WIG po raz pierwszy powyżej poziomu 68000 pkt.

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W miniony czwartek WIG zamknął się co prawda najwyżej w swojej historii na poziomie 67746,39 pkt. powyżej poziomów rekordowych zamknięć z 6 lipca 2008 (67568, 51 pkt.) oraz z 23 stycznia 2018 (67529,39 pkt.), ale nie zdołał wtedy jeszcze pokonać swego najwyższego w historii poziomu. Ten został w przeszłości osiągnięty 28 stycznia 2018, kiedy to w trakcie ówczesnej sesji WIG dotarł w swym maksimum do poziomu 67933,05 pkt. W piątek ten poziom został pokonany, gdy w swoim sesyjnym maksimum WIG dotarł do poziomu 68118,05 pkt.

Przełamanie tego kluczowego poziomu oporu wyznaczanego przez szczyty z 2008 i 2018 roku jest prawdopodobne w najbliższych tygodniach :

… i gdyby do tego doszło, to sytuacja stałaby się podobna do tej z 2004 roku, gdy po przełamaniu poziomu oporu wyznaczanego przez szczyty z 1994 i 2000 roku, WIG przygotowywał się do skoku na kolejny wyższy „poziom kwantowy”, do którego doszło w latach 2005-2007.

WIG-20 po piątkowym wzroście o 0,41 proc. wyszedł na najwyższy poziom od lipca 2019. Standardowy MACD dla tego indeksu zakręcił w górę, ale na razie nie przełamał poziomu swej spadającej linii sygnału. Poza sWIG-80 wzrosły w piątek również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. WIG osiągnął swój najwyższy poziom w historii. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wśród indeksów sektorowych WIG-BANKI, WIG-INFO, WIG-MEDIA, WIG-ODZIEŻ, wśród makroindeksów WIG.MS-FIN, zaś wśród indeksów narodowych WIG-POLAND.

Cena kontraktów na S&P 500 utrzymywała się dziś rano w okolicach rekordowego poziomu (+0,03 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu wyszedł po dłuższej przerwie ponad swoja linię sygnału, co ostatnio zdarzyło się 27 maja. W Azji dziś rano dominowały spadki. Największy – o -1.4 proc. – notował indonezyjski JCI. Niewielkie wzrosty notowały jedynie główne indeksy giełd na Tajwanie i w Singapurze. W trakcie sesji we historyczne maksimum zanotował indyjski SENSEX.

Akcje spółki ATC Cargo (C/Z 9,76, C/WK 2,51, stopa dywidendy 2,5 proc., kapitalizacja 78,2 mln zł) zostały w tym miejscu wspomniane 23 stycznia ub.r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 8,00 zł. W piątek kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 11 zł. Zbliżanie się kursu do górnego ograniczenia kanału trwającego od końca 2016 roku trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 17 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć czerwcową wartość publikowanego przez GfK wskaźnika zaufania konsumentów w Wielkiej Brytanii:

… roczną dynamikę CPI w Japonii w maju:

… saldo obrotów bieżących Chin w I kw. br.:

… oraz wyniki publikowanego przez uniwersytet Michigan sondażu nastrojów konsumentów w USA w czerwcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

     1. Totalny PoPslaniec

      chcecie mnie oszukać, ze będą spadki, tak jak 10 dni temu. Buahahaha. Nie ze mną te numery, biore twardo longa.
      A od jutra kupuje niemieckie akcje – tylko VALUE ma sie rozumieć, bo te nie będą spadać!
      Pan Pecet pisal również, ze jesteśmy w środku hossy na nieruchomościach. Wprawdzie mamy tego nabudowane sporo w kraju i stoi puste, ale w końcu ukraincy muszą wrócić, bo naszym z zachodu się nie spieszy. Hossa po wsze czasy!

      1. Pc39442

       Eee chyba mnie pomyliles z kims innym. Ja o hossie na nieruchach nie pisalem. Natomiast mam 2 kwadraty na wynajem. Ten drugi puszczalem niedawno i powiem wam ze w 2 dni znalazlem fajnych najemcow a telefon dzwonil non stop. Bede musial czynsz podwyzszyc za pol roku. Z rozmow z Ukraincami w 2020 wiedzialem ze oni nie wyjechali. Bo polski rzad-nierzad zrobil myk z pozwoleniami na pobyt i mogli zostac. Co wiecej, nawet ich sie najechalo kolejne cwierc miliona! Do czego oni maja wracac?
       Ponoc 10% bialoruskich informatykow juz jest w Polsce.
       Ciekaw jestem kiedy sami Rosjanie zaczna sie zjezdzac. Mysle ze przy kolejnej recesji. Bo juz powoli traca wiare ze sie u nich poprawi.
       Quantumsprung sie należy. Ale teraz mecze..

       1. Totalny PoPslaniec

        no właśnie, co to się porobiło, ze żaden kraj nie chce wypuszczać masy obywatelskiej z własnych granic. To chyba przez ten niż demograficzny, jadro produkcyjne i reprodukcyjne naszego społeczeństwa od 17 lat poza granicami kraju. Teraz przy europejskim kryzysie demograficznym to nawet bialorus i ukraina nie będą chcieli wypuszczać masy obywatelskiej, a Niemcy już na nich czekają bo tam straszna dziura demograficzna się rozpoczęła (po mega wpadce ze śniadymi lekarzami i informatykami). Za polityki Leszka B. to było zupełnie inaczej, mieliśmy nadmiar czynnika ludzkiego, taki nadmiar, ze trzeba było cale pokolenie wypchać z kraju, bo nie chcieli pracować za 3 PLN/h 🙂

        6
   1. Totalny PoPslaniec

    wszystkiego po trochu to nasza dewiza – najważniejsze to bez konkretów ala ciepła woda w kranie
    Gdy się coś konkretnego powie lub zadecyduje, to trzeba za to wziasc odpowiedzialność, a po co to komu Panie?

    3
  1. Totalny PoPslaniec

   Głową muru nie przebijesz, nie ma opcji bym nie napluł na pisiora, choćby i dokonali cudów, „nie bo nie”.
   Teraz zrobią od jesieni szczepienia odpłatne, żeby jeszcze leniów bądź sknerów zaciągnąć jak najszybciej do punktów szczepień. Reszta się nie zaszczepi, a będzie to na mój szacunek ze 25-30%, ciemnogród „nie bo nie”. Podobnie kombinują w Niemczech, bo tam tez się populacja już nasyciła szczepieniami i punkty szczepień pustoszeją. A wszystko przez te cholerne nietoperze…

   4

Dodaj komentarz