Kiedy szczyt a kiedy dołek cyklu 6,(66)-letniego na WIG-u?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Traktując poważnie koncepcję podwójnego cyklu Kitchina czyli cyklu 6,(66)-letniego należy przyjąć, że jego cztery ostatnie minima wypadły na GPW w marcu 1995, październiku 2001, lutym 2009 oraz styczniu 2016.

Synchronizując te 4 cykle w ich dołkach zobaczymy, że faza wzrostowa cyklu rozpoczętego w 1995 roku była krótsza niż odległość obecnego cyklu od jego dołka ze stycznia 2016, a do szczytów cykli rozpoczynanych w lutym 2009 oraz październiku 2001 obecnemu cyklowi brakuje jeszcze odpowiednio nieco ponad miesiąc oraz niecałe 4 miesiące.

Jeśli chodzi o następny dołek tego cyklu, to powyższe porównanie sugeruje czerwiec 2022, październik/listopad 2022 oraz kwiecień 2023.

Uśrednienie przebiegu 3 poprzednich cykli 6,(66)-letnich zsynchronizowanych w ich dołkach i porównanie tej projekcji z przebiegiem obecnego cyklu sugeruje szczyt wzrostu cen akcji na GPW na przełomie września i października br. oraz dołek w kwietniu 2023. Należy jednak zwrócić uwagę, że dominujący wpływ na tą projekcję ma ścieżka WIG-u z lat 2001-2009, która najpóźniej po dołku cyklu robi szczyt (w lipcu 2007) i najpóźniej robi dołek (w lutym 2009).

WIG-20 po wzroście o 0,1 proc. w piątek trzymywał się w pobliżu poziomu swego szczytu z listopada 2019 przy górnym ograniczeniu standardowej wstęgi Bollingera. Standardowy MACD dla tego indeksu potwierdzał krótkoterminowy wzrost, ale pozostawał poniżej poziomów swych ubiegłorocznych szczytów. Wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również w piątek wzrosły (najsilniej – o +1,1 proc. – NCIndex). sWIG-80 osiągnął najwyższy poziom od 2007 roku. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wśród indeksów sektorowych WIG-ENERG i WIG-SPOZYW, wśród makroindeksów WIG.MS-BAS i WIG.MS-FIN, zaś wśród indeksów narodowych WIG-CEE i WIG-UKRAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 zamknęła się w piątek na poziomie majowego historycznego rekordu, a dziś rano nieznacznie spadała o 0,15 proc. W Azji dziś rano lekko przeważały wzrosty. Najsilniej – o +0,7 proc. – zwyżkował singapurski Straits Times. Australijski All Ordinaries zaliczył historyczne maksimum. Najsilniej – o -0,5 proc. – spadały chińskie Hang Seng i Shanghai B-Share Index oraz filipiński PSEi.

Spółka CDRL (C/WK 2,39, stopa dywidendy 4,7, kapitalizacja 136 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 17 grudnia 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 20,20 zł. W piątek jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 22,4 zł. Zbliżenie się kursu do grupy potencjalnych linii oporu czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 18 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć +0,5 proc. roczną dynamikę sprzedaży samochodów w Chinach w maju:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej (poza samochodami i motocyklami) w Rumunii w kwietniu:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej na Węgrzech w kwietniu:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej na Słowacji w kwietniu:

… saldo obrotów bieżących Szwecji w I kw. br.:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w strefie euro w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. wider_swider

   Strategia bez zmian.
   Pozycja inwestycyjna leży do końca roku.
   Na każdym załamaniu, spekulacyjne podebranie i oddanie na górce.
   Scenariusz marzeń to zejście w rejon 20 000 na bitku.
   Od dzisiaj dochodzi shortowanie W20.
   Pozostałe indeksy póki co obserwuję.
   Nie ma porannych majaczeń o bolkowych górkach, więc jesteśmy blisko.

