WIG-PALIWA jak na początku 2010 roku, jego względna siła jak pod koniec 2007 roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W kwietniu WIG-PALIWA, który w zeszłym roku spadł do najniższego poziomu od kilku lat, wyszedł na swój najwyższy poziom od 15 miesięcy. W przeszłości podobny sygnał pojawiał się pod koniec grudnia 2009, po zakończeniu ówczesnej Wielkiej Recesji (szare pionowe paski na poniższym obrazku to okresu gospodarczej recesji w USA według NBER). Cały czas zachowanie tego indeksu wydaje się być generalnie kopią jego ruchów sprzed ponad 11 lat.

Co intrygujące inaczej wygląda wykres względnej siły WIG-PALOWA wobec WIG-u. O ile w przypadku samego indeksu ubiegłoroczne minima wypadły po bardzo silnym spadku w okolicach dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu wzrostowego, co bardzo przypomina epizod z 2009 roku, o tyle w przypadku względnej siły ta sekwencja – silny spadek i odbicie od dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu wzrostowego – jest bardzo podobna do tej z 2007 roku, czyli okresu formowania się szczytu globalnej hossy. Trudno powiedzieć, czy ta ewidentna sprzeczność ma jakieś głębsze znaczenie.

WIG-20 od kilku sesji utknął w pobliżu górnego ograniczenia 15-miesięcznego kanału trendu wzrostowego (wczoraj -0,4 proc.). Wszystkie pozostałe główne indeksy również wczoraj spadły, chociaż sWIG-80 zdołał w trakcie sesji osiągnąć swój najwyższy poziom od 2007 roku. Wśród indeksów sektorowych tylko WIG-INFO ustanowił swe nowe przynajmniej roczne maksimum.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal zasypiała w pobliży poziomu majowego rekordu (dziś rano +0,07 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu przebywał nad rosnącą linią sygnału. W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. Najsilniej – o 1,4 proc. – rósł filipiński PSEi. Australijski All Ordinaries zaliczył swe historyczne maksimum. Największy spadek – o 0,78 proc. – notował koreański KOSPI.

Akcje spółki Develia (C/WK 1,17, stopa dywidendy 3 proc., kapitalizacja 1,59 mld zł) zostały w tym miejscu wspomniane 7 października 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 2,35 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 3,55 zł. Zbliżenie się kursu akcji spółki do potencjalnej linii oporu przechodzącej przez szczyty z 2009 i 2018 roku czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 20 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć kwietniowe saldo obrotów bieżących Korei Południowej:

… kwietniowe saldo obrotów bieżących Japonii:

… majowy spadek wartości z najwyższego w historii poziomu publikowanego przez National Australia Bank wskaźnika zaufania przedsiębiorców w Australii:

… najwyższą od przynajmniej 1992 roku roczną dynamikę produkcji przemysłowe w Niemczech w kwietniu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej na Węgrzech w kwietniu:

… czerwcowe wyniki sondażu ZEW na temat oceny bieżącej koniunktury i perspektyw w gospodarce Niemiec:

… oraz 12-miesięczne saldo budżetu rządu Polski w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. wider_swider

  mac_erson, dzięki 😉 Mocno stawiam na psychologię w inwestowaniu, a to forum to moja baza treningowa.

  rivsay, długoterminowej pozycji nie zwiększam, dokupuję jedynie spekulacyjnie. Już część wczorajszych zakupów oddałem, licząc na zejście BTC do 20 tys. Finansowo jestem przygotowany na dokupowanie do 0. Wchodzę w różne projekty, dlatego jest mała szansa, że upadną wszystkie. Ryzyko zawsze istnieje, ale pracy się nie boję, więc jak nie pójdzie po mojej myśli, to i tak sobie dam radę. Krypto traktuję jako trampolinę do wskoczenia na inny poziom. Jeśli trampolina się przerwie, to połamie kilka kości, ale 2 miesiące później one się zrosną 😉 Kłopoty miałem już w życiu wielokrotnie, więc tego się nie obawiam. Natomiast panicznie boję się powtórki z poprzedniej bessy, gdzie miałem ogromną ilość krypto, ale w pewnym momencie przez różne durne komentarze i moją jeszcze wtedy słabszą głowę, wyprzedałem się. Teraz na podjeździe stałyby ze 2 Lambo. Drugi raz tego nie spier… 😉

  5
      1. duch_natury

       W sumie to chodzi o niemyślenie tylko oglądanie, obserwację. Medytacja to nie jedyna droga do uporządkowania i przejęcia sterów nad naszą puszką mózgową. W każdym bądź razie fajnie, że dostrzegasz zagadnienie. Można dużo czasu zaoszczędzić na działania wyłączając niepotrzebne myślenie 😉

       1
   1. wider_swider

    To prawda, na S&P500 w długim terminie jest zysk gwarantowany. Jeżeli spadnie o 50% tak jak rynek krypto, to również będę bardzo mocno zainteresowany.
    Pierwsze zakupy LTC miałem po zejściu z ponad 400 na nieco poniżej 300, czyli po 25%-30% korekcie. Również w takich rejonach od szczytu zacznę kupować na SP500.

    1
  1. Smerf-Ciamajda

   no tak, to i ja się zgodzę, ze US500 będzie kiedyś na 10 000
   ale w międzyczasie ” z czegoś trzeba żyć”?
   a tymczasem wchodząc w złym momencie w ten „zysk gwarantowany” można zostać na zawsze dziadem
   oczywiście wszystko zależy od wielkości środków, bo jak ktoś mało ma to i mało straci, stad większa akceptacja tego „zysku gwarantowanego”…

   2
 2. Guy Fawkes

  @Lord Stefaniak

  //Od pierwszych minut dzisiejszego dnia trwa fala sprzedawania Bitcoina i wygląda na to, że wybicie z klasycznej formacji trójkąta właśnie ma miejsce. Jest ogromnie prawdopodobne, że trend będzie kontynuowany i przetestujemy wsparcia okolic 26-28000 usd //

  Ha ha!

  Ten trójkąt i wybicie z niego, to jest dla drzecznych dziewczynek, tak jak stoplossy, Lordzie Stefaniak.:)))

  Zakupy w większości poczynione.

  1
 3. sumadartson

  Le cabaret.
  //Finansowo jestem przygotowany na dokupowanie do 0//
  No skrętu kiszek dostanę ani chybi czytając komenty owego jegomościa.
  A na końcu da ogłoszenie:
  „Sprzedam zero za co łaska”
  Ufff. Śmiech to zdrowie.

  9

Dodaj komentarz