Rekordowa szerokość wzrostu CLI dla krajów OECD+BRICS

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

OECD od dawna publikuje co miesiąc dla krajów będących członkami tej organizacji oraz niektórych innych wartości indeksów wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej („Composite Leading Indicators”). Na przykład roczna zmiana takiego CLI dla Polski wyprzedzała w okresie minionych 30 lat roczną dynamikę realnego PKB w Polsce o średnio 7 miesięcy (współczynnik korelacji 0,7). Oczywiście pandemia wprowadziła tu zdecydowanie pozarynkowy czynnik, więc wskaźnik ten raczej zawiódł w ostatnim okresie robiąc dołek dopiero w maju ub.r., a więc właściwie bez żadnego wyprzedzenia w stosunku do zachowania realnej gospodarki.

Dla 35 krajów (OECD + BRICS) dla których OECD publikuje takie wskaźniki wyprzedzające można stworzyć wskaźnik „szerokości” wzrostu gospodarczego na świecie na przykład zliczając i sumując CLI, które robią roczne minimum i roczne maksima. Taki wskaźnik „szerokości” wzrostu gospodarczego na świecie osiągnął w kwietniu ub.r. najniższy poziom od 2009 roku, po czym zaczął silnie rosnąć i w maju br. osiągnął rekordowy poziom wyższy nawet od tego z października i listopada 2009.

WIG-20 oddał wczoraj prawie całość poniedziałkowego wzrostu spadając o 1 proc. Standardowy MACD dla tego instrumentu nadal spadał poniżej swojej zniżkującej linii sygnału. Spadły również wczoraj wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wśród indeksów sektorowych WIG-INFO, a wśród makroindeksów WIG.MS-FIN.

Czy to co się rysuje na wykresie ceny kontraktów na S&P 500 to jest „klin kończący”? W Azji dziś rano przeważały spadki. Najwięcej – o 1,1 proc. – spadał Shanghai Composite Index. Wzrósł tylko główne indeksy giełdowe Korei Południowej, Tajlandii i Australii i ten pierwszy i trzeci ustanowiły swe przynajmniej roczne maksima.

Akcje spółki Robinson Europe (C/Z 10, C/WK 1,1, kapitalizacja 15 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 7 kwietnia br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 6,15 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 8 zł. Zbliżenie się kursu akcji spółki do dwu potencjalnych linii oporu czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 2 miesiące temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć majowe wyniki handlu zagranicznego Indonezji:

… najwyższą od 1997 roku roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Japonii w kwietniu:

… najwyższą od lat 2007-2008 roczną dynamikę CPI w Niemczech w maju:

… +4,7 proc. roczną dynamikę CPI w Polsce w maju:

… wyniki handlu zagranicznego Polski w kwietniu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej w USA w maju:

… oraz czerwcową wartość publikowanego przez NAHB-WellS Fargo wskaźnika koniunktury na rynku deweloperskim w USA:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. tmoore

  @ all
  UWAGA- ta kreatura wandering prowokuje cały czas, Swoimi prowokacjami może doprowadzić do zamknięcia bloga- tak się nazwał, że wszystko można podciągnąć pod wypowiedzi antysemickie. Nie ma nic sensownego do powiedzenia – jest prowokatorem. PROPONUJĘ ABY w ogóle się do niego nie zwracać – omijajcie jak g…bo się unurzacie a i smród zostanie na blogu albo i gorzej. Kto chce wolność wypowiedzi na blogu zachować – do kreatury ani słowa. prześledźcie jego wpisy-same prowokacje, ani jednego wartościowego.

  10
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   @tmoore:
   „UWAGA- ta kreatura wandering prowokuje cały czas, Swoimi prowokacjami może doprowadzić do zamknięcia bloga (…)”

   Nie bardzo wiem, dlaczego z powodu akurat tego pana miałbym akurat zamknąć bloga. Nie widzę związku.

   4
   1. tmoore

    służę uprzejmie – wypowiedzi, które można podciągnąć pod tzw-wykluczające a więc antysemickie lub rasistowskie mogą być podstawą do interwencji operatorów – np mamy przykłady nawet dotyczące prezydentów. Jeśli ktoś z premedytacją obraża wszystkich naokoło – może oczekiwać negatywnego feedbacku. ale jeśli nazywa się jak się nazywa to wszystkie negatywne wypowiedzi dotyczące jego osobiście przy odrobinie złej woli można podciągnąć pod np krytykę narodowości. Proszę prześledzić wpisy tego osobnika a być może sprawa stanie się jaśniejsza – od początku tylko prowokuje na temat rynku praktycznie się nie wypowiada.

   2. piotr5

    Po pierwsze wredny prowokator zmusza antysemitów, żeby ujawniali swoje poglądy. 🙂
    Po drugie oni wierzą, ze za swoje poglądy są prześladowani a Pan bedzie przy okazji ofiarą.
    Proszę pomyśleć, ze za walkę podziemna może do zbowidu przyjmą 🙂

    6
 2. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  „(…) ty akurat nie masz nic do powiedzenia, tylko tyle co w podcascie na jutub wysluchasz tepa kurwo (…)

  (…) won klamliwe kurwisko antypolskie na strone do szabesgeya jutubowego filozofa (…)

  (…) musicie polacy w koncu nabic te swoje elyty z pradziada na widly (…)”

  Pan „wandering jew” prawdopodobnie pomylił blogi. Blokuję go.

  24
    1. sumadartson

     Gdyby wstrzymali newsa do piątku, oporek na 210 strzelił by w niebyt. Chociaż drobna korekta na obecnym poziomie znacznie wzmocni trend. Morgany uraczyły drobnych po 400+. Powinni podebrać do 390. 100% to teraz nawet na krypcie szczyt marzeń.

