Silny spadek rocznej dynamiki M1 w Polsce taki jak w 2000 i 2007 roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

WIG był w poniedziałek już tylko niecałe 2 proc. poniżej poziomu swego historycznego rekordu ustanowionego w lipcu 2007 roku (67568 pkt.) i wyrównanego ponad 40 miesięcy temu w styczniu 2018 (67529 pkt.).

Silna hossa trwająca na rynku akcji od czasu ustanowienia w marcu ub. r. dołka koronawirusowej paniki napędzana była m.in. silny wzrostem ilości pieniądza w systemie bankowy. W styczniu tego roku roczna dynamika dynamika agregatu pieniężnego M1 (gotówka + bankowe depozyty na żądanie) w naszym kraju osiągnęła najwyższy poziom minionego ćwierćwiecza (+36,5 proc.). Potem jednak zaczęła spadać i w kwietniu znalazła się na najniższym poziomie od 11 miesięcy. Dwa warunki – 1) wieloletni rekord tej rocznej dynamiki M1 i 2) następujący bezpośrednio potem jej spadek do 11 miesięcznego minimum w okresie od 1998 roku spełniany był wcześniej jedynie 2-krotnie: w styczniu 2000 i sierpnia 2007.

Te sygnały generowanego przez dynamikę polskiego M1 ze stycznia 2000, sierpnia 2007 oraz kwietnia 2021 można nanieść na wykres WIG-u. Ta analogia sugeruje, że mamy na początku czerwca – z tego punktu widzenia – odpowiednik sytuacji z początku marca 2000 i początku października 2007, co oczywiście z punktu widzenia posiadaczy akcji wygląda makabrycznie, ale oczywiście nie musi i tym razem zadziałać w podobny sposób.

WIG-20 minimalnie spadł wczoraj (-0,13 proc.) wcześniej zbliżywszy się w okolice górnego ograniczenia kanału rozpoczętego w marcu ub. r. średnioterminowego trendu wzrostowego oraz celów sugerowanych przez opuszczone górą konsolidacje z okresu styczeń-maj br. oraz czerwiec-listopad ub. r. Standardowy MACD nadal zwyżkował pozostając jednak poniżej poziomów z czerwca i grudnia ub. r. Pozostałe główne indeksy GPW wzrosły wczoraj ustanawiając swe przynajmniej roczne maksima. Również swe przynajmniej roczne szczyty osiągnęły wczoraj wśród indeksów sektorowych WIG-BANKI, WIG-BUDOW, WIG-MOTO, WIG-NRCHON, WIG-PALIWA i WIG-SPOZYW, wśród makroindeksów WIG-MS.FIN i WIG.MS-PET, zaś wśród indeksów narodowych WIG-CEE, WIG-POLAND i WIG-UKRAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal kolebała się w pobliżu majowego historycznego szczytu. Standardowy MACD dla tego instrumentu rósł nad linią sygnału. W Azji dziś rano przeważały wzrosty. Najsilniej – o 1,1 proc. – rósł nowozelandzki NZX50. SET Index w Tajlandii ustanowił roczne maksimum. Najsilniej – o 2,5 proc. – spadał japoński Nikkei 225.

Akcje spółki FMG (dawniej One, C/WK 1,42, kapitalizacja 7,85 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 7 sierpnia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 17,10 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 40 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem na akcje tej spółki 10 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki PunkPirates (C/Z 5,25, C/WK 2,71, kapitalizacja 14,1 mln zł) w połowie ub. r. przełamał w górę górne ograniczenie trendu spadkowego z lat 2010-2019, a następnie wykonał ruch powrotny do tej przełamanej linii.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Korei Południowej w kwietniu:

… +15,4 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Japonii w kwietniu:

… majowe dane PMI dla przemysłu i usług w Chinach:

… oraz +17,6 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w USA w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. BK

    @ WB

    Panie Wojciechu,

    Jak do tego dodamy podwyżki stóp procentowych, a takich pomimo medialnego przekazu NBP i RPP należy się prędzej czy później spodziewać, to faktycznie jesteśmy blisko końca tego cyklu.

    Ukłony,
    BK

    3
  2. dociekliwy54

    @All
    Kolejny kryzys będzie według Szwaba będzie kryzysem w cyberprzestrzeni. On to sobie tak spokojnie mówi.
    Pozamykają kasy w sklepach, elektrownie, fabryki i hurtownie. Ciekawe co z kontami w bankach. Czy tylko brak dostępu, czy zerowanie. W lipcu rusza podobno jakiś program dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa. Może właśnie to jet to?

    2
  3. tramp89

    raczej ten meltup juz widzimy i znowu wszyscy sie obudza jak sp500 czy inne indeksy za 2-3 lata znow beda 2 razy wieksze typu 6000-7000 pkt.
    Tak jak to bylo po 2008 indeksy rosly i rosly powolutku po scianie strachu

Dodaj komentarz