“Decennial pattern” a “cykl prezydencki”

Na rynku akcji w USA 4-letni cykl prezydencki synchronizuje się z 10-letnim “decennial pattern” co 20 lat. Tak się składa, że i 20 lat temu i 40 lat temu i 60 lat temu (czyli w momentach z tego punktu widzenia podobnych do obecnego) USA miały nowego prezydenta: Clintona, który wygrał po raz pierwszy wybory w 2000 roku, Reagana, który wygrał wybory po raz pierwszy w 1980 oraz Kennedy’ego, który wygrał wybory w 1960.

Ścieżki Dow Jonesa po odpowiednio 25 maja 2000, 25 maja 1980 i 25 maja 1960 były do siebie stosunkowo podobne:

Powered by macrobond.com

Akcje w USA należało wtedy kupować odpowiednio w październiku 2002, sierpniu 1982 oraz czerwcu 1962.

Co ciekawe ta “prawidłowość” zadziałała też w jeszcze poprzednim cyklu (chociaż wtedy ze względu na wojnę w USA na 3-cią kadencję z rzędu został wybrany Franklin D. Roosevelt), kiedy niezwykle ważny dołek ustanowiony został w kwietniu 1942 roku.

Powered by macrobond.com

Można zauważyć, że te daty odległych od siebie o 20 lat dołków DJIA przesuwały się stopniowo o 2 miesiące (kwiecień 1942, czerwiec 1962, sierpień 1982 oraz październik 2002), ale oczywiście – podobnie jak cała ta koncepcja – może to być zwykły przypadek.

Podsumowanie: idea synchronizacji “decennial pattern” i “cyklu prezydenckiego” sugeruje ważny dołek cen akcji w USA w przyszłym roku.

Komentarze

  1. macarek

   //Co ciekawe, respondenci podawali różne powody, dla których zdecydowali się zainwestować w krypto zamiast tradycyjnych instrumentów finansowych. 52,9 procent badanych stwierdziło, że wybrało kryptowaluty, ponieważ postrzegają tą zmienną klasę aktywów cyfrowych w pozytywnym świetle. 33 procent wskazało na wysokie zwroty z inwestycji. 31% wybrało niską barierę wejścia, a 15,1 procent stwierdziło, że ich zdaniem kryptowaluty są najlepszą okazją do “pokonania hierarchii klas”.//

   1
  2. sumadartson

   To by tłumaczyło dzisiejsze wypowiedzi naszego @ Lorda.
   Problemy. A już myślałem że w jakiej wschodniej ambasadzie jakim ruskim szalejem go uraczyli jak nie przymierzając owego popslańca co ruski gaz chciał w cenie złota kupować, aże Angela musiała go nieco do trzeźwości przywrócić

   12
 1. richie_the_kangoor

  @Macarek,
  Tylko 3 banki w moim portfelu, wartości zaledwie 25% tego, co chciałem.
  ALR do nich należy. (+ mbk, mil).
  Wolałbym korektę do doładowania. Jak nie, to trudno.
  Powodzenia.

  1
  1. macarek

   Ja nie gram na korekty tak jak pisałem w marcu chyba, bo nie utrafisz dokładnie i rynek odskoczy … Kieruję sie analogią 2009-2010 – co oznacza, że ten ruch jest istotny a potem już będą płotki.
   Fundusze są zainteresowane liniowym wzostem i nie pozwolą zbyt szybko rosnąć. Stąd jeszcze klika np. BHW jest trzymanych w ryzach na korektę innych (tu liczę na dywidendę).
   Niskie stopy są paradoksalnie korzystne bo cały czas jest co dyskontować, a po drugie rosną wolumeny kredytów po tych stopach a potem będą płacić po wyższych.

   4
  1. Smerf-Ciamajda

   🙂 cierpliwość popłaca (zazwyczaj) czyżby delikatny podryw na zlocie markował już odwrotkę na indeksach, tzn. ktoś wie więcej niż my?
   Brakuje jeszcze zwały na Bitkoniu na 27 k w tym tyg., potem równe 2 tyg

   1
  1. fast_market

   Nie wiem co będzie, ale przestępców należy karać, a nie finansować. Niestety na czele naszego Państwa stoją przestępcy (wiadomo to od dawna, ale formalnie potwierdził to ostatnio wyrok sądu i raport NIKu). Przestępcy konstytucyjni, chociaż patrząc jak pracownik służb “wypadł” przez okno możliwe, że także pospolici…

