FOMC bez jakiś przełomów, ale nieco mniej „gołębi”

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Na zakończonym wczoraj posiedzeniu FOMC nie zapadły jakieś przełomowe decyzje, ale opublikowane po spotkaniu oczekiwania członków komitetu na temat wysokości stóp FED w przyszłości mogły być pewnym zaskoczeniem. O ile nadal żaden z członków komitety nie spodziewa się podwyżek w tym roku, o tyle już 5-ciu oczekuje jednej ćwierćpunktowej podwyżki stóp w 2022 roku, a 2-óch dwu takich podwyżek. jeśli chodzi o 2023 rok, to mediana głosów to przedział 0,5-0,75 proc., ale niektórzy głosujący widzieli stopy w tym roku już na poziomie 1,5-1,75 proc..

Jedną z reakcji rynku na tą informację był wzrost rentowności 2-letnich obligacji skarbowych USA do najwyższego poziomu od roku (0,21 proc.).

WIG-20 spadł wczoraj drugi raz z rzędu (-0,23 proc.) odbijając się od górnego ograniczenia kanału trwającego od marca ub. r. średnioterminowego trendu wzrostowego. Standardowy MACD dla tego instrumentu spadał poniżej swojej zniżkującej linii sygnału. Poza sWIG-80 (+0,11 proc.) spadły również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji.

Czy cena kontraktów na S&P 500 wybiła się w dół z tej kształtującej się od ponad miesiąca formacji klina kończącego? W Azji dziś rano przeważały spadki. Najsilniej – o -1,2 proc. – spadał filipiński PSEi. Lekko – o 0,1-0,2 proc. – rosły tylko główne indeksy giełd na Tajwanie, w Tajlandii, Hongkongu oraz Shanghai Composite Index.

Akcje spółki Bank Polska Kasa Opieki (C/Z 22,3, C/WK 1,02, kapitalizacja 25,9 mld zł) zostały w tym miejscu wspomniane 2 marca br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 71,60 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 98,50 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia 14-letniego kanału trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 3,5 miesiące temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć wstępne wyniki handlu zagranicznego Japonii w maju:

… najwyższą od 9 lat roczną dynamikę PPI w Wielkiej Brytanii w maju:

… roczne dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w maju:

… oraz zannualizowaną roczną dynamikę nowych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów domów mieszkalnych w USA w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

   1. duch_natury

    Ja znowu obserwuję sytuację odwrotną – odwieczne byki na shortach – to mnie trochę deprymuje ;)))))
    Pamiętam jak wchodziłem w S-ki w lutym 2020 czy jesienią 2020 to były śmiechy i ostrzeżenia przed bankructwem – teraz czuję mocno niedźwiedziową atmo na blogu.

    4
    1. sumadartson

     Waszmość też postanowił tu za komika robić?
     Przecie wszyscy pamiętają jak Waszmość z uporem sponsorował szlacheckie shortkonie, uporczywie na L przebyeając ażem wtenczas z wdzięczności obiecał Waszmości popiersie na Książęcej ufundować z napisem mac_erson.
     ☺😂😄

     10
       1. duch_natury

        No tak cały czas będziemy wspominać kilka dni mojej wpadki z której się skutecznie wybroniłem na pamiętnym podbiciu na przełomie lutego i marca.
        Masz ochotę looknij na archiwum 3.03 gdzie pisałem jak zamykam te pozycje. Pamiętam strata wyszła ok 30pkt i jak najbardziej moje popiersie w Twoim domu powinno stać za ten sponsoring 😉
        To zamierzchła historia, gdzie otarłem się o nieciekawą sytuację ale opatrzność czuwała. Jednocześnie tamto zagranie spowodowało zmianę mojej strategii, efektów doświadczam.

