Najsilniejszy w historii 6-sesyjny spadek cen kontraktów na drewno na CME

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Drewno może nie jest obecnie najistotniejszym dla światowej gospodarki surowcem, ale być może warto zwrócić uwagę, że w trakcie 6 ostatnich sesji na CME cena kontraktów na drewno spadła o 1/3, co było najsilniejszą tego typu zniżką od przynajmniej połowy lat 30-tych ubiegłego wieku.

Oczywiście trudno ocenić do jakiego poziomu spadną ostatecznie ceny tych kontraktów, ale można sobie wyobrazić zejście ceny do okolic poziomu szczytu z 2018 roku (zasięg elliottowskiej fali 4-tej niższego rzędu z jesieni ub. r.?)

Oczywiście w długoterminowej perspektywie ceny tych kontraktów nadal przebywają w pobliżu górnego ograniczenia ponad 80-letniego kanału trendu wzrostowego.

WIG-20 spadł w piątek o 0,55 proc. Standardowy MACD dla tego indeksu spadał poniżej zniżkującej linii sygnału. Spadły również tego dnia wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-CHEMIA i WIG-INFO.

Cena kontaktów na S&P 500 nadal trzymała się w pobliżu swego historycznego rekordu (dziś -0,17 proc.). W Azji dziś rano przeważały wzrosty. Najsilniej – o +0,74 proc. – wzrósł japoński Nikkei 225. Największy spadek – o 0,32 proc. – zanotował tajlandzki SET Index, który jednak wcześniej zanotował swe roczne maksimum.

Akcje spółki Atlas Estates Limited (C/WK 0,23, kapitalizacja 54,5 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 15 stycznia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,575 zł. W piątek kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 2,36 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnych ograniczeń długoterminowego kanału trendu spadkowego oraz średnioterminowego kanału trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 17 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć szacunek JCER rocznej dynamiki realnego PKB w Japonii w kwietniu:

… wyniki handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii w kwietniu:

… oraz czerwcowe wartości publikowanych przez Uniwersytet Michigan wskaźników zaufania konsumentów w USA:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Pc39442

    tutaj wklejam jak to bym widział. Obraz pasuje najlepiej do spodziewanego przez ekonomistów zasięgu czasowego i dynamiki odbicia gospodarki.

    https://ibb.co/WgWqdZW

    dla mnie prawdziwa hossa na Wig20 zaczęła się od pazdziernikowego dołka kiedy zaczęła być kreślona struktura impulsu. Z psychologicznego punktu widzenia: fala A od dołków marcowych była przepełniona obawami o ponowne rychłe załamanie. Miała charakter korekcyjny. Dopiero wraz z ogłoszeniem akcji szczepień rynek zaufał i zaczął buować impuls. To jest nasza fala C w której połowie czasowo jesteśmy. Zasięgi są bardziej dyskusyjne. Zależy czy gospodarka będzie się wykazywała dostateczną dynamiką na początku 22 i czy inflacja nie zje rentowności biznesów. Jednak Wig20 jest najmniej wrażliwy na ten czynnik ryzyka. Dlatego widziałbym coraz większą zadyszkę mniejszych indeksów i ostatnią falę wzrostów robioną właściwie tylko
    Wigiem20.

    6
  2. Pc39442

    w zbliżeniu

    https://ibb.co/BjJPH44

    dzisiaj stuknie naszej czwórce tyle samo godzinek ile trwała dwójka.
    Zejscie do jedynie 236 fibo to oznaka potężnej siły tego rynku.
    Na tygodniówce widać że ostatnie dwie świeczki mają mniejszy wolumen więc wszystko w korekcyjnym obrazie rynku sie zgadza. Ten tydzień to rolowanie serii kontraktów i będą duże obroty. Dobrze żeby były na ładnej świeczce.

    2
      1. Pc39442

        kolejne bycze sygnały z makro:

        https://stooq.pl/n/?f=1427636

        “W przypadku Polski perspektywy są naprawdę dobre. (…) Wydaje się, że w 2021 r. wzrost PKB z pewnością przekroczy 5 proc., pojawiają się pierwsze prognozy 5,5-6 proc.” – powiedział Borys.

