Inwestor głodny, to inwestor zły

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Od dołka z wiosny ub. r. mierzone przez GSCI Agriculture Index ceny surowców rolnych na światowych rynkach wzrosły o ponad 80 proc. W okresie minionych 50 lat z taką dynamikę mieliśmy wcześniej do czynienia jedynie 3-krotnie: podobne sygnały pojawiały się w maju 1973, lutym 2008 oraz styczniu 2011.

Na krótką metę z tych analogii chyba niewiele wynika dla rynku produktów rolnych, bo o ile po sygnale z maja 1973 silna hossa trwała na rym rynku jeszcze przez 1,5 roku, o tyle po sygnale z lutego 2008 skończyła się niecały miesiąc później, a po sygnale ze stycznia 2011 skończyła się niecałe 2 miesiące później, o tyle ciekawiej wyglądało zachowanie globalnego rynku akcji po tych 3 sygnałach – w każdym przypadku akcje należało sprzedać 2-3 miesiące później przed silnym lub bardzo silnym spadkiem cen akcji na świecie.

WIG-20 po najsilniejszym od 6 kwietnia wzroście o 2,5 proc. zamknął się w piątek najwyżej od 14 miesięcy po raz pierwszy od czasu hossy z lat 2016-2018 (chociaż pozostawał minimalnie poniżej maksimum sesji z 11 stycznia br. Standardowy MACD potwierdzał ten rozpoczęty w marcu krótkoterminowy trend wzrostowy osiągając najwyższy poziom od stycznia, ale nie potwierdzał nowych szczytów indeksu znajdując się wyraźnie poniżej poziomów swych szczytów z czerwca i grudnia ub. r. Poza NCIndex, który minimalnie spadł, pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również rosły, chociaż w mniejszym stopniu niż WIG-20. Swe nowe cykliczne maksima ustanowiły mWIG-40 oraz WIG. Wśród indeksów sektorowych swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-BANKI, WIG-GORNIC, WIG-MEDIA, WIG-ODZIEZ i WIG-PALIWA. Wśród makroindeksów nowe roczne maksimum ustanowił WIG-MS.BAS. Wśród indeksów narodowych swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-POLAND i WIG-CEE.

Cena kontraktów terminowych na S&P 500 ponownie osiągnęła w piątek swój historyczny rekord uderzając w górne ograniczenie standardowej wstęgi Bollingera, a dziś rano trzymała się w pobliżu piątkowego zamknięcia. Standardowy MACD dla tego instrumentu rósł poniżej spadającej linii sygnału. W Azji dziś rano lekko przeważały wzrosty (najsilniej o 1,7 proc. rósł koreański Kospi). Australijski All Ordinaries ustanowił swój nowy historyczny rekord. Najsilniejszy – 0,6 proc. – spadek notował nowozelandzki NZX50.

Akcje spółki Berling (C/Z 8,2, C/WK 0,86, kapitalizacja 100 mln zł) zostały w tym miejscy wspomniane 30 marca ub. r Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 3,40 zł. W piątek na zamknięcie sesji jedna akcja spółki kosztowała 5,70 zł. Kurs akcji był w piątek odchylony w górę od poziomu średniej 200-sesyjnej najbardziej od drugiej połowy listopada 2012 i dodarł w okolice górnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego, w obrębie którego poruszał się od marca ub.r., co czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki ponad 14 miesięcy temu nieaktualnymi.

Akcje spółki Astarta Holding (C/Z 28,4, C/WK 0,72, kapitalizacja 1,12 mld zł) była w tym miejscy wspominana 5 lutego ub. r. i 18 stycznia br. W okresie luty-kwiecień kurs akcji spółki wykonał korektę zbliżoną charakterem do tej z okresu czerwiec-wrzesień ub.r., która sprowadziła go do dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego w marcu ub. r. średnioterminowego trendu wzrostowego, od którego kurs później się odbił.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć marcowe saldo obrotów bieżących Korei Południowej:

… wstępne wyniki handlu zagranicznego Chin w kwietniu:

… spadek wysokości stopy bezrobocia w Szwajcarii w kwietniu:

… wyniki handlu zagranicznego Niemiec w marcu:

… +4,9 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech w marcu:

… zachowanie cen akcji nieruchomości mieszkalnych w 100 największych miastach Chin w kwietniu:

… spadek wysokości rezerw dewizowych Polski w kwietniu:

… tąpnięcie rocznej dynamiki średniej stawki godzinowej za pracę w USA w kwietniu:

… oraz roczną zannualizowaną dynamikę kredytu konsumpcyjnego w USA w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. duch_natury

    @Red, Dociekliwy, Elliotowcy

    Pytanie – czy obecna fala na W20 (od 25.03) powinna być 3-ką czy 5-tką ?
    Według moich rozpisek obecnie jesteśmy 3w3. Trójka rozpoczęła się 23.04
    Na razie dla byków bezpiecznie bo najbliższa korekta będzie dopiero 4-ką i potem jeszcze 5w3.
    Ale co dalej…
    Zapraszam do wymiany poglądów 😉

    6
    1. wider_swider

      Ja wiem co dalej. Mentor mi powiedział jakieś dwa tysiące razy:
      -Hołd Pruski
      -Cedynia
      -Grunwald
      -Piekło
      Nie marnuj czasu na forum, tylko łap bolkowe górki. Tak się zarabia na dwór królewski.

      9
    2. fast_market

      Ja Elliota nie liczę (gubię się w tym trochę), ale na dziennym zauważam ostatnie znaczące dołki, wsparcia:

      04/03 3725
      25/03 3855
      20/04 4120

      Ten ostatni kilka razy testowany i wydaje się najmocniejszy. gdyby udało się go przebić to u mnie zaczynają
      działać kolejne wsparcia wynikające z linii trendu połączonych dołków począwszy od 14/05/2020 czyli rok wstecz.
      I wychodzi mi albo około 4000, albo niżej 3880 (zależy jak ten kanał trendowy się poprowadzi).

    3. analityk-amator

      Według mnie wzrost od marca będzie “piątką”, a całość od październikowego dołka, “trójką” i jednocześnie falą b korekty płaskiej rozszerzonej rozpoczętej w lipcu-sierpniu. Wzrost od marca 2020 roku do lipca-sierpnia 2020 roku był pierwszą falą wzrostową nowego cyklu. Fala C korekty sprowadzi indeks poniżej dołka z października 2020 roku, ale dołek z marca 2020 roku obroni się. Korekta płaska rozszerzona zakończy się w październiku tego roku i będzie falą drugą. Obstawiam, że fala C rozpocznie się z poziomu około 2300 punktów. Reasumując, uważam że twardy dołek był w marcu 2020 roku, a wzrost do lipca-sierpnia falą 1.Przed rozpoczęciem fali 3 czeka nas dokończenie fali b i fala c. To abc będzie miało strukturą 3-3-5(korekta płaska rozszerzona). To tylko moje przypuszczenia. Proszę o tym pamiętać podejmując jakiekolwiek decyzje inwestycyjne.

      11
  2. kolczyk

    Proszę nie straszyć ludzi końcem wzrostów. Dopiero wchodzimy w fazę meltup, a jak się ludzie wystraszą, to będzie ich gotówka parzyć. Miedź dalej będzie robić szczyty, chociaż miedź zawsze wyprzedza, więc pierwsza zakończy ten melt up. Jeszcze z 20% up na wszystkim. Ciągłe longi od marca 2020. * moje wpisy nie mają charakteru porady inwestycyjnej, jest to poranne i żartobliwe wróżenie z fusów.

