Nikkei spadał dziś o 3,5 proc.

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Japoński Nikkei 225 tracił dziś rano w pewnym momencie nawet 4 proc., po czym nieco odbił w górę (-3,5 proc.). To największy dzienny spadek tego indeksu od 26 lutego (-4 proc.).

Na krótką metę być może Nikkei odbije się potencjalnej strefy wsparcia wyznaczanej przez rosnącą średnią 200-sesyjną oraz dolne ograniczenia kanału krótkoterminowego – rozpoczętego w lutym br. – trendu spadkowego oraz kanału średnioterminowego – rozpoczętego w marcu ub. r. – trendu wzrostowego. Później można sobie wyobrazić jakąś letnią próbę odrobienia strat i być może jesienne dokończenie rozpoczętej w lutym złożonej fali spadkowej do na przykład bardzo mocnego wsparcia wyznaczanego przez szczyty indeksu ze stycznia i października 2018 oraz grudnia 2019/stycznia 2020 (ok. 24000 pkt.).

WIG-20 wzrósł w piątek o 0,41 proc. Standardowy MACD dla tego indeksu jednak nadal spadał poniżej zniżkującej linii sygnału. Wzrósł na ostatniej sesji również WIG, natomiast mWIG-40 i NCIndex spadły. Wśród indeksów sektorowych WIG-INFO ustanowił swe historyczne maksimum.

Cena kontraktów na S&P 500 zdecydowanym ruchem wyszła w piątek dołek z ponad miesięcznej formacji klina kończącego, a dziś rano odrabiała część strat (+0,21 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu spadał poniżej zniżkującej linii sygnału. W Azji dziś rano zdecydowanie przeważały spadki. Najsilniej – o 3,3 proc. – zniżkował japoński Nikkei 225. Zdołały minimalnie wzrosnąć jedynie hinduski SENSEX oraz Shanghai Composite Index.

Akcje spółki CDA (C/Z 14,63, C/WK 9,3, stopa dywidendy 7 proc., kapitalizacja 255 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 13 marca ub.r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 25,11 zł. W piątek jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 25,60 zł. Przedłużające się przebywanie kursu poniżej poziomu średniej 200-sesyjnej, która rozpoczęła spadek czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 15 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć nowy historyczny rekord publikowanego przez Sinyi indeksu cen nieruchomości mieszkalnych na Tajwanie w maju:

… najwyższą od 2008 roku roczną dynamikę płac w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w maju:

… saldo obrotów bieżących UE w kwietniu:

… oraz roczną dynamikę handlu detalicznego Wielkiej Brytanii w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @spekulant_gpw:
  “Panie Wojtku,
  31 maja zamieścił Pan ciekawy wpis dotyczący relacji cen węgla do kursu JSW
  https://wojciechbialek.pl/2021/05/coraz-drozszy-wegiel.html
  Zastanawiające jest ze kurs JSW nie podąża za cenami wzrostu węgla koksującego a dodatkowo ujawnił się fundusz shotujący JSW. Czy można prosić o komentarz”

  Też na to zwróciłem uwagę. W ramach cyklu rotacji aktywów akcje wyprzedzają surowce i czasami pod koniec surowcowej hossy akcje producentów surowców już nie drożeją (patrz np. ceny węgla i ceny akcji JSW w okresie styczeń 2018-wrzesień 2018 czyli jeden cykl Kitchina temu).

  Z drugiej strony względna siła ceny akcji JSW do ceny kontraktów na węgiel na ICE jest na poziomie z 2015-2016 roku, więc ja tu ciągle liczę na jeszcze jakąś próbę wyjścia górą.

  4
  1. Smerf-Ciamajda

   @PRT, mam rozumieć ze rajd świętego mikołaja jest “gwarantowany, co roku”, coś w stylu “zysku gwarantowanego” na S&P mojej teściowej? dziwne bo w to hasło nawet nie wierzą moje nastoletnie dzieci (uczą się samodzielnie inwestować na własnych kontach)

    1. karnak

     Dokąd jeszcze można wypominać tą niefortunną miskę ryżu?
     Premier swoim dobrym rządzeniem już dziesięciokrotnie się zrehabilitował, a Ty chyba tylko ze złej woli wypominasz mu grzechy, jakbyź sam był nieomylny.

     3
     1. duch_natury

      Żeby nie było nie wypominam tego Pinokiowi bo tylko marna kukiełka w systemie światowej władzy. A do czego oni dążą to wiem, czy im się to uda zależy od nas masy posłusznych “niewolników” – czy i kiedy się przebudzą.

      6
  1. duch_natury

   Tak bezemocjonalnie to jest w silnej strefie wsparcia (125-130) – szczyty z czerwca 2019, korekta styczeń 2021. Więc jeśli ma być dobrze to ten poziom powinien być wybroniony. Ale to moje pierwsze spojrzenie na ten wykres 😉

    1. duch_natury

     Weekendowo napisałem jak widzę rynki (w tym tygodniu w pierwszej połowie dołek) i potem 2-3 tyg. do góry.
     Nie wiem jak będzie korelacja z krypto ale możliwe, że to 20tyś. dopiero w lipiec-sierpień jak w końcu runą rynki zagraniczne (czyli po zakończeniu tej podbitki ostatniej w cyklu).

  1. duch_natury

   Są dwa warianty albo już zakończyliśmy korektę albo po podbitce jeszcze dołożą strzepnięcie w tym tygodniu. A co do melt-upu nie sądzę, będzie podbitka na nowe szczyty ale nie tak duża jak oceniasz. Hossa wkracza w fazę dystrybucyjną.

   3

Dodaj komentarz