Ceny surowców rolnych jak pokolenie temu?

Koncepcja “cyklu pokoleniowego” zaczęła się rodzić w mojej głowie w 2008 roku, kiedy uświadomiłem sobie, że ówczesny globalny kryzys (“Wielka Recesja”), który nastąpił, gdy cena ropy naftowej zbliżała się do 150 dolarów za baryłkę, jest największym od tego z 1974 roku, który był reakcją na pierwszy szok naftowy.

W tej koncepcji na wykresie cen surowców rolnych szczyty silnych inflacyjnych rynków “byka” z 1974 i 2008 są swoimi pokoleniowymi odpowiednikami:


Powered by macrobond.com

… podobnie jak dołki – “czarnobylski – z lipca 1986 i – “covidowy” – z czerwca 2020 (oba 12 lat po szczycie pokoleniowej hossy).

W tej analogii trwająca od roku silna hossa na rynku surowców rolnych to odpowiednik 2-letniego ruchu cen w górę z lat 1986-1988.

Gdyby tę analogię traktować całkiem dosłownie, to ponieważ obecnie jesteśmy rok po “covidowym” dołku wartości GSCI Agriculture Index, to obecna sytuacja odpowiadałaby tej z lipca 1987 roku.

Co ciekawe pokolenie temu szczyt cen akcji w USA wypadł w sierpniu 1987 roku, a w październiku doszło tam do pamiętnego tąpnięcia cen akcji o 20 proc. jednego dnia.

Podsumowanie: z punktu widzenia koncepcji “cyklu pokoleniowego” zwyżka cen surowców rolnych rozpoczęta w czerwcu ub.r. wydaje się być odpowiednikiem podobnego ruchu trwającego od lipca 1986.

Komentarze

 1. Guy Fawkes

  @Macarek

  //dyscyplinowanie po nowej Jałcie…//

  Nowej Yalty jeszcze nie ma, ale krąg się zacieśnia.

  Proponuję skojarzyć dwie rzeczy, fragment zamieszczonego raportu szpiega angielskiego (później brytyjskie bunty kozackkie i stulecie wojen, rozbiory, fałszowanie linii Curzona itd.)
  https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/relacja-o-panstwie-polonia-i-prowincjach-polaczonych-z-ta-korona-john-peyton-jr/

  A teraz odbudowa obszaru na innych zasadach z innym obszarem rdzeniowym.
  https://www.defence24.pl/wielka-brytania-wesprze-odbudowe-marynarki-ukrainy

  Ja bym jeszcze napisał o wcześniejszych działaniach wobec Polski i Węgier, wychodząc od dukata Ludwika Wielkiego.

  4
  1. macarek

   Najpierw trzeba te słowa odnieść do Litwinów:
   “gdyby te barbarzyńskie narody mogły pojąć korzyści pokoju i handlu..”, którzy mają wcześniej możliwości przejęcia portów obu mórz nie byli tym zainteresowani…
   Teraz ten kierunek zablokował Krym.

 2. sumadartson

  20%w dół jednego dnia w usiaku? To dobrze że nie było wtedy u nas giełdy bo by rypła ze 120%.
  Wczoraj naruszyli opór na Nasdaq fut więc dziś przerzucają kasę na S&P.
  Obyś kurna żył w ciekawych czasach. Ciekawe kurna, wygra AT czy bezskrzydła

  1
  1. macarek

   W 2000 były takie sesje gdzie USA rypło a my nie…więc nie trzymaj tej analogii. Po drugie nie ma możliwość na rynkach nietowarowych zejścia na minus – tamta ropa była problemem braku magazynów w epoce just-in-time – gdzie nie ma rezerw na nieprzewidywane szoki…

   1
   1. sumadartson

    Zwłaszcza na nietowarowych jest możliwość taka. W nietowarowej krypcie niebawem zejście na minus na najtańszych tulipanach. A wtedy w 2000 to rypało równo, jeno u nas czasem tylko albo trochę wcześniej albo ździebko później

    2
   2. Totalny PoPslaniec

    to na pewno tak było jak pisze Pan Macarek, bo mówili na TVN nawet kilka razy, tak tak “just in time”, “supply change management” i inne frazesy. Ja (jeszcze) biedny ale wyksztalcony to się wie takie rzeczy. A poza tym to pisali w internecie i na youtube to samo.

    1
     1. sumadartson

      No sąsiad, no to proste jest. Jak masz sąsiad 20 usd i zgubisz to masz 100% straty. Jeśli szukając dostaniesz mandat na 30 usd, to masz razem 250 % straty, sąsiad. Czy ja niewyraźnie liczę. O so chozi?

      5
 3. Totalny PoPslaniec

  Gdyby nie socjalizm to byście przez ostatnie 12 miesięcy zostali wszyscy biedakami. Tylko dzięki europejskim i amerykańskim socjalistom udało się wykonać ten dodruk i wywindować ceny akcji w kosmos, nikt w to nie wierzył oprócz biednego ale wykształconego proletariatu. Zobaczycie jak w 2022 SPX będzie na 7k. No cóż, niektórzy stracili szlachecka fortunę, a wystarczyło być pokornym i poprawnym, mi to nawet podstawili na TVN i Njusłiku i Bankierze pod sam nos, wiec warto ich słuchać. “innternacjonalisci całego świata łączcie się”

  7
   1. Totalny PoPslaniec

    było, było. Bezpośrednio i sugestie tez, kto jest wykształcony i inteligentny to zrozumiał o co chodzi. Walkowali przez cały rok od rana do wieczora, ze europejscy socjaliści nam biednemu (ale wykształconemu) proletariatowi uratują tyłek, teraz czas na wykończenie europejskiej klasy średniej, piszą i mówią ze pozbawia ich oszczędności i inicjatywy twórczej. A dla nas proletariatu zawsze się coś znajdzie, dzięki PoPslanym i Sld mamy socjal w zachodnich krajach UE.
    Pozatym nawet tutaj pisali ciągle o tym dodruku jako absolutnym gwarancie wzrostów koledzy z którymi sympatyzuję: Macarek, Toya, Bartek, Luto i oczywiście Dino i jeszcze kilku innych.

    14
 4. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @versus_one:
  “Szanowny Panie Wojtku

  Ponieważ interesuje się Pan chronopolityką, pozwoliłem sobie na mały offtop. Możliwe, że Pana to zainteresuje ze względu na obszar zjawiska cykliczności i historycznych koincydencji. Jest to okrojona wersja 6 książek. Jednak ich zawartość jest i tak dość treściwa celem wyobrażenia sobie z jakim zjawiskiem mamy do czynienia.

  Pozdrawiam

  versus_one

  https://www.google.com/search?tbm=bks&q=Tartaria
  lub
  https://www.google.com/search?tbm=bks&q=Tartaria&fbclid=IwAR0TQs9yVpERTQe9d63QN0juhNJs7G1wh–_6BbuZVr7OGLzXLu3MQIqMO8

  Dziękuję za rekomendację. Zerknąłem co to i trochę mnie ci “Germanic people” zniechęcili:

  “This book will show the evidence that many researchers present regarding the history of Tartaria and the twentieth century and the man known as Adolf Hitler. Researchers claim that Hitler and his gang were a group of actors who were part of the plan to destroy the civilisation and culture and heritage of the Germanic people. This book will show some of the evidence that researchers present regarding this matter. The author David Ewing Jr has travelled to over 2500 cities and places worldwide and has done much research over 20 years and has great knowledge regarding the subject of what is now known as Tartaria.”

  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   Poza tym te książki “Davida Ewinga Jr” to chyba nie jest oryginał:

   “This book will discuss some secrets of Great Tartaria which may surprise you. Was Tartaria the Kingdom of God? Was Tartaria technologically advanced? Where did Tartaria go?
   This book will show some of the research by Anatoly Fomenko and others regarding the history of Europe and America and the role of “Original” Christianity and “Original” Islam
   Researchers have shown that world history is a lie. Are you ready to accept the truth? Who are we? Why do we exist? We all have many questions. Tartaria may have the answers to many questions that we are all asking.”

