34-tygodniowa średnia salda „byków” i „niedźwiedzi” w sondażu AAII najwyżej od 6 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

34-tygodniowa średnia salda „byków” i „niedźwiedzi” w cotygodniowym sondażu nastrojów członków American Association of Individual Investors (AAII) zbliżyła się do poziomu +18 pkt. proc., co w okresie minionych 14 lat zdarzyło się dopiero po raz trzeci. Takie sygnały pojawiły się wcześniej w kwietniu 2011, a więc dokładnie w szczycie poprzedzającym półroczną ok. 20 proc. korektę S&P 500, oraz w styczniu 2015, a więc na 4 miesiące przed szczytem ówczesnej fali hossy poprzedzającym 9 miesięczną falę spadkową.

Trudno jednak ten sygnał traktować zbyt jednoznacznie, bo we wcześniejszym okresie z lat 1987-2007 taki sygnał pojawiał się 5-krotnie – luty 1996, sierpień 1997, maj 1999, marzec 2002 oraz wrzesień 2003 – i nie nie miał przesadnie jednoznacznej wymowy. Po sygnale z lutego 1996 generalnie można było odkupić S&P 500 na praktycznie podobnym poziomie w lipcu 1996, optymizm z sierpnia 1997 kontrariańsko ostrzegał przed kryzysem azjatyckim, którego dramatyczna faza miała się zacząć już za kilka tygodni, po sygnale z maja 1999 można było S&P 500 odkupić nieco taniej 5 miesięcy później, w marcu 2002 rzeczywiście natychmiast należało sprzedać akcje, natomiast z pewnością nie należało tego robić po sygnale z września 2003.

Ścieżki S&P 500 w okresie pół roku po takich sygnałach nie podsuwają jakichś bardziej jednoznacznych wniosków:

… ale uzyskana przez ich uśrednienie ścieżka S&P 500 robi dołek pod koniec października br., po czym wznawia wzrost:

Po 3 spadkowych sesjach WIG-20 wzrósł wczoraj o 0,83 proc. Standardowy MACD dla tego indeksu spadał poniżej swojej zniżkującej linii sygnału. Poza sWIG-80 (-0,05 proc.) rosły wczoraj również wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wczoraj WIG-CHEMIA i WIG-INFO.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal kolebała się w pobliżu majowego historycznego szczytu. W Azji dziś rano minimalnie przeważały wzrosty (najsilniejszy – +0,73 proc. – notował koreański Kospi). Swe historyczne maksima ustanowiły główne indeksy w Indiach i Australii. Najsilniej – o 0,58 proc. – spadał Shanghai Composite.

Akcje spółki Hydrotor zostały w tym miejscu wspomniane 23 lutego br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 31,00 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 36 zł. Wejście kursu akcji spółki w zasięg korekty z okresu grudzień 2018-styczeń 2019, czyni przesłanki stojące za zawróceniem uwagi na akcje tej spółki 4 miesiące temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć najwyższą od lat 1987-1988 wartość publikowanego przez RICS wskaźnika zachowania cen nieruchomości w Anglii i Walii w maju:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej we Włoszech w kwietniu:

… majowe lekkie odbicie w górę rocznej dynamiki realnej stawki godzinowej za pracę w USA z najniższego od 1980 roku poziomu z kwietnia:

… najwyższą od sierpnia 2008 roczną dynamikę CPI w USA oraz najwyższą od 1992 roku roczną dynamikę „core” CPI w USA w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. toya

  Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej m/m czy r/r w UK dość rozczarowujące jak na zaszczepiony i odmrożony kraj.

  Za to produkcja przemysłowa w Turcji r/r +66%. Ja wiem, ze niska baza z kwietnia 20, ale i tak wyglada imponująco.

 2. Guy Fawkes

  @@

  //
  W tą rosyjską pułapkę dał się złapać rząd Niemiec, teraz wpada w nią administracja Joe Bidena. To doprowadzi do eskalacji agresywnych zachowań Rosji. Już jesienią 2021 będziemy świadkami kolejnych rosyjskich manewrów „Zapad”. Rosja będzie miała szybko okazję do przetestowania reakcji Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Kto zapłaci wówczas rachunek za niemieckie i amerykańskie błędy? Nieodbieraniem telefonów żadnego kryzysu się nie rozwiąże…
  //
  https://wpolityce.pl/polityka/554416-szef-msz-niemcy-i-usa-wpadly-w-rosyjska-pulapke

  Warzywo nie odbiera telefonów z Polski?
  Jak w czasie pokoju nie odbiera, to w czasie wojny chyba w ogóle wyłączy, tak czy nie?