        7
        1. sumadartson

         Waszmość wspomniał jakoby ktoś z S go wyśmiewał w lutym, a mu wtedy pół miecha za jego L dziękowałem.
         Uuuu słabiutko. 30 pkt to tam w godzinę było do wyjęcia. A Waszmość parę sesji o tych swoich L chwaliwszy.
         No ale było minęło. Jeno nie warto w swojej sprawie konfabulować, opinię o innych na szwank wystawiając.
         Wio, wracamy do dworu

         3
         1. duch_natury

          Mylisz zdarzenia:
          – zobacz sobie na blogu luty 2020 – 18.19.02 kiedy otwierałem S-ki – gdy głowy jeszcze były gorące
          – a mój błąd czyli zamiana tych S-ek w trakcie największego krachu ostatnich czasów

          Nie mam kolego na celu konfabulacji i nigdy tego nie czyniłem. Nie zależy mi też na poklasku dlatego przestałem publikować moje zagrania na blogu.
          Od czasu do czasu dzielę się swoimi spostrzeżeniami i projekcjami tylko tyle.

          4
          1. fast_market

           Generalnie wypominanie komukolwiek złych zagrań nie ma sensu.
           Nie ma takiej osoby, która by nie popełniła błędu. Zresztą to nawet nie można
           często błędem nazwać, bo tutaj okoliczności zmieniają się z minuty na minutę.
           Każdy walczy, żeby coś zarobić i dobrze. Rynek dzięki temu działa. 🙂

           9
 1. tinley

  raz, dwa, trzy… Obstawiamy kidy Glapie zmięknie kaposzon i skończy zaklinać rzeczywistość i zacznie podwyższać stopy. Od czerwca jest najsłabszą walutą regionu ramię w ramię z HUF. Niech się tak dalej bawi. Najgorsze jest to że on wierzy w to co mówi. Nic dziwnego że ludzie rzucili się na mieszkania. Sam się powstrzymuję przed wejściem w to wariactwo.
  5% inflacji, zerowe stopy, zerowe lokaty, obligacje nie zarabiają, fubdusze niskiego ryzyka nie zarabiają. Glapa szczęśliwy że pompuje bańkę mieszkaniową. Jakieś 80% kupujących to spekulanci. Pod wnajem albo na szybką realizację zysków. Tylko ciekawe jak to się skończy gdy najem nagle przynosi stopę zwrotu 1-2% a ceny nagle przestaną być akceptowalne dla przeciętnego śmiertelnika

  7
  1. zeroxx

   Glapa będzie udawał głupa do samego końca. Podwyżki stóp procentowych to dla nich przebicie balona na RE, wzrost bezrobocia i koniec dobrej zmiany. Osobiście uważam, że podpompują ceny jeszcze 10% up a potem będzie problem jak z frankowiczami. Swoją drogą to nikt inny jak PIS stworzył ten problem z CHF, kiedy rządzili w 2006-2007, widać mamy powtórkę z historii.

   7
   1. tinley

    Dokładnie. Przecież jeszcze protesty wysyłali żeby banki nie skręcały akcji kredytowej we frankach. Obawiam się jednak ze scenariusz jest inny. Glapa będzie grillował ludzi posiadających jakies pieniadze. Podwyżki bedą bardzo wolne, bez wpływu na inflację, CPI dalej mocno podwyższone a to woda na młyn dla cen nieruchomosci.
    Zbyt szybkie podwyżki stóp mogą doprowadzić do tego że deweloperka zostanie z niesprzedanymi mieszkaniami i rozpoczętymi budowami – problem gotowy. Więc tego nie zrobią choćby było i 6 na liczniku. Oni po prostu postawili sprawę jasno – pompujemy inflację na max tego co da się tolerować. jak wystrzeli nad 4 powiemy że przejściowa, jak nad 5 też przejściowo a jak pojawi się 6 to powiedzą że za późno na podwyżki bo zaraz spadnie.
    Oczywiscie Polscy prędzej sami nakręcą spiralę galopującej inflacji jeśli by to robili, ale myślę że oni byliby skłonni podjąć ryzyko realizacji takiego scenariusza (i tak naprawdę już go realizują) tyle ze nei są pewni co do jego skutków i czy rzeczywiście to nie wymknie się spod kontroli.
    Teraz będą grać na zwłokę, odciągać podwyżki ad acta… Niom.. jak na następnej konfie albo w tym miesiacu jeszcze nie zasygnalizują gotowości do ukrecenia łba inflacji to mamy problem z walutą. Już go troche mamy z tego co widzę