   … tylko przepisane koncepcje tego Anatolija Fomenko:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_chronologia_(Fomienko)

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Anatolij_Fomienko

   Czyli zakładam, że to są jakieś ruskie kocopoły:

   https://en.wikipedia.org/wiki/New_chronology_(Fomenko)#Popularity_in_forums_and_amongst_Russian_imperialists

   1
   1. versus_one

    @WB

    Podejrzewam Panie Wojtku, że to nie są do końca kocopoły. No, ale każdy ma swój rozum i wiedzę z innych źródeł. Można ruskich / Rosjan nie lubić, ale nie wszyscy są proputinowscy i mają spaczoną psychikę.

    To nie jest bezpośrednio główny temat o Tartarii, ale o innym zjawisku. Choć sama Tartaria ponoć jest faktem na mapach od XV w.
    https://youtu.be/EObyUxnh95o

    Pierwsza książka o potopie błotnym jest taką manifestacją, że coś jest na rzeczy. Dokładnie chodzi o sejsmikę, która spowodowała upłynnienie gruntu na całym świecie i zatopienie wielu budynków. Musiało to być nie dawno, skoro nawet u mnie we Wrocławiu są budynki mocno zakopane np. na Ostrowiu Tumskim
    https://youtu.be/bqI-5XLVuMg

    Chronopolityka jest bardziej w drugiej książce, gdzie ciekawie pokazano cykle. Czy są one prawdziwe? Wystarczy spojrzeć na datowania, aby o tym się przekonać.

 5. Guy Fawkes

  @WB

  Panie Wojtku, Pański tekst ”2128 – rok w którym upadł London” jest oparty na błędnych założeniach.

  London nie est odpowiednikiem Rzymu, a New York nie est odpowiednikiem Konstantynopola.

  Jeśli już pokusić się o analogię, to London est Tyrem, a New York jest Nowym Miastem, czyli Kart Hadaszt, czyli Kartaginą.

  Wtedy z konieczności Rzymem byłyby Chiny.

  …………………………………………………………………………………………….

  Poza tym koloryzuje Pan z temi sławnemi wędrówkami ludów, których nie było. Nooo może przyszli Słowianie i to w zasadzie wszystko.

  Jemioła.
  Jemioła Panie Wojtku – święta roślina druidów, mocno zakorzeniona w kulturze polskiej , pozostała po Celtach na ziemiach polskich , co znakomicie świadczy o tem, kto tu dominował. I o tem, że zasadniczo, pomimo ruchu etnicznego nic się nie zmieniło, bo co do zasady nie było mityczney wędrówki ludów (poza napływem Słowian).

  …………………………………………………………………………………………….

  //Współcześni historycy zwracają również uwagę, że terminu „wędrówka ludów” nie należy rozumieć dosłownie. Nie migrowały wówczas bowiem całe plemiona czy grupy etniczne, ale jedynie ich część, co potwierdzają świadectwa z epoki[8]. W świetle nowych badań wydaje się, że wędrujące grupy, które wkroczyły w V wieku na tereny Cesarstwa Rzymskiego, były raczej grupami wojowników …//

  // Fakt, że grupy te wędrowały z rodzinami, wcale nie przeczy tej teorii, gdyż wojska rzymskie w omawianym okresie również gdy wyruszały w pole, zabierały ze sobą rodziny żołnierzy.//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Królestwo_Wizygotów

  ……………………………………………………………………………………………

  Nie było Panie Wojtku ”wędrówki ludów”, tylko operacje militarne, zarządzane według z góry przyjętego planu i mapy sztabowej:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wandalowie#/media/Plik:Invasions_of_the_Roman_Empire_1.png

  ……………………………………………………………………………………………..

  No i powiem Panu tak, tą duposzczypatielną bajeczkę o wędrówkach ludów z powodu walki z klimatem, można byłoby dla świętego spokoju przyjąć i zapomnieć, gdyby Pańscy pobratymcy Wandale.

  Czy Pan jako wschodni Germaniec snuje takie marzenia w Europie środkowej, o podróży dookoła świata z wielkim finałem w postaci reaktywacji Kartaginy i jej dominacji na morzu Śródziemnym???

  Przecież Wandale musieli przejść przez tak wiele krain, prowadzeni nieomylną niewidzialną ręką rynku, nikt ich nie zatrzymał, nie osiedli w żadnej żyznej krainie po drodze, przeszli Pireneje, po czym połączyli się z kompletnie innym ludem z kompletnie innym językiem i kulturą – Alanami w jedną armię i jedno państwo. No cud prawdziwy.

  Potem zostali przewiezieni taksówkami Sorosa do Afryki przeszli tereny pustynne, żeby odbić z rąk rzymskich Kartaginę.

  // po zdobyciu Kartaginy w 439 r. – utworzyli kwitnące do 477 r. państwo Wandalów i Alanów, które obejmowało Mauretanię, wyspy Morza Śródziemnego wraz z Sardynią, Korsyką i czasowo Sycylią.//

  Odwojowali strategiczne miejsca na morzu Śródziemnym i zajęli się piractwem. Dlaczego? Bo dawne szlaki kartagińskie były już zajęte, więc aby prawowoici ich władcy mogli powrócić, trzeba było zruknować biznesy zastane.

  //Wandalowie żyli z łupów i piractwa, które zagrażało całemu basenowi Morza Śródziemnego.
  W 455 roku złupili w jednym wypadzie Rzym, a zdobyte skarby przewieźli do Kartaginy.//

  Oczywista oczywistość.

  …………………………………………………………………………………………..

  Ja się na tym bardzo nie znam, ale chyba tu gdzieś doszliśmy do etniczne-geograficznej haplogrupy Adolfa Hitlera?
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/65/E1b1bRoute.png

  …………………………………………………………………………………………….
  …………………………………………………………………………………………….

  Widzi Pan, Panie Wojtku sam, że to nie był żaden spontan i odlot, z tą sławną wędrówką ludową, tylko planowa operacja militarna i z reaktywacją Kartaginy jako wisienką na torcie.

  Straszliwe przeobrażenie świata, żeby było tak jak było.:))

  …………………………………………………………………………………………….
  …………………………………………………………………………………………….

  I tu wchodzi na scenę Justynian Wielki, który likwiduje ten interes. Wznieca powstanie na Sardynii aby odwrócić uwagę, a jego wódz Belizariusz ląduje w Afryce i dwukrotnie pokonuje Wandali, likwidując ich maskirowkę.

  W 533 Justynian zajął Kartaginę i dalej działał z powodzeniem w kierunku odbudowy Imperium. Ale, jak wiadomo, tym wysiłkom położyła kres już kilka lat później wielka zaraza tranzycyjna, tzw. Dżuma Justyniana (541-42)

  …………………………………………………………………………………………..

  Jedna rzecz est szczególnie godna zauważenia. Germanie przyjmowali chrześcijaństwo w postaci herezji ariańskiej (BTW, w armii mongolskiej w XIIIwieku też dominował arianizm).

  Według mnie fakt ten znaczy, że Germanie od zarania byli pod kontrolą Kartagińczyków (tranzycja etniczna?, aszkenazi?), nie tylko od czasów Hitlera i od zarania byli przeznaczeni do niszczenia Europy jako protestanci.

  1
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   A propos tych Wandalów, to najbardziej podoba mi się ich pierwszy król Wyszymir/Wizymir:

   “Wisimar (d.335)
   Godigisel (359–406)
   Gunderic (407–428)
   Gaiseric (428–477)
   Huneric (477–484)
   Gunthamund (484–496)
   Thrasamund (496–523)
   Hilderic (523–530)
   Gelimer (530–534)”

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wizymir

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyszomir

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wismar

   No ale później to już był pełny upadek:

   “Mistrz Wincenty notuje jeszcze potem, że wnuk wyżej wspomnianego Kanuta[4] miał “pomścić krzywdę dziada”. Skoro jednak nie mógł się odegrać na wrogach, bo – jak podaje kronikarz – Duńczycy[5] źle walczyli z Polakami, a potem jeszcze z Bastarnami[6], zdecydował się ukarać własnych poddanych. Mianowicie, za każdym razem, kiedy kładli się spać, mieli oni “kłaść głowy na miejscu nóg i posługiwać żonom tak długo, jak one przedtem posługiwały mężom”, aż zmyją hańbę, która towarzyszy im od czasu wspomnianych walk.”