    21
  3. markos

    Witam Panie Wojtku. Szczerze mowiac po ostatniej naszej wymianie komentarzy oczekiwalem, ze w koncu pojawi sie “rekomendacja” dla Astarty, co mnie bardzo cieszy. Jednoczesnie chcialem Panu podziekowac za zwrocenie uwagi na Redan. Po przeczytaniu w zeszlym tygodniu wpisu i dokladnym przeanalizowaniu wykresu, zdecydowalem sie wejsc spekulacyjnie (musialem sprzedac Kogeneracje niestety) nieco wiekszym walorem, niz zazwyczaj i udalo mi sie w nieco ponad dzien zarobic 50% (sprzedalem na lokalnej gorce 0,57 wykorzystujac popyt w trakcie gornych widelek). Chyba powinienem Panu zaczac placic jakas prowizje od udanych transakcji…

    Uzyskane pieniadze ze sprzedazy zainwestowalem, ale jeszcze nie chce zdradzac w co, poniewaz chce zamknac w najblizszym czasie kilka pozycji i jak bede mial wolna gotowke, to byc moze jeszcze powieksze te pozycje.

    2
    1. Wojciech Białek (Autor
      Wpisu
      )

      @markos:
      “Witam Panie Wojtku. Szczerze mowiac po ostatniej naszej wymianie komentarzy oczekiwalem, ze w koncu pojawi sie „rekomendacja” dla Astarty, co mnie bardzo cieszy.”

      Skoro pisałem dziś o bardzo silnej hossie na rynkach surowców rolnych, to powrót do Astarty na jej hipotetyczną 5-tą falę jakoś się narzucał.

      “Jednoczesnie chcialem Panu podziekowac za zwrocenie uwagi na Redan. Po przeczytaniu w zeszlym tygodniu wpisu i dokladnym przeanalizowaniu wykresu, zdecydowalem sie wejsc spekulacyjnie (musialem sprzedac Kogeneracje niestety) nieco wiekszym walorem, niz zazwyczaj i udalo mi sie w nieco ponad dzien zarobic 50% (sprzedalem na lokalnej gorce 0,57 wykorzystujac popyt w trakcie gornych widelek).”

      Co do Redanu, to muszę się przyznać do słabości: jeśli spółka ma C/Z 0,81, to nie potrafię się jej oprzeć, nawet jeśli to badziew jest (nie twierdzę, że Redan to badziew, ale jeśli badziew ma C/Z na tym poziomie, to też mi się wydaje atrakcyjny).

      “Chyba powinienem Panu zaczac placic jakas prowizje od udanych transakcji…”

      Jak sobie pomyślę, że za kilka miesięcy znowu muszę Szwedom zapłacić kilkudziesięciotysięczny haracz za Macrobonda, to rzeczywiście myślę o jakimś Patreonie, czy czymś takim.

      7
      1. markos

        Juz po zakupie dokonalem analizy raportu i okazalo sie, ze ten zysk wynika niemal tylko i wylacznie z odwrocenia odpisow na Top Secret, ktory Redan sprzedal Wisniewskiemu (swojemu glownemu wlascicielowi, celem dokapitalizowania Top Secret – Redan nie mial juz zadnej zdolnosci do brania nowych zobowiazan). Podobny zabieg wydaje mi sie byl ostatnio na KCI, gdzie zysk tez wynikal z zabiegow ksiegowych (chodzilo chyba o wartosc “Rzeczpospolitej”, ktorej wycena zostala podniesiona). Tak wiec spekulacyjnie mozna bylo wejsc i zarobic. Byc moze w dluzszym terminie beda tam zarobki kilkaset %, ale poki co jest jeszcze calkiem sporo dobrze rokujacych spolek ze swietnymi i prostymi biznesami, ktore caly czas sa tanie (i czesto tez placa dywidende), dadza przyzwoity zarobek ze znacznie mniejszym ryzykiem. Tak wiec jeszcze raz chyle czola za analizy i rekomendacje. Ja te spolki i tak pozniej analizuje “po swojemu”, ale zadziwiajaco nasze analizy sa czesto zbiezne co do grup aktywow oraz tzw. “timingu”.

        Cos mam wrazenie, ze jeszcze w maju naskrobie Pan cos o WIG-Nieruchomosci 🙂

        3
  4. wandering jew

    kupujta kupujta potezne wzrosty przed nami przede wszystkim banki perla w koronie wielkiej polskiej gospodarki
    moi przodkowie po nocach uczyli sie jezykow obcych i trudnej sztuki handlu a trzeba bylo tylko kupic i trzymac cala filozofia

    1

Dodaj komentarz