   5
 2. richie_the_kangoor

  “””konsultant122 26 maja 2021 o 19:47
  Ło ludzie, to już nie bill, tylko richie? A gdzie bolkowa górka? A? Gdzie korekta na WIG20USD ->500 USD?”””
  @Konsultant
  Korekta z 900 punktów na 750 to całkiem fajna będzie korekta.
  Billy to przeszłość, Gates to sfisiowany człowiek.
  Richie nawiązał do moich przodków.
  Zostawiam wolną drogę @GuyFawkes, żeby wyzywać ludzi od the_billów.
  Zasłużyli na to.
  richie

  1
 3. wider_swider

  Na shorta się nie odważę, ale złoto jak dla mnie dojrzewa do korekty.
  Kawa dzisiaj całkiem nieźle.
  Pszenica nieco gorzej.
  Na krypto póki co całkiem nieźle to wygląda- alty nie panikują przy cofnięciach bitka.
  Może dołek już był? Ciężko powiedzieć, chociaż troszkę projektów posprzedawałem i chętnie bym odkupił niżej.

 4. Sawa

  Wczoraj była mowa na temat Czechów.
  …………….
  Przy końcu wielkiej wojny wybuchł bunt we flocie niemieckiej. Marynarze nie chcieli wyjść w morze. Trzeba pamiętać, że to się stało po czteroletnich krwawych walkach, wyniszczających nerwy, nadrywających psychikę.
  Flota dostała się w ręce Anglików i oto ta „buntująca” się flota wysadziła okręty w powietrze, aby wróg triumfujący nie miał z nich korzyści.
  Czesi oddali, w ręce niemieckie 3.000 aparatów lotniczych, 3 tysiące – całą, olbrzymią flotę powietrzną. Oddali aparaty zarówno swoje jak i te, które dostali od swoich sojuszników. Oddali je bez strzału, bez próby sabotażu, próby podpalenia benzyny, czy spalenia hangarów. Żaden lotnik czeski nie próbował uciec ze swoim aparatem!
  A i cóż mówić o wypowiedziach przez radio prezydenta Czechosłowacji Hachy, który oświadczył, że nigdy nie wierzył w możliwość niepodległości czeskiej, a o premierze Beranie, który życzy przyjemnego pobytu w Pradze v. Ribbentroppowi i innym. A więc to nie jeden, a wszyscy. Nie możemy się potem dziwić Niemcom, że to paskudztwo będą traktować z pogardą.
  Nie! Polak, któryby gębę otworzył w obronie zachowania się Czechów, powinien być natychmiast aresztowany i stawiony przed sąd. Naszym obowiązkiem jest wszczepić w nasze społeczeństwo, w naszą młodzież, w nasze wojska jaknajgłębszą pogardę do Czechów, ich wojska, ich państwa, aby ten nikczemny przykład nie zaciążył na niczyjej w Polsce umysłowości.

  Stanisław Cat Mackiewicz 18-03-1939
  ……………..
  Ciekawe artykuły
  Sporo o szlachcie polskiej.
  Tutaj:
  http://retropress.pl/

  2
  1. rivsay

   TVP Sawa INFO

   Mamy sprawę z Czechami o te kopalnie, już chyba jakieś pieniądze przygotowaliśmy. Ale nie, trzeba w nich napieprzać i wyciągać jakieś rzeczy z czasów wojny.
   Dla odmiany kupujemy kij wie po co od Turków drony, od razu przekłamania liczb z exportem i jakieś historie jak to niby Nas szanują.

   Spojrzysz w lustro i nie przeszkadza Ci być taką tubą rządową?

   6
 5. Sawa

  Wstawiłam artykulik jako ciekawostkę,
  kto dzisiaj na serio bierze opinie wygłoszone w 1939 roku?
  Wstawiłam głównie, żeby się pośmiać, bo kangur wczoraj był strasznie ponury.
  ………….
  Ten artykuł też jest dobry, tam jest kilka innych o Fordzie, polecam.
  http://retropress.pl/tecza/fordyzm/
  ………………………………
  A bolszewia swoje, tylko argumentum ad personam.
  2 lata po obaleniu komuny a tutaj coraz więcej bękartów UBeckich
  Napisz, że Rydzyk mnie bzykał, bo przecież nie zaśniesz.

  7
 6. Guy Fawkes

  @Lord Tmoore &All

  Muszę się trochę wycofać z tej krytyki Bartosiaka.
  Tu jest rozmowa, którą w końcu wysłuchałem i powiedziałbym, że keżden uczestnik bloga powinien ją porządnie przeanalizować i rozpowszechnić.
  (Słuchałem też Q&A z Jacky’m.)
  https://www.youtube.com/watch?v=AYpzWv5A5Is

  Jacky Bartosiak jest oczywiście w konwencji maintreamowej, ale w zasadzie w istotney mierze mówi to co ja, tylko on mówi oględnie, a ja mówię barwnie i w duchu epoki rozbicia dzielnicowego.