   1
       1. Wojciech Białek (Autor
        Wpisu
        )

        Przy okazji powinniśmy delikatnie nacisnąć na króla Holandii, który jest nasz:

        “King Willem-Alexander of the Netherlands, belongs to haplogroup R1a-Z280 (north-western Slavic S18681 subclade) according to the testing of a distant cousin with FTDNA. He is the son of Queen Beatrix of the Netherlands and German diplomat Claus von Amsberg, whose family hails from Mecklenburg.”

        … by wpłynął na to, by Holendrzy przestali nas tak bezczelnie atakować. Rozumiem, że boją się Trójmorza, które zagroziłoby ich portowemu monopolowi, ale bez przesady, nad swoimi lękami wypada jednak jakoś próbować panować.

        1
      1. Wojciech Białek (Autor
       Wpisu
       )

       Niestety przedstawiciele kultury łużyckiej stosowali ciałopalny obrządek pogrzebowy, więc obecnie bardzo trudno jest ustalić kim byli.

       Ale jednego udało się zbadać:

       “The Late Bronze Age person from Halberstadt, Germany (Lusatian Culture, 1113 -1021 cal BCE) was found to be R1a-Z280!”

       I jako R1a z pewnością nie miał wiele wspólnego z Celtami.

       2
       1. Guy Fawkes

        To pozory. Słowian jest więcej, ale nie oni nadają pierwotny charakter.

        Gdyby tak było, że czynnik słowioański jest kluczowy, to nigdy Słowianie nie rozpadliby się na wschodnich i zachodnich i południowych.

        Zachodni Słowianie mają kluczowy charakter po Celtach. Tak jak mówi ten sławny historyk rzymski o Wenetach, że ” z obyczajów i stroju mało różnią się od Celtów, lecz innym posługują się językiem.

        1
        1. Wojciech Białek (Autor
         Wpisu
         )

         Rzeczywiści są spekulacje, że urnfieldersi (których częścią była kultura łużycka ta od Biskupina), to byli proto-Italo-Celtowie:

         “Some linguists, such as Peter Schrijver, have suggested that the people of this area may have spoken a form of Italo-Celtic,[2] and suggest that the Proto-Celtic language may have originated in a dialect spoken by members of this group.”

         https://en.wikipedia.org/wiki/Urnfield_culture

         … ale ze względu na to ciałopalenie, to jest obecnie bardzo trudno ustalić.

         1
         1. Wojciech Białek (Autor
          Wpisu
          )

          Ale za często się tam pojawia R1a, by to było takie proste:

          “Haplogroup R1a has later been found in ancient fossils associated with the Urnfield culture;[60] as well as the burial of the remains of the Sintashta,[16] Andronovo,[61] the Pazyryk,[62] Tagar,[61] Tashtyk,[61] and Srubnaya cultures, the inhabitants of ancient Tanais,[63] in the Tarim mummies,[64] and the aristocracy Xiongnu.[65] The skeletal remains of a father and his two sons, from an archaeological site discovered in 2005 near Eulau (in Saxony-Anhalt, Germany) and dated to about 2600 BCE, tested positive for the Y-SNP marker SRY10831.2. The Ysearch number for the Eulau remains is 2C46S. The ancestral clade was thus present in Europe at least 4600 years ago, in association with one site of the widespread Corded Ware culture.”

        2. Wojciech Białek (Autor
         Wpisu
         )

         I jeszcze jedna sprawa. Sukces Celtów przypisywany jest temu, że nauczyli się obróbki żelaza od Trako-Kimerów:

         https://en.wikipedia.org/wiki/Thraco-Cimmerian

         https://en.wikipedia.org/wiki/Cimmerians

         “Nestor intended to suggest that there was a historical migration of Cimmerians into Eastern Europe from the area of the former Srubna culture, perhaps triggered by the Scythian expansion, at the beginning of the European Iron Age.”

         Przy okazji Conan Barbarzyńca był Kimerem:

         https://pl.wikipedia.org/wiki/Conan_z_Cymerii

         https://www.youtube.com/watch?v=Oo9buo9Mtos

         A Kimerowie byli oczywiście wschodniakami (choć zapewne bardziej para-irańskimi niż para-słowiańskimi).

         Więc na początku relacje pomiędzy wschodem a Celtami były dokładnie odwrotne niż Pan to sugeruje.

         2
         1. Wojciech Białek (Autor
          Wpisu
          )

          Ale to jest jeszcze bardziej skomplikowane:

          “The Hebrew name Gomer refers to the Cimmerians
          (…)
          Josephus placed Gomer and the “Gomerites” in Anatolian Galatia: “For Gomer founded those whom the Greeks now call Galatians, but were then called Gomerites.”
          (…)
          Galatia in fact takes its name from the ancient Gauls (Celts) who settled there.”

          https://en.wikipedia.org/wiki/Gomer

          1. Wojciech Białek (Autor
           Wpisu
           )

           Żydzi się ich strasznie bali:

           “The eponymous Gomer, “standing for the whole family,” as the compilers of the Jewish Encyclopedia expressed it,[1] is also mentioned in Book of Ezekiel 38:6 as the ally of Gog, the chief of the land of Magog.”

           “Josephus refers to Magog son of Japheth as progenitor of Scythians, or peoples north of the Black Sea.”

           “Magog is often associated with apocalyptic traditions (…)”

           https://en.wikipedia.org/wiki/Magog_(Bible)

  2. sumadartson

   ?No wara opadła na klatę z podziwu. Jeno na koniec Waszmość pobłądził jako że te “protestanty” pod faszystowskimi flagami to były błogosławione z poświeceniem przez Papieża Piusa XII a on raczej protestantem nigdy nie bywał.

   1
   1. Guy Fawkes

    //Jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych, w marcu 1939 Pius obrał sobie za motto „Pokój jest dziełem sprawiedliwości” i uczynił starania o utrzymanie pokoju, swoim głównym priorytetem[2]. 5 maja wysłał pismo do Hitlera z prośbą o dochowanie starań utrzymania pokoju, lecz rząd Rzeszy zapewnił, że nie ma zagrożenia wojną[2]. Podobną prośbę skierował do Benito Mussoliniego, ale efekt był taki sam, jak w przypadku Hitlera[2]. Do momentu przystąpienia duce do wojny w 1940, papież starał się zachować pełną neutralność, dzięki czemu Rzym był traktowany jako otwarte miasto[1]. Podczas wojny nadal nawoływał o pokój, co było głównie widoczne w przemówieniach bożonarodzeniowych[2]. Organizował także pomoc humanitarną i udzielił azylu ok. 5000 Żydów[2]. Potępił Hitlera za jego agresję na Związek Radziecki, a kiedy führer zajął Rzym (10 września 1943), Pius udzielał azylu dla jeńców wojennych i uchodźców w Watykanie//

    Czy Wy czasami nie jesteśdzie duchownem świadków jechowy?

    1
     1. sumadartson

      Nie jesteście. no chyba że jesteście tym kim nie jesteście. Nie wchodź Waszmość w skórę towarzyszy.
      Kościół, Matka nasza jako wszystkie stworzenia, nie zawsze bywała bez winy. A Reichskonkordat powstał po przyjęciu przez Niemców dwóch antyżydowskich ustaw. Wprawdzie jeszcze za czasu poprzedniego Papieża.
      Pius XII niewiele zrobił dla naszych duszpasterzy, gnębionych i mordowanych w Dachau. Poszukam fotki z błogosławieństwem flag z połamanymi ramionami krzyża.