    4
 2. Guy Fawkes

  @@

  Presja ma sens, wojsko kupi drony dla całej artylerii.

  https://www.defence24.pl/wojsko-kupi-drony-dla-artylerii-plan-ws-dwoch-klas-komentarz

  Panie Płaszczak, a kiedy drony dla Morskiej Jednostki Rakietowej, żeby najlepsza broń precyzyjna mogła wreszcie razić poza horyzontem???

  https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Problemy-sprzetowe-Morskiej-Jednostki-Rakietowej-n110251.html

  …………………………………………………………………………………………..

  Dla warzywa i jego ekipy wrogiem numer 1 est Ameryka.

  https://wpolityce.pl/swiat/555161-amerykanska-kwadratura-kola-wygrac-z-chinami-i

  https://www.youtube.com/watch?v=38QNVaK7a-s

    1. sumadartson

     Ale żeby nie było tak słodko, żadnej wojny chińskiej nie będzie. Usiaki same wykarmiły własną piersią potwora. Aby ich pokonać należy odstawić od cyca (wycofać inwestycje i technologie i zablokować import).
     Ale taka strategia jest niewykonalna. Hiperinflacja, zerwany na długie miesiące łańcuch dostaw, bankructwa, bezrobocie jak nie przymierzając u nas za tow. Leszka (bardzo Be.)

     4
  1. duch_natury

   Nie za ciekawie. Zarobił początkowo dużo, powiększał pozycje na wzrostach, aż uwierzył w swoją nieomylność. Wczoraj przed załamaniem mówił, że ustawił dużo zleceń kupna w okolicach 1850 więc mu pewnie powchodziło, nie wiem jak z zabezpieczeniami u niego aktualnie. NIe dzwonię ale jestem pełen obaw. Niestety mojemu koledze włącza się system all-in.

   2
 3. Guy Fawkes

  @@

  Czy ktoś dzisiaj nie kupuje złota?:))

  ………………………………………………………………………………………………

  Nie możemy budować nowoczesnych samolotów, na razie, ale możemy być potęgą dronową.

  Powinniśmy zrobić drony myśliwskie, do zwalczania dronów npla poza zasięgiem własnych możliwości naziemnych. Na początek mogą mieć karabin snajperski, amunicja programowalna, noboje rozpryskowe. Potem może jakieś lasery…:))

  2
 4. noob

  Neptun@ powrot sp na min był oczywisty 4223 min,dj to samo.Trzeba tylko wiedziec na co patrzec;-).Sp500 szczyt miał miec w poniedziałek i był.4259 dla niego wyliczanka .Liczymy na wiecej,ile czort wie a moze juz,oby nie.Na razie ida jak powinni.Probujemy ubijac banana < 2165 w20

  3
 5. tinley

  piękna zwała na surowcach i metalach. A jeszcze w maju Polacy ruszyli na zakupy funduszy złota, srebra i surowców :-(. Tak jakby w fedzie siedzieli idioci którzy stracili kontrolę nad drukarką. Obawiam się że następnym etapem mogą być emergingi – z GPW na czele. Jakoś tak FED trochę zaskoczyl wiec może Jankesi nie zdążyli jeszcze powychodzić, ale przy tej skali aprecjacji dolara to dziwne by było gdyby niedługo nie zaczął się i na emergingach cięższy okres.

  1

Dodaj komentarz