Wzrost tempa inflacji zagrożeniem dla gospodarki USA?

W maju roczna dynamika CPI w USA wzrosła do 5 proc., czyli poziomu, który poprzednio był obserwowany w czerwcu, lipcu i sierpniu 2008, a więc tuż przed wrześniowym upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers w trakcie Wielkiej Recesji. Wcześniej tam miara tempa inflacji w USA przekraczała kilkukrotnie 5 proc. w okresie kwiecień 1989-luty 1991 (gospodarka USA wpadła w recesję w III kw. 1990).

Powered by macrobond.com

Równocześnie roczna wskaźnika wskaźnika inflacji bazowej („core” CPI, bez cen żywności i energii) wyszła na najwyższy poziom od 1992 roku (+3,8 proc.).

Powered by macrobond.com

Ten ostatni wzrost tempa inflacji spowodował, że w kwietniu i maju roczna dynamika realnej płacy godzinowej w USA spadł do poziomu obserwowanego w przeszłości jedynie w latach 1974-1975 oraz 1979-1980 (-3 proc.).

Powered by macrobond.com

Takie sygnały pojawiały się po raz pierwszy w kwietniu 1974 oraz kwietniu 1979. W pierwszym przypadku gospodarcza recesja w USA już trwała od listopada 1973 (według klasyfikacji NBER), w drugim zaczęła się w styczniu 1980.

Powered by macrobond.com

W pierwszym z tych przypadków S&P 500 silnie spadał przez 7 miesięcy po takim jak ten z kwietnia b.r. sygnale, w drugim przypadku silnego spadku nie było, ale S&P 500 można było kupić 6 i 11 miesięcy później (październik 1979 i marzec 1980).

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: roczna dynamika CPI w USA wzrosła w maju do 5 proc., czyli najwyższego poziomu od lata 2008; roczna dynamika tamtejszego wskaźnika inflacji bazowej wzrosła w maju do najwyższego poziomu od 29 lat; ten wzrost dynamiki cen spowodował spadek rocznej dynamiki płac w USA do poziomu obserwowanego poprzednio w latach 1974-75 (na początku recesji) i 1979-1980 (9 miesięcy przed początkiem recesji).

Komentarze

  1. tmoore

   Akurat to mogę wytłumaczyć-zamiast zacząć od napisania czegoś wartościowego najlepiej zdobyć popularność włażąc na kogoś poprzez agresywną krytykę. Dostaje się lajki i srajki a potem można mówić, że się udziela na blogu u Białka. taki po prostu charakter zasrańców.

   23
 1. PPP

  No jak tam gieldowe cwaniaki…… gotowi na „nie bedziesz mial nic a bedziesz szczesliwy” ? normalnie po takich slowach te gnojki powinni skonczyc na widłach ale nafaszerowane szczepionkami wieprze nie sa juz w stanie nawet o czyms takim pomyslec co ? ………. tak jak mowiem wczesniej, wasze wysilki spekulacyjne spełzna na niczym bo oi tak oddacie wszystko i jeszcze podziekujecie….

  4
 2. macarek

  Zacytuję Glapińskiego:
  //Odrzucenie przez NBP całości ofert dotyczących sprzedaży obligacji skarbowych wynikało właśnie z warunków cenowych zaproponowanych przez banki. Ceny te były rażąco zbyt wysokie.///
  Haha…..
  Tak naprawdę to oznacza koniec skupu obligacji ” bo są za drogie”…
  Czyli rynek ustala już swoje stopy a on jeszcze przyznaje się do tego…

  8
 3. sumadartson

  @wider_swider
  //połowa CDR sprzedana//

  Bez uszczypliwości. Pytał mnie Waszmość o target. Mój target to „akceptacja dużych zysków”.
  Gdy nawet Jego Wysokość W.B. niedawno szepnął że czai się na CDR, grzechem było nie kupić po korekcie o 61,8%.
  Biorąc pod uwagę c/z, spółka tak naprawdę została przeceniona o 90%. Obecne 15 przy wycenach fang to wyjątkowa okazja. Stawiam whiskacza przeciwko coli, że Pan W.B. też jest posiadaczem. Nie radzę nikomu grać przeciwko niemu. Mam już ździebko więcej niż ździebko. Przed spółką nieograniczone globalne możliwości. Trza jeno zmobilizować „gwiazdorów” do solidniejszej roboty.

  2
  1. duch_natury

   CDR obecnie ma szansę na przebadanie luki 200-220. ale potem może być jeszcze uderzenie w dół. Swoją drogą ciekawe jak to nieugięty zwolennik Cedyni wraz ze wzrostem indeksów coraz bardziej ochoczo zaczyna robić długoterminowe inwestycje 😉

   8
   1. sumadartson

    Przecie od zarania dziejów pisałem że od zarania jestem zbieraczem pereł.
    A jako hazardzista od kołyski, gram na shortkoniach bo to emocjonujące i dochodowe zajęcie bez względu na kierunek.
    Co do Cedyni, wszystko w rękach inflacji. Po dynamicznej zwyżce inflacji, od zarania nie było równie sprzyjających warunków do jeszcze bardziej dynamicznej dewaluacji pieniądza czyli „bogactwa bez pokrycia”. Nie wiem co mnie powstrzymuje przed zakupem fizycznego kruszcu.

    1
    1. duch_natury

     @wider
     Kiedyś z 2-3 tyg. temu mocniej analizowałęm CDR-a. Teraz według mnie jest elliotowa 4-ka w fali C. Więc tak jak piszesz dokończenie wzrostu (może właśnie ta strefa luki) i potem końcowe zejście wraz z nadejściem większej korekty w US. I powinien zacząć się dłuższy wzrost ale czy to będzie już nowa fala hossy czy jedynie zygzag w większej strukturze korekcyjnej na razie za wcześnie gdybać.

