SET Index. Największy wzrost – o 0,6 proc. – notował indyjski SENSEX, a australijski All Ordinaries osiągnął swe historyczne maksimum.

Akcje spółki HM Invest (C/Z 19,1, C/WK 1,3, kapitalizacja 40,9 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 29 grudnia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 10,70 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 17,50 zł. Odbicie się kursu akcji spółki od poziomów potencjalnego oporu wyznaczanych przez szczyt z lutego 2020 oraz dołek z czerwca-lipca 2017 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki ponad 4 miesiące temu nieaktualnymi.

Akcje spółki PKN Orlen (C/Z 4,2, C/WK 0,66, stopa dywidendy 1,5 proc., kapitalizacja 28,7 mld zł) były w tym miejscu wspominane 29 października oraz ub. r. oraz 4 stycznia br. Zachowanie kursu w okresie minionych 4 lat bardzo przypomina to z lat 2005-2009.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć wyniki handlu zagranicznego Australii w marcu:

… wyniki handlu zagranicznego Malezji w marcu:

… wzrost publikowanego przez SECO wskaźnika nastrojów konsumentów w Szwajcarii w II kw. br.:

… -10,9 proc. roczną dynamikę wielkości pożyczek (poza kredytami studenckimi) dla osób indywidualnych w Wielkiej Brytanii w marcu:

… historyczny rekord wysokości deficytu handlowego USA w marcu:

… -0,7 proc. roczną dynamikę PKB w Indonezji w I kw. br.:

… oraz najwyższą od marca 2018 wartość wskaźnika koniunktury w przemyśle Australii w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

   1. sumadartson

    Czy oni w tym knf poszaleli. Jak Sfinks mógł przekazać raport roczny skoro rząd od niemal roku trzyma szlaban na jakąkolwiek działalność firmy. Zamiast popędzić kota morganom za 500+ na cdr, oni zawieszają ofiarę rządowych błędów

    1
    1. sumadartson

     Na jakiejś końferencji Ąnglik który był prezesm duńskiej firmy w Polsce😲 powiedział: „największą wartość mojej firmy stanowi kapitał ludzki”.
     Gdy z planu schodzi reżyser, lepiej nie marzyć że zespół dostanie oskara.

     2
 1. fast_market

  „Pepco Group publikuje prospekt i rozpoczyna ofertę publiczną do 102.718.447 akcji istniejących, stanowiących 17,9 proc. kapitału zakładowego spółki – podała spółka w prospekcie. Akcje oferowane są po cenie w przedziale od 38 zł do 46 zł. Przy cenie maksymalnej wpływy brutto z oferty wyniosą 4,725 mld zł.”

  To jest około 1 miliard EUR. Czyli negatywny wpływ na PLN będzie bo akcje sprzedają zagraniczni inwestorzy.

  1
 2. wider_swider

  Mac_erson, znajomy ma doświadczenie na rynku, czy to pocovidowy inwestor?
  Z CDR się całkowicie zgadzam. Tam będą pięknie dynamiczne pompy, ale najpierw musi się skończyć usuwanie. Problem w tym, że może jeszcze trochę potrwać, a wtedy kapitał zamrożony.
  Właśnie sprzedałem LTC. Na krypto przerwa.

  1
  1. duch_natury

   @Wider
   inwestor ze stażem ponad 20 letnim sporo zarobił swego czasu w hossie 2000 na Optimusie – on gra agresywnie i mocno trendowo jak jest silny trend zarabia jak nie to traci. W zeszłym roku go powozili na krótkich w US. Obecnie wrzucił prawie cały kapitał w złoto. Zaczął kupować od 1800 i tak co 10$ w dół średnia ma ok 1730. Postawił dosyć agresywnie na złoto w kontrze do przewidywanych przez niego spadków na giełdach. Czasami się o coś zakładamy tym razem mamy trwający zakład (ja postawiłem, że do końca czerwca złoto osiągnie nowy dołek).

   1
 3. wider_swider

  Guy Fawkes, jakiś czas temu reklamowałeś na krypto strategię- otworzyć shorta i zapomnieć 😉
  Podtrzymujesz, że jest ona rozsądna?
  Obecnie mogłoby to być ciekawe zagranie na wielu coinach. Jednak warto będzie sobie w pewnym momencie przypomnieć, bo to jeszcze nie koniec.

Dodaj komentarz