  Ameryka odwróciła sojusze. Za czarodzieja Trumpa Rosja była (jeszcze) wrogiem, a Polska sojusznikiem. Za warzywa Rosja jest sojusznikiem, a Polska wrogiem.

  Moja opinia jest taka, że nie ma już żadney ”tarczy” NATO, jak by życzył sobie (wishful thinking) Bartosiak. Ale będą utrzymywane jakieś złudzenia, dopóki się nie wypełnią dni.

  //A gdy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem….//

  Wobec tej krzepiącej wiedzy, że jesteśmy sami, co zrobić?
  Jak oszukać swój los? W roku 39′ sytuacja też była bez wyjścia, ale wtedy rządzili ludzie Honoru.

  Nawet nie da się odwrócić sojuszy, bo wszyscy aktorzy na ZK rollupie grają tą samą sztukę, która przewiduje transformację intermaryjną, czyli naszą likwidację.

  …………………………………………………………………………………………

  A propos transformacji interMaryjnej, trzeba zacząć 9-cio letnią Nowennę Pokutną. Czasy są eschatologiczne i ludzkimi siłami już nic się nie da zrobić.

  2
  1. b_54

   Sir, Polska dla Ameryki nie jest ani sojusznikiem, ani wrogiem, jest pionkiem w jej globalnej rozgrywce. Za Trumpa była pionkiem w jego rozgrywce z Niemcami. Za Bidena Niemcy i Rosja są potrzebne Ameryce w starciu z Chinami, więc pionek zostanie im oddany za sojusz. Podobną sytuację przerabialiśmy w czasie WW2. Tak mi się wydaje.

   14
     1. Guy Fawkes

      Tzn. w modelu rząd Ameryki powinien mieć na względzie przede wszystkim dobro Ameryki i jej interesy w perspektywie globalney.

      Ale w rzeczywistości ekipa warzywa niszczy Amerykę, pozorując jej obronę. To est ekipa tranzycyjna i w skali globalney i w skali intermaryjney.

      1
 3. toya

  „//A gdy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem….//

  Wobec tej krzepiącej wiedzy, że jesteśmy sami, co zrobić?
  Jak oszukać swój los? W roku 39′ sytuacja też była bez wyjścia, ale wtedy rządzili ludzie Honoru.”

  Rok 2021 przynosi kolejne coming outy, które były tajemnicą poliszynela. Najpierw Piasek teraz Fakes.

  13
 4. Pc39442

  Guyu
  Codziennie przegladajac forum widze jak obiecujesz zamilknac na tydzien albo dluzej.. zazwyczaj kolejne posty pojawiaja sie juz po 10 minutach.

  Czy Ty masz problemy psychiczne? Uzalezniles sie od pisania swojej fantastyki tutaj?
  Uwazasz ze ludzie potrzebuja twojej interpretacji tresci ogolnodostepnych w infosferze?
  Uwazasz ze piszesz cos wartosciowego?
  Dajesz nam tu papke przetrawionych przez twoj psychodeliczny umysl informacji ktore sami wszyscy znamy.
  Przypominasz mi pijaczka z wiejskiej piwiarni ktory caly dzien peroruje o polityce.
  Zasmiecasz to forum.

  30
  1. Guy Fawkes

   Ha ha!:))

   //Dajesz nam tu papke przetrawionych przez twoj psychodeliczny umysl informacji ktore sami wszyscy znamy.//

   Wszyscy znacie? Wszyscy? To ilu was jest? W imieniu ilu ”wszystkich” się wypowiadasz Pececie?:)))

   Ale muszę przyznać, że masz trochę racji, w takim razie, wyłączam się na długo.

   Cheers.

   4
  1. Hubi H

   Też ma takie odczucia, niestety nawet gdy nastąpi jakaś realizacja automatycznie zostanie zneutralizowana przez popyt, potrzebujemy jakiegoś katalizatora (czarnego łabędzia), aby ten rynek rozruszać, liczę po cichu na jakiegoś trupa w szafie US 🙂

   1. piotr5

    Może ktoś zda sobie sprawę co będzie z kredytami hipotecznymi gdy wzrośnie oprocentowanie. Pomijam długi rządów.
    Podobno Pan Jagiełło zaczął o to pytać i już nie jest prezesem, ale może to plotki.
    Frankowicza zastąpi zlotowicz. Pewnie tez pójdą do sądu.