  Pierwsze dwa warunki, jakie stawia, to szczelność kierownictwa państwowego i lojalność ogółu polityków wobec polskiej państwowości. No to ja mówię o agenturze na latarniach (może wypadnięcie z okna wysokiego oficera służb jest pierwszą jaskółką nadziei, kto wie?) i o wleczeniu za koniem na powrozie włodarzy wolnych niemieckich miast.

  Wszystko się zgadza.
  Nasępnie ja mówię o wyczekiwaniu Króla Władysława Łokietka, który uzdrowi państwo i zaprowadzi porządek moralny, a on mówi, że czekamy na nowego przywódcę, który ”zaśpiewa nową pieśń”.

  Następnie ja mówię o projekcie sidechainowym Intermarium, który wymaga utylizacji Polski, a on mówi o tym, że jak będziemy tak potulni wobec towarzyszy amwerykańskich, to możemy znaleźć się w wojnie wbrew naszym interesom.

  …………………………………………………………………………………………..

  To jest to samo, tylko Bartosiak operujący na maintreamowym geopolitycznym rollupie ZeroKnowledge pewnych rzeczy o Uroborosie może nie wiedzieć, nawet nie powinien, a jak nawet wie, to nie może mówić o tem. A ja mogę, przynajmniej dopóki pan Wojtek się nie zniecierpliwi.

  …………………………………………………………………………………………..

  Nasza żenująca podległość usiakom jest niebezpieczna, bo my wydajemy pieniądze na ich dozbrojenie, a Kraj nasz dalej bezbronnem pozostaje. I to się przewija między słowami u Bartosiaka.

  Jak kupujemy patrioty, z homeopatyczną ilością baterii, wydając ogromne pieniądze, to po to aby ochronić dowództwo V Korpusu.
  Jak kupujemy homeopatyczną liczbę F35, za wielkie pieniądze, no to po to, żeby armia amerykańska miała lokalnych kamikadze do przełamywania A2AD.

  I to się u Bartosiaka przewija, w słowach, że potrzebujemy uzbrojenia dla własnych potrzeb i zależnego tylko od nas.

  A tak przecież nie jest, bo ani patrioty, ani F35 nie bedą zależały od nas. Mimo pozorów i localnej obsługi będzie to uzbrojenie armii amerykańskiej dla jej działań, i od niej wyłącznie zależne.

  ……………………………………………………………………………………….

  A tymczasem my zostajemy z gołą d….

  ………………………………………………………………………………………

  W roku 2015 było oczywiste, że najpierw i przede wszystkiem potrzeba systemu obrony przeciwlotniczej, chroniącej manewrujące wojska, czyli systemu Narew. Nie ma tego do dziś, bo gdybyśmy to mieli, to nie bylibyśmy w tej kluczowej dziedzinie zdani na usiaków.

  Drugą rzeczą po obronie przeciwlotniczej jest obrona przeciwpancerna. To są dwie najważniejsze rzeczy, wcale nie kosztujące 80 mld.

  Równolegle można było budować inne systemy. A my nie mamy ani pieniędzy, ani nie będziemy za nie mieli naszych, zależnych od nas systemów.

  To jest chyba gorzej niż za czasów układu warszawskiego.

  ……………………………………………………………………………………………

  Pełny wasalizm wobec tych sprzedawczyków restowców.

  Dziś Polska jest o wiele mniej bezpieczna, niż w roku
  2015. Za ustawiczne robienie łaski dostajemy od pana telawizora złudzenia.

  ……………………………………………………………………………………….

  Myślę, że dobra jest ta wizyta w Turcji i tercet egzotyczny, jako etap przejściowy, oby bliżej Niepodległości.

  4
  1. Guy Fawkes

   Niech tego nikt nie interpretuje, w duchu ”POkrzywdzeni wróźcie”.
   To byłaby już kaplica. Ja mówię o mizerii statusu jałtańskiego.

   Potrzebna jest nowa, wolna klasa polityczna, nowy system polityczny, i klasa śrenia republikańska, wierna Ojczyźnie miłey.

   3
 7. wider_swider

  27 maja, jutro dzień rozstrzygnięcia.
  Póki co jest dość słabo, bo LTC notowany po 200 dolców.
  Czy da radę chociaż wrócić na 300? To tylko 50% więc jest do zrobienia w dobrą godzinę.
  Target na koniec grudnia bez zmian 1000$

Dodaj komentarz