     1
 4. toya

  @poławiacze pereł

  AUX wspomniania 8.10.20 znowu wydaje się być w korzystnym miejscu (i cenowo i chyba w końcu timingowo) w ramach respektowanego trójkąta symetrycznego.

  https://stooq.pl/q/?s=aux&c=3y&t=l&a=lg&b=0

  „Kurs akcji spółki Auxilia (C/Z 4,6, C/WK 1,58, kapitalizacja 15,9 mln zł)
  działającej na rynku odszkodowawczym, w segmencie premium i skupiającej się na najpoważniejszych wypadkach (ciężkie obrażenia lub śmierć), które pozwalają na uzyskanie najwyższych kwot odszkodowania spadł w latach 2018-2019 z 90 zł do 2,04 zł i od ponad 2-lat znajduje się w obrębie konsolidacji przyjmującej postać trójkąta symetrycznego.”

  1
  1. koder

   @ toya

   Witaj Toya. Nie wiem skąd masz „Kurs akcji spółki Auxilia (C/Z 4,6, C/WK 1,58, kapitalizacja 15,9 mln zł) – może to dane z wpisu z ubiegłego roku. Obecnie C/Z 9,67, C/WK 1,72, kapitalizacja 18 mln – dane z biznes radar z 1Q 2021).Ale fakt, że trojkąt się zacieśnia i coraz bliżej wybicie, obstawiam w kierunku 7 zł. Co ciekawe staje się ona spóką dywidendową i wnet będzie 8 grodzy dywidendy na akcje. Problemem jest płynność – czy kupisz czy sprzedasz możesz regulować rynkiem. Pozdrawiam,

  1. duch_natury

   Obejrzyj sobie cały ten film co podałeś. VIX jeszcze ma miejsce i możliwości zejścia, NSQ ma ochotę powędrować na nowe ATH. Uważam, że DJ jeszcze odwróci na północ z nowym ATH. Tak jak mówi babeczka jest blisko do rozpoczęcia poważniejszej korekty ale nie wszystkie znaki już się poukładały do końca. Brakuje mi cały czas fałszywego entuzjazmu.

 5. Guy Fawkes

  @Izba Lordów & @Izba Gmin

  //Zmarły w 2008 roku Helmut Kentler to psycholog, pedagog i seksuolog, który wypromował w Niemczech pomysł, by bezdomne dzieci oddawać pod opiekę pedofilom. Jego idea zyskała aprobatę władz Berlina Zachodniego. Proceder trwał od początku lat 70. do 2000 roku i był finansowany z pieniędzy publicznych. //

  https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-raport-niemieckiej-komisji-polska-byla-celem-pedofilow,nId,5288348

  …………………………………………………………………………………………..

  Niemcy.

  3
 6. Hidalgo

  @wb
  Panie Wojtku,
  A nie uważa Pan, że zagrożeniem dla nominalnych wartości akcji USA są raczej podwyżki stóp, a nią samą wysoka inflacja? a to oczywiście może być następstwem wysokiej cpi, ale nie musi. Chodzi mi o to, że wreszcie mogli doprowadzić do tego do czego dążyli. Czyli wysokiej inflacji, celem dewaluowania długu, a jednocześnie nie będą chcieli podnosić stóp.
  No może jedna dwie, że niby coś robią, mały flash crash, ale w perspektywie półrocznej spadku nominalnego na indeksach nie będzie, za to będzie realny uwzględniający inflację, dopóty, dopóki cpi będzie wisieć nad rynkiem. W ten sposób gawiedzi się będzie wydawać że jest konsolidacja horyzontalna, roczna, a potem może jakies dalsze wzrosty?

  1
 7. Hidalgo

  @duchu
  Wg mnie spadek na Cdr nie jest zakończony, nie pasuja fale, obecnie widoczna trzecia, nie może być trzecia bo jest za krótka, wg. mnie może być 1 w dużym C, spadek do 150 to długa trojka i jeszcze piątka.

  Może, co gorsze przekształcić się całość w impuls spadkowy i na to trzeba uważać.

  1
  1. duch_natury

   Może być tak, że ta obecna 3cia fala to dopiero będzie koniec A potem duże B i dopiero męczące C. Tez uważam, że dwa razy do tej samej rzeki się nie powinno wchodzić (WIG-Games). Teamt rozegrany i odpuszczony na dłużej.
   Kolejne będą bio-roboty ;)))))

   2
   1. koder

    @ duch_natury,

    Co do biotechnologii to być może to będzie kolejny sektor, który będzie nakręcał wzorsty. Na logikę, jak pomyśleć ile zabiegów dziś chirurgicznych/urologicznych/ginekologicznych jest robionych laparoskopem, zamiast klasycznego otwierania, to rzeczywiście takie bio-roboty będą miały swoją przyszłość. Pozdr,

    1
  1. Guy Fawkes

   Fakty potwierdzają moją intuicyjną teorię zarazy tranzycyjney, zorganizowaney przez amerykańskich kartagińczyków i towarzyszy chińskich.

   Tezę o tranzycyjney zarazie postawiłem zaraz na początku.

   Problemem pozostaje malware na c19, którym uboga ludzkość jest apdejtowana powszechnie, pod pozorem leczenia. Tzn. czy malware spowoduje odległa fatalne skutki sam w sobie w zakresie depopulacyjnym, czy chodzi raczey o tresurę populacji.

   1
     1. sumadartson

      Coś w tej tranzycyi jest na rzeczy. Ostatnio na 250 zarażonych umarło 50 osób. 20 % śmiertelności? 😨
      Albo przestali nas leczyć albo wyłudzają kasę za zgony covidowe.
      Niebawem liczba zgonów przekroczy liczbę zakażonych?😲
      No to „chowajta się ludzie, dochtory jadom, do śpitala brać będom” wypadnie zakrzyknąć.😨

      1
 8. richie_the_kangoor

  @tmoore
  słisy – promocja była na 1.11 – 1.10. Czy przebije 1.08? Wierzę, że tak.
  Szterlingi miały bardzo dobry rok, podobnie jak aussie, noki, seki.
  Jeśli ma być korekta głęboka, typu bitkoń, to na nich też. Zresztą już trwa.