      3
     2. sumadartson

      Ponadto nie oskarżam Kościoła, nie było siły na faszystów. Jednak pisanie że protestanci mordowali dla Hitlera to głupota, jako że w 1937 zlikwidowana została przez Niemców Protestancka Organizacja Młodzieżowa. (prawie milyjon członków). Nie trać Waszmość jakże zasłużonego autorytetu w fałszowaniu historii protestantów, braci młodszych naszych w wierze.

      3
       1. sumadartson

        Poprzestańmy zatem na stwierdzeniu że nasi bracia Germanie wiary wszelakiej, siła dobra robią od wieków dla świata, jeno co jakiś czas im odpierdziela piąta klepka i wszystko dobre obracają wniwecz.
        Cheers

        1
  1. Totalny PoPslaniec

   dzięki niemu pomnożyłem moje oszczędności, od roku robiłem dokładnie na odwrót na rynku i są efekty. Ale utwierdzali mnie w tym również ci na których zawsze można liczyć, t.j. międzynarodówka komunistyczna => dodruk = gwarantowane wzrosty i tak po wsze czasy, bo zatrzymanie tego procederu zawaliło by system w 3 miesiące, a oni (tzn. nasi) “władzy raz zdobytej nie oddadzą nigdy”.
   Od wtorku robię grube zakupy niemieckich akcji, bo kredyt pod zastaw domu babci już na koncie. Ale tylko akcje typu VALUE, bo te nie będą spadać w razie czego, wiadomo.

   4
 6. Guy Fawkes

  @@

  // Bardzo pięk−
  ne naczynia celtyckie po−
  wstawały też na ziemiach
  Czech i Węgier. Tam prze−
  ważało zdobnictwo zoomor−
  ficzne. Na terenie Polski
  wytworzyła się ceramika
  przeworska, tj. robiona już
  przez ludy zastałe, które prze−
  jęły technikę wytwarzania
  naczyń od Celtów//

   1. sumadartson

    Pana komentarze i projekcje jaśnieją pośród rynkowych ciemności niczym księżyc pośród gwiazd. Jednak tym razem to zarówno Lord @Guy Fawkes zasługi w zysku posiada, zwracając uwagę na prapradziada z CELTA pochodzącego. Ułony nieustające składam z wyjątkowej okazyi korzystając.

    7
 7. Pc39442

  Bitcoin doszedl dzisiejszej nocy na swoj lokalny szczyt na 35.5k. W ten sposob moj przewidywany poziom 36k uznaje za odhaczony. Odwrot z polowy trading range to bardzo wymowny ruch. Poklady podazy sa za duze na tych poziomach, kurs musi szukac nowego range’a.

  2
    1. Wojciech Białek (Autor
     Wpisu
     )

     Należałoby przypilnować, by w przyszłości istniał prawny obowiązek umożliwienia polskiemu wojsku przejęcia w trakcie wojny zdalnej kontroli nad wszystkimi autonomicznymi pojazdami:

     https://pl.wikipedia.org/wiki/Samoch%C3%B3d_autonomiczny

     … rejestrowanymi w Polsce po to by – po uzbrojeniu w kilkusetkilogramowy ładunek wybuchowy – mogły zostać użyte – w setkach tysięcy egzemplarzy – do ataku na lądowe siły inwazyjne wroga.

     No ale rozumiem, że nasza przygłupiasta generalicja chce walczyć w przyszłej wojnie ludźmi. No cóż…

     2
     1. Wojciech Białek (Autor
      Wpisu
      )

      Podobnie wszystkie słupy energetyczne w kraju powinny być już od tej pory wyposażane na szczycie w stacje dokujące dla latających dronów bojowych, by te mogły swobodnie się doładowywać w przerwach pomiędzy swoimi misjami.

      1
 8. Pc39442

  Jesli chodzi o lokalne dynastie ksiazece w dawnej Rzeszy to sa mocne przeslanki ze i Wettynowie – czyli nas Sasowie, byli szlachta slowianska ktora uklekla przed Cesarzami i w nagrode otrzymala przywilej pozostania na tronie (przy życiu w ogole).
  Ciekawym Wettynem jest Georg der Baertige, ktory walczyl o powstrzymanie naporu protestantyzmu i mial zone Jagiellonkę.
  Niestety nie mieli syna zdolnego do pr

    1. macarek

     Żaden obcy monarcha nie realizował naszych interesów w pierwszym pokoleniu:
     – Jogajła – zdradził po Grunwaldzie, zamiast przejąć kontrolę nad Bałtykiem i rozwinąć zacofaną Litwę handlowo
     – Ten III co ma najwyższy pomnik w Polsce – zdradził anty-Habsburską orientację i wciągnął nas w wojny religijno-społeczne
     – Mocny – chciał sobie zagarnąć Inflanty naszym kosztem i zrobił z kraju pole bitwy i protektorat Piotra
     Nie rozumiem więc potem tych głupich sentymentów do Sasów z okresu napoleońskiego – jak USA rządzić Polską niemiecką ręką…

     1. Max2

      🙂 Który jest obcy a który “swój”? Każdy realizuje własne interesy, tak jak z analizą techniczną – po fakcie wszystko można wytłumaczyć- a “story” można dopasować do sytuacji. Pan też widzę idealista 🙂

        1. macarek

         Nie swoich. Jeńców z podbijanych plemion. Przecież powiększenie obszaru było czterokrotne i musiało być krwawe.
         Chrobry miał podobne skłonności i robił z sąsiadami podobnie. Pomorzanie jeszcze długo byli śmiertelnymi wrogami…

         1. Max2

          Niech się Pan cieszy że nazywa się Pan Polakiem, bo w innym “rozdaniu” byłby Pan https://pl.wikipedia.org/wiki/Plemiona_polskie… do wyboru… a dzięki Mieszkowi i jego “zmysłowi strategicznemu- przyjęcie chrześcijaństwa” jest tak jak jest. I dzisiaj jest Pan patriotą. Tylko czego? Krwawych skłonności aby czyjeś ambicje wygrały? By żyło się lepiej? Komu? Nie neguję patriotyzmu lecz mam wrażenie że niewielu rozumie co to słowo oznacza.

          1
       1. Wojciech Białek (Autor
        Wpisu
        )

        @macarek:
        “Swoi byli praktycznie wszyscy Piastowie.”

        Pojawiły się pogłoski, że naukowcom udało się zbadać DNA 31 przedstawicieli dynastii Piastów. Praca ma zostać opublikowana w przyszłym roku.

        1
 9. Totalny PoPslaniec

  Proszę z szacunkiem do Sasów, trzeba wiedzieć na którego konia postawić. Donek postawił na właściwego i docenili go bardziej niż w kraju, Sasi i Prusacy i Brandenburczycy wynieśli go na najwyższe stanowisko w europie, poznali się na nim, a wy mohery chlelibyście żeby znowu wrócił czyścić kominy (tak jak zaczynał)! Dobrze ze chociaż są jeszcze ludzie tak waleczni jak Pani Roza von Thun und Hohenstein, to pozwala mi wieżyc w lepsze jutro, bo dla mnie liczy się mój dobrobyt a nie tak ze ogół wprawdzie bogatszy a ja nadal biedny. Tylko dzięki nim uratowano europe przed katastrofa gospodarcza, dzięki nieograniczonemu dodrukowi pieniądza. Teraz lenie i cwaniaki na postojowym a klasa średnia pracuje na ich utrzymanie, i tak ma pozostać, bo ja nie zamierzam iść do pracy wole grac na giełdzie albo na konsoli. Ja zarobiłem w 12 miesięcy na akcjach i jeszcze dopiero to zarobie, a długi państwa – niech spłacają zstępni sąsiada, bo ja będę na socjalu we Francji. Buahahaha 🙂

  7
 10. PRT

  No Panowie, dzisiaj WIG miał rekord i ja też mam rekord na rachunku giełdowym. Obaliłem z tej okazji jogurt. Kto czytał o zakupie Milkilandu we wtorek, mógł zarobić.