    6
 5. Pc39442

  Obecnie obroniony poziom 2225 i zarysowało się prawie ramie oRGR. Dobry setup. Byk powinien zawalczyć o świeczkę tygodniową. Oczekuję zamku nad 2242 jako potwierdzenia. Kolejny poziom wtedy 2264. Te wzrosty powinny być raczej mało dynamiczne i trwać co najmniej 4 dni. Raczej widziałbym 6-10dni.

  ad vocem @Guy po łapkach widze że to dość powszechna opinia. Jesteś strasznie upierdliwy.
  Tematy geopolityczne zostały przez Bartosiaka, Sykulskiego, Targalskiego tak mocno rozpropagowane że weszły do mainstreamu. Odkryciem były w roku 2016. Twoje wypociny nie są interesujące bo to jedynie przetworzone informacje które są ogólnodostępne oraz powszechnie znane już od dłuższego czasu. Jak masz coś interesującego to zamieść po prostu link a nie wysilaj sie na interpretacje. I nie pisz za często bo to inflacja straszna i rozmieniasz się na drobne.

  12
  1. Guy Fawkes

   Prosiłem, żeby mnie nie prowokować do powrotu, no ale w tym przypadku chodzi chyba o złośliwość rzeczy martwych. Prowokujący pecet?:))

   Co z tego, że geopolityka weszła do mainstreamu? Geopolityka geopolityce nie równa.
   Targalski, Sykulski i Bartosiak, to trzy różne opcje.

   A moja … opcja jest jeszcze zupełnie inna i zupełnie nie mainstreamowa, z innego poziomu, nie jest opcją przewidzianą dla geopolityki na rollupie ZeroKnowledge, est oparta na historiozofii intuicyjney.

   Nie rozumiesz podstawowych różnic Pececie, ani żadnych niuansów a twoja intelektualna[sic!] sztampa sprawia wrażenie sztuczney ćwierćinteligencji, stąd skojarzenie ”złośliwość rzeczy martwych”.

   Słyszałeś słowo ”geopolityka” i kojarzysz je z takimi słowami jak ”intermarium”, czy ”sojusznik”, ale nic z tego nie rozumiesz, tylko kojarzy ci się to z czymś niewygodnym, zaburzającym codzienny cykl beztroskiey konsumpcji: // Jesteś strasznie upierdliwy.//.

   Potraktowałem cię łaskawie, więc nie prowokuj mnie do powrotu, jestem zajęty i nie chę rzucać grochem o ścianę sztuczney ćwierćinteligencji.

   Wiem, że to nie ma szerszego sensu. Pisałem dla paru Osób. Nie piszę do pecetów, więc oczekuję wzajemności.

   36
 6. Pc39442

  ostatni wpis guya fejksa (chyba należy wymawiać z flamandzka przez „H”) potwierdza moje przypuszczenia że ma ten osobnik problemy psychiczne.
  Emigracyjna samotność i ucieczka przed realnym życiem do świata swojego własnego imaginarium i do bezpiecznej jaskini tego czy innych forów internetowych każe przypuszczać że problem będzie się jedynie nasilał. Na końcu jest schizofrenia i leczenie w zakładzie zamkniętym.

  Miłęgo łyk-endu @all

  18
  1. Guy Fawkes

   No nieee wiem, kto tu ma (większe) problemy psychiatryczne.

   Ty masz na pewno problem z poczuciem własnej wartości, nie jesteś pewny siebie, nie masz bogatey osobowości?

   Dlaczego takie są moye podejrzenia?

   Bo uważasz się z zbyt nikłe jestestwo, aby w ogóle mieć własne zdanie, dlatego w ogóle zacząłeś wystąpienie jako ”mocne my”, zamiast mizernego ”ja”.

   Msz rację, w kupie siła:))

   Daley, nie potrafisz sobie poradzić z oryginalnym systemem koncepcji, żadnego rzeczowego argumentu, a więc oczekujesz społecznej utylizacji problemu. Co cię tak boli pececie, co tak zaburza twój subiektywny dobrostan złudzeniowy?:))

   Jak zamkniesz oczy problemy nie znikną. Nie skrywaj swego mizernego ubogiego ”ja” w urojonym silnym społecznym ”my”, nie zatracaj się w ater ego. Wyjdź z alinacji.