   1
 1. Guy Fawkes

  @Max

  //Czytając Ciebie mam wrażenie że w Twoim wypadku Twój Uroboros to metafora wczesnodziecięcej fazy rozwoju Carla Gustava Junga.//

  Twoje uwagi zawsze są po pierwsze najbardziej niedorzeczne, jak to tylko w danym przypadku możliwe, a po drugie zwasze grają z majnstrimową propagandową modą intelektualną[sic!] danego etapu socyjalizmu.

  W reklamówkach trzech armii, no powiedzmy dwóch i pół armii, nie było żadnego strachu.
  Za to rzucał się w oczy nierozwiązywalny problem psychologiczny skrzywdzonego dziecka.

  Dwie pomylone megiery sprawiły sobie żywe dziecko zamiast pieska. Rezultat jest taki, że dziewczynka pozbawiona ojca, poszła go szukać do armii – bo armia kojarzy się z męskością, siłą i bezpieczeństwem.

  I powiem Ci jaki będzie rezultat. Ta skrzywdzona dziewczyna będzie teraz się bujać przez całe życie, od tatusia do tatusia, ale nigdy go nie znajdzie.

  ………………………………………………………………………………………..

  Tak że sorry bicz, ale nie wiem, co Ty możesz mieć wspólnego z psychologią.

  5
 2. kolczyk

  Ja nie wiem, jak można shortować indeksy przed największym melt up w dziejach ludzkości. Po co? Aby się załapać na 5% korektę i udowodnić swoją wiedzę? Pokazać jaki jestem silny? Kiedy indeksy zrobią kolejne 20% do góry i wystarczy siedzieć na tyłku od marca 2020.

  17
   1. Stifler

    @wider_swider
    „Jeszcze w tym roku sesja -20% w USA, szkoda by było to przegapić.”

    Nie rozumiem w jakim celu takie komentarze i „prognozy”, na czym to opierasz? Nie tak dawno „strzelałeś”, że LTC będzie miał super rajd, nowe szczyty itp. i to w przeciągu kilku dni, jak to się skończyło, każdy widział. Czytam ten blog od dłuższego czasu, opinię użytkowników, ale przez właśnie takie niepoważne i bezpodstawne opinie, muszę w komentarzach omijać kolejny nick, a wystarczy nie wróżyć, bo traci się dużo w oczach pewnie niejednego czytelnika 😉

    14
    1. Smerf-Ciamajda

     „a wystarczy nie wróżyć”
     hmm, w takim razie czym są wszystkie inne tutaj zamieszczane projekcje jak nie wróżeniem? Rozumiem ze powyższa prognoza pana kolczyka, to na podstawie szeroko zakrojonej analizy deterministycznej a nie na podstawie jego „widzi mi się, bo inflacja itd…” ?

     18
   2. wider_swider

    Smerf, tak -20% na jednej sesji.
    Szyderca, serio nie mam pojęcia. Powinno być to poprzedzone jakąś niekorzystną informacją w sprawie dodruku.
    Stifler, omijaj. Rośnięcie w Twoich oczach jest ostatnią rzeczą na jakiej mi zależy na tym forum. Nie znam Cię.

    6
    1. duch_natury

     @wider
     Odważna prognoza.
     Stawiam, że w tym roku takiej sesji nie będzie. Ale na pewno bym się tym nie zmartwił bo zamierzam pilnować S-ek 😉
     Na razie moje projekcje pokazują, że jeszcze nie czas. Nie wiem czy ten tydzień czy kolejny, następne dni rozjaśnią.

 3. sumadartson

  Globalna produkcja jest u szczytu wydolności a popyt rośnie. Znajomi z branż auto, elektro, budo z przerażeniem donoszą o topniejącym łańcuchu dostaw podzespołów i półproduktów. Nikt nie pyta za ile, tylko kiedy otrzymam zamówienie. Nawet laminat do produkcji ambitniejszych modułów elektronicznych zaczyna być rarytasem. O półprzewodnikach nie wspominając.
  W parze z drukowanym dobrobytem podąża bieda inflacji.

  1

Dodaj komentarz