WIG-PALIWA czy WIG-ENERG?

W ciągu minionych 20 miesięcy należało raczej trzymać WIG-ENERG (głównie PGE, Tauron i ENEA) niż WIG-PALIWA (głównie PKN Orlen, PGNiG i Lotos), bo od końca października 2019 do kwietnia br. względna siła WIG-PALIWA do WIG-ENERG spadła z poziomu historycznego rekordu do najniższego poziomu od ponad 4 lat.

Powered by macrobond.com

Ponieważ jednak powyższy wykres względnej siły WIG-PALIWA do WIG-ENERG spadł o prawie połowę do dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu wzrostowego (trochę jak pod koniec 2014 roku dwa cykle Kitchina wstecz), to kusi myśl, że niebawem WIG-PALIWA zacznie być mocniejszy niż WIG-ENERG.

Podsumowanie: sprzedaj WIG-ENERG, kup WIG-PALIWA? Czy da się do tego znaleźć jakieś fundamentalne uzasadnienie?

Komentarze

 1. sumadartson

  Uzasadnienie samo się nasuwa. Koszty wytworzenia energii będą coraz bardziej wyprzedzać jej cenę (spadająca marża), natomiast rosnące ceny paliw spowodują dynamiczny wzrost marży w czasie rzeczywistym.
  Nawet jeśli ribbentrop-mołotow pozbawi nas dostępu do gazu.

  7
  1. datik

   natomiast rosnące ceny paliw spowodują dynamiczny wzrost marży w czasie rzeczywistym.
   ——————-
   Zawsze się znajdzie uzasadnienie dla wzrostów/spadków cen PKN i Lotos. Akurat to zdecydowanie spółki przetwórcze niz wydobywcze i wzrost cen ropy powinien spowodować spadek marży ale wtedy wzrost cen można uzasadnić światowym sentymentem do tego sektora. Z kolei kiedyś wzrost ceny (PKN) przy spoadającej cenie ropy uzasadniano zyskiem z większej marży ( to wydaje mi sie najbardziej logiczne choć duży wpływ na pokazywane zyski ma sposób rozliczania zapasów; FIFO, LIFO). Wszystko zależy od tego w czyich rękach są akurat akcje ( w większości)

   5
   1. Smerf-Ciamajda

    na DJIA zejdą około 5 % do około 33k, tam będzie próba odbicia, nie wykluczam ze rusza potem na nowe ATH bo dzieciarnia jest wygłodzona i czeka na dip, wiec na początek wykluczam dalsze spadki, sprawa się skomplikuje jeśli to odbicie będzie słabe…
    tak jak pisałem, mamy dużo czasu na te poziomy – ponad półtora roku, one wymęczą wszystkich w przyszłym roku…

  1. sumadartson

   Pa-mię-tamy!!!Pa-mię-tamy!!!
   Jeno dalsza przyszłość zagadką stoi. Usiak męczy się na drugim szczytowaniu i shortkonia z rzędem temu, kto koniec wiosny zgadnie.
   A niektórzy rozmyślają tu o lecie, że o jesieni z litości nie wspomnę. Niczym indyk o niedzieli…

 2. Guy Fawkes

  @Lord Stefaniak

  ###
  //Od pierwszych minut dzisiejszego dnia trwa fala sprzedawania Bitcoina i wygląda na to, że wybicie z klasycznej formacji trójkąta właśnie ma miejsce. Jest ogromnie prawdopodobne, że trend będzie kontynuowany i przetestujemy wsparcia okolic 26-28000 usd //

  Ha ha!

  Ten trójkąt i wybicie z niego, to jest dla drzecznych dziewczynek, tak jak stoplossy, Lordzie Stefaniak.:)))

  Zakupy w większości poczynione.
  ###

  ………………………………………………………………………………………………

  https://school.stockcharts.com/lib/exe/fetch.php?media=market_analysis:the_wyckoff_method:wyckoffaccumulation.png

  https://www.mql5.com/en/charts/14058064/btcusd-d1-techcraft-ltd

  ………………………………………………………………………………………………

  https://www.youtube.com/watch?v=kivuDS-6HbQ

   1. Guy Fawkes

    Noooo nie powiedziałbym. Jest pewne podobieństwo, ale poza wszystkiem innem dystrybucji w zasadzie nie było.

    Grubi (kilkanaście mln pln +) mają o milion więcej birkoni niż w szczycie hossy 2017.

    Długoterminowa akumulacja tranzycyjna trwa w naylepsze. Wyportkowała się drobnica.

 3. PPP

  Ostatnio spadło na mnie trochę złych wieści od rodziny. Rodzice wzięli szprycę, siostra do tej pory sceptyczna też się przekonuje. Teściowie wzięli. Z żoną i synem pozostajemy zdeklarowanymi przeciwnikami i z garstką przyjaciół nie możemy się nadziwić, z jaką łatwością media i tzw. autorytety zrobiły ludziom wodę z mózgu. W firmie temat numer jeden to szczepionki i Bogu dziękuję, że mam osobny gabinet i możliwość założenia słuchawek na uszy, żeby nie słuchać pitolenia zza ściany, czy lepszy fajzer, czy astrazenka. Część z tych osób przyjęła szprycę bez wcześniejszego zrobienia choćby podstawowych badań, przekonania się o możliwych innych przeciwskazaniach. Argumenty natury medycznej nie działały, próbowałem odwoływać się do politycznych (od kiedy politycy chcą dla nas dobrze?), finansowych (pacjent wyleczony, klient stracony) i religijnych (mam coraz mniej wątpliwości, że faktycznie zbliżamy się do kolejnych rozdziałów Ap) bo cały ten cowidowy syf to przecież na każdą sferę życia wpływa. Nic to – w TV mówią, że warto, że bezpieczna, że zdrowa. A jak jeszcze lekarz rodzinny zachwalił, to w ogóle nie ma dyskusji. Będzie ciężko, bo jak osiągną te swoje 60-70% wyszczepienia, to starym wzorem napuszczą jednych na drugich.

  7
  1. Guy Fawkes

   Lekarze rodzinni mają hajs za apgrejdowanie pogłowia malwerem C19

   Co sprytniejsi zarobili na apgrejdowaniu tym malewerem Millionen, więc dyskusja nie ma sensu.

   Dzieci nie wolno szczepić, bo to nie ma żadnego sensu. Dzieci ani nie chorują ani nie przenoszą.

   Polski żołnierz w obronie dzieci.
   https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/554197-dzieci-nie-powinny-byc-szczepione-przeciw-covid-19

   //Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.//

   1
 4. konsultant122

  Jestem po 1.dniu WallStret. Michał Szafrański uważa że trzeba mieć tylko rynek amerykański 🙂 i że nasz WIG to w ogóle rynek egzotyczny i znacjonalizowany. Ech. Bajki dla ubogich;)) Trzeba więc tym bardziej zacząć stawiać na nasz rynek długoterminowo skoro na konferencji WallStreet mówią że inwestują w spółki dywidendowe z Ameryki!

  3

Dodaj komentarz