Raczej niekonkluzywne zachowanie wskaźników sentymentu indywidualnych inwestorów

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Jeśli chodzi o sentymentu amerykańskich inwestorów indywidualnych, to niewiele się w tym tygodniu zmieniło. Wraz z osiągnięciem przez S&P 500 górnego ograniczenia 12-letniego kanału trendu wzrostowego 12-tygodniowa średnia salda “byków” i “niedźwiedzi” publikowanego w czwartek rano naszego czasu przez American Association of Individual Investors (AAII) wyrównała poziom swoich szczytów, które w ramach cyklu Kitchina ostrzegały przez kolejnymi szczytami cen akcji w USA w kwietniu 2011, maju 2015 oraz styczniu 2018. Ponieważ jednak okres pomiędzy tymi sygnałami a faktycznymi szczytami S&P 500 był zróżnicowany, to w krótkoterminowej perspektywie niewiele z tego wynika poza sugestią, że za 34, 59 lub 42 tygodnie można będzie amerykańskie akcje odkupić taniej, co nie wydaje się być wnioskiem aż tak kontrowersyjnym biorąc po uwagę pozycję 4-letniego cyklu prezydenckiego i 10-letniego “decennial pattern”.

U nas saldo optymistów i pesymistów w sondażu INI SII wzrosło do najwyższego poziomu od stycznia, ale tu również chyba trudno z tego wyciągać jakieś jednoznaczne wnioski, bo to że sentymentu indywidualnych inwestorów poprawia się podczas wzrostu cen akcji jest dosyć naturalnym zjawiskiem i być może należy się tu liczyć z jeszcze większymi ekstremami optymizmu.

WIG-20 nadal prze do góry i wczoraj (+2 proc.) zamknął się najwyżej od od listopada 2019. Rosły wczoraj również wszystkie pozostałe główne indeksy GPW a WIG i mWIG-40 również podobnie jak WIG-20 ustanowiły swe nowe przynajmniej rocznej maksima. Swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wśród indeksów sektorowych WIG-BANKI, WIG-MEDIA, WIG-MOTO, WIG-PALIWA oraz WIG-SPOŻYW, wśród makroindeksów WIG-MS.FIN oraz WIG-MS.PET, zaś wśród indeksów narodowych WIG-CEEPLUS oraz WIG-POLAND.

Cena kontraktów na S&P 500 ponownie zbliżyła się do swojego szczytu z sprzed 3 tygodni. Standardowy MACD dla tego instrumentu wyszedł wczoraj ponad swoją linię sygnału (podobne sygnały pojawiły się w marcu). W Azji dziś rano przeważały wzrosty. Australijski All Ordinaries ustanowił historyczny szczyt. Najsilniej – o 2,1 proc. – zwyżkował japoński Nikkei 225. Najmocniej – 0,5 proc. – zniżkował nowozelandzki NZX50.

Akcje spółki Mangata Holding (C/Z 15,5, C/WK 1,29, kapitalizacja 580 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 7 stycznia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 73 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 86,8 zł. Zbliżenie się kursu akcji spółki do potencjalnego poziomo oporu wyznaczanego przez minima kursu z okresu czerwiec 2016-sierpnień 2018 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki nieaktualnymi.

Akcje spółki Atlantis (C/WK 0,84, kapitalizacja 31 mln zł) były w tym miejscu wspominane 23 grudnia ub. r. oraz 14 stycznia br. Od stycznia kurs akcji spółki spadł o ponad 90 proc. i dotarł w okolice dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć roczną dynamikę zysków firm w Chinach w kwietniu:

… nowy rekord cen nieruchomości na rynku wtórnym we Francji w I kw. br.:

… oraz +0,4 proc. roczną dynamikę realnego PKB w USA w I kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. testo

   po drodze zanim wybilo prognozowane 2100, byla zmiana zdania, ze jeszcze spadek ponizej 2000. ale nie pyklo. teraz znowu mial byc spadek ale znowu nie pyklo. moze pyknie z 2250-2300, nie zmienia to faktu ze SL wybite

   i tak to sie zyje z tym eliotem i prognozami typu “4 falka 5 podfali w duzej fali C trojkata rozszerzajacego w podfalce iii konczacej duze C”

   zaraz sie przerysuje i znowu bedzie sie zgadzac. co nie zmienia faktu ze prognozy red. byly warte 100x wiecej niz 95% tresci wypisywanych przez forumowych oszolomow

