Najwyższe w historii zamknięcie WIG-u, najsłabszy od 7 miesięcy sentyment krajowych inwestorów indywidualnych

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Na wczorajszej sesji WIG osiągnął na zamknięcie poziom 67745 pkt. To wyższe zamknięcie niż te osiągane 23 stycznia 2018 (67529 pkt.) oraz 67568 pkt.). Jeśli chodzi o najwyższy poziom („high”) WIG-u w trakcie wczorajszej sesji (67821 pkt.), to ciągle jest on minimalnie niższy niż 67933 pkt. osiągnięte 41 miesięcy temu w styczniu 2018.

Równocześnie wczoraj saldo optymistów i pesymistów w sondażu INI SII spadło do najniższego poziomu od 7 miesięcy (-5,6 pkt. proc.). Nigdy w przeszłości nie zdarzyło się, by WIG osiągał najwyższy poziom od roku, a równocześnie przewaga pesymizmu krajowych inwestorów indywidualnych osiągała najwyższy poziom od 7 miesięcy.

Dopiero po skróceniu tego okresu z 7 do 3 miesięcy uzyskujemy dodatkowy podobny do obecnego sygnał w kwietniu 2017.

Manipulując w drugą stronę, czyli utrzymując wymóg 7-miesięcznego minimum sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych, ale obniżając drugie kryterium do poziomu WIG-u nie niższego niż 6 proc. poniżej poziomu rocznego szczytu otrzymamy dwie grupy podobnych do obecnego sygnałów w 2014 oraz 2017 roku.

Po zawężeniu się wstęgi Bollingera dla WIG-u 20 do najniższego poziomu od kwietnia i lipca 2019 roku, WIG-20 obronił linię wsparcia trwającego od marca krótkoterminowego trendu wzrostowego i zamknął się wczoraj po wzroście o 1,8 proc. na najwyższym poziomie od lipca 2019. Standardowy MACD dla tego instrumentu zakręcił w górę, ale na razie pozostawał poniżej poziomu swojej spadającej linii sygnału. Wśród głównych indeksów polskiego rynku akcji spadł wczoraj jedynie NCIndex (-0,57 proc.). WIG zamknął się najwyżej w swej 30-letniej historii. mWIG-40 zamknął się najwyżej od początku 2018 roku. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wczoraj wśród indeksów sektorowych WIG-BANKI, WIG-CHEMIA, WIG-INFO, WIG-MEDIA i WIG-ODZIEZ, wśród makroindeksów WIG-MS.FIN, zaś wśród indeksów narodowych WIG-CEE i WIG-POLAND.

Po tym jak szerokość standardowej wstęgi Bollingera dla ceny kontraktów na S&P 500 zawęziła się do najmniejszego poziomu od lipca 2019, ta cena zamknęła się wczoraj na najwyższym poziomie w historii nieznacznie przewyższając poziom wcześniejszego czerwcowego szczytu, a dziś rano zwyżkowała o +0,06 proc. Standardowy MACD dla tego instrumentu zakręcił w górę, ale nadal znajdował się poniżej swej spadającej linii sygnału. W Azji dziś rano wszystkie główne indeksy rosły (najsilniej – o 1,4 proc. – Hang Seng). Koreański Kospi ustanowił swój historyczny rekord.

Akcje spółki Skyline Investment (C/Z 4,8, C/WK 0,68, kapitalizacja 36,1 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 25 lutego ub.r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,72 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 1,55 zł. Zbliżaniu się kurs akcji spółki do górnego ograniczenia kanału 6-letniego trendu wzrostowego oraz do poziomu oporu wyznaczanego przez lokalne szczyty z przełomu 2013 i 2014 roku oraz minima z lat 2009, 2011 oraz 2013 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 16 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć ujemne roczne dynamiki produkcji i sprzedaży samochodów w Chinach w maju:

… najwyższą od 2010 roku wartość wskaźnika oczekiwań gospodarczych publikowanego przez IFO w Niemczech w czerwcu:

… wartość publikowanego przez INSEE wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym Francji w czerwcu:

… wzrost wartości publikowanego przez GUS wskaźnika oceny ogólnej sytuacji gospodarczej w sektorze przetwórczym w Polsce w czerwcu:

… wartość sumy bilansowej banku centralnego w Polsce w maju:

… roczne dynamiki wielkości bankowych depozytów i kredytów (w tym kredytów hipotecznych) w Polsce w maju:

… oraz roczne dynamiki agregatów pieniężnych M1 i M2 w Polsce w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Neptun

  Crypto jest atakowane przez USA, Chiny i moze jakiś ich sojuszników. Chiny chcą miec wlasne krypto, kontrolowane bo jak wiemy „normalne”krypto nie da sie kontrolować, amerykanie atakują za zablokowanie rurociagu, zaplata okupu byla w crypto, wydaje się ze obecny spadek to rylko preludium 🙂

  2
 2. Griot1234

  @ Macarek
  Większość poważnych analityków w USA zaleca portfel tech w związku z koniecznością przeciwstawienia się trendom starzejącej populacji i utrzymanie firm zdolnych do zwiększenia produktywności oraz nie rozstrzygniętą kwestią podstawową w średnim terminie tj czy inflacja zagości na dłużej, czy jest przejściowa. Piszę tu o go gospodarce USA i notowanych firmach a tamtejszych rynkach. Pozdrawiam, w grze dalej oponeo i fiz gold 50 procent reszta to mieszany portfel walut w tym PLN.