  Do Francji po social, czemu nie? Je parle francais un peut i myślałem o jakichś ciepłych krajach. Ostatecznie Lazurowe Wybrzeże, Korsyka, czy jakieś zamorskie terytoria mogą być.

  1
 11. richie_the_kangoor

  “”Wojciech Białek (Autor
  Wpisu) 25 czerwca 2021 o 18:20
  Z badań genetycznych wynika, że właściwie wszyscy „prawdziwi” Węgrzy wymarli. Zostali tylko Słowianie mówiący – trochę bez sensu – po węgiersku:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Hungarians#Ethnic_affiliations_and_genetic_origins“”
  Z reguły nie zabieram głosu w sprawach geo – politycznych, ale to co teraz z Guy’em wyprawiacie, Panowie to woła o pomstę.
  Byliście tam na Węgrzech i wschodniej Słowacji, zachodniej Ukrainie,, Rumunii w ostatnich latach, czy wszystko oparte jest o youtube, wiki, google, facebook?
  Rejon południowy Słowacji jest dwujęzyczny, tak jak nasze Kaszuby, w rejonie wschodnim żyje się po węgiersku, mentalnie, kulturowo (pomijam Romów). Bardziej zadałbym pytanie, czy oni podporządkują się kulturze słowiańskiej, czy zachowają swoją Ugro – Kulturę?
  Palcem po mapie, @GuyFawkes, to samo z celtyckimi, schwanzlanzkimi cechami.

  3
  1. Smerf-Ciamajda

   @wider, mów proszę jaśniej coi kiedy ci tam wychodzi na usiakach
   zrewanżuj się za LTC, bo ja nadal bez big-shorta, bo nie miałem czasu, a robię to tylko dla osobistej satysfakcji, bo pozatym automaty swoje codziennie wymłócą…

   1. wider_swider

    Nic miłego nie jestem w stanie Ci napisać jeśli faktycznie zająłeś pozycję pod wpływem mojej wypowiedzi.
    Wciąż niedowierzam, ale jeśli faktycznie, to rewanże mam 2.
    Pierwszy, nie czytaj proszę więcej moich wypowiedzi.
    Drugi, zacznij pracować nad własnym sposobem handlu. Początkowo na rachunku demo.

    W kwestii -20% w USA, to moim zdaniem będziemy mieli w tym roku przyjemność obserwować taka sesję.
    Szczyt Nasdaqa lokalny lub ostateczny wychodzi mi w najbliższy czwartek.

    Jeśli zamierzasz zająć pozycję pod powyższe, to jesteś bardzo nierozważny i jedynie zezowate szczęście może Cię ustrzec przed bankructwem na rynku.

    1
    1. Smerf-Ciamajda

     kolego, spokojnie z tym kontem demo, grałem na giełdzie jak jeszcze (prawdopodobnie) chodziłeś do szkoły
     nie przejmuj się LTC, przecież pisałem kilka razy ze na krypto się nie znam i robię to tylko dla zabawy, to było fajne doświadczenie taki zjazd 🙂
     a z rewanżem to był żart, aczkolwiek dziękuję za wskazówki!
     mój punkt widzenia przecież znasz, tylko timing się przedłuża: https://s3.tradingview.com/snapshots/n/NHUnxO6m.png

     1. Smerf-Ciamajda

      puściłem na etoro znowu ekipę (dzieciarnie) do boju, żebyś ty widział co taki jeden ( świetny skalper) zrobił w zeszłym tyg. na AU – w 2 dni skasował całkiem przydzielona mu pule (dźwignia i walka z rynkiem niszczy), kilka tys EUR.

 12. Pc39442

  Saksonia to byla za Wettynow swietnie zarzadzana kraina. Chcieli tak samo zarzadzac Polska. Ale nasi szlachcice – a raczej oligarchia, nie pozwolili na stworzenie silnego panstwa. Nie pozwolili na wprowadzenie podatku na stala duza silna armie. Nie pozwolili na zwiekszenie uprawnien wladzy krolewskiej. I dlatego Polska przestala istniec. Wettynowie przyszli i chcieli ja uratowac. Nie byloby wtedy rozbiorow. To my bysmy rozebrali Prusy i przejeli zyski z komor celnych na Wisle. W 1709 Rosja rozgromila Szwedow i miala czas juz zajac sie tym burdelem nad Wisła. Wettynowie mieli zdolnosc koalicyjna z Rosja. Mogli, gdyby tylko Polska sie nadawala, wejsc w koalicje i rozbierac Habsburgow, Prusakow i moze zrewindykowac dobra wywiezione przez Szwedow raptem 3 pokolenia wczesniej. Kto wie, moze i obssdzic na tronach czeskim i wegierskim Wettynow i powtorzyc sukces Jagiellonow.

  1
   1. Pc39442

    Prosze sie zatem zapoznac z historia zlotej wolnosci (przede wszystkim wolnosci od placenia podatkow) w Polsce. Wolnosci w ktorej obronie ostatecznie magnaci udali sie po prosbie do Carycy w ramach tzw Targowicy. Konstytucja 3 maja to byla spozniona o 100 lat proba ratowania kraju. A wystarczylo robic jak chcial Wettyn i nie trzeba by 100 lat pozniej desperacko ratowac. Tylko ze on nie mogl zrobic nic bo mu nie pozwolono. A wokol wyrosly absolutyzmy ktore nas po prostu rozparcelowaly. Milego łyk-endu

    1
    1. macarek

     Tutaj winą była konieczność wkupowania się w łaski monarchów, siedzących na tronie jak na płocie – nie mieli jak Piastowie twardych praw do twardego rządzenia.
     Dlatego pisałem np. o zdradzie Jogajły, który mógł zdobyć to (a nawet więcej), za co jego syn zapłacił przywilejami i długami 44 lat potem, a poźniej to już zaczęło sie samo rozłazić w szwach. Najgorsi byli Ci środkowi jego potomkowie z początku XVI w. oprócz kolejnych strat podatkowych, ograniczając obieg pieniądza poprzez pańszczyznę.
     Jak sie czyta historię Anglii tego okresu to widać jak twardzi byli tamci władcy.

 13. duch_natury

  Skąd ściągnąć aktualne dane historyczne do metastocka giełd US?
  – brałem z BOS-ia ale od paru miesięcy publikują tylko dla polskiej giełdy.

  Chciałbym przyjrzeć się dogłębniej analogii 1987…

  1
 14. Guy Fawkes

  @Richie_the_kangoor

  Nie wiem, jak Ty, ale ja mam ubaw z pana Wojtka, bo robi co może, wije się jak piskorz, żeby wykręcić się sianem z odpowiedzialności wschodnich Germańców za restaurację Kartaginy i destrukcję Cywilizacji.

  Jak było na początku, tak i jest na końcu, Niemcy to Rotschyldownia.

  3
   1. Wojciech Białek (Autor
    Wpisu
    )

    Poza tym sojusz Wandalów i Sarmatów (Alanów) zawsze mnie intrygował:

    “W tym czasie król Alanów Respendial oddalił się od Renu, gdy Goar przystąpił wraz ze swoim wojskiem do Rzymian, podczas gdy Wandalowie stoczyli bitwę z Frankami. Gdy ich król Godegisel zginął i prawie 20 tys. ludzi poległo w jednej bitwie, łatwo mógłby cały lud Wandalów zostać starty, gdyby im we właściwej chwili Alanowie z całą swą potęgą nie przybyli na pomoc.”