  1. Hubi H

   Panie @billy. richie
   Dobry rok szterlinga to jedynie odrabianie strat po brexitowym referendum, bo chyba już nikt nie wierzy w upadek UK po puszczeniu UE.
   CPI 1.6%. żadnych podstaw głębokiej korekty na GBP nie widzę, dodatkowo BoE zapowiada ograniczenie wartości skupu obligacji.

   1
 9. Pc39442

  USD nie wyglada bardzo groznie imho.
  Spodziewam sie w poniedzialek korekty tych wzrostow, potem brakuje jeszcze impulsu do wykonczenia korekty i mozna uznac te korekte za zaliczona. Pozniej widzialbym powolny powrot na denko i poglebienie.
  Taka jest tendencja w srednim terminie a Glapa dal jedynie trigger do korekty.
  EPOL jest moim zdaniem juz skorekcony.
  Tak ze widze powolne juz ale jednak wzrosty na Wig20

 10. Pc39442

  Jesli kogos zainteresowala polityka czeska w zw. z Turowem, Jurową itp to dobre informacje:
  W pazdzierniku wybory i ANO cwaniaka Babisa przegra. Najbardziej prawdopodobna jest koalica SPOLU (glowna sila to eurorealistyczna prawica bedaca wspolnie z PiS w EKR) z Piratami. Piraci tez sa eurorealistami i chca zasady subsydiarnosci i sa przeciw federalizacji oraz za opodatkowaniem korporacji i likwidacja rajow podatkowych.

  Wyglada wiec na to ze od jesieni nalezy spodziewac sie lepszej koniunktury w polityce europejskiej i zwiekszenia roli V4, teraz rozwalonej przez ubeka Babisa.
  Moze to wspierac plany wielowektorowej polityki.

  4
 11. konsultant122

  No to co moje niedźwiadki drogie? Bitkonie teraz krótkoterminowo będą równoważyć spadające wyceny portfeli akcyjnych ? Taka czerwcowa korekta się przyda, tak z 8% w dół. A bitkoń powinien wzorem Wyckoffa wyrwać się z konsolidacji.

 12. sumadartson

  Coś tu się nie zgadza. Globalnie dzienny wskaźnik zgonów do zakażeń nie przekracza 2,5%.
  U nas kolejny raz wskaźnik ten sięga niemal 20%.
  Nie potrafią leczyć czy podciągają inne zgony pod cowid aby wyłudzić dla szpitali premie za zgony covidowe?
  Swoją drogą premie za zgony to tak trochę mi się kojarzą……😨

  3
 13. toya

  Przeciez to nie transporty do Treblinki by wszystko rezegralo się jednego dnia.

  Ile średnio trwa walka chorego? 2-3 tygodnie.

  Ile było zakażeń trzy tygodnie temu 20 mają? Circa 1600-1700.
  Przegralo te walkę 50 osób po trzech tygodniach?

  Jaki to daje wskaźnik śmiertelności?

  6
 14. Sawa

  Od ~roku piszę na moim prywatnym twiterze,
  że ten cały Coronaświrus wymyślono jako pretekst do wojny,
  która doprowadzi do zutylizowania Chin.
  Chiny stały się za mocne i za bardzo niebezpieczne dla USA i reszty,
  żeby możni tego świata tolerowali taką sytuację.
  Wiedzą, że w rywalizacji gospodarczej, militarnej,
  nie mają szans, dlatego pozostała WOJNA.
  Proszę zauważyć, na spotkanie G7 zaproszona wierchuszkę UE,
  pajaca z Etiopii a nie zaproszono nikogo z Chin
  …… a przecież, jak sami mówią,
  głównym celem spotkania jest wyjaśnienie wybuchu pandemii.
  …………………..
  „Przywódcy grupy G7 omawiali o różne hipotezy wybuchu pandemii koronawirusa,
  w tym tę, że doszło do wycieku wirusa z laboratorium w chińskim mieście Wuhan
  i zgodzili się naciskać na Chiny, aby uzyskać więcej informacji
  – powiedział w sobotę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).”
  …………………….
  Do wojny z Chinami potrzebna będzie Rosja, stąd to resetowanie Putina.
  ……………………
  https://stooq.pl/n/?f=1427513

  5
  1. Guy Fawkes

   Sorry, ale to jest płaska hagada propagandowa.

   //Coronaświrus wymyślono jako pretekst do wojny.//

   Takiego preteskstu do wojny nie potrzeba. C19 trwale dołuje zachód, w sytuacji wyczerpanych możliwości systemu finansowego. C19 się nie skończył, jeszcze długo będzie terroryzował zachód. Powiedzieć, że to jest w interesie Ameryki, to jak powiedzieć, że w interesie wisielca jest sznur.

   Prowokacja wojenna wyglądałaby tak jak 9/11. Uderzyłyby pasażerskie samoloty w drapacz chmur, wszystko by się spopieliło, ale w tym popiele FBI znalazłaby chiński paszport i Czerwoną Książeczkę Mao.:))

   W ten sposób, za pomocą zarazy, wojenne prowokacje mógłby przeprowadzić co najwyżej gang Olsena.

   Zraza służy Chinom długoterminowo. Chinom i Kartaginie przede wszystkiem.

   Wojna pod kierownictwem warzywa i jego ekipy nie będzie polegała na tym, żeby Ameryka wygrała, tylko żeby straciła flotę wojenną, czyli to, na czym opiera się hegemonia morska.

   Jestem przekonany, że w następnym kroku przewidziano podbój przez Chiny Eurazji (Blitxkrieg hatlendło) i opanowanie Wyspy Świata. Nowe tysiącletnie kartagińsko-chińskie imperium globalne. Nie do zaqestionowania.

   I C19 totalitaryzuje świat właśnie pod kątem przyszłej chińskiej hegemonii. C19 (+ 5G itd) przygotowuje świat na hegemonię Smoka.

   …………………………………………………………………………………………

   No ale tu już dochodzimy do końca polityki i początku eschatologii.

