Nikkei najniżej od 3 miesięcy

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Japoński indeks Nikkei 225 spadł dziś rano do najniższego poziomu od 3 miesięcy. W długoterminowej perspektywie spadek wartości tego indeksu od lutego można potraktować jako odbicie od górnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego rozpoczętego w 2009 roku, chociaż równocześnie wydaje się, że indeks nie osiągnął jeszcze celu wzrostu sugerowanego przez rozmiary upuszczonej górą na przełomie 2014 i 2015 roku konsolidacji z lat 1991-2014.

W średnioterminowej perspektywie super silnym poziomem wsparcia wydaje się ten wyznaczany przez szczyty indeksu ze stycznia 2018, października 2018 oraz grudnia 2019. Na razie Nikkei nie osiągnął jeszcze średnioterminowego celu sugerowanego przez rozmiary opuszczonej górą w listopadzie ub. r. konsolidacji z lat 2018-2020 (powiedzmy okolice 35000-36000 pkt.). Można więc spekulować, że po zakończeniu obecnej korekty (4-tej fali impulsu rozpoczętego w marcu ub. r.?) czekać na będzie na Nikkei 225 jeszcze jeden ruch wzrostowy (domniemana 5-ta fala). Domniemana pierwsza fala wzrostowa obecnego impulsu rozpoczęła się 19 marca ub. r., zaś domniemana 3-cia fala wzrostowa obecnego impulsu rozpoczęła się 30 października ub. r. To sugeruje, że początku domniemanej 5-tej fali obecnego impulsu można w okolicach pierwszej połowy czerwca br.

Wywołany informacją o rezygnacji prezesa silny spadek kursu akcji PKO BP (-7,2 proc.) przełożył się na 0,25 proc. spadek WIG-u 20 na wczorajszej sesji. Pomimo tego WIG-20 utrzymał się powyżej najwyższego poziomu ze stycznia. Standardowy MACD dla tego indeksu nadal rósł powyżej swojej zwyżkującej linii sygnału. Wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji również wczoraj lekko spadły. Wśród indeksów sektorowych na wczorajszej sesji swe roczne minimum zaliczył WIG-GAMES, natomiast przynajmniej roczne maksima ustanawiały WIG-MEDIA i WIG-ODZIEZ.

Cena kontraktów na S&P 500 spadała dziś rano o 0,17 proc. Warto zwrócić uwagę, że szerokość standardowej wstęgi Bollingera dla tego instrumentu zawęziła się do najniższego poziomu od końca grudnia ub.r. Standardowy MACD dla tego instrumentu spadał poniżej swojej zniżkującej linii sygnału. W Azji dziś rano przeważały spadki. Najsilniej – o 4,1 proc. – spadał tajwański TAIEX. Lekkie – o 0,3-0,6 proc. – wzrosty notowały jedynie chińskie Shanghai Composite, Hang Seng, Shanghai B-Share oraz malezyjski KLCI.

Akcje spółki UHY ECA (C/Z 16,1, C/WK 0,65, stopa dywidendy 2,8. kapitalizacja 7,31 mln zł) została w tym miejscu wspomniane 11 marca br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,05 zł. Wczoraj jedna akcja spółki zamknęła się na poziomie 1,41 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnych ograniczeń kanałów 7-letniego trendu spadkowego oraz rozpoczętego w kwietniu ub. r. średnioterminowego trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 2 miesiące temu nieaktualnymi.

Akcje spółki Galvo (C/WK 0,45, kapitalizacja 4 mln zł) była wspominana w tym miejscu 9 marca ub. r. oraz 9 marca br. W okresie minionych 2 miesięcy kurs akcji spółki spadł poniżej swej rosnącej średniej 200-sesyjnej oraz w okolice dolnych ograniczeń kanału rozpoczętego w kwietniu ub. r. trendu wzrostowego oraz kanału rozpoczętego w grudniu 2018 trendu trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć roczne dynamiki CPI i PPI w Chinach w kwietniu:

… saldo obrotów bieżących Turcji w marcu:

… oraz roczne dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Turcji w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. analityk-amator

  A mnie się wydaje, że na Nikkei225, podobnie jak w przypadku S&P500 i DAX-a,o czym zresztą już mówiłem, od marca 2020 roku mamy do czynienia z falą b korekty płaskiej(pędzącej lub rozszerzonej). Jeśli mam rację, to fala od marca 2020 roku na Nikkei225 (tak samo w przypadku S&P500 i DAX-a) będzie „trójką”.

  1
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   Faktem jest, że istnieje pogląd, że na rynku akcji nie należy grać na 5-tą falę, bo można się grubo rozczarować. Ale nawet w przypadku, gdyby okazało się – taj jak Pan pisze – że fala od marca 2020 okaże się jednak trójką jakiejś niekonwencjonalnej korekty wzrostowej i mamy już obecnie do czynienia z pierwszym impulsem nowej fali spadkowej, to jednak prędzej czy później po tym pierwszym impulsie nadejdzie jego korekta wzrostowa – coś a la okres marzec-październik 2018 (a cofając się kitchinowe 40 miesięcy wstecz trafiamy obecnie do stycznia 2018).

   1
   1. ML.36

    Czyli wracamy do „Porozmawiajmy o DAX-ie” i dużej czwórki w klinie(który nie musi być klinem).
    Zasada zmienności przemawia za płaską czwórką np. trójkąt (dwójka była dynamiczna i zniosła powyżej 62% jedynki).
    Jeżeli TR to cowidowy dołek A, 16.04. to B i zaczynamy paskudną C.

    1
 2. Griot1234

  Max2
  Pozdrawiam, u nie portfel bez zmian gold fiz i oponeo. Cała zabawa wg mnie rozgrywa się w USA o poziom inflacji realnej i rentowności obligacji. Czyli ważne co senat zrobi z planami Baiden i jak długo będzie utrzymywana pomoc dla gospodarstw domowych. Wg analityków, których czytuje zdania są rozbieżne. Ja stawiam na inflację i i interwencję na rynku obligacji. Ponoć rentowność od 2%i wzwyż wyssie Kapitał z rynkówws hodzących. Miłego dnia dla wszystkich spekulantów i inwestorów. I co jeszcze ważne czekamy na szczytowanie surowców styl i termin.

  6
 3. billy_the_kangoor

  „Nie ma, nie ma wody na pustyni…, a kangurom chce się bardzo pić.”
  Nie chcę być nachalny z wykresami kozła, ale na AU sprawdza się znakomicie.
  A jak AU, to W20, czyż nie?
  W20 jeszcze pociągnęli symetrycznie, bo znaleźli się chętni na prawy mocny róg (czyli, tzw. pułapka szatana chciwości, hehe).
  b.

  4
 4. Griot1234

  Do tej pory w układzie hossą bessa na Emerging ach kluczowe były stopy procentowe. Czy w tym cyklu GLAPA będzie zmuszony do tego obawiam się, że nie patrząc na strukturę zadłużenia, ale to wie tylko Glapa duże różnice na wig20 i mści tro hę smierdzą

  1

Dodaj komentarz