   21
 1. Max2

  P. tmoore

  Bardzo fajna opowiastka ukazująca człowieka obserwującego zjawiska bez dociekania przyczyn. Niektórzy, tacy jak Bartosiak , próbują wznieść się ponad chmury jednak ich dziedzictwo kulturowe – niczym grawitacja – ściąga ich na ziemię. Człowiek w labiryncie niewiele widzi lecz gdy wzniesienie się ponad uzyskuje inną perspektywę.
  Ciekawym, folklorem? legendą? bytem? który widzi więcej jest https://pl.wikipedia.org/wiki/Mothman , także obserwujmy czy się nie pojawiają :))

  2
 2. Guy Fawkes

  @Lord Tmoore

  https://forsal.pl/finanse/waluty/artykuly/8174487,bitcoin-nie-mozna-dluzej-ignorowac-spolecznych-kosztow-bitcoina-wszyscy-je-ponosimy-opinia.html

  Tą całą legendę o Satoshim Nakamoto można sobie włożyć w buty.

  Była już wcześniej mowa o tem, wydaje się, że Chiny mają większość bitkoni. A to znaczy, że według modelu Stock to Flow, za cztery lata Wielki Brat Ixi miałby w bitkoniu z 15 bln dolcze, przy dotychczasowych rezerwach około 4 bln dolcze. A w następnym cyklu Ixi miałby 150bln dolcze w bitkoniu.

  No i w ten sposób pożegnalibyśmy dolcze, zgodnie z zasadami Sun Tzu, bez wojny.

  No ale wielka Nierządnica jednak się ocknęła. Czy pozwoli na to, żeby w zaostrzającym się konflikcie hegemonicznym wobec zbliżającej się ersibatl, Wielki Brat Ixi miał takie środki poza kontrolą Wielkiej Nierządnicy?

  …………………………………………………………………………………………

  Z tego co widać na onchainach, zaczęło się jakieś fundamentalne przechodzenie z bitkonia na eterkonia. Również rozmaici szabesgoje oburzając się na ślad węglowy bitkonny zaczynają obcmokiwać eterkonia.

  W temacie bitkonnym szlachcic może mieć rację.

  1
     1. sumadartson

      O tak. Będą pomagać w krypcie.
      Podatek od obrotu! będzie preferencyjny. 2% zamiast planowanych 20. To znacząca pomoc.
      Patrz obniżka PIT. Dla sąsiada obniżka o 60 pln miesięcznie więcej dla skarbówki?

      1
       1. sumadartson

        Spokojnie, to tylko moje dywagacje na podstawie dotychczasowych poczynań rządzących socyalistów. Pół biliona pln wrzucili w błoto w rok!!!
        Nawet usiacka mycka w temacie zadłużania obywateli im nie dorównuje.
        Jednak sama zapowiedź majstrowania w krypcie jest arcygroźna. Majstrowania przez socyalistę.

        7
 3. wider_swider

  mac_erson, zgadzam się w pełni z tym co napisałeś. Tamten czas to była seria KO dla mnie, po której sporo zmieniłem.
  Wciąż jeszcze bardzo długa droga przede mną, ale nauczyłem się jednej ekstremalnie dziwnej rzeczy.
  Korzystam ze swojego genu leszcza. Gdy we wnętrzu czuję euforię, automatycznie redukuję pozycję.
  Dokładnie odwrotnie jest w sytuacji pojawienia się lęku/niepewności- kupuję i odchodzę od kompa.
  Podawanie swoich pozycji jest dla mnie bardzo ważne, bo rynek potrafi zadać bardzo mocny cios, dlatego pojedyncze podszczypywania jakiś sympatycznych ziomeczków na forum traktuję jako pewnego rodzaju hartowanie stali.
  Co do dogryzania i wzajemnego wytykania błędów, z perspektywy czasu dostrzegam w tym cenne lekcje w nieco rozrywkowej formule.
  Dla Ciebie również powodzenia. Byś był w stanie wytrzymać z pozycją, gdy nadejdzie TEN MOMENT.