   1
   1. Sawa

    @Guy
    Napisałam „Coronaświrus wymyślono” – a Ty odpisujesz na temat Covid19.
    Wirusy, były, są i będą, tutaj nic nie trzeba było wymyślać.
    Wymyślono psychozę terroryzując świat pseudo pandemią i ja o tym mówię.
    Oczywiście, że nikt z możnych nie powie teraz, że to był taki dowcip z tym wirusem i już po temacie,
    dalej świat będzie dojony, zastraszany, terroryzowany, tresowany tym STRASZNYM chińskim wirusem,
    ale żeby to wiedzieć nie trzeba KULu kończyć, moja wnuczka po podstawówce też to wie.
    Wyduszą wszystko co da się wydusić, gdzie paszport zdrowotny będzie małym pierdem.
    Odnośnie kosztów jakie „zachód” ponosi
    ….. to jest oczywistą oczywistością, że trzeba „wybić” trochę swoich,
    żeby później mieć usprawiedliwienie na wypuszczenie bomb atomowych na Chiny.

    2
 15. Guy Fawkes

  @Izba Lordów

  Chciałem podziękować za łapki w liczbie 33, dzięki którym wygrałem plebiscyt z Pecetem.:))

  //…ad vocem @Guy po łapkach widze że to dość powszechna opinia.//

  …………………………………………………………………………………………..

  Okazuje się, że nie piszę tylko dla paru Osób.
  Ale Pecet dostał 30.

  Warto w tym miejscu zdać sobie sprawę, co est celem wrogów państwa takiego jak nasze, w sytuacji takiej jak nasza, czyli przed – wojennej.

  Cele są dwa:

  1. Spolaryzować, podzielić społeczeństwo
  2. Doprowadzić do naszej izolacji na scenie międzynarodowey.

  I widzimy, jak podręcznikowo te dwa cele są realizowane.
  Izolacja międzynarodowa nie zależy od nas.

  Ale od nas zależy polaryzacja wewnętrzna. Niech się każdy uczciwy człowiek zastanowi, co może zrobić, aby na swoim miejscu nie dać się podzielić.

  Ja myślę, że przede wszystkim należy wyłączyć telawizor, bo z niego przede wszystkiem emanuje para hipnotyczny wpływ destrukcyjny.

  6
  1. duch_natury

   Najtrudniejsze jest zaakceptować tych, których wydaje się, że nie można zaakceptować, być wdzięcznym za to za co wydaje się niekorzystne dla Ciebie, zrozumieć, że mimo różnic na etapie świadomości, światopoglądu, racji jesteśmy jednością.
   Kiedyś mądre powiedzenie ktoś powiedział; „Chcesz mieć rację czy relację”. Wybór należy do każdego z nas.

   5
   1. sumadartson

    Co mi z tego że akceptuję homoseksualistów wszelkiej maści, skoro oni w ramach wdzięczności szkalują moją ojczyznę, siejąc fałszywe ploty o ich rzekomych prześladowaniach. Co mi z tego że akceptuję złodziei, skoro głoszą że jest łamana konstytucja, bo ktoś chce zreformować skorumpowane i upolitycznione do szpiku sądownictwo, które ich chroni.
    Co mi z tego że podziwiam Niemców, skoro łamią zasady energetycznego bezpieczeństwa unijnego.
    Akceptuj sobie Waść kogo chcesz, wystaw zadek dla mrówkonia, zablokuj budowę CPK dla pykowskiego, wybuduj sobie konzentrationslager albo wyślij się na sybir zawczasu, ale nie namawiaj mnie Waszmość do takiego sk…twa

    9
    1. Smerf-Ciamajda

     no widzisz Waszmość, a są tutaj na forum tacy „ostatni sprawiedliwi”, co kilka dni temu w imię całej tej tresowanej poprawności chcieli ukamionować kolegę który zrobił w ramach edukacji dobra reklamę pewnemu portalowi (nie znalem wcześniej – wykupiłem abonament, bo wklejona próbka tekstu wyśmienita )

     4
     1. Guy Fawkes

      Jacky Bartosiak, to dobra opcja, ale do czasu.

      Jeżeli rzeczywiście dojdzie do wojny na poważnie, to Rosjanie użyją broni atomowej i pies z kulawą nogą się o nas nie upomni.

      Chodzi o to, żeby na tyle się usamodzielnić i podnieść swoją cenę, żeby się z Rosją dogadać, ale nie na zasadzie Haende hoch. Trzeba mieć na względzie przede wszystkim całość terytorium i nie dopuścić do rozbioru.

      A Rosję zostawić na pastwę Chin w hatlendło.

      1
  2. Smerf-Ciamajda

   „łapki ” => w tym moja, ale pamiętaj kolego ze „często mniej oznacza więcej” i staraj się nie rozdrabniać na tyle wpisów, bo robi się chaos na forum,
   aha i tak jak Ci już kiedyś radziłem „nie dotykaj nigdy kupy ….” – nie warto, nie bądź naiwny – betonu nie ukruszysz, pyzatym lubię także twoje wpisy o analizie rynku…

   1
  3. Smerf-Ciamajda

   Nie trzeba wojny, będzie to rozegrane już za 5 minut ale inaczej. Covid przypiszą ChRL i rozpocznie to natychmiastowa zmianę struktury wytwórczej na całym świecie + ewentualne gigantyczne odszkodowanie od ChRL za wywołanie wirusa. Chiny się potulnie zgodzą, albo będą izolowane gospodarczo, tudzież sami rozpoczną konflikt zbrojny (aby go przegrać). Pisałem o tym kilka dni temu: https://wojciechbialek.pl/2021/06/konferencja-wall-street.html

   1
   1. Guy Fawkes

    Nie po to niszczy się cywilizację zachodnią przez dekady, żeby Chiny miały przegrać.

    Ersibatl posłuży po pierwsze, do zniszczenia amerykańskiej floty w takiej mierze, żeby Ameryka straciła podstawę hegemonii morskiej, po drugie do skierowania Chin w stronę heartlandu i konieczności podboju Eurazji (zniszczenia Rosji w hatlendło).

