Słaby Nasdaq

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Po tym jak w piątek S&P 500 zamknął się na poziomie swego historycznego rekordu w poniedziałek Nasdaq Composite spadł do najniższego poziomu od 28 sesji. Coś takiego – 28-sesyjne minimum Nasdaq Composite na następnej sesji po historycznym rekordzie S&P 500 – nigdy się w przeszłości nie zdarzyło.

Jeśli osłabimy to kryterium do 2 sesji odstępu pomiędzy obydwoma sygnałami, to otrzymamy dwa sygnały z przeszłości: 12 października 1983 oraz oraz 4 kwietnia 2014. W pierwszym przypadku amerykańskie akcje należało zdecydowanie sprzedawać i odkupić je dopiero w lipcu 1984 a więc 9 miesięcy później, natomiast w przypadku drugim akcje należało odkupić już tydzień po takim sygnale jak wczorajszy.

Jeśli jeszcze bardziej osłabimy to kryterium do 3 sesji odstępu pomiędzy obydwoma sygnałami, to otrzymamy dodatkowe dwa sygnały z przeszłości: 8 lipca 1986 oraz 18 grudnia 1995. W pierwszym przypadku amerykańskie akcje można było kupić taniej ponad 2 miesiące później, zaś w drugim przypadku – niecały miesiąc później.

WIG-20 zamknął się wczoraj na najwyższym poziomie od lutego 2020 (+0,88 proc.) odrabiając w ten sposób całość covidowych strat. Poza NCIndex, który minimalnie spadł wzrosły również pozostałe główne indeksy polskiego rynku (najsilniej o 1,6 proc. sWIG-80). WIG-20, WIG, mWIG-40 i sWIG-80 ustanowiły wczoraj swoje przynajmniej roczne maksima. Wśród indeksów sektorowych swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wczoraj WIG-BANKI, WIG-BUDOW, WIG-GORNIC, WIG-MEDIA, WIG-MOTO, WIG-ODZIEZ i WIG-PALIWA. Wśród makrosektorów swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG.MS-BAS, WIG.MS-FIN i WIG.MS-PET. Wśród indeksów narodowych swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-CEE i WIG-POLAND.

Cena kontraktów na S&P 500 kontynuowała dziś rano rozpoczęty wczoraj spadek (-0,7 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu spadający poniżej swej zniżkującej średniej 200-sesjnej dotarł do najniższego poziomu od miesiąca. W Azji dziś rano lekko – o 0,3-0,4 proc. – wzrosły jedynie główne indeksy Chin kontynentalnych. Najsilniejsze – ponad 3 proc. – spadku notowały japoński Nikkei 225 oraz tajwański Taiex. Australijski All Ordinaries Index pomimo spadku zdołał na początku sesji ustanowić swój historyczny rekord.

Akcje spółki Drozapol-Profil (C/Z 14,5, C/WK 0,68, kapitalizacja 42,8 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 9 września ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,354 zł. Wczoraj jedna akcja spółki zamknęła się na poziomie 7 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki okolic poziomów oporu wyznaczanych z jednej strony przez szczyt z 2013 roku i dołek z 2009 roku a z drugiej przez górne ograniczenie kanału długoterminowego trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 8 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Edison (C/Z 14,6, C/WK 3,76, kapitalizacja 11,4 mln zł) zajmującej się świadczeniem usług w zakresie Elektronicznej Wymiany Danych w lutym br. przełamał w górę poziom oporu wyznaczany przez szczyty kursu z lat 2013-2020, odbił się później od górnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu wzrostowego, a ostatnio spadł w pobliże swej rosnącej średniej 200-sesyjnej oraz dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego w listopadzie 2018 średnioterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć najwyższą od przynajmniej 24 lat wartość publikowanego przez NAB wskaźnika zaufania przedsiębiorców w Australii w kwietniu:

… najwyższą w historii roczną dynamikę sprzedaży detalicznej (poza pojazdami mechanicznymi) w Australii w marcu:

… najwyższy od września 2008 roku deficyt handlu zagranicznego Rumunii w marcu:

… oraz wielkość 12-miesięcznego deficytu budżetowego rządu Polski w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

      1. amizone.pl

       Bardzo dobrze. Ludzie, którzy decydowali się na branie kredytów wiedzieli dobrze, że istnieje coś takiego jak ryzyko walutowe, a przynajmniej zostali poinformowani. Ja dobrze wiem, grając na giełdzie, że wiąże się z tą grą ryzyko. “Tracąc zainwestowane pieniądze” podejmuje to ryzyko i do sądu nie idę. A banki cały czas nas dymają. Idąc do kasyna jest całkiem podobnie.

       3
 1. macarek

  Frankowicze mocno zdeterminowani?
  https://stooq.pl/n/?f=1421077

  Prezes Sądu Najwyższego zarządziła ewakuację budynku sądu – podał sąd w komunikacie.
  “Na skutek uzyskanej przez pocztę elektronicznej informacji o umieszczeniu w budynku Sądu Najwyższego ładunku wybuchowego, Pierwsza Prezes SN zarządziła ewakuację budynku” – napisano.

  2
 2. Neptun

  Domyślam się ze naciski polityczne na PKO są w kierunku zrobienia dobrze klientom co może mieć wpływ na wyniki, rezygnacja prezesa daje do myślenia albo faktycznie Ziobro ma dostać PKO. W każdym scenariuszu to ma negatywny wpływ na kurs.

  5
   1. Neptun

    W sensie lepiej klientom frankowym niż inne banki. Wiem ze banki to mega oszuści i to zdanie jest śmieszne ale frankowicze to sprawa polityczna a PKO należy do polityków.
    Przyznać się kto otwiera tyle pozycji na PKO lop niemożebnie rośnie

    1
 3. Pure Miglanc

  @red007
  Panie Red, jeśli chodzi o KGH to zygzak od 25.03 do wczoraj miał ładną 5-cio falową strukturę.
  1 fala wynosiła 30 pkt i dlatego wyszło 230 wczoraj.
  Teraz, chłodna strategia utrzymania pozycji jak Pan pisał wczoraj.
  TP też mi teraz ciężko wyznaczyć. Dwa poziomy na razie by do mnie przemawiały 180 i 160.

  3
  1. red.007

   @Pure Miglanc
   Nie wdając się w tłumaczenia,na razie jest OK.
   Natomiast dla trwalszych spadków potrzebne jest zejście poniżej 6 maja.
   Jest wykonane spadkiem ponad 61,8% wzrostu od 6 maja,to już dobrze rokuje.
   Co do SL dopiero na poziom wejścia,jak zakończy się korekta pierwszego spadku.

   3
 4. billy_the_kangoor

  @Hubi
  Aż mi się chce zaśpiewać.
  “”Nie ma, nie ma wody na pustyni
  A wielbłądy nie chcą dalej iść
  Czołgać się już dłużej nie mam siły
  O jak bardzo, bardzo chce się pić……..
  Pustynia wciąga nas od głowy do pięt
  Wypala oczy, suszy ciało i krew
  I tylko trach, trach, trach zgrzyta w zębach piach
  Słońce opala brzuchy
  Wiatr tarmosi nasze ciuchy.”””
  b.

  3
   1. billy_the_kangoor

    @Hubi
    SP500
    Ten mój trójkąt rysowany na SPX znalazł się poniżej kreski rysowanej z marca 2020.
    Trójkąt rysowany z DEC2018 obejmuje tą samą kreskę.
    Na ścianie strachu to i 4.500 wychodzi 🙂
    Ściana kończy się.

   1. Max2

    Katolicki podżegacz wszystkowiedzący z radia Maryja zjadający wszystkie rozumy, konsultant konsultujący swoją prawdę (nie podlega konsultanci)
    ja wiem a inni g… wiedzą …:) załóż se chopie sektę …

    2

Dodaj komentarz