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Alanowie

 15. Neptun

  News na weeknend, znajomy podesłał filmik o gościu ktory twierdzi że w szczepionkach sa chipy, mozna sprawdzić magnesem, nawet takim z lodówki, z racji tego ze mam znajomego co się zaszczpił przyłożyliśmy do ramienia w miejscu szczepienia i o dziwo magnes sie trzyma. Muszę zgłebic temat. Kto się zaszczpił sam może przetestować, zachęcam do dzielnia się wrażeniami.
  Udanego weekendu

  1
 16. richie_the_kangoor

  @GuyFawkes
  Do Germańców nie mam szacunku, podobnie jak do wynalazków CHuzraela, typu pejsbook, google, youtube, tiktok, pfizer, itd. Może doczekam czasów, kiedy ten szajs zniknie z ziemi, ale patrząc na dzisiejszą młodzież, to nie mam szans….

  3
 17. Pc39442

  Ile waszym zdaniem powinien wynosic wskaznik C/Z dla liderow bankowosci w Polsce?
  Dla mnie minimum to 12, przy czym zysk powinien byc w 22 5mld dla PKO. Jednak z powodu niskiej stopy wolnej od ryzyka bardziej realistyczny cz to 14 na chwile obecna. Co daje 56zl za akcje. Jesli stopy wzrosna to wzrosna zyski i risk free rate. Dla modelu bedzie to oznaczalo ze wymagany CZ troche spadnie ale zyski wzrosna. Np do 5,3mld. Przy CZ 13,5 to 57,2 za akcje. Cena w szczycie hossy moze byc naturalnie zawyzona wzgledem uczciwej wyceny. Macarkowe 62zl wiec sa jak najbardziej realistyczne za rok. Jesli fundamenty sie poprawia to wrecz te 62zl beda cena fair.
  Przy czym ta cena to chyba po odjeciu zakumulowanego zysku ktory powinien zostac wyplacony w 2022. Czyli spokojnie 2-3zl nalezy dodac.
  Oczywiscie konsolidacja po tych atomowych wzrostach sie nalezy.

  1
  1. Totalny PoPslaniec

   Tak, potwierdzam jako zapakowany po uszy w akcje polskich banków – na pewno tak będzie, pisze o tym regularnie Pan Macarek.
   Nie ma żadnej opcji, która mogla by powstrzymać nadchodzący meltup na akcjach w ogólności, dodruku nie da się zatrzymać.
   @Pececie, zgadzam się z tobą co do tego “burdelu nad Wisłą”, o którym pisałeś wczoraj. Pani Róża von Thun und Hohenstein to dla mnie symbol największego poświecenia dla obrony Konstytucji. Wprawdzie nie wiem co to ta konstytucja dokładnie, bo nigdy nie czytałem (a i to bym nie zrozumiał bo nie jestem prawnikiem z wykształcenia), ale ufam byłemu panu prezydentowi dr. L. Walesie (wiele Honoriscaosow, tez sie na nim poznali)) ze jest ta kontrybucja deptana i nie istnieje, dlatego powinniśmy wezwać pomoc z Niemiec albo z Francji. Wtedy się na pewno odmieni na GPW i zaczną wreszcie kupować nasz ultra niedoszacowany “emerging market”, wtedy dopiero zarobimy kasę na akcjach!

   10
   1. Totalny PoPslaniec

    Jedna rzecz tylko burzy czasami przed spaniem mój spokój. Skoro te banki i inne nadal takie niedoszacowane, to dlaczego to tak je wyprzedawali za ‘bezcen’ wtedy w marcu 2020. Nie umiem tego zrozumieć, ale to mogło być tylko dzieło przypadku, bo inteligenty i wykształcony by te akcje wtedy przecież trzymał, bo są przecież warte dużo, dużo więcej. Taki jeden zacofany moher mi opowiadał, ze widocznie taka była ich rzeczywista wartość rynkowa i mniej więcej do takiego poziomu spadły, ale to kompletna bzdura – bo zaprzeczało by to mojemu rozumieniu ekonomii, to niby co, ze wcześniej były powyżej rzeczywistej wartości? Buahahahah 🙂

    6
 18. Guy Fawkes

  @WB

  //…R1a…//

  Panie Wojtku, niech Pan nie przesadza. Pan do tego podchodzi po niemiecku, czyli niewłaściwie. Zawsze wyjdzie Panu wtedy rasizm i nie zrozumie Pan rzeczywistości.

  Słowianie to etniczne ciasto, ale któremu inne żywioły nadają charakter.

  I na Węgrzech i w Bułgarii i w Polse jest to większościowe ciasto słowiańskie, ale charakter pochodzi z innych źródeł.

  1. Guy Fawkes

   @WB

   Żeby było jasne, nie est moją intencją wypierać się słowiańskości.
   To był element konstytutywny naszego melanżu żywiołowego, ale powstała nowa jakość, która est już niesprowadzalna do elementów prostych, z których historycznie powstała.

  1. sumadartson

   Nie znam się na tym, cdr kupiłem spekulacyjnie po 170, 2 tylko dlatego że wycena (C/Z) spadła o 90 %. Jednak gamesy raczej ograne. Nieruchomości zbieram w związku ze zwyżką surowca, podobnie jak w 2006-2007r i mns jak w 2019 w związku z przewidywaną słusznie zwyżką surowca(au).

   1
 19. Guy Fawkes

  @WB

  Jaki est najistotniejszy sens tercetu egzotycznego, tzn taki sens, który est poza zasięgiem poznawczym ubogich i upośledzonych, brandzlujących się jeno emocjami dla ubogich i upośledzonych?

  Celem tercetu egzotycznego est turecka rewindykacja terytorialna w Europie, oczywista oczywistość.

  ……………………………………………………………………………………………..

  Patrzyłem wczoraj na mapę i zastanawiałem się w jakiż to sposób siedzący bezpiecznie za górami, za morzami sułtan miałby nas wspomóc przeciw niwgodziwym ruskim szachistom.

  Kaukaz odpada. Ostatnia wojna ormiańska polegała na tem, że sułtan pokazał ruskim szachistom, zeby nawet nie myśleli o przejściu przez góry Kaukazu, bo zostaną w górach tych wytłuczeni przez drony.
  No ale przecieżtak samo będzie też w drugą stronę. Turcy nie przejdą Kaukazu na północ.

  Morze Czarne odpada z oczywistych względów, w czasie wojny na tym morzu nie będzie żadnego ruchu.

  ………………………………………………………………………………………………

  Jest jedna droga, którą armia turecka podąży do Europy.
  Ta droga ciągle est rozbudowywana, nowe tunele podmorskie, nowe mosty, nowe lotnisko.

  https://inzynieria.com/tunele/projekty/41382,turcja-trzypoziomowy-mega-tunel-pod-ciesnina-bosfor

  ………………………………………………………………………………………..

  Trójkąt egzotyczny polega na wejściu Turcji do Europy, pod pretekstem pomocy Polakom uwikłanym w konflikt z Rosją.

  W trójkącie egzotycznym role rozpisane są tak, że Polska stanowi łatwy cel, a Turcja dostaje pretekst do zajęcia Bałkanów.

  ……………………………………………………………………………………….
  ………………………………………………………………………………………..

  Pierwszą ofiarą tercetu egzotycznego, poza Polską wystawioną na pierwsze uderzenie, będzie Bułgaria, a potem Serbia.

  ……………………………………………………………………………………………
  ………………………………………………………………………………………………

  To są poważniejsze sprawy niż mi się wydawało wcześniej. Wystarczy się przyjrzeć mapie i aktywności tureckiej w questii przeprawowej.

  ………………………………………………………………………………………..
  ………………………………………………………………………………………..
  …………………………………………………………………………………………

  Myślę, że najlepiej będzie, jak ”nasi” przestaną zajmować się polityką, bo to prowadzi Kraj i Europę do wielkich nieszczęść.

  1. Guy Fawkes

   //Jest jedna droga, którą armia turecka podąży do Europy.//

   A V kolumna islamska już w Europie est, młodzi poborowi przywiezieni taksówkami Sorosa,

   ……………………………………………………………………………………………

   Niech już ten mleczarz z Anatevki pod Odessą idzie na emeryturę do jasnej cholery, zanim sprowadzimy na Bułgarów wielkie nieszczęścia na kolejne setki lat.