    Smok ma być globalnym hegemonem.

    3
      1. Smerf-Ciamajda

       Wojna nie rozwiąże tego problemu, ich trzeba długookresowo pozbawić rynków zbytu, rozpoczęła się właśnie gra o przypisanie im wybuchu pandemii, nie mam wątpliwości jaki będzie finał późnym latem b.r. Oni muszą skończyć tak jak ZSRR, bo ich ekspansja jest eksponencjalna, każdy kwartał zwłoki gra na niekorzyść USA. Poza tym gdyby nie zgodzili się z tym co im się narzuci jeszcze w tym roku to niech wyskoczą militarnie, dla USA byłby to wymarzony prezent.

       1
       1. Guy Fawkes

        To będzia miało znaczenie propagandowe, przygotowujące ersibatl, ale nie gospodarcze.

        //Europejskie firmy zwiększają inwestycje w Chinach i przenoszą łańcuchy dostaw do tego państwa.//

        //Europejskie firmy wróciły z impetem do Chin. Część izoluje się w tym kraju.//

        https://forsal.pl/biznes/artykuly/8185379,ekspansja-europejskich-firm-w-chinach-inwestycje-unijnych-firm-w-chinach.html

        3li est dokładnie odwrotnie. Nic nie przeszkodzi Uroborosowi, żadne nowinki, przecież wszyscy wiedzą, że zaraza jest z Chin, come on!

        Nie zawróci się wielodekadowego procesu jakimiś pierdołami propagandowewmi. Te proces jest przemyślany na każdą ewentualność i zaraza tranzycyjna też się na niego składa.

        1
  4. sumadartson

   „Uczciwy człowiek”. Niech się zastanowi. Ja pi….le. Naiwny jak dziecko we mgle. Uczciwy człowiek nie musi się zastanawiać. Ma do wyboru. Albo dać się dymać jak za popslańców, albo ciąć szablą.
   Szable w dłoń panowie szlachta.
   Weźże się Waszmość w garść bo miękniesz tu jak nie przymierzając bieden do kgb.

   11
 16. Max2

  Typowa demagogia PIS-u :

  „. Spolaryzować, podzielić społeczeństwo”

  Najpierw sam dzielisz (dziękuję LORDOM za poparcie – reszta to pospólstwo) a pózniej :

  ” Niech się każdy uczciwy człowiek zastanowi, co może zrobić, aby na swoim miejscu nie dać się podzielić.”

  Insynuujesz że tylko twoja prawda jest najmojsza. Świetna manipulacja.

  3
 17. Guy Fawkes

  @Lord Ciamajda

  //Jacky Bartosiak, to dobra opcja, ale do czasu.//

  Rosyjska armia jest systemowu i logistycznie przygotowana do operowania 300 km od granicy.

  To est oczywista oczywistość, że rosyjska armia est przygotowywana na dojście do Wisły. Drugą stronę Wisły w samych założeniach strategicznych pozostawia Rzeszy.

  ………………………………………………………………………………………….

  Właśnie tego trzeba uniknąć. Przede wszystkim powinniśmy się uniezależnić od wpływu Rzeszy, jeśli to konieczne, to przez polexit. Bo ewidentnie na naszym teatrze Rzesza jest demiurgiem, a Rosja golemem.

  Rosja jako Rosja nie ma interesu w wojnie z Polską. Ma interes w pokazaniu bezsilności amerykańskiej i w rozpadzie NATO, ale nie ma interesu w wojnie z Polską samą. Nie ma o co.

  Natomiast Rzesza ma żywotny interes w przezwyciężeniu swojego poczdamskiego rozbioru i odzyskaniu ”ziem utraconych”.

  Dlatego Rzesza ma żywotny interes w wojnie polsko-rosyjskiej.

  Kartagina też ma interes w wojnie polsko-rosyjskiej ze względu na projekt przemodelowania międzymorza. To est czytelne jak alfabet Brille’a u Friedmana, któren to wujek dobra rada podpuszcza nas do ”samodzielności”.

  Centrum Intermatium będzie stanowił kaganat kijowski.
  Przecież oni (warzywo) w ogóle z nami nie rozmawiają, a rozmawiają z kaganatem i obmyślają wielkie inwestycje na Ukrainie pod pozorem rekompensaty za NS2.

  Przecież to est oczywiste, że chodzi o przemodelowanie międzymorza i zrobienie jego centrum nad morzem Czarnym.

  …………………………………………………………………………………………

  Opcja Jacky Bartosiaka jest konieczna, ale tylko do pewnego momentu. Nie może dojść do wojny, bo to oznacza dla nas zagładę, przygotowywaną od dawna.

  Opcja Jacky Bartosiaka jako usamodzielnienie i uzbrojenie, a potem musi być przejście na opcję Sykulskiego.

  Jak nabierzemy sił, to usiądziemy nad rzeką i będziemu czekać, aż z nurtem spłyną ciała naszych wrogów.

  ………………………………………………………………………………………….

  Trzeba się zbroić, ale NIE WOLNO wchodzić do wojny jako pierwsi. To podstawowa zasada odzielająca byt od niebytu.

  2
 18. Guy Fawkes

  @Xiądz Sumadartson

  Nie wiem, o co Xiędzu chodzi, ja piszę o poziomie międzyludzkiem, wyłączyć telawizję.

  Nie ukrywam, że pojawiły się dwa przeciwstawne stanowiska niebieskopoświatowe. Zdaniem Xiędza ja głupio jednam, a zdaniem Maxa to typowe pisiorskie dzielenie i manipulacya.:)))))))

  Powtórzę może jeszcze raz, wyłączyć telawizję.

  2
  1. sumadartson

   Jasne że głupio, choć nie przeczę że z sukcesem, jako że macerson dał maxiowi nadzieję na użyczenie zadu dla „dobrych relacji”. Pora teraz na Milorda. Inaczej nie zaznasz Waszmość spokoju od maxia.
   Dobrej zabawy, znaczy się „relacyi”.