        Dodał, że wzrost gospodarczy w Polsce może przekraczać 5 proc. w najbliższych 2-3 latach. (PAP Biznes)

        3000 wzywa.

        Jeśli Niemcy zaczną włączać Ukrainę w swoje łancuchy dostaw, to trzeba zadbać o status amicus imperatori i robić swoje. Wtedy faktycznie step stanie otworem. Oddać cesarzowi co cesarskie i budować silną Koronę.

        1
        1. sumadartson

          No i mądrego poczytać o poranku przyjemność wielka.
          Zarówno ribbentrop jak mołotow wiedzą że Polska ma lepsze czołgi niż w 1939 r. Że o samolotach i dronach nie wspominając.
          A Ukraina ma wybór: albo riespublika albo Unia Międzymorza.
          Taki wybór między niebytem a bytem.

          1. Pc39442

            Nasi muszą trochę oddzielić się od swoich emocji. Ja też Niemców nie lubię (ale z nimi doskonale współpracuję i wole z nimi niż z Angolem) ale kaman, każdy rozsądny zakładał że oni tę rurę z kacapem zbudują. Trump też by im pozwolił ostatecznie. Wiec należało się wcześniej już dystansować i zadbać żeby nie zostać z tym sprzeciwem jak Himilsbach z angielskim. Nasi muszą szybciej odrabiać lekcje. No ale teraz Niemcy dadzą nam coś na otarcie łez. Tylko to też trzeba wychodzić. a można było załatwić że oni nam odpuszczą w sprawie praworządności. ehhh

            1
            1. sumadartson

              Rura bałtycka w niczym nam nie zagraża. W przypadku odcięcia dla nas gazu ze wschodu, sąd arbitrażowy tylko czeka na dowalenie od ribbentropa odszkodowań za nieprzestrzaganie solidarności energetycznej i straty w naszej gospodarce.
              Przy okazji warto ich straszyć reparacją za ribbentropa.
              Myśmy są potęgą większą niż kiedykolwiek, nawet jak milyjon maxiów będzie machać tęczą

              1
                1. sumadartson

                  On przy mrówkoniu to pętak propagandowy jest. Jaki trza mieć towar aby głosić że lgbt jest w polsce prześladowane, mając świadomość że to wyłącznie lgbt rozwiesza plakaty o strefach wolnych od lgbt.
                  Podobnie było za goebbelsa. Naziści prali Niemców w Gliwicach i ruszali im na ratunek, głosząc światu że Polacy winni.

                  9
  3. tinley

    Ludzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Świat się kończy, stanął na głowie a północ zamieniła się w południe, woda zamieniła się w ogień a kury zaczną znosić kwadratowe jaja.
    Eryk Łon chce stopy podnosić
    “Wypowiedzi Jerzy Kropiwnickiego i Eryk Łona dość mocno sugerują, że przy okazji prezentacji kolejnej projekcji NBP w listopadzie może dojść do zapoczątkowania normalizacji polityki pieniężnej w Polsce – ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.”
    Gatnar , Zubelewicz, Kropiwnicki,Łon, Żyżynski. Jest piątka która już mówi o podwyżkach. potrzeba jeszcze dwóch by przegłosować Glapę.

    2
    1. sumadartson

      No i co Waszmość tu larum czynisz skoro nic się nie zmieni a nawet wzmocni.
      Teraz inflacja 5% a stopy 0%.
      W listopadzie inflacja 8% a stopy 1,5%.
      Jakby nie liczył łone wygrywajo 6.5 do 5.
      A ten sie drze jakby Hisperyję odkrył.

      3
    1. sumadartson

      Oj bywały. Jak ten lsdowski finansista klepadko czy jakoś tak wprowadził w 1995 bodaj roku podatek od obrotu giełdowego, to do południa jeno szlachta między sobą zagrywała o równowartość skrzynki wchiskacza.

      1

Dodaj komentarz