  2
 4. Guy Fawkes

  @Datik

  Powinna być jeszcze jedna fala hossy, może od wakacji.
  Skoro idziemy wariantem 2013, to dziadostwo na rynku powinno jeszcze potrwać.

  Wszystko wydaje mi się przewartościowane oprócz bitkonia, którego ewidentnie się udupia.

  Ale nie wiadomo co się odbywa za kulisami. Skoro teraz na bitkonia jest największy FUD, to powinien on najlepiej performować na ostatniej fali, tak czy nie?

  1
    1. wider_swider

     Na bitcoinie nie ma największego FUDu. Na innych projektach jest znacznie większa wyprzedaż.
     Również podczas odbicie widzieliśmy, że to nie bitcoin najlepiej performował prowzrostowo.
     Wniosek: Jeśli nie skończyliśmy jeszcze korekty, to spadki będą obecnie większe na altach niż na BTC, natomiast po jej zakończeniu, to one urosną mocniej.

     1
    2. wider_swider

     Moje chcenie ma na rynku najmniejsze znaczenie 🙂
     Ja jedynie oceniam prawdopodobieństwo z pokornym przyjęciem ogromu pieniędzy od rynku, bądź oddania mu określonej wcześniej kwoty w razie pomyłki.

 5. Hubi H

  Oczekuję dzisiaj mocnego szarpnięcia na S&P 500 jeśli coś ma być z tego wybicia, SL 4198 – plan na dzisiaj.
  Jeśli wybiją dzisiaj zdecydowanie ATH, dam im się jeszcze wyszumieć w poniedziałek/wtorek i jedziemy w środę z grubą s-ką.
  Niech rynek rozstrzygnie 🙂

  2
  1. wider_swider

   Uuu, widzę fascynację autorem.
   “Niech rynek rozstrzygnie” to tekst Zaorskiego.
   Zaorski jest hazardzistą grającym zawsze w kontrze do trendu.
   Wygląda na to że Cię podobnie wyszkolił.
   Trzymam kciuki by nie było jak u niego na ropie.

 6. Guy Fawkes

  @@

  Przeszdłedłem się i doszedłem do wniosku, że nie ma się co przejmować, Chiny nie Chiny.

  To jest wcześniej ustalone i należy do procesu tranzycyjnego.
  Mamy więc wiele hałasu o nic, żeby zmienić ręce przy aktywach kryptokonnych.

  ………………………………………………………………………………………

  Natomiast co do układu z Wielką Nierządnicą, to można go określić tylko jako haniebny.

  My kupujemy za ciężkie pieniądze broń potrzebną usiakom, a oni nam nawet nie pozwolą na obronę przeciwlotniczą, abyśmy byli zdani całkowicie na ich parszywą łaskę i niełaskę.

  Fregaty i F 35 i wszystko, co tylko się będzie nadawało, zostanie zutylizowane na zachodnim Pacyfiku, a oni tak jak sprzedali nas w WW2, tak samo sprzedadzą nas w WW3.

  Ceterum censeo Carthaginem esse delendam

  2
 7. Guy Fawkes

  @Rivsay

  //Ok, rosyjskie S-400 w natowskim kraju to pewnie też plotki.//

  To jest bardzo proste, w Turcji był ten sam patent co u nas. Widocznie S400 Turcy mogą kontrolować, a patriotów nie mogą.

  Ot i rozwiązanie zagadki ”S400 w NATOwskim kraju”:)))

  Każdy przytomny kraj chce tak zrobić.

  A poza tym nie przesadzajmy z tym NATO. NATO działa tylko w jedną stronę, tak jak grabie, które nigdy nie grabią od siebie.

  //Krzepiąca wiedza, że jesteśmy sami.//

  1

Dodaj komentarz