11-ty tydzień poprawy sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Podążając za zwyżkującymi cenami akcji na GPW sentyment krajowych inwestorów indywidualnych ponownie wzrósł w tym tygodniu do najwyższego poziomu od stycznia (+31,4 pkt. proc.). Od marcowego dołka nastrojów (+0,6 pkt. proc.) minęło już 11 tygodni. Dwie poprzednie fale poprawy sentymentu INI SII trwały kolejno 13 tygodni (marzec-czerwiec 2020) i 12 tygodni (październik 2020-styczeń 2021).

Również w USA nastroje indywidualnych inwestorów uległy poprawie – saldo w sondażu AAII wzrosło do +24,3 pkt. proc., ale pozostawało poniżej szczytów z listopada ub. r. i kwietnia br.

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. BK

  @ toya

  Dokładnie jest tak, jak piszesz. Hossa na GPW jest w tyle do pozostałych rynków i to jest ten moment, w którym ciężko cokolwiek prognozować. Bo z jednej nastroje są – jak słusznie zauważyłeś – podobne do 2007, umysły ludzkie rozgrzane a portfele pełne wirtualnych zysków. Z drugiej strony jeżeli FED zacznie chłodzić inflację, to kapitał z takiego rynku, jak GPW zacznie się szybko wycofywać. I wtedy możemy mieć coś na kształt Japonii. Niestety reforma OFE za PO zrobiła swoje. Inaczej w mojej ocenie dzisiaj bylibyśmy znacznie wyżej.

  No, ale jest i inny możliwy wariant, w którym FED przez jeszcze kilka miesięcy nie podejmuje działań antyinflacyjnych, a GPW do jesieni/zimy nadrabia zaległości i dochodzimy do latających pieniędzy w TV, coś na kształt reklamy Arki w 2007 roku. A wtedy Ulica zacznie mówić, że od nieruchomości są lepsze akcje;-)

  Osobiście brakuje mi na GPW tej ślepej wiary w zyski, a jeżeli hossa miałaby się wkrótce skończyć, to byłaby to taka trochę przygaszona emocjonalnie jej wersja;-)

  Ukłony,
  BK

  6
  1. Smerf-Ciamajda

   „Osobiście brakuje mi na GPW tej ślepej wiary w zysk”
   Kolego nie bądź taki wymagający, ponad 50% od 03-2020 to nie jest ślepa wiara w zyski? Pozatym przeciętny kowalski raczej już jest w akcjach, przecież nikt nie powie ze właśnie otwiera shorty 🙂

  1. wider_swider

   Jasne.
   Nie trzeba daleko szukać, wystarczyło skorzystać z propozycji szlachcica, który od 1000 punktów zachęca do S na FW20, albo mojej- kupno LTC po 300 dolców.
   Żeby takie złote strzały dostawać wprost na maila to są niestety drogie tematy. Nie wiem jak u prapradziada, ale mnie byś musiał zapłacić ze trzy lody ekipy.

   7
    1. Smerf-Ciamajda

     podobasz mi sie wiec streszczę tutejsze „setupy”:
     1. 60 % forumowiczów => „inflacja bydzie”, czyli tylko i wyłącznie L na wszystkich klasach aktywów do końca roku okolu 50 % wzrostu jeszcze (oczywiście z korektami)
     2. 10% forumowiczów => Po inflacji na akcjach ” nadchodzi wycena globalnej sytuacji fundamentalnej i wracamy na poziomy z 2016 roku, czyli gramy generalnie S od cterwca
     3. 30% forumowiczów => graja zawsze w obie strony, przy czym tez nie jest to łatwe, a właściwie to już stopień mistrzostwa być regularnie na plusie
     @swider, nie czepiaj się proporcji please, to tylko moje podejrzenia 🙂