  2. Guy Fawkes

   To nie nas bronić będzie Turcja, tylko my będziem mięsem armatnim rzuconym do dywersji przeciw Rosji, kiedy Turcja będzie ponownie zabierać Bałkany.

   Na tym polega tercet egzotyczny: dwie pieczenie przy jednym kartagińskim ogniu, utylizacja Słowian południowych i pozostałości Polski za jednym zamachem.

   1
    1. sumadartson

     Szczerze współczuję.
     Szlachta wybiera Ukrainę, Białoruś i Orbana. Austria ma pozostać neutralna, aby uniknąć utylizacji reprezentacji naszych skoczków narciarskich.
     A na Uralu ustawimy milyjon dronów na granicy z Chiństwem.
     Dużo dronów.
     Zdrowie Unii Rzeczypospolitej Międzymorza, bo trójmorze s…ł pies.

     1
     1. Guy Fawkes

      O Xiędzu było tylko w pierwszem akapicie, od słowa ”brandzlujących się”.

      //Szlachta wybiera Ukrainę.//

      Szlachta wielebna nie ma pojęcia czym est ukraina, proponuję zacząć się uczyć o brytyjskiey ukrainie:

      Sarmacki Katyń:

      //Pod Batohem doszło do masakry bezbronnych, a w jej trakcie zginęło prawdopodobnie od 3500 do nawet 8000 (zależnie od źródeł) doborowych polskich żołnierzy i oficerów.//

      https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeź_humańska
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeź_wołyńska

      ………………………………………………………………………….

      Proponuję wielebnemu retest edukacyjny.

      Ogolić jaja i do przedszkola.

      1
      1. Guy Fawkes

       Pierwszy, sarmacki Katyń:

       //Rzeź przebiegała następująco: związanych jeńców po kilku wyprowadzano na wyznaczony plac (majdan), na którym Kozacy i Tatarzy nogajscy podrzynali im gardła lub ścinali głowy, niektórych zakłuwano pikami. Kaźń odbywała się w obecności pozostałych polskich jeńców czekających na swoją egzekucję. Oszpeconych ciał nie grzebano.//

       1
       1. sumadartson

        Tak było. Prawie jak za niemca nazisty, z którym obecnie mamy taki geszeft że cały glob rozwiera pyska z podziwu.
        Prosiłem nie chadzaj Milordzie do tej oligarchicznej ambasady i nie spijaj ruskiego szaleju, ale widzę że gadał szlachcic do obrazu…

        1
 20. Pc39442

  Polecam artykul z roku 2014, tlumaczacy dlaczego obecna sytuacja jest podobna do czasów saskich. I ze nie odrobilismy lekcji od roku 2014.

  https://jozefdarski.pl/7351-cele-strategiczne-polityki-polskiej

  W uzupelnieniu polecam posluchac ostatnich wystapien Sykulskiego, tlumaczacego od czego trzeba zaczac.

  Tymczasem Pan Budzisz sugeruje maly reset z Rosja:
  https://wpolityce.pl/polityka/556421-czy-warszawa-powinna-zaczac-myslec-o-dialogu-z-moskwa

  Czyli Wakaryzm a wiec koncepcja promowana przez Sykulskiego wygrywa. I dobrze.
  Bartosiak ze swoja power pokitics musi poczekac. Pewnie przynajmniej ze 20 lat.

  1. resss

   przemyślenia targalski ego z 2014 wciaz aktualne. usa przez kolejne lata zajete będzie wewnętrznym terroryzmem bialych suprematow, eutope azje chiny swiat zostawi samych sobie.

   my zostaliśmy z rosja i niemcami bez parasola usa, malo twego usa nas zaraz rzuci izraelowi na pożarcie. nie mozna miec złudzeń, my wiemy ze jesteśmy rym klockiem ktory moze pomoc w usa sabotowaniu ukladu niemcy rosja, niemcy i rosja tez to wiedza więc scenariujsz przyśpieszy aby wiecej problemu nie bylo

   wystarczy uciac fundusze z eu, odpalic mienie bezspadkowe, zablokować mierzeje cpk bp, ruscy łaskawie zaproponuja najwyzsze stawki na gaz a niemcy laskawie zaproponuja wylaczenie elektrowni węglowych i tani niemiecki prad.
   i będzie pozamiatane na dlugo, kolejne cudowne dwudziestolecie zaliczone

   1. Pc39442

    Mysle ze jednak tak zle nie bedzie. PiS juz rozumie ze trzeba reformy administracji. Dopiero sie konczy pierwsza faza rzadow czyli zbudowanie wlasnych elit. Czyli obrosniecie w sadlo. Teraz czas na reformy. Zreszta inaczej spoleczenstwo sie odwroci. Poki PiS u wladzy to opcja polskiego atomu i CPK niezagrozona. A niedogodnosci polityki mocarstw trzeba przeczekac i tyle. Do budowy atomu nie potrzebujemy kasy z UE. Za kilka lat bedziemy platnimiem netto i to bedzie moment kiedy juz kary na nas nie beda dzialaly. Bo wtedy my przestaniemy placic skladki.. A wiec wystarczy utrzymac obecny uklad i wytrzymac kilka lat. Ajac sie geszeftami.

    1. Pc39442

     Targal zaklada ze obecny reset nie przetrwa zbyt dlugo a wiec nawet nie trzeba bedzie czekac na zmiane administracji. Zreszta pospiech Niemcow wskazuje na to ze oni tez widza ze okienko czasowe jest waskie. Wiec nie ma co panikowac, tylko skonsolidowac sie w oblezonej twierdzy i zajac sie walka z wewnetrznymi V kolumnami, na zewnatrz zajmujac sie glownie handlem. A republiki baltyckie zostawic same sobie. Nie jezdzic tam. To tylko obciazenie dka nas.

     1
     1. resss

      problem w tym ze my i oni to wiedzą, to my w ta grę jesteśmy początkujący na dodatek skłóceni wewnętrznie.
      niemcy i rosja w porównaniu do nas to monolit monolitu

      zazdroszczę optymizmu i zycze abym jednak nie mial racji

      1
 21. Guy Fawkes

  @Macarek

  //Rok temu pisałem, że Turcja to przyczajony tygrys.//

  To trzeba widzieć w szerokim kontekście kluczowych problemów łańcucha głównego, ostatecznego rozwiązania problemu chrześcijaństwa i ostatecznego rozwiązania questii rasy białej.

  ……………………………………………………………………………………….

  Widać przy tym, że wścieklizna antyrosyjska, której jednynie my na całym świecie mamy podlegać, jest kompletnie fejkowa i polega na skupieniu uwagi i wskazaniu celu armii rosyjskiej, która nawet nie chcąc, będzie w końcu musiała uderzyć.

  ………………………………………………………………………………………..

  Z Rosją należy rozmawiać i o polskim Królewcu i o polskim Lwowie.

  2
 22. sumadartson

  //Z Rosją należy rozmawiać…//
  Chyba na zasadzie gadał dziad do obrazu a obraz nas…ł mu na łeb każdego razu.
  Im zalęży jeno na 3maniu wszystkich na dystans żeby naród nie dobrał im się do oligarchicznej żopy.
  Rozmawiać z wisielcem o dziedziczeniu sznurka. U nas oligarchia nie ma szans (patrz losy popslańców)

  3
  1. Guy Fawkes

   Xiądz najpierw lekcyje odrobić powinien, następnie rozpieprzyć telawizor w drobny mak i wyrzucić ze dworu.

   Chodzi o narodową questię egzystencjalną i nie tylko jednego narodu.

   ……………………………………………………………………………………….

   To nie są polskie tradycje i polska racja stanu, z turkami przeciw chrześcijanom i Słowianom. To są antypolskie tradycje od Króla Władysława Warneńczyka.

   Nawet Marszałek Piłsudski w czasach nowszych nie brał Turcji pod uwagę, projektując sojusz bardzo zamaszysty.

   ……………………………………………………………………………………………..

