Rentowność 10-letnich obligacji polskiego rządu najwyżej od roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

W czwartek WIG wyszedł na najwyższy poziom od 2 lat, a równocześnie rentowność 10-letnich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu polskiego rządu wyszła na najwyższy poziom od roku.

W okresie minionych 21 lat z dokładnie taką samą sytuacją – WIG na 2-letnim maksimum tego samego dnia gry rentowności polskich 10-latek na rocznym maksimum – nie mieliśmy do czynienia, ale jeśli poluzujemy to kryterium do tego typu maksimów – 2-letniego WIG-u i rocznego rentowności 10-latek polskiego rządu – osiąganych równocześnie w odstępnie nie więcej niż 10 sesji to znajdziemy 3 wcześniejsze podobne epizody: w styczniu 2011, wrześniu 2013 oraz lutym 2017.

Co ciekawe, każdy z tych 3 sygnałów pojawiał się generalnie w okolicach dobrego momentu do kupna polskich obligacji skarbowych, chociaż trudno powiedzieć, czy nie jest to jakaś przypadkowa koincydencja. Przenosząc te sygnały na WIG zobaczymy, że w każdym z tych 3 przypadków rósł on jeszcze przez jakiś czas po sygnale: w 2011 roku przez 3 miesiące, w 2013 roku przez 2 miesiące, a w latach 2017-2018 przez 11 miesięcy.

Po osiągnięciu w czwartek najwyższego poziomu od pierwszej połowy stycznia WIG-20 spadł w piątek o 0,64 proc. Standardowy MACD dla tego indeksu rósł powyżej linii sygnału osiągając najwyższy poziom od stycznia. Spadły również WIG i mWIG-40 (chociaż tej ostatni zdołał przed spadkiem zaliczyć najwyższy poziom od 2018 roku, natomiast wzrosły sWIG-80 (+0,6 proc.; najwyższy poziom od 2007 roku) oraz NCIndex (+0,7 proc.). Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły w piątek WIG-NRCHM i WIG-ODZIEZ.

Cena kontraktów na S&P 500 kolebała się dziś rano w pobliżu swoich historycznych szczytów (-0,1 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu spadał poniżej zniżkującej linii sygnału. W Azji we wtorkowy poranek lekko przeważały wzrosty. Najsilniej – o 1,1 proc. – rósł nowozelandzki NZ50 Index. Największy – 1,7 proc. spadek notował tajwański TAIEX.

Akcje spółki Izoblok (C/WK 0,62, kapitalizacja 63 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 21 kwietnia br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 39,20 zł. W piątek jedna akcja spółki kosztowała 49,70 zł. Zbliżenie się kurs akcji spółki do górnego ograniczenia kanału rozpoczętego w marcu ub. r. średnioterminowego trendu wzrostowego, czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 2 tygodnie temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Gremi Media (C/Z 15,3, C/WK 2,61, stopa dywidendy 1,6 proc., kapitalizacja 236 mln zł) przełamał pod koniec ub. r. górne ograniczenie kanału trwającego od lutego 2019 trendu spadkowego, a ostatnio zbliżył się do poziomów swych minimów z ubiegłego roku.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć najwyższą od 2002 roku roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Korei Południowej w marcu:

… roczne dynamiki produkcji przemysłowej i CPI w Japonii w marcu:

… +4,3 proc. roczną dynamikę CPI w Polsce w kwietniu:

… najwyższą od 2 lat roczną dynamikę wstępnego odczytu CPI w strefie euro w kwietniu:

… oraz kwietniowe wartości publikowanych przez China Federation of Logistics&Purchasing wskaźników PMI dla dużych, średnich i małych przedsiębiorstw w Chinach:

… roczne dynamiki CPI i PPI w Turcji w kwietniu:

… kwietniową wartość HALPIM PMI dla Węgier:

… średnią cenę mieszkań w Norwegii w kwietniu:

… kwietniową wartość publikowanego przez Singapore Institute of Purchasing and Materials Management wskaźnika PMI dla Singapuru:

… spadek kwietniowej wartości ISM Manufacturing i wzrost do najwyższego poziomu od 2008 roku wartości ISM Manufacturing Prices w USA w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. wider_swider

  Jeden zawodnik pewny, że wzrośnie, drugi że spadnie. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak sytuacja, z której niewiele można zyskać. Jednak przeglądając statystyki dotychczasowych typów, niestety trzeba było przymknąć shorty. Szkoda.

   1. macarek

    Bo to zależy od bliskości do zera. Zmiana stóp w okolicach 4 czy 5 nie bije w marżę na depozytach, a jak jest 1 czy 2 to już bardzo – depozyty poniżej zera nie spadają stąd spadek marży. Dlatego poziom ok 3 oddziela sytuację normalną i nie jak sal mnie

    2
 2. markos

  Ja dzisiaj sprzedalem pakiecik KCI, ktory kupilem nieco ponad tydzien temu i za uzyskana gotowke odkupilem Astarte, ktora sprzedawalem w styczniu. Chyba standardowo sprzedalem troche za wczesnie, ale ciezko mi bylo pogardzic zarobkiem 70% na spekulacyjnej spolce w momencie, kiedy potrzebna gotowka na „lepsze” spolki.