     3
      1. duch_natury

       Odrzucić strach, chciwość, pożądanie, oczekiwania. Być tu i teraz w stanie relaksu, akceptacji, wdzięczności. Pozostać przy czystej własnej intuicji, która wskaże precyzyjnie czy to rynek dla Ciebie, czy masz odpocząć, w którą stronę zagrać, kiedy zamknąć pozycję.
       To darmowy setup ode mnie dotyczący nie tylko rynku giełdowego 😉

       4
        1. Smerf-Ciamajda

         Widze ze jesteś desperat, rynek musiał Ci dokuczyć 🙁 Użyj własnej inteligencji, na http://www.tradingview.com jest kilkaset tysięcy różnych strategii (większość za darmo), naucz się obsługi tego narzędzia (jedno z najprostszych) i próbuj z backtestami. Na gotowo to ci nikt nie zapoda, a płatne to zazwyczaj oszustwo. Wiadomo ze jak ktoś umie zarabiać na rynku to nie sprzedaje tej wiedzy, chyba ze nie umie to wtedy wszystko ci sprzeda.

         1
        2. Smerf-Ciamajda

         spróbuj copy-trading na etoro.com, są tam klienci co wytrząsają po 50-100% na miesiąc (niestety w obie strony), jak również tacy co robią regularnie 1-2 % dochodu na miesiac. Jednym kliknięciem można ich kopiować za darmo.
         uwaga, etoro ma zabezpieczenie kapitału tylko do 20k EUR, a dzisiejszych czasach to takie budy się zamyka z dnia na dzień….

 2. dino54

  Pierwsza fala Elliotta byla w marcu 2020r z poziomu 12 49pkt do poziomu1884pkt w sierpniu 2020r czyli wyniosla 635pkt.Aby wyznaczyc minimalny zasieg 3 fali mnozymy te 635 przez 1,618 co daje 1027pkt to dodajemy do dna fali 2 na poziomie 1497pkt w pazdzierniku 2020r.Czyli minimalny zasieg fali 3 to 2524pkt.To co wy Panowie sie obawiacie ze juz sie zawali nie zawali sie.Te 2524 to minimum.

  8
 3. sumadartson

  Wyjątkowy kmiot z mospanka. Naciągnął Smerfa na Ltc po 300 usd a zwala winę na pradziada i to cudzego. Większego ciula rakietowego na tym forum nie uświadczysz. W dodatku największy ignorant bo 1000 pkt na wig20 widział😰.
  Uwaga na fejka @wider_świrder. Napuszcza i nie przeprasza zwalając winę na pradziadów cudzych.
  Nawet Elona znieważył. Wstyd

  4
    1. sumadartson

     Mospanka skuteczności nikt już nie przebije.
     Kupujta kryptę po 330, a nazajutrz 180, 40% w plecy i uśredniajta bo taniej nie będzie.
     Czysta zdrowotność od trzęsienia trzewi ze śmiechu. 5 niedziel rechoczę na wspomnienie. Dzięki. Co tam brać nowego?

     2
 4. dino54

  Jesli dla kogos wig20 nie jest wiarygodny to na wigu podobnie pierwsza fala z poziomu 35588pkt na pozom 53332pk daje 17744x 1,61=28709.Dodajemy to do dna fali 2 na poziomie 43680 co daje minimal;ny zasieg 3 fali na poziomie 72390pkt.

  1
  1. Smerf-Ciamajda

   @karnak, szacunek za codzienna intuicje rynkowa, rzadko przestrzelasz 🙂
   Nawiązując do CDR, właśnie tak sobie wyobrażam indeksy za kilka kilkanaście miesięcy. Po głównym ruchu powinny być tylko takie zdechłe koty jak na CDR (aktualnie). Dzieciarnia kupująca dipa może sie obsuwać w tym bagienku do woli – robta co chceta! Wiem niewyobrażalne dzisiaj, ale niech się tylko zmieni kierunek, to tak samo będą wszyscy (obkupieni w tego dipa) marzyc o wzrostach

   4

Dodaj komentarz