W USA roczna zmiana CPI najwyższa od września 2008

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W maju roczna dynamika CPI w USA (+4,93 proc.) była najwyższa od września 2008 roku (wtedy zbankrutował bank inwestycyjny Lehman Brothers):

Jeszcze bardziej spektakularnie wyglądała w maju roczna zmiana rocznego tempa inflacji (+4,7 pkt. proc.), która była najwyższa od 1974 roku.

Czy typu ponad przyspieszenia tempa inflacji w USA o przynajmniej 4,6 pkt. proc. w ciągu 12 miesięcy są groźne dla tamtejszego rynku akcji? Trudno to jednoznacznie ocenić. Rzeczywiście skok inflacji w 1974 roku wywołał kryzys na giełdzie. Ale podobny sygnał z okresu wojny koreańskiej z 1950 roku podziałał na amerykański rynek akcji bardzo pozytywnie, a również sygnał z początku 1980 roku trudno uznać za jakiś specjalny cios dla Wall Street.

WIG-20 wzrósł wczoraj po raz drugi z rzędu (+0,59 proc.) utrzymując się powyżej linii wsparcia rozpoczętego w marcu krótkoterminowego trendu wzrostowego. Standardowy MACD dla tego indeksu jednak nadal spadał poniżej swej zniżkującej linii sygnału. Wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również wczoraj zwyżkowały (najsilniej o 1,4 proc. mWIG-40). Swe nowe historyczne maksimum osiągnął wśród indeksów sektorowych WIG-INFO.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal utrzymywała się w okolicach poziomów swych historycznych szczytów ustanowionych w ostatnich tygodniach (dziś rano +0,23 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu nadal jednaj pozostawał poniżej swej spadającej linii sygnału. W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. Najsilniej – o 0,6 proc. – rósł Shanghai B-Share Index. Swój historyczny rekord ustanowił koreański KOSPI. Najsilniej – o 1,1 proc. – spadał tajlandzki SET Index.

Akcje spółki SLEEPZ AG (C/WK 0,81, kapitalizacja 22,2 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 30 października ub.r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,414 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 1,19 zł. Zbliżenie się kursu akcji spółki do poziomu sugerowanego przez rozmiary opuszczonej górą w lutym br. wcześniejszej konsolidacji czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 8 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie  od wczoraj, można wspomnieć wyniki handlu zagranicznego Australii w kwietniu:

… wartość publikowanego przez GUS wskaźnika zaufania konsumentów w Polsce w czerwcu:

… majowe wartości zannualizowanej liczby nowych pozwoleń na budowę i zakończonych budów prywatnych domów mieszkalnych w USA:

… największą od 2007 roku wartość deficytu obrotów bieżących w USA w I kw. br.:

… majowy spadek zannualizowanej liczby sprzedanych nowych domów w USA:

… oraz nowy rekord średniej ceny nowych domów mieszkalnych sprzedanych w USA w maju:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

   1. wider_swider

    To nie podlega wątpliwości. Bessa na altach znosi około 95% ceny więc prędzej czy później będzie LTC w okolicach 50 dolarów (zakładam szczyt tej hossy na 1000 dolarów).
    Jednak nawet w trakcie bessy są bardzo mocne odbicia, na których można sporo ugrać. Obecnie mam średnią na 190 i tam planuje połowę oddać.

    1. Carrie-Anne

     LTC się mało interesuję, więc nie wiem czy te liczby się sprawdzą czy nie. To raczej z gatunku pytań do Wyroczni 😛
     Baw się dobrze, ja wracam do świata papierowych pieniędzy, bo AJ wstaje z kolan 🙂
     Trzeba zarobić na coraz droższą kawę i cukier. A kto wie czy kakao i sok pomarańczowy też nie podrożeją 😉

  1. Totalny PoPslaniec

   Cześć Kolego, naprawdę myślisz ze to będzie miało jakikolwiek wpływ na nadchodzący mega melt-up, bądź mega zwale?
   Bedzie meltup – a większość będzie sceptyczna, będzie zwala – będzie dużo optymistów podbieraczy itd.
   Masz może historyczne dane z 11.02.2020 czyli tuz przed jepnięciem?