   1
   1. Guy Fawkes

    Warto dojść do korzeni, czyli tego, co wszystkich nas łączy, a przynajmniey nie dzieli.

    Com napisał, napisałem i wydaye mi się, że warto się nad tem zastanowić.

    A teraz wyłączam się na długo, aby się oddać wyłacznie przeżyciom rynkowym.

    1
     1. Guy Fawkes

      Xiądz jak zwykle nie rozumie strategicznego punktu widzenia.

      Co trzeba zrobić, żeby Polskę zutylizować?
      Doprowadzić do wojny z Rosją, to oczywiste. Jak wejdziemy do tej wojny, to już z niej nie wyjdziemy, a wschodnia granica Rzeszy zostanie na Wiśle. Nie dostaniemy żadney pomocy. Rzesza dostanie ”swoje wschodnie terytoria” i zastrzyk demograficzny, nasze wnuki będą porozumiewać się po niemiecku.

      Trzeba podnieść cenę wojny poprzez zbrojenia, ale nie można do wojny dopuścić, bo ona zrealizuje tylko interesy niemieckie, kartagiński i rosyjskie naszym kosztem.

      Przecież to est oczywiste.

      Rosyjski konstrukt heartladowy długo się nie utrzyma, najwyżej jedno pokolenie zostało.

      A potem cały wschód stanie przed nami otworem[sic!], jedyną przeszkodą będzie promieniowanie radioaktywne.

      Chodzi strategicznie o to, żeby promieniowanie, jak już gdzieś ma być, to niech będzie na wschodzie, a nie nad Wisłą.

      Zrozumiałeś Xięże? Chodzi o to, żeby to nie w Twojej parafii było promieniowanie i ofiary genetyczne przemarszu armii radzieckiey i niemieckiey wte i nazad.

      Żeby tą razą tego uniknąć.

      3
      1. sumadartson

       Ruskie żadnej wojny nie poczynią. Jeno sieparatisty skończą żywot na Dnieprze.
       Bitna Białoruś i bujne Zaporoże będą w Unii Rzeczypospolitej Międzymorza i nawet Tatar Krymski strzec będzie naszej południowej rubieży przed pohaństwem wszelakiem.
       Trza być człekiem wiary a nie z ogonem podkulonem do pokory pohaństu namawiać

       2
         1. sumadartson

          Trzeba z żywymi naprzód iść. A nie namawiać Piłsudskiego do poddaństwa pohaństwu. Wolisz Waszmość hańbę to jego problem.
          Byly się tylko nie poddawać strachom na lachom a powstanie Polska od morza do morza. Nie siłą lecz głupotą wroga wygrywa się wojny. Zwłaszcza pokojowe wojny.

          1
 19. Pc39442

  Tutaj mozna zobaczyc gdzie jestesmy w cyklu:

  https://www.nbp.pl/home.aspx?c=/ascx/koniunktura_prezentacja.ascx

  Mozna dopisac to jako sprawdzenie podwojnego Kitchina.
  Jeszcze spora przestrzen do wzrostow. Mysle ze spokojnie do 1q22

  USDPLN jak w 2010 i na pocz 2017. Jeszcze duzo miejsca na umocnienie PLNa. Teraz korekta w locie.

  Jest lepiej niz po kryzysie finansowym. Sektor nieruchomosci jest w zaawansowanej hossie. Wtedy zaczynal besse. Nieruchy sa w swoim cyklu do 23/24 co wspolgra ze szczytem konieunktury na koniec 22.

  Forum znow zasrane jakimis uroborosami. W jednym poscie wojna w drugim wolny step do ekspansji. Masakra. Klient chyba najadl sie grzybow. Szkoda ze przez to trzeba sie przedzierac. Moglby gospodarz troche posprzatac.

  9
   1. Max2

    I na zakończenie dnia Fawkes, jak zaczniesz pierd… o wyższości autorytaryzmu siedząc w Londynie albo w Szwajcarii nad demokracją, wiedz że są ludzie, którzy dziś siedzą w białoruskich wiezieniach walcząc o swoje i innych prawa. Są idealistami, pytanie czy takimi jak Ty.
    Chciałem pociągnąć wątek dalej lecz …dam sobie spokój.

    1
    1. Guy Fawkes

     Władza est zawsze autorytarna, tylko w demokracji to est zakamuflowane. W demokracji ludzie głosują na swoje niewolnictwo (finansowe) w ramach pedagogiki wstydu ”Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało”. Dzięki temu autorytaryzm ze sztafarzem demokratycznym est bezpieczny dla autorytarnej władzy, która nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

     Ten Protasiewicz pracował dla KGB w białoruskiej oppozycji, a teraz też dla KGB pracuje dla biaroruskiej władzy. Taka robota.

     ………………………………………………………………………………

     Jacky Bartosiak opowiada, jak amerykańscy analitycy śmieją się, kiedy słyszą bzdury tego rodzaju, że Solidarność obaliła komunę.

     Skończ już z tymi duposzczypatielnymi bzdurami propagandowymi. Kolorowa wiosna białoruska jest etapem w procesie wchłonięcia Białorusi przez Rosję.

     Noooo, może tam chodzi troszkę o uwzględnienie interesów korporacji zachodnich:))

     4
     1. Max2

      Cynizm to Twoja druga natura. (Rozumiem) Skąd się wzięła? Co takiego wydarzyło się w dzieciństwie że nawet nie wierzysz sobie? (nie mi to oceniać)
      Szukasz drugiego dna… a jeżeli tego dna nie ma? A co jeśli się mylisz? Wtedy zaprzeczysz sobie…i swoim …majakom…
      Brzytwa Ockhama you …..
      Przestań wierzyć innym (różnica między wiarą a wierzeniem chyba jest Ci znana)

      1. Guy Fawkes

       Max, pomyśl logicznie i realistycznie, zgodnie ze swym doświadczeniem życiowym.