   Ale już mnie nie zaczepiaj, naprawdę nie mam czasu.:))

   Daley już mi się nie chce, sorry bicz. Max, któren ma cosik wspólnego z psychologią zapewne potwierdzi moją wstępną ocenę psychologiczną.

   @Max

   Mam nadzieję, że nie zaczniesz mnie znowu zaczepiać.
   https://www.youtube.com/watch?v=_uVb7Ju8VQk

   17
   1. sumadartson

    @Guy Fawkes
    Milordzie, więcej optymizmu.
    Polska jest aktualnie w III fali hipercyklu i będzie rosła.
    Nie byliśmy tak silni w stosunku do sąsiadów od czasów Jagiellonów i wszyscy to widzą i nam zazdroszczą.
    Urzędasy z zachodu mogą nam naskoczyć a na wschodzie…szkoda gadać.
    Bieda i zakłamanie.
    Obaczysz Waszmość rzeczy o jakich nikt nie śmiał jeszcze dekadę temu nawet marzyć

    8
          1. sumadartson

           Zdrajca o jedności prawi knowając i na dobro ojczyzny nastając wraź z pachołkami płatnymi tych co na dobro Polski nastają. A to mi jedność domy pańskie i obiekty kultu bezczeszcząc do jedności z pohaństwem sprośnym nawoływać. Zdrajcy, złodzieje obwiesie. Na pal.

           2
          2. Max2

           Słusznie .. i nahajem po wrednych tęczowych mordach… jak dziad z pradziada..”o takom Polske walczymy…” I nikt nam nie powie że „białe jest białe…” I wielbim Boga chrześcijańskiego i JP II „Tak nam dopomóż Bóg”
           Ot cała ideologia. Tradycja.

           4
 7. Max2

  Fawkes

  Dziękuję że czynisz mnie sprawcą swojego samopoczucia. Muszę Cię jednak rozczarować. Nikt nie jest w stanie Ciebie obrazić czy zaczepić, gdy nie zrobisz tego sam. Nie ukrywam że sprawia mi frajdę wydobywania z Ciebie tego co najgorsze, aby poczuć się lepiej 🙂 Szczególnie podoba mi się w Tobie ta „przysłowiowa słoma” z naszego „polskiego misia”
  Coś i u mnie musi być na rzeczy 🙂 Zrób sobie za radą Maca urlop bo się wykończysz i nie będę miał komu dogryzać 🙂

  5
  1. toya

   Problem z ćwiartkami inwestycyjnymi jest taki, że ta franca – cykl koniunkturalny – potrafi sie cofać między ćwiartkami. Wystarczy, że spadną odczyty inflacji, które przecież też są obciążone efektem bazy z ubiegłego roku (cena ropy na wiosne 2020!) i co? Zamiast myśleć o kroku w kierunku gotówki i obligów cofniemy się i rozsadniejsze bedzie dopakowanie surowców.

   Pokorne ciele dwie (a nawet trzy) ćwiartki ssie (sic!). Trzeba stopę wsadzić w kilkoro drzwi i i na razie utrzymywać w miarę stałą ustaloną proporcje alokacji (dokupując underperformerów z z zysków performerów) i stopniowo zwiększać proporcję na korzyć ćwiartki, która w naszej opinii bedzie nastepna.

   8
   1. wider_swider

    toya, często się różnimy i może nawet nie lubimy, ale Twój powyższy wpis udowodnił mi wcześniejsze obserwacje. Jesteś bardzo ułożonym i profesjonalnym inwestorem. Natomiast z punktu widzenia początkujących na rynku, jest to jedna z najbardziej wartościowych wypowiedzi jakie widziałem na forum od wielu lat. Sporo bym dał 15 lat temu, żeby móc poczytać takich wypowiedzi.

    4
    1. koder

     @ toya, @wider swider

     Jeden z ciekawszych wpisów. Też się zastanawiam, w której ćwiartce jesteśmy. Niestety odpowiedź nie jest taka prosta. Bezrobocie bardzo niskie, stopy procentowe bardzo niskie ale inflacja rośnie, PKB będzie rosło. Czy to jeszcze jest moment, że warto dokupować akcje ? (np. surowcowe pod inflację?, gamingowe pod odbicie?).

     2

Dodaj komentarz