   3
  1. Totalny PoPslaniec

   Nikt nie biega, wykształceni wiedza ze będzie melt-up. Ja wchodzę „all in” w przyszłym tygodniu w niemieckie akcje, dostojnie bez pospiechu, wziąłem duży kredyt. Oczywiście „tylko value”, ale to się wie… A gdyby tak jeszcze był jakiś „buy the dip” w następnych dniach – to tym lepiej, zarobi się jeszcze więcej na wzrostach 🙂

   2
     1. Totalny PoPslaniec

      Kolego, pisałem wczoraj ze nie wstydzę się ze jestem wykształcony i z dużego miasta. mogą mnie tu wyzywać od zdrajców, ale jakie to ma znaczenie, liczy się stan mojego konta i nic więcej! Twoje wpisy wskazują na to, ze tez należysz do wykształconych, sam piszesz ze będzie miodzio na rynkach. Tylko ten błazen ze dworu bajdurzy o jakichś spadkach i kilku z jego świty. Zobaczymy w przyszłym roku!

      4
    1. Totalny PoPslaniec

     Kolego, tutaj niektórzy często piszą od nadchodzącym meltupie wszechczasów na wszystkich aktywach, wiec trafiłem chyba na dobre forum?
     Wczoraj taki jeden pisał ze SPX będzie w lato na 4.7k a taki inny pisze regularnie ze SPX będzie 6k do końca roku, wiec dlaczego miałbym w to nie wieżyć? No i jest tu dużo osób co przedkładają „value”, tylko „value” i „ćwiartki inwestycyjne” i trend to klucz do sukcesu!

     1
   1. Totalny PoPslaniec

    Kredyt dostałem pod zastaw domu babci, zabrałem jej dowód i zastawiłem. No jeszcze kilka innych zaświadczeń od babci chcieli, ale dałem rade. Jeszcze się babcia zdziwi jakim ja nowoczesny i wykształcony i jak pomnożę jej dorobek!

    1
   1. wider_swider

    Jak żyje, jeszcze nigdy mi się nie udało wejść idealnie za pierwszym strzałem, więc na spokojnie 😉
    Prawdopodobnie się pospieszyłem, ale mogę sobie na to pozwolić, bo jestem bankiem centralnym 🙂
    Chętnie dobiorę na Twoim 580.

 1. madrala100

  Wyższe wykształcenie, szlacheckie urodzenie – nic nie znaczy na giełdzie. Wykształcenie matematyczne, niskie urodzenie – nic nie znaczy na giełdzie.
  Na giełdzie jest równość. Tu liczy się zdrowy rozsądek, umiejętność myślenia giełdowego. Trochę jak myślenie w Matrixie.

  Taki przykład. Do DM przyszedł góral, zwykły prosty człowiek. Czyli normalny człowiek. Akurat była bessa.
  -panoczku, chcę kupić TFI akcyjne za 200 tys zł – mówi do pracownika BM.
  – ale, proszę Pana, wszystko spada, jest bessa, po co Panu TFI akcyjne – odpowiada pracownik BM.
  – nie zmieniam decyzji, składam zlecenie zakupu TFI akcyjnego za 200 tys zł.- odpowiada góral.
  Zakup został zrealizowany.
  Po roku ten sam góral przychodzi do BM.
  – chcę zamknąć moje TFI akcyjne, sprzedać – mówi góral.
  – ale proszę Pana, przecież trwa bessa, może Pan zarobić więcej – mówi pracownik BM.
  – zarobiłem w rok 100%, sprzedaję – mówi góral.
  TFI zostało zamknięte, góral zrealizował zysk 100%.
  Jaki wniosek? – ludzie którzy powinni się znać na giełdzie mylą się w większości. Analitycy, pracownicy BM. Prosty człowiek jest w stanie wygrać na giełdzie bez żadnej tzw. wiedzy o giełdzie.