  1. Totalny PoPslaniec

   Nieprawda, ja słucham uważnie co pisze Pan Macarek i jestem zapakowany w akcje banków po uszy od kilku tygodni.
   To brakujący klocek układanki ten meltup na bankach jeszcze, liczę na okołu 60-80% w pol roku.
   Licze również na nowe odmiany covid, wtedy tylko silne dalsze wzrosty, bo wszyscy inteligentni to już zrozumieli, jak to działa.
   A zacofane pseudo szlacheckie towarzystwo na tym forum, to może udawać ze gra przeciwko trendowi.

   4
  1. Totalny PoPslaniec

   Nie straszcie, spadków na akcjach już nigdy nie będzie, najwyższej małe korekty. Kto tego nie zrozumiał przez ostatnie miesiące ten zacofany – „wybierzmy przyszłość”, a to oznacza niesłabnące wzrosty. Tutaj jest taki mój inteligentny kolega co pisze SPX 6k w tym roku, a ja myślę ze w przyszłym to będzie lekko 8k, bo przecież covid się będzie mnozyl jeszcze szybciej. To oznacza jeszcze większy dodruk i stymulusy, ale trzeba mieć trochę inteligencji, żeby planować strategicznie….
   Długi państwowe na całym świecie są już niespłacalne, co niby miałoby zablokować dodruk? Bez dodruku się to zawali całkowicie w kwartał, wiec chce ktoś powiedzieć ze ogranicza dodruk, albo podwyższa niby stopy? Buhahahaha 🙂

   1
    1. Totalny PoPslaniec

     tym razem będzie inaczej. Doradzam wszystkim być zawsze poprawnym i nie zaklinać rzeczywistośći ze będą jakieś spadki. Finansowo i w życiu, to zawsze popłaca. Jeden z moich autorytetów pan Donek jest tego przykładem. W nagrodę za swoja poprawność awansował z pracownika czyszczącego kominy na prezydenta europy. Niemcy to mądry naród i umieli to docenić i wynieść jako przykład tak wysoko, aby pokazać tym naszym watażkom ze samodzielność nigdy nie popłaca.

     1
 3. Pc39442

  W mojej koncepcji jest sprzezenie fal 4/5 co powinno dac szeroka konsolidacje wielotygodniowa. Mysle ze dolny zakres tej konsolidacji juz poznalismy a gornego jeszcze nie.

  Taki obraz rynku pasuje do przewidywan rozwoju gospodarki polaczonego ze zmeczeniem wzrostami. Szczegolnie zmeczenie jest na bankach. To sie zrobil crowded trade. Wystarczy poczytac fora bankow na bankierze.

  1
 4. wider_swider

  Max, w takim razie mamy podobne zdanie. W 2018 po kilku odbiciach od 6000, następnie doszło do jego przełamania. Jednak ta fala spadkowa powędrowała w okolice minimum całej bessy. Potem była długa konsola z jakimiś nadbiciami dołków i kolejna fala hossy.
  Teraz to dno widziałbym właśnie w rejonie 20k, nawet z delikatnym testem głębiej, żeby odebrać krypto od panikarzy, którzy będą krzyczeć: „to koniec BTC, bo nigdy wczesniej nie zszedł do poprzedniego ATH”.

 5. versus_one

  @WB

  Szanowny Panie Wojtku

  Ponieważ interesuje się Pan chronopolityką, pozwoliłem sobie na mały offtop. Możliwe, że Pana to zainteresuje ze względu na obszar zjawiska cykliczności i historycznych koincydencji. Jest to okrojona wersja 6 książek. Jednak ich zawartość jest i tak dość treściwa celem wyobrażenia sobie z jakim zjawiskiem mamy do czynienia.

  Pozdrawiam

  versus_one

  https://www.google.com/search?tbm=bks&q=Tartaria
  lub
  https://www.google.com/search?tbm=bks&q=Tartaria&fbclid=IwAR0TQs9yVpERTQe9d63QN0juhNJs7G1wh–_6BbuZVr7OGLzXLu3MQIqMO8

 6. wider_swider

  Na streamie u Rafała mówią o jakiś nakładach, którzy oczekują spadku na Nasdaqu.
  Poziomy na XTB:
  Target 1 – 14150
  Target 2 – 14068 (od tego miejsca znowu w górę)
  Scenariusz zanegowany, jesli cena wyjdzie 7 pipisów powyżej obecnego ATH.