  2
   1. markos

    Dziekuje, znam te analizy 😉 Tym razem postanowilem wyjsc im nieco naprzeciw, spodziewajac sie bardzo dobrych wynikow Astarty oraz informacji o zamiarze rozpoczecia placenia dywidendy. Liczylem na glebsza korekte na Astarcie, ale wsparcie na 35 zl zadzialalo w kwietniu, a ciezko na ten moment o gorsza informacje dla Astarty, niz wojska rosyjskie na granicy. Tak wiec ryzyko na Astarcie biore na siebie, bardziej mialem dylemat z KCI, czy czekac na wieksze wzrosty, czy brac „szybkie” zyski. Wybralem to drugie, ale po panskim dzisiejszym wpisie o Gremii Media (ktore nalezy do KCI), obawiam sie ze jednak przedwczesnie…

    1
    1. Wojciech Białek (Autor
     Wpisu
     )

     Też się przyglądałem oczywiście tej Astarcie, jak się Rosjanie wycofali spod granicy, pod 5-tą falę od dołka z zeszłego roku, ale jakoś zawsze mi coś innego wpadało do oka.

     A z tym KCI, to nie mam pojęcia, co tam się dzieje. Może „Parkiet” przejmuje „Financial Times”?

     2
     1. dino54

      Panie Wojtku
      KCI po piatku wyceniany byl na gpw 135mln zl cos ok 0,2 w/k.Wczesniej byl komunikat ze chca sprzedac Gremi Media zalezy za ile uda sie sprzedac?Pakiet akcji ktore posiada Kci wart jest po sesi piatkowej 190 mln.W przypadku sprzedazy za podobna kwote daje wiecej gotowki w kasie KCI niz jest wyceniony na gpw.

      1
 3. Guy Fawkes

  @Sumadartson

  //… hańba, niewarta zwiększenia ubeckiej emerytury …//

  Ha ha!

  PISowski pies szczeka, ale nie gryxie. Hiacynty stoją w wazonie na stoliku pani Miniki. Przestańmy robić z siebie….bardziej ubogich niż jesteśmy, po 30 latach nawet ciężkie zbrodnie podlegają przedawnieniu.

  //….ucieczki przed smrodem nie do wytrzymamia….//

  Waszmość masz chyba zbyt socyjalistycznie wrażliwe nozdrza, bo wszystko śmierdzi, więc trzebaby wszystko pozamykać.
  https://www.youtube.com/watch?v=JrBdYmStZJ4

  //Pan „rolnik” buja się po Azji…//

  Bo w Azji jest normalny biznes. Jakby był zainteresowany doznaniami LGBTyzmu, to by się bujał po Ojropie.

  ……………………………………………………………………………………….

  Nie popwtarzaj tu Waść demokratyczney propagandy, chodzi o wygaszenie rolnictwa, bo w socyjaliźmie jest podział pracy. South America robi mięso, a my dostarczamy koncernom tanich robotników przemysłowych.

  1
  1. sumadartson

   No i @Lord Guy Fawkes też tryska humorem. //”chodzi o wygaszanie rolnictwa”//
   Jakby Jarek był z Japonii a nie Żoliborza to może by i popełnił polityczno-gospodarcze harakiri.
   Co im wszystkim tak dziś zebrało się na żarty.

   1. sumadartson

    //”zbrodnie po 30 latach się przedawniają”//
    No i Jarek jako jedyny to zrozumiał i po 30 latach przestał za zbrodnie nagradzać. A ubecja nie chce przedawnienia i znów walczy o wyższe emerytury.
    Ech Milordzie, ….

    1
    1. Guy Fawkes

     // No i Jarek jako jedyny to zrozumiał i po 30 latach przestał za zbrodnie nagradzać. //

     To jest dobre.:))

     Ale czy te … redukcje dotyczą też służb wojskowych? Jakoś sobie nie przypominam… Anyway, wyłączam się, trzeba pracować, tem bardziej, że trading na ogół nie emituje smrodu:)))

      1. sumadartson

       Tego nie wiem bo szlachta z dziada zakończyła wojaczkę jak ruskie w 1939 wyzwoliły nas spod burżuazji.
       A z tym trejdingiem to Waszmość uważaj bo jankesoanglosas dziś raczej nie odpuści i jeszcze zdrowo papier spuści

 4. Smerf-Ciamajda

  Czuje się oszukany, czekam na BigShorta na germancu przy poziomie 15,8, a oni rozpoczynają odwrót wcześniej?
  Teściowa od wczoraj w szale zakupów na usiakach, dziś będzie robiła „buy the dip” 😉

  4

Dodaj komentarz