  2
  1. Totalny PoPslaniec

   Słyszałem ta historie wiele razy w zeszłym roku od znajomych i wiele razy w internecie, ze ludzie „ledwo potrafiący się podpisać” przychodzili do biur maklerskich w momencie największych spadków wiosna 2020 i kupowali akcje za kilka mln PLN na głowę. Mniej więcej tak „dej pan tych akcji za 1 mln, i jeszcze może tych za 0,5 i może tamtych…”. Tak na pewno było, te wszystkie szlachcice uciekały shortowały, a jak ktoś słuchał TVNu albo czytał Newsweeka to wiedział co zrobić, bo unia europejska dodrukuje i nie pozwoli na upadek systemu. Mówią na ulicy ze teraz to dopiero będzie prawdziwa jazda, dlatego wchodzę ALL-IN w akcje, ale tylko VALUE bo tych spadki praktycznie nie dotyczą…

   2
 2. madrala100

  Tu też korekta.
  …Prosty człowiek jest w stanie wygrać na giełdzie bez żadnej tzw. wiedzy o giełdzie….
  Może wygrać jeden raz, dwa razy. I więcej nie grać.
  Żeby grać więcej i częściej potrzebne jest doświadczenie giełdowe nabyte przez lata przebywania w Matrixie giełdowym. Zrozumienie zasad Matrixu.

  1
  1. Totalny PoPslaniec

   Pan Macarek to dla mnie jeden z autorytetów na tym forum. Myślę tak samo, ze na pewno będą te wzrosty na bankach, jest jeszcze olbrzymi potencjał.
   Podpierając się ćwiartkami inwestycyjnymi Pana Toya wydaje mi się, ze to właściwa alokacja kapitału na ten rok, już się zapakowałem na GPW w to PKO i PZU, no i oczywiście Aliora.

   5
    1. Totalny PoPslaniec

     owszem na GPW już jestem od 2 miesięcy, a teraz pora na niemieckie papiery wartościowe,
     z Niemcami lepiej się trzymać i gospodarczo i sojuszniczo, następny mój autorytet to np. Pani Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein.
     Pytanie kto tutaj troluje, bo te wasze czerwcowe spadki to jakaś paranoja, chcieliście takich jak ja zmylić!

     7
 3. macarek

  richie_the_kangoor 24 czerwca 2021 o 14:25Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  @Macarek
  Fajnie, że naganiacie dalej na banki. Sam z tego korzystam, ale już mniej %.
  Ostudzi głowy, czy nie?

  Ja to widziałem, ale problemem jest brak jakichkolwiek sygnałów sprzedaży u nas.
  Pamiętej, że nasz rynek nie jest tak łatwy do odkupienia pozycji, a tamte banki też rosły gdy nasze stały.
  Z punktu fundamentalnego covid na bankach był strasznie przeszacowany i w efekcie przy stumulacji pieniężnej okazuje się że sytuacja jest lepsza niż w 2019 a wyceny jeszcze dalego gorsze.
  Tego to bym się obawiał to faza delta (W fazy delta cichą otchłań spaść…):
  https://www.youtube.com/watch?v=Va1yDCrdgXI

  1
 4. duch_natury

  I to lubię 🙂
  W końcu pojawiły się trolle i naganiacze na blogu, entuzjazm wzbiera na sile, pierwsze podśmiechujki z shortujących, piękne niebiańskie prognozy SP.
  Tak trzymać – to musi się dziać w ostatniej fali.

  8
 5. duch_natury

  @wider_swider 24 czerwca 2021 o 13:52Odpowiedz
  NAS100- jeśli trend wzrostowy się utrzyma, to wchodzę w shorty za 5 sesji, czyli przyszły czwartek/piątek.”

  Tak jak wcześniej pisałem podobnie widzę timing – koniec następnego tygodnia albo początek jeszcze kolejnego – wszystko zależy jak będą się rozwijały falki.
  Pisałem w połowie czerwca – jedne projekcje pokazywały mi szczyt w okolicach FED a inne za kolejne 3 tygodnie. Teraz więc jest już większa jasność i pewność, że to będzie to 😉

  2

Dodaj komentarz