       Chcesz mi wmówić, że biedni i głupi (tzn. nie mający pojęcia o polityce) rządzą bogatymi i mądrymi, w wyniku czego biedni stają się biedniejsi i zadłużeni na przyszłe pokolenia, a bogaci są coraz bogatsi i koncentrują w swych rękach zoraz większy procentowo majątek wszystkiej ziemi.

       Czy to jest jakaś poważna psychoza, a może schizofrenia bezobjawowa of course?

       :)))

       Miłego pałowania niebieskopoświatowego.

       Aufwiedersehen und Shalom.

       3
       1. Max2

        Wszytko zależy od stanu świadomości. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiadomo%C5%9B%C4%87 i zrozumienia zjawisk występujących w obrębie rzeczywistości jednostki.
        Samouświadomienie jest bliżej niż nam się wydaje (w związku z upowszechnieniem wiedzy- internet) Zmiany następują progresywnie. (Co widać na przestrzeni ostatnich 20 lat – zakwestionowanie ustalonego porządku społecznego – co też widzisz, ale nie doceniasz skutków) Wiara mi mówi że na pewno nie odbędzie się to na skutek wojny a rewolucji światopoglądowej. I tego się będę trzymał.

        1. Guy Fawkes

         To są złudzenia.

         // Zmiany następują progresywnie. (Co widać na przestrzeni ostatnich 20 lat – zakwestionowanie ustalonego porządku społecznego…//

         Te zmiany polegają na głębszym obezwładnieniu ofiar, ich demoralizacji i dalszym niszczeniu cywilizacji.

         A postępujący socyjalizm fiskalny polega na likwidacji klasy średniej – jedynej konkurencji oligarchii.

         Rezultatem będzie likwidacja własności w ogóle, poza własnością oligarchii.

         Wszystkie ”demokratyczne” zmiany służą wyłącznie oligarchii.

         Albo tego nie rozumiesz bo jesteś mało inteligentny, albo udajesz.

         Na dziś wystarczy.

         2
         1. Max2

          Na dziś wystarczy.

          Chciałbyś abym miał rację, lecz wrodzone doświadczenia (uwarunkowanie – któremu podlegasz- mam nadzieję że wiesz co oznacza) uniemożliwiają trzezwy osąd.
          A gdybyś założył że wszelkie zmiany, które pojawiają się w naszej rzeczywistości wynikają z prawdziwej nauki wielkich mistrzów (takich jak: Jezus, Budda, Allach- to tylko przykłady) spowodują zmianę? I nie tylko konceptualną a rzeczywistą?
          PS Jak widzisz jestem większym idealistą od Ciebie.

          1. Guy Fawkes

           Rzeczywiście, wolałbym, żebyś miał miał rację, choć nie w całości, ale nie masz racji.

           Rzeczywiście, jesteś większym idealistą, ale to nie jest komplement. Idealizm to zawsze jakaś zmyła, ucieczka od realizmu.

           Ustęp[sic!] o wielkich mistrzach przypomniał mi o trzecim obszarze agresji przed – wojennej.

           1. ilozacja zewnętrzna państwa
           2. skłócenie wewnętrzne
           3. demoralizacja i podważanie spójności kulturowej i religijnej.

           :))

           Koniec definitywny.

          2. Max2

           Skoro koniec definitywny…

           Wciąż ulegasz swoim wyobrażeniom, koniec to też początek….

 20. sumadartson

  Żaden z trzech Waszmości punktów w Polsce nie występuje.
  1. Nie ma skłócenia (nie licząc kilku the bili na opozycji)
  2. Nie ma izolscji a wręcz przeciwnie, hulamy po świecie całem
  3 Wolność kulturowa i religijna kwitnie a do przedwojennej demoralizacji jeszcze nam daleko.
  Czyli myśmy są potęgą wg Waszmości definicji i wszyscy .mogą nam naskoczyć.
  A Waszmość tu lamenty nad Najjaśniejszą odprawia jak nie przymierzając nasi opozycyjni popslańcy.
  A ta piosnka to ni w p. ni w d.

  3
  1. Guy Fawkes

   Szanuję Xiędza i jako osobę duchowną i jako ślachcica z pradziada.

   Ale z wizjami narkotycznemi polemizował nie będę.

   Proszę się tylko odstosunkować od ”przedwojenney demoralizacji” i nie przybierać sobie w tem zakresie do gołowy propagandy hitlerowsko-stalinowskiej, nawet jeśli posiada ona imprimatur władzy zwierzchniej.

     1. sumadartson

      zamówię. Papier wszystko przyjmie.
      Jakby mi ruskie dali parę baniek, to bym nawet kolportował „Komsomolskuju prawdu” po polsku.
      Nikt tak nie umacnia PiS u jak takie texty o zasługach Chodona i Goebbelsa.
      Za duży wiatr na wełnę redaktorów.

      1
   1. sumadartson

    Pisząc o przedwojennej demoralizacji miałem na względzie wyłącznie przekazy o powszechnym ulicznym, hotelowym i sutenerskim q.stwie, nie zaś o politycznym.
    W politycznym zaś rzeczywiście niektórzy współcześni są przodownikami w całej historii, łącznie z targowicą

    1
 21. koder

  @Pc39442

  Komentarz Hausnera nt. koniunktury jest znaczie bardziej wiarygodny niż projekcje NBP. Hausner szacuje spadające PKB i dostrzega problem inflacji, podczas gdy NBP szacuje PKB na poziomie 4,1 przy 3,1% inlacji.
  Jak musiałaby inflacja spadać w kolejnych miesiącach, by średnia wyszła na poziomie 3,1? Skąd oni te dane biorą, bo chyba nie z naszej gospodarki.