  1. Totalny PoPslaniec

   Przecież ty zawsze pierwszy panikujesz i krzyczysz „idą mocne spadki”.
   Spadków na akcjach już nigdy nie będzie, conajwyzej małe korekty. Dodruk będzie zwiększany i stopy % coraz bardziej ujemne.
   Agendy 2030 (reset) nie da się przeprowadzić inaczej. Przecież nikt nie powie, ze zaczną zwiększać stopy %, bo niby jak miałby być ten reset zrobiony- wojnom?
   Czytajcie mądre gazety jak Newsweek, Bankier itd. i oglądajcie TVN to zrozumiecie ze trzeba być optymista, internacjonalistom i oportunistom i zawsze myśleć standardowo, poprawność popłaca – również finansowo.
   Od marca 2020 w moich gazetach i TV mówili, ze unia europejska nas uratuje dodrukiem. Ze zarżną powoli klasę średnią (ich oszczędności i przedsiębiorczość) aby nas inteligentnom biedotę uratować. Dzis tylko głupi idzie pracować w UE i USA, reszta siedzi na socjalu, postojowym albo gra na giełdzie 🙂
   Jestem dumny ze głosowałem zawsze na Donka, ten porządek europejski mi się podoba.
   Kto posłuchał i kupił wtedy akcje jest dziś bogaty, a ta cala niepokorna szlachta zbankrutowała.

   2
  1. Totalny PoPslaniec

   tak to oczywisty skandal, człowiek z nikond, stanowiska w tym banku były wprawdzie od zawsze z nadania politycznego, ale najlepszym kandydatem byłby ktoś już sprawdzony, np. syn, wnuk albo prawnuk Leszka B albo Dariusza R. To sprawdzeni specjaliści, pełnili podobne funkcje w tych poprawnych bankach, mieli duuze osiągnięcia krajowe (FOZZ) z nimi można byłoby wiązać większe nadzieje. A tak przyjdzie nowy, porozwala stare dobre porządki, po co to? Lepiej być posłusznym i poprawnym, Niemcy wynieśli Donka z czyszczenia kominów na prezydenta europy, poprawność zawsze popłaca, również na rynku.

   2
 7. Guy Fawkes

  @Datik

  //Blog całkiem sie odpolitycznił, ze nikt nie zareagował ?//

  To akurat bardzo proste est.
  Wczoraj sejm uchwalił ustawę anty – just acete 447, a dziś rząd stracił większość. Czytelne jak alphabet Braile’a.

  Noo to był co prawda taki ruch okrężną drogą, prawą ręką do lewego ucha, ale był.

  Chyba byłem zbyt krytyczny, bo jednak znalazło się ponad 300 posłów głosujących za racją stanu, więc nie jest z nami tak źle, jak mogłoby się wydawać.

  ……………………………………………………………………………………..

  Nie będź dzieckiem i nie używaj poczty podsłuchiwanej standardowo.

  Tu masz szwajcarską pocztę szyfrowaną, która nie udostępnia danych klientów:
  https://protonmail.com/pl/

 8. Totalny PoPslaniec

  Pojawił się gej to ja chwilowo spieprzam, bo teraz będzie o wszystkim tylko nie o rynku. A zresztą co mi tam, napisałem ze dodruku nie zakończą bo to tak jakby natychmiastowy wyrok śmierci, a rządzący nami (czyli wykształconym proletariatem) „władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy”, wiec spokojna głowa, dodruk ujemne stopy i wzrosty na akcjach po wsze czasy! W USA nie spadniemy już nigdy poniżej 3,5 na SPX…

  2
   1. Totalny PoPslaniec

    Ta ksywa to manifest. Wy nas nazywacie zdrajcami, a ja tylko nie chce być biedakiem i głupcem. Wole tak jak Donek, był przez lata pracownikiem firmy czyszczącej kominy, a Niemcy się na nim poznali i awansowali tak wysoko. Jakbym was słuchał to bym stracił moje oszczędności w ostatnim roku, a tak w Newsweeku obiecali ze europejscy socjaliści z EBC zadrukujom rynek pieniędzmi i będą mega wzrosty na akcjach. Teraz pora na wykończenie klasy średniej, trzeba ich pozbawić oszczędności, bo my biedny ale wykształcony proletariat mamy w razie czego socjal w unii europejskiej (tez zasługa PoPsl i oczywiscie Sld). Ja wole zarabiać kasę, a w tej sytuacji zysk na akcjach pewny. Bye, bez odbioru.

    1
 9. Guy Fawkes

  @Macarek

  //dyscyplinowanie po nowej Jałcie…//

  Nowej Yalty jeszcze nie ma, ale krąg się zacieśnia.

  Proponuję skojarzyć dwie rzeczy, fragment zamieszczonego raportu szpiega angielskiego (później brytyjskie bunty kozackkie i stulecie wojen, rozbiory, fałszowanie linii Curzona itd.)
  https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/relacja-o-panstwie-polonia-i-prowincjach-polaczonych-z-ta-korona-john-peyton-jr/

  A teraz odbudowa obszaru na innych zasadach z innym obszarem rdzeniowym.
  https://www.defence24.pl/wielka-brytania-wesprze-odbudowe-marynarki-ukrainy

  Ja bym jeszcze napisał o wcześniejszych działaniach wobec Polski i Węgier, wychodząc od dukata Ludwika Wielkiego.

Dodaj komentarz