     1
 3. sumadartson

  NBP wymięka. Radzi bankom kredytować wyłącznie bogarszych. Czy aby nie za późno taka rada.
  Inflację można wprawdzie łatwo zdusić przestawiając drukarki na niszczarki, tylko że w tym świecie długu bez pokrycia „Panie, Panie, któż się ostoi?”

  3
 4. tmoore

  @WB;
  piotr5 16 czerwca 2021 o 10:48Odpowiedz
  Po pierwsze wredny prowokator zmusza antysemitów, żeby ujawniali swoje poglądy. 🙂
  Po drugie oni wierzą, ze za swoje poglądy są prześladowani a Pan bedzie przy okazji ofiarą.
  Proszę pomyśleć, ze za walkę podziemna może do zbowidu przyjmą 🙂
  no widzi Pan Panie Wojtku- właśnie w takim mechaniźmie – łatka już była szykowana, pewnie w formie rewanżu za chamskie odzywki i ban jak się było Heńkiem.

  3
 5. sumadartson

  Wracając do pytania o klin, należy zauważyć go niechybnie na NASDAQ. Tyle że jak zauważa Prechter, kliny fali piątej nader często kończyły się fałszywym wybiciem w górę, aby już teraz podejmować zbędne ryzyko wieszczenia upadku rynków.

  1
    1. duch_natury

     Co ciekawe, niezależnie czy Twoja teza czy moja jest prawidłowa to przez najbliższe kilka miesięcy złoto nie ucieknie a okazja też się może trafić lepsza. To taki wniosek podsumowujący: złoto tak, akumulacja, podbieranie, wykorzystywanie okazji gdyby była większa obsuwa ale przez najbliższy czas bez napinki, że pociąg odjedzie.

  1. Guy Fawkes

   Ryzyka pomyłki nie ma, albowiem złoto długoterminowo dobrą inwestycją est, zwasze trzeba mieć jakąś część oszczędności w metalu, zwłaszcza jeśli nabyta w początkach trendu.

   Co do formy i ulokowania, to można podyskutować

   1
  1. Guy Fawkes

   Dyplomacja.

   Zmiany nie nastąpią nagle, no ale wiadomo, że ostatecznie w godzinie próby liczy się stan fucktyczny, a nie słowa czy nawet intencje.

   Ameryka, Szwecja, Ukraina, Rumunia czy Turcja, to są pewne atuty, w czasie pokoju.

   W czasie wojny liczy się tylko to, czym sami dysponujemy, nikt nie będzie walczył za nas.

   Trzeba realizować opcję Jacky Bartosiaka, ale nie po to, żeby wejść do pełnoskalowej (20-tej) wojny, tylko po to, żeby takiej wojny uniknąć.

   Trzeba wiedzieć w jakiej gra się lidze, z Rosją może prowadzić wojnę na poważnie tylko Ameryka albo Chiny.

   I to się w obecnem cyklu hegemonicznem nie zmieni.

   2
   1. Guy Fawkes

    @Datik

    Trzeba to dobrze rozumieć, bo to bardzo istotne.

    Po pierwsze, to nie my się dystansujemy i usamodzielniamy, tylko usiacy nas odpychają i zmuszają do balabsowania regionalnego.

    Po drugie, usiacy nigdy poważnie nie myśleli o naszej obronie, bo o tem świadczy faktyczny stan permanentney bezbronności naszey.
    W idać jak to kontrastuje z zaangażowaniem amerykańskiem w Japonii, South Korei czy Rzeszy. I pod względem militarnem i pod względem gospodarczem.

    Po trzecie, jeśli chce się zrobić poważny deal intermaryjny i zutylizować Polskę, to trzeba ją wypuścić na szwersze wody i podpuścić. Warunkiem transformacji intermaryjnej jest najpierw likwidacja Polski, która zajmuje niemieckie ”ziemie utracone”.

    ……………………………………………………………………………………

    My musimy ten etap wykorzystać do zbrojeń, ale cały czas trzeba sobie zadawać pytanie, co jest celem ostatecznym w sensie geostrategii, tak jak pytanie takie w dziedzinie zbrojeń cały czas zadaje Jacky Bartosiak.

    Musimy więc korzystać z zagrożenia rosyjskiego, nawet wyolbrzymiać zagrożeni rosyjskie, żeby mieć alibi do zbrojeń i samodzielności, ale musimy jednocześnie mrugać okiem do towarzyszy radzieckich, że przecież nie zrobimy tak, żeby słowiańskie matki znowu płakały, come on!

    Nie wiem, w jakiej mierze Jacky Bartosiak traktuje poważnie podpuszczanie nas do samodzielności, przez czynniki amerykanskie typu Friedman, ale z pewnością jest to amerykańska fałszywa gra. Mam nadzieję, że my też nie jesteśmy autentyczni, co zresztą potwierdza Snopek z Grodziska, no to chyba nie jest źle?:))

    Si vis pacem para bellum.

    1. datik

     Przecież ironizowałem : )
     Ale chyba przesadzasz z obawami. Ja na szczęście nie mam czasu- owszem, interesuję się ale dość powierzchownie – na przejmowanie sie rzeczami na które nie mam najmniejszego wpływu.
     Cały czas twierdziłem, że zastopowanie integracji wojskowej z Francją, nawet Rzeszą czyli UE i zdanie się na „opiekę” US to błąd.
     Mielibyśmy chociaż Caracale : )
     A tak mamy WOT. Owszem, jest przydatny – np. do liczenia łóżek w szpitalach – ale istniały bardziej uzasadnione wydatki. Podobnie z łodziami podwodnymi : )

Dodaj komentarz