  3
 22. tmoore

  z inflacją nie jest sprawa oczywista, bo zyskują:
  1. państwo bo t ten sposób spala swoje zadłużenie bezwojennie
  2. posiadacze realnych akcji
  3. posiadacze k.walut
  4.posiadacze fizycznego xau i xag
  nie stracą – posiadacze innych walut (wszystkie kraje mają presję inflacyjną)
  wszyscy inni – szorciarze, posiadacze lokat, obligatarianie/ obligatariusze/(posiadacze obligacji) -stracą
  W sumie – przykre to ale zazwyczaj większość traci

 23. koder

  @ tmoore
  Co do inflacji, to zwłaszcza pkt 1 wyjaśnia dlaczego banki centralne, nie tylko nasz nic nie robi. Natomiast tłumaczy to głupimi tekstami, typu: inflacja jest przez zwiększone koszty utylizacji śmieci – to tak jakby ich to zaskoczyło, albo ostatni ich argument o wzroście kosztó energii. Teoretycznie w NBP powinni pracować ludzie, którzy analizują dane z gospodarki i orientują się jakie są regulacje prawne.
  Wiem, że nie medielanie byłoby wyjść i powiedzieć, że inflację zmniejszamy sobie dług – ale tak byłoby uczciwiej.

  Co do pozostałych punktów pełna zgoda.

 24. tmoore

  tak dla zabawy – przytoczę swój pierwszy wpis na blogu po 2 letniej przerwie;
  tmoore
  25 marca 2020 o 13:00
  Odpowiedz
  1. Epidemie się zdarzają – epidemie grypy hiszpanka 1918, azjatycka 1957, Hong Kong 1968. H1N1 zwana meksykańską (pochodziła z USA) 2009. Rok 2020 mieści się więc w cyklu 11 letnim 1957-1968.
  2. Duże epidemie nie trwają 3 miesiące. Np hiszpanka trwała cały rok.
  3. Coronawirus ma najlepszą transmisję w temperaturach 8-12 st. – wiosna, ale też jesień. Możliwy też w upałach (vide Australia)
  4. Najbardziej możliwym scenariuszem jest „zwalczenie epidemii” do połowy lipca (w Polsce do połowy mają). Potem wygaszenie z eksplozją konsumpcji, imprez, podróży wewnątrz krajów – z dużym lękiem do podróży do południa Europy (Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja) – ludzie będą przemieszczać się wewnątrz krajów – każdy do siebie. Potem powrót epidemii z paniką na giełdach w pażdzierniku listopadzie. „Druga fala”
  5. Analogicznie do falowania epidemii teraz wzrosty na giełdach potem od jesieni ostatnia wielka korekta z zapowiedzianym końcem świata i jak zwykle z kolejną superhossą, która rozpocznie się na szczycie paniki.
  7. Komentarz do rysunku – WIG: W ujęciu tygodniowym korekta spadków może się zakończyć w granicach 57 392 – 59 327 potem ponowne spadki (ostatnie) przed kolejną superhossą. Aktualny wzrost podobny do tego z sierpnia 2001-sierpień 2002. Czyli jeśli istnieje analogia to superhossa od 2021 a 5 miesięczna korekta wzrostowa aktualnych spadków skończy się w sierpniu 2020. Potem kolejne spadki opierające się na linii trendu (czarne kreski). A potem superhossa..
  8. Wspólna Europa- się rozpadnie Włosi nigdy nie wybaczą braku solidarności reszcie Europy a po Ruskiej pomocy będą też głosować za zakończeniem sankcji. Udział PKB ” Turystycznego” na poziomie 20% rocznego PKB w krajach PIGS po roku doprowadzi do jednego z:
  A. ich wyjścia ze strefy Euro
  B. samoistnego rozpadu strefy Euro – najgorszy scenariusz
  C. powstanie Euro bis z krajów północnych, Niemiec i Beneluxu
  D. Wyjścia Niemiec i powrotu do narodowej waluty.
  9. Cykle m innymi Kitchina nie wychodzą bo nikt nie wziął pod uwagę, że główny donator PKB światowego od 20 lat podaje zaniżone statystyki (Chiny).
  10. Armageddon opisywany przez szanownego gospodarza jako Chinageddon realizuje się z opóźnieniem jako Covid-19 + następczy Eurogeddon.
  11. Dojdzie do podziału Hiszpanii oraz secesji Włoch Północnych jako konsekwencja eipdemii Covid 19 i następczego kryzysu
  12. Is fecit, cui prodest – a więc koronawirus is made by nasz wschodni sąsiad bo bratem trudno go nazwać.
  13. Jedyną powodem megahossy w takim otoczeniu jest trwały pokój USA-Chiny i wzrost w nowej Europie pod przewodnictwem kogoś? (Chiny? USA? Rosja?)
  14. Zupełnie nie mam pojęcia jakby do tego miało dojść i dlaczego.
  Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich ze szczególnym uwzględnieniem szanownego gospodarza z dedykacją:
  https://www.youtube.com/watch?v=Au_UtFUrsts

  4
 25. Pc39442

  Hmm Hausner niskie tempo wzrostu widzi w sredniej perspektywie, domyslnie po obecnym cyklu. Sledze jego prognozy od dawna i on zawsze pisal o tym scenariuszu spadku potencjalnego wzrostu pkb do 2.5proc z powodow strukturalnych (pulapka sredniego dochodu i starzenie sie spoleczenstwa). Nic nowego. Natomiast Wegrzy nie maja milionow Ukraincow i to jest to co daje Polsce pole position w regionie.

  Dopiero co wyszlismy z recesji, a 22 ma byc jeszcze lepszy niz 21. Na moje oko to powinna byc hossa do 1/2q22. Moze i pod 3000pkt na W20 podejdziemy. W kazdym razie szczyty z 2011 i 2018 powinny zostac pobite.

  Mozliwe ze jestesmy dopiero w polowie ruchu od pazdziernikowego dolka. Czasowo w polowie hossy, jesli szczyt mialby wypasc w 1q22 a fala c rozpoczela sie w pazdzierniku.
  Odbicie po kryzysie 2007-2009 trwalo 2 lata. 1q22 pasuje wiec jak ulal. Jesli zalozymy zresetowanie Kitchina (a nie przesuniecie!)w marcu 2020 to dolek w 3q23 pasuje do modelowego przebiegu koniunktury.

  1

Dodaj komentarz