   A ”Czy przybył poseł z Lechistanu?” to oczywisty fejk. Historycy dzielą się na fałszerzy i fejkowców.

   1. sumadartson

    A ruszaj se Waszmość na wyprawy krzyżowe jak go ….pięta swędzi.
    Samoutylizującej się oligarchii i tak nie uratujesz.
    Z kim tu się bratać?
    30% światowego wydobycia ropy a PKB jak u karłowatej, tęczowej Holandii.
    Krzyżyk na drogę.

    1. Guy Fawkes

     Znam Bułgarów i rozumiem. 7 wieków okupacji tureckiej. Oni mają w żywym języku wiele takich rdzennie polskich słów, których już nie ma we współczesnej polszczyźnie.

     Obowiązkiem elementarnym ludzi przyzwoitych jest obrona Europy i Bułgarii przed bandyckim barbarzyństwem

     1
 23. Guy Fawkes

  @WB

  //Poza tym sojusz Wandalów i Sarmatów (Alanów) zawsze mnie intrygował//

  Mnie wcale nie intryguje, bo wiem co było spoiwem tak różnych żywiołów: pierwsza przyczyna, Kartagina.

  To był sojusz zadaniowy, dobrze opłacony. Potem Justynian odwrócił wodza Wandalów i wszyscy grzecznie jako najemnicy przeszli na stronę Justyniana.

  ……………………………………………………………………………….

  W ogóle Germańcy bardzo łatwo się odwracali i zaczynali służyć Cywilizacji, porzucaąc kartagińskiego nakładcę.

  Nawet Wizygoci w Hiszpanii zerwali z Kartaginą i herezją ariańską, przez co ściągnęli na siebie zemstę Kart Hadaszt w postaci inwezji islamskiej.

  Barbarzyńcy europejscy zbyt szybko przechodzili na stronę Cywilizacji, dlatego zaraza tranzycyjna okazała się koniecznością. A potem postawienie na siły militarne barbarzyńców poza europejskich, islamskich. Po to właśnie islam został wykreowany przez Kart Hadaszt.

 24. Max2

  Wnioski jakie wyciągam z wpisów Fawkesa :
  1. Wyjść z UE
  2. Wprowadzić w Polsce autorytaryzm (na wzór Rosji)
  2. Dogadać się z Rosją
  3. Podzielić Ukrainę, Białoruś i państwa nadbałtyckie między siebie.
  4. Cieszyć się “wielką” Polską

  Gdybym był zwolennikiem teorii spiskowych..podobno trolle rosyjscy operują z Szwajcarii…

  A może wyciągam błędne wnioski?

  5
  1. Guy Fawkes

   //1. Wyjść z UE//

   Ha, z tego sovietskiego g… przede wszystkim, jak tylko straty wyraźnie przeważą iluzoryczne zyski i lud się rozczaruje.:))

   //2. Wprowadzić w Polsce autorytaryzm (na wzór Rosji)//

   Tu est problem niestety, bo nie ma autorytetu, byle ch… się nie nadaje.

   // Dogadać się z Rosją.//

   Jeśli to możliwe i golem rosyjski nie gra roli w teatrze Kart Hadaszt.

   Tylko skończony opętany idiota poświęci swoje dzieci w obronie przebrzmiałej hegemonii Wielkiej Nierządnicy, rozsiadłej nad wieloma wodami. Ch… z nią tańcował.

   //3. Podzielić Ukrainę, Białoruś i państwa nadbałtyckie między siebie.//

   Oczywiście, to są terytoria Rzeczpospolitej, nie uznaję żadnych agenturalnych teatrzyków etnicznych pożal się Boże.

   Proponuję obejrzeć film na temaqt tych sk…synów niedorozwiniętych małp:

   https://www.youtube.com/watch?v=hLtVFcdpcGM

   8
    1. Guy Fawkes

     Ja to pierdolę, czy jakiś ubogi, wyleci z wytresowaną zastawką nienawiści.

     A mogę sobie nienawidzieć ile mi się podoba i upośledzonym domorosłym ubogim strażnikom politpoprawności ch.. do tego.

     Cheers.

     (Dziś jest trochę wariacki dzień – monkey shoulders)

     3
     1. Max2

      Niestety Fawkes to jest prowadzenie narodu do klęski. Nie tylko politycznej i ekonomicznej ale i moralnej. Takich było wielu na przestrzeni historii. Cykl jest nieubłagany. Sądzę że te cykle ulegają skróceniu w dobie informatyzacji. Nigdy na przestrzeni historii nie staliśmy na krawędzi kataklizmu klimatycznego który nota bene jest bagatelizowany przez konsumpcjonizm. ( Świetny artykuł wkleił piotr? darek? o 50 latkach próbujących utrzymać status quo )

      3
   1. Totalny PoPslaniec

    no Panie Geju, tu się Panu chlaplo. Nas nie interesuje jakaś pseudo mocarstwowość.
    Pan zapomina ze jesteśmy duza masa wykształconych ale biednych obywateli. Nas interesuje to żeby były tanie kredyty na auta, mieszkania i elektronikę i oczywiście na wczasy. Tanie latanie, ale jak nam każą to pójdziemy na barykady walczyć za zielonych i eurokomunę.
    Panu się coś pomyliło, Polska inteligencja i polscy Panowie oddali życie w II wojnie światowej, co pan wymaga od nas pokolenia proletariatu (ale wykształconego, przynajmniej tak nam się to wmawia), ze oddamy życie za kraj? Wybieramy socjal w Niemczech albo we Francji, Pan Donek pokazał nam jak żyć wygodnie. Taka już nasza mentalność, jesteśmy ludźmi zbyt małego kalibru żeby prowadzić coś własnego, włącznie z przedsiębiorstwami i polityka. Pan Leszek B. dobrze to przeprowadził, ze Niemcy i inni zagraniczni przejęli większość zakładów w naszym, bo my nie umiemy samodzielnie myśleć i się prowadzić, w końcu po II wojnie św. zostało ciało bez głowy (chlopo-robotnicy). Bye, bye, bez odbioru!

    6
    1. Totalny PoPslaniec

     Mialem na myśli ze nam przykładowo wystarczy zachwyt nad tym ze Donek był wybrany przez Niemcy na prezydenta europy. Pamiętam jaki bylem wtedy dumny, jak na TVN pokazywali ten wspaniały sukces, pamiętam te dni jak Pan przewodniczący Europaplamentu “TW Karol” był i jest do dziś na czołówkach wszystkich gazet. A teraz sukcesy sportowe, mamy najlepszego piłkarza na świecie, bezdyskusyjnie, wspaniale, cudownie się żyje w naszym kraju. Same sukcesy i podziw innych krajów, tylko te pisory i ta korupcja pozostały jeszcze, ale damy rade bo nad tym już pracują nasi przyjaciele z Europy zachodniej. Czasami się jednak trochę boje czy dadzą rade, bo nawet Pani Aniela z Niemiec nie da rady jeśli przyszło by odkryć karty w tym gospodarczym pokerze, jeśli wyjdzie ze król jest nagi to będzie tsunami na rynkach. Ale król jest odziany w kredyty tak grubo jak nigdy w historii świata, dlatego po chwilach wątpliwości mowie ze będzie meltup na rynkach jak nigdy.

     8
 25. duch_natury

  Z podwórka giełdowego (w weekend niemodne tematy).
  W 2020r.
  Korekta poprzedzająca crach covidowy zaczęła się 3 dni po Dniu Lutera Kinga
  Crach luty-marzec 2020r. zaczął się 3 dni po Dniu Waszyngtona

  No to mamy 5.07 – Święto Nieodległości.
  Czy ta oczekiwana korekta rozpocznie się w czwartek 8.07 ???

  Co ciekawe kto zajął pozycję w Święto ten nie był dużo stratny – szczyt był 0.5-1% wyżej. Więc dla mnie okienko szorcenia wychodzi mi od przyszłego czwartku 1.07- do kolejnego czwartku 8.07

